Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Sıcak havaların vazgeçilmezi keten ayakkabılarınız kirlendi mi? Pratik temizlik önerilerini keten ayakkabı temizleme rehberimizde keşfedin!

Güncellenmiş 3 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Açık renk yazlık keten ayakkabı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yaz giyiminin olmazsa olmazı keten kumaş hem giyimde hem ayakkabıda en çok tercih edilen kumaştır. Kullanımı kolay fakat temizliği akıllarda soru işareti yaratan keten ayakkabı nasıl temizlenir? Keten ayakkabıları hem şıklık hem de rahatlık nedeniyle tercih ederiz. Ancak özellikle sıcak havalarda ayağı terletmeyen keten veya kumaş ayakkabıları, diğer ayakkabıları temizlediğimiz gibi temizlemek pek mümkün değil. Peki, keten ayakkabı nasıl temizlenir? Keten ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız keten ayakkabı temizleme kılavuzumuza bir göz atın.

Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Günümüzde ayakkabılar birçok değişik kumaştan yapılmaktadır. Ne kadar dikkatli olursak olalım, giydiğimiz tüm kıyafetler gibi ayakkabılar da zamanla kirlenmektedir. Keten ayakkabı nasıl yıkanır, keten ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanır mı merak ediyor olabilirsiniz. Ne yazık ki, ayakkabıları kıyafetlerimiz gibi çamaşır makinesine atıp temizlememiz mümkün değil. Çamaşır makinesinde yıkamak, ayakkabıları bir arada tutan tutkala zarar verebilir; ayakkabıların deri astarları, bağcıkları veya süslemeleri hasar görebilir. Özellikle keten ayakkabı temizleme işlemi ayakkabıya zarar vermemeye özen göstererek, elde yapılmalıdır.

Sevdiğiniz keten ayakkabınız nasıl temizlenir, az çaba sarf ederek ayakkabınızı nasıl ilk günkü göz alıcı rengine kavuşturabilirsiniz?

Adım Adım Keten Ayakkabı Temizliği

Özellikle üzerlerinde çamur veya kir varsa, keten ayakkabılarınızın kuru olduğundan emin olun. Keten ayakkabı neyle temizlenir diyorsanız aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz. Kuru tozu, kiri ve çamuru nazikçe fırçalamak için yumuşak ayakkabı fırçasını kullanın. Kalan yüzey tozunu veya kiri temizlemek için ayakkabıları bir parça kağıt havluyla silin.

Kullanılacak Malzemeler:

 • 2 eski diş fırçası

 • 3 küçük kase

 • Çamaşır deterjanı

 • Karbonat

 • Temiz bez veya kağıt havlu

1. Adım: Bağcıkların Temizliği

Bağcıkları, zarar görmemesi ve keten ayakkabının her noktasının eşit şekilde temizlenebilmesi için çıkarın.  Birkaç damla çamaşır deterjanı ve biraz ılık suyla dolu kaseye, bağcıkları koyun. Bir süre ıslanmaları için suyun içinde bırakın. Deterjanın etkisiyle kirleri yumuşayan bağcıkları elde yıkayın, durulayın ve ardından kurutun.

2. Adım: Ayakkabı Tabanı Temizliği

Beyaz keten ayakkabınızın temizliği kadar tabanın temizliği de önemlidir. Bunun için fazla kiri, ayakkabı tabanlarını birbirine vurarak silkeleyin. Ayakkabı kenarında kalan kirleri veya tabanları ayakkabının üst kısımlarına bağlayan yerlerdeki toz ve kirleri kullanmadığınız bir diş fırçasıyla fırçalayın. Eşit miktarda karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde edin. Diş fırçasını macuna batırın ve macunu keten ayakkabınızın tabanlarına dairesel hareketlerle yayın.

Tüm noktaları macunla ovulan tabandan macunu çıkarmak için nemli bir bez ya da kağıt havlu kullanın. Kağıt havlu kullandığınızda dağılıp kumaş üzerinde kalıntılar bırakmaması için çok fazla ıslanmasını beklemeden kuru bir tanesi ile işleme devam edin. 

3. Adım: Ayakkabının Üst Kısımlarının Temizliği

Son kaseye bir miktar soğuk su ile birkaç damla Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı ekleyin. İyice karıştırdığınızdan emin olun. Bir diş fırçasını alın ve yaptığınız karışıma batırın. Dairesel hareketlerle, lekeleri dışarıdan içeri doğru silerek keten ayakkabılarınızı temizleyin. Temiz bir bez, kağıt havlu ve temiz su yardımıyla kalan deterjanı ayakkabıdan temizleyin.

Tüm lekeler temizlenene kadar önceki adımları tekrarlayın. Ayakkabılarınızın şekillerini korumalarına yardımcı olmak için kağıt havlu, eski bez ya da ayakkabı kalıbıyla doldurun. Doğrudan ısı veya güneş ışığından uzakta kurumaya bırakın. Beyaz keten ayakkabı nasıl temizlenir diyorsanız bu yöntemi beyaz keten ayakkabı temizliği için de kullanabilirsiniz.

4. Adım: Ayakkabı İçinin Temizliği

Sıkça kullandığınız ve düzenli havalandırmadığınız keten ayakkabılarınızda istenmeyen kokular oluşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ayakkabınızı çamaşır makinesine atmadan temizlemektir. Çünkü ıslak ya da nemli kalan ayakkabı tabanı kötü koku ve mantar oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca çamaşır makinesi, ayakkabı tabanına da zarar verebilir. 

Keten ayakkabınızın detaylı temizliği için tabanı çıkabiliyorsa öncelikle bu tabanı çıkarın ve el sabunu gibi güçlü olmayan ürünler ile yıkayın. Tabanı temizlerken sert hareketlerle temizlememeye özen gösterin. İyice temizlendiğinden emin olduktan sonra kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızın tekrar kokmaması için tabanlığın nemli kalmaması gerekir. Tam olarak kuruduğundan emin olmadan tabanı ayakkabınıza yerleştirmeyin. Keten ayakkabı temizliği adımlarını tamamladıktan sonra yeniden koku problemi yaşamamak için gün aşırı ayakkabınızı değiştirin. Aynı ayakkabıyı ara vermeden giymek, çoğu zaman bu tür problemlere neden olabilmektedir.

Parke zemin üzerinde renkli ayakkabılar

Keten Ayakkabı Temizleme Püf Noktaları

 • Keten ayakkabınızı temizlerken kumaşı aşırı ıslatmamaya dikkat edin.

 • Keten ayakkabınızı kurulamak için mikrofiber temizlik bezi tercih edebilirsiniz.

 • Keten ayakkabılarınızı kağıt havlularla, ayakkabı kalıbı veya temiz ve yumuşak bir bezle doldurarak kururken şeklinin bozulmasının önüne geçin.

 • Keten ayakkabı temizliğinde ayakkabının üst kısımları için eski bir elektrikli diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu yöntem, sizin için temizliği daha hızlı ve kolay hale getirecektir.

 • Temizlik sonrası ayakkabı üzerindeki tüm deterjanı duruladığınızdan emin olun, yoksa deterjan ayakkabılarınızda leke oluşmasına neden olabilir.

 • Keten ayakkabı temizleme işlemi sırasında içini ıslatmamaya çalışın.

 • Lekeleri yaymamak için dışarıdan içeriye doğru çalıştığınızdan emin olun.

 • Bağcıklarınız yeterince temizlenmemişse yeni bir çift ile değiştirebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?