Tay Tüyü Koltuk Nasıl Silinir?

Tay tüyü koltuk, kadınlar tarafından özellikle leke tutmayan bir yapıya sahip olduğu için sıklıkla tercih edilen bir koltuk kumaşı türüdür. Peki dokusuyla kullanım alanlarında estetik ve şık bir görüntü sergileyen tay tüyü koltuklar nasıl temizlenir?

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Koltuk ve Minderler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tay tüyü koltuğun sık dokuma yapısı, üzerine dökülen katı ya da sıvı maddeleri içine geçirmemesi nedeniyle temizleme öncesi büyük bir avantaj sunar. Koltuğa dökülen maddeyi öncelikle peçete yardımı ile kurulamak lekenin içe geçmesini engelleyecek, zaten geçirgen özelliği olmayan tay tüyü koltuğu lekeden anında arındırma noktasında yardımcı olacaktır.

Peçeteyle lekeyi çektirdikten sonra pamuklu bir bezi ıslatarak koltuğu sadece ılık suyla silmek yeterlidir. Bu koltuk türü zaten kolay temizlenebilir bir kumaşa sahip olduğu için leke çabuk çıkar. Kimyasal ürün kullanımına gerek yoktur. Su ile temizliğin ardından yine pamuklu ve bu defa kuru bir bezle silinen yüzey kurulanır. Bunu da silme şeklinde değil de ıslak yüzeye bastırarak yapmak daha mantıklı olacaktır. Tay tüyü koltukların temel silme yöntemi budur.

Tay Tüyü Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Doğal Sabun ile Silme

Temel temizleme yöntemi olan su ile temizleme yeterli olmadı ve leke geçmediyse tay tüyü koltukları temizlemek için alternatif yollar düşünülmeye başlanabilir. Bu yolların başında, içeriğinde hiçbir kimyasal madde barındırmayan doğal sabunlarla silme yöntemi gelir. Doğal sabun, diğer kimyasal içerikli ürünler gibi aşırı köpürme yapmaz. Dolayısıyla durulanması kolay, kumaş yüzeyinde iz bırakmayan ve renk solmasına neden olmayan bir temizlik olanağı sağlar. Doğal sabunu nemli bir beze sürerek tay tüyü koltuğun lekeli kısmı dairesel hareketlerle yavaş yavaş silinir. Silme sonrası lekenin kolaylıkla çıktığı görülecektir. Ardından yine nemli bir bezle durulama sonrası kuru bir bezle koltuğun nemi alınır ve koltuk kurulanır.  

Arap Sabunu ile Silme

Arap sabunu leke çıkarıcı bir özelliğe sahiptir. Lekeli tay tüyü koltuk yüzeyine ılık suda çözündürülmüş arap sabunuyla müdahale edilebilir. Arap sabunu suda tamamen eridikten sonra pamuklu bir bez bu suya batırılarak lekeli kısım dairesel hareketlerle silinir. Ardından pamuklu ıslak bir bezle durulanır. En son kuru bir bezle kurulanarak temizliğin sonuna gelinir.

Kaliteli Tay Tüyü Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli ve gerçek tay tüyünü anlamanın en önemli yolu, sık dokuma yüzeyli ve kadife yapılı olmasıdır. Tay tüyünün dokusu diğer kumaşlardan farklıdır ve dokunulunca zaten kendini belli eder. Parmak uçlarında yumuşak sıcak bir doku hissi bırakır. Bunun yanında kumaş yüzeyinde atmış iplikler veya yer yer boşluklar varsa ya da kumaş toz, tüy veya kir toplamışsa bu tay tüyü değildir. Tabii garantinin de önemi büyüktür. Garantili ürünlerin tercih edilmesini öneririz.

Tay Tüyü Kumaş mı Enoa Kumaş mı?

Enoa kumaş, günümüzde gittikçe yaygınlaşmış olan yeni bir koltuk kumaşı türüdür. Kaliteli, pahalı ve leke tutmama iddiasıyla piyasaya sunulmuş olan bu ürün sadece su ile temizlenir. Dokusu deri görünümlü bir kumaş türüdür. Hemen hemen her firma artık kumaş türünü Enoa olarak güncellemeye başlamıştır. Bu nedenle zamanla Enoa kumaşlı ürünlerin yaygınlaşacağı şimdiden öngörülebilir. Bu iki kumaş türü arasında seçim yaparken tamamen zevkleriniz doğrultusunda tercih yapabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?