Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tay Tüyü Koltuk Nasıl Silinir?

Tay tüyü koltuk, kadınlar tarafından özellikle leke tutmayan bir yapıya sahip olduğu için sıklıkla tercih edilen bir koltuk kumaşı türüdür. Peki dokusuyla kullanım alanlarında estetik ve şık bir görüntü sergileyen tay tüyü koltuklar nasıl temizlenir?

Güncellenmiş

Koltuk ve Minderler
Reklam
Sign Up Banner

Tay tüyü koltuğun sık dokuma yapısı, üzerine dökülen katı ya da sıvı maddeleri içine geçirmemesi nedeniyle temizleme öncesi büyük bir avantaj sunar. Koltuğa dökülen maddeyi öncelikle peçete yardımı ile kurulamak lekenin içe geçmesini engelleyecek, zaten geçirgen özelliği olmayan tay tüyü koltuğu lekeden anında arındırma noktasında yardımcı olacaktır.

Peçeteyle lekeyi çektirdikten sonra pamuklu bir bezi ıslatarak koltuğu sadece ılık suyla silmek yeterlidir. Bu koltuk türü zaten kolay temizlenebilir bir kumaşa sahip olduğu için leke çabuk çıkar. Kimyasal ürün kullanımına gerek yoktur. Su ile temizliğin ardından yine pamuklu ve bu defa kuru bir bezle silinen yüzey kurulanır. Bunu da silme şeklinde değil de ıslak yüzeye bastırarak yapmak daha mantıklı olacaktır. Tay tüyü koltukların temel silme yöntemi budur.

Tay Tüyü Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Doğal Sabun ile Silme

Temel temizleme yöntemi olan su ile temizleme yeterli olmadı ve leke geçmediyse tay tüyü koltukları temizlemek için alternatif yollar düşünülmeye başlanabilir. Bu yolların başında, içeriğinde hiçbir kimyasal madde barındırmayan doğal sabunlarla silme yöntemi gelir. Doğal sabun, diğer kimyasal içerikli ürünler gibi aşırı köpürme yapmaz. Dolayısıyla durulanması kolay, kumaş yüzeyinde iz bırakmayan ve renk solmasına neden olmayan bir temizlik olanağı sağlar. Doğal sabunu nemli bir beze sürerek tay tüyü koltuğun lekeli kısmı dairesel hareketlerle yavaş yavaş silinir. Silme sonrası lekenin kolaylıkla çıktığı görülecektir. Ardından yine nemli bir bezle durulama sonrası kuru bir bezle koltuğun nemi alınır ve koltuk kurulanır.  

Reklam

MPU Sign Up Banner

Arap Sabunu ile Silme

Arap sabunu leke çıkarıcı bir özelliğe sahiptir. Lekeli tay tüyü koltuk yüzeyine ılık suda çözündürülmüş arap sabunuyla müdahale edilebilir. Arap sabunu suda tamamen eridikten sonra pamuklu bir bez bu suya batırılarak lekeli kısım dairesel hareketlerle silinir. Ardından pamuklu ıslak bir bezle durulanır. En son kuru bir bezle kurulanarak temizliğin sonuna gelinir.

Kaliteli Tay Tüyü Nasıl Anlaşılır?

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Kaliteli ve gerçek tay tüyünü anlamanın en önemli yolu, sık dokuma yüzeyli ve kadife yapılı olmasıdır. Tay tüyünün dokusu diğer kumaşlardan farklıdır ve dokunulunca zaten kendini belli eder. Parmak uçlarında yumuşak sıcak bir doku hissi bırakır. Bunun yanında kumaş yüzeyinde atmış iplikler veya yer yer boşluklar varsa ya da kumaş toz, tüy veya kir toplamışsa bu tay tüyü değildir. Tabii garantinin de önemi büyüktür. Garantili ürünlerin tercih edilmesini öneririz.

Tay Tüyü Kumaş mı Enoa Kumaş mı?

Enoa kumaş, günümüzde gittikçe yaygınlaşmış olan yeni bir koltuk kumaşı türüdür. Kaliteli, pahalı ve leke tutmama iddiasıyla piyasaya sunulmuş olan bu ürün sadece su ile temizlenir. Dokusu deri görünümlü bir kumaş türüdür. Hemen hemen her firma artık kumaş türünü Enoa olarak güncellemeye başlamıştır. Bu nedenle zamanla Enoa kumaşlı ürünlerin yaygınlaşacağı şimdiden öngörülebilir. Bu iki kumaş türü arasında seçim yaparken tamamen zevkleriniz doğrultusunda tercih yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tay Tüyü Koltuk Arap Sabunu İle Silinir mi?

Arap sabunu leke çıkarıcı bir özelliğe sahiptir. Lekeli tay tüyü koltuk yüzeyine ılık suda çözündürülmüş arap sabunuyla müdahale edilebilir. Arap sabunu suda tamamen eridikten sonra pamuklu bir bez bu suya batırılarak lekeli kısım dairesel hareketlerle silinir. Ardından pamuklu ıslak bir bezle durulanır. En son kuru bir bezle kurulanarak temizliğin sonuna gelinir.

Beyaz Deri Koltuk Ne ile Silinir?

Bir kabın içine su doldurun ve içine bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız bu solüsyonu püskürtebileceğiniz bir aparatın içine boşaltıp temiz bir bez yardımıyla koltuklarınız silebilirsiniz. Beyaz deri koltuk temizliğinde her zaman yumuşak dokulu bezler kullanmaya gayret etmelisiniz. Sert yapılı fırçalar ve süngerler derinin çizilmesine neden olarak koltuğunuzun görünümüne zarar verebilir.

Deri Koltuk Nasıl Silinir?

Deri koltuk temizlemek ile kumaş koltuk temizlemek arasında büyük fark vardır. Çok fazla su ya da sabun kullanmak deriye zarar verebilir. Deri koltukları temizlemeye derideki ve minder aralarındaki tozları elektrikli süpürgeyle alarak başlayın. Deri koltuk döşemelerini temizlerken en önemli adım deriye özel ürünler kullanmaktır. Deri temizleyici için özel sabunlar ve balmumu bazlı deri temizleyiciler koltuğunuza zarar vermez. Bu tür ürünleri kullanmadan önce ürünü koltuğunuzun görünmeyen bir bölümünde test edin ve ürünün kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Temizleyiciyi deriye uyguladıktan sonra fazlasını silmeyi unutmayın.

Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Eğer kumaş koltuğunuzun döşemeleri çıkarılabilir değilse iç döşeme temizleyicisi kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okuyun ve ürünü öncelikle görünmeyen bir yerde test edin. Koltuğunuzun bakım talimatlarına göz atmayı unutmayın. Koltuğunuzu ve koltuk minderlerinizi derinlemesine temizlemek için buharlı temizleyici de kullanabilirsiniz. Buharlı koltuk yıkamadan sonra, minderleri koltuğunuza geri yerleştirmeden önce her şeyin tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz mobilya neyle silinir?

Daha önce sıraladığımız yöntemlere ek olarak yüzey temizleyici mendiller, hızlı döşeme temizliği için şaşırtıcı derecede etkilidir. Ancak kumaşa zarar vermeyeceklerinden emin olmak için her zaman önce göze çarpmayan bir alanda test etmelisiniz. Deri, pamuk veya polyester döşeme için harika olan bu mendiller, çok az nem içeren yumuşak ama etkili bir karışım sunar. Dökülme olduğunda lekeleri anında çıkarmak için oturma odasında bir paket bulundurmak akıllıca olacaktır. Beyaz mobilyanız üzerindeki kahve damlamalarına ve diğer ufak kazalara karşı hızlı hareket edin. Leke daha sertleşmeden mendille lekeli bölgeye müdahale edin.

Aslen yayınlandı