Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Sıcak havaların vazgeçilmezi keten ayakkabılarınız kirlendi mi? Pratik temizlik önerileri, keten ayakkabı temizleme kılavuzumuzda!

Güncellenmiş

Reklam
Keten ayakkabı nasıl temizlenir?

Yaz giyiminin olmazsa olmazı, kullanımı kolay fakat temizliği akıllarda soru işareti yaratan keten ayakkabı nasıl temizlenir? Keten ayakkabıları hem şıklık hem de rahatlık nedeniyle tercih ederiz. Ancak özellikle sıcak havalarda ayağı terletmeyen keten veya kumaş ayakkabıları, diğer ayakkabıları temizlediğimiz gibi temizlemek pek mümkün değil. Ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız keten ayakkabı temizleme kılavuzumuza bir göz atın.

Adım Adım Keten Ayakkabı Temizliği

Günümüzde ayakkabılar birçok değişik kumaştan yapılmaktadır. Ne kadar dikkatli olursak olalım, giydiğimiz tüm kıyafetler gibi ayakkabılar da zamanla kirlenmektedir. Ne yazık ki, ayakkabıları kıyafetlerimiz gibi çamaşır makinesine atıp temizlememiz mümkün değil. Çamaşır makinesinde yıkamak, ayakkabıları bir arada tutan tutkala zarar verebilir; ayakkabıların deri astarları, bağcıkları veya süslemeleri hasar görebilir. Özellikle keten ayakkabı temizliği, ayakkabıya zarar vermemeye özen göstererek, elde yapılmalıdır.

En sevdiğiniz keten ayakkabı nasıl temizlenir,az çaba sarf ederek ayakkabınızı nasıl ilk günkü göz alıcı rengine kavuşturabilirsiniz?

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Temizliğe başlamadan önce bunları yapın:

 • Özellikle üzerlerinde çamur veya kir varsa, keten ayakkabılarınızın kuru olduğundan emin olun.
 • Kuru tozu, kiri ve çamuru nazikçe fırçalamak için yumuşak ayakkabı fırçasını kullanın.
 • Kalan yüzey tozunu veya kiri temizlemek için ayakkabıları bir parça kağıt havluyla silin.

Kullanılacak Malzemeler: 

 1. 2 eski diş fırçası
 2. 3 küçük kase
 3. Çamaşır deterjanı
 4. Karbonat
 5. Temiz bez veya kağıt havlu

1. Adım : Bağcıkların Temizliği

 • Bağcıkları, zarar görmemesi ve keten ayakkabının her noktasının eşit şekilde temizlenebilmesi için çıkarın. 
 • Birkaç damla çamaşır deterjanı ve biraz ılık suyla dolu kaseye, bağcıkları koyun.
 • Bir süre ıslanmaları için suyun içinde bırakın.
 • Deterjanın etkisi ile kirleri yumuşayan bağcıkları elde yıkayın, durulayın ve ardından kurutun.

2. Adım : Ayakkabı Tabanı Temizliği

 • Beyaz keten ayakkabınızın temizliği kadar taban kısımların temizliği de önemlidir. Bunun için fazla kiri, ayakkabı tabanlarını birbirine vurarak silkeleyin.
 • Ayakkabı kenarında kalan kirleri veya tabanları ayakkabının üst kısımlarına bağlayan yerlerdeki toz ve kirleri diş fırçalarından biriyle fırçalayın.
 • İkinci kaseyi kullanarak eşit miktarda karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde edin.
 • Diş fırçasını macuna batırın ve macunu keten ayakkabınızın tabanlarına dairesel hareketlerle yayın.
 • Tüm noktaları macunla ovulan tabandan macunu çıkarmak için nemli bir bez ya da kağıt havlu kullanın. Kağıt havlu kullandığınızda dağılıp kumaş üzerinde kalıntılar bırakmaması için çok fazla ıslanmasını beklemeden kuru bir tanesi ile işleme devam edin. 

3. Adım : Ayakkabının Üst Kısımlarının Temizliği

 • Son kaseye bir miktar soğuk su ile birkaç damla çamaşır deterjanı ekleyin. İyice karıştırdığınızdan emin olun.
 • Bir diş fırçasını alın ve yaptığınız karışıma batırın.
 • Dairesel hareketlerle, lekeleri dışarıdan içeri doğru silerek keten ayakkabılarınızı temizleyin.
 • Temiz bir bez, kağıt havlu ve temiz su yardımıyla kalan deterjanı ayakkabıdan temizleyin.
 • Tüm lekeler temizlenene kadar önceki adımları tekrarlayın.
 • Ayakkabılarınızı şekillerini korumalarına yardımcı olmak için kağıt havlu, eski bez ya da ayakkabı kalıbıyla doldurun.
 • Doğrudan ısı veya güneş ışığından uzakta kurumaya bırakın.

4. Adım: Ayakkabı İçinin Temizliği

 • Sıkça kullandığınız ve düzenli havalandırmadığınız keten ayakkabılarınızda istenmeyen kokular oluşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ayakkabınızı çamaşır makinesine atmadan temizlemektir. Çünkü ıslak ya da nemli kalan ayakkabı tabanı kötü koku ve mantar oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca çamaşır makinesi, ayakkabı tabanına da zarar verebilir. 
 • Keten ayakkabınızın detaylı temizliği için tabanı çıkabiliyorsa öncelikle bu tabanı çıkarın ve el sabunu gibi güçlü olmayan ürünler ile yıkayın. Tabanı temizlerken sert hareketlerle temizlememeye özen gösterin. İyice temizlendiğinden emin olduktan sonra kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızın tekrar kokmaması için tabanlığın nemli kalmaması gerekir. Tam olarak kuruduğundan emin olmadan tabanı ayakkabınıza yerleştirmeyin.
 • Temizlik adımlarını tamamladıktan sonra yeniden koku problemi yaşamamak için gün aşırı ayakkabınızı değiştirin. Aynı ayakkabıyı ara vermeden giymek, çoğu zaman bu tür problemlere neden olabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Beyaz Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz keten ayakkabılar diğer renkteki ayakkabılardan daha fazla kirlenmeye meyillidir. Beyaz keten ayakkabı temizliği ipuçlarımız ile size karşı kurulan kirli komployu bertaraf edeceğinizi garanti edebiliriz. Nasıl temizleneceğini bilerek ayakkabılarınızı daha uzun süre parlak ve beyaz olarak kullanabilirsiniz.Yapmanız gereken tek şey, yukarıdaki adımları beyaz keten ayakkabılarınız için de uygulamak.

Sararan Keten Ayakkabı Tabanı Nasıl Beyazlatılır?

Keten ayakkabılarda çok sık karşılaşabileceğiniz bir diğer problemse sararan tabanlar. Güneş ışığı ve gün boyunca maruz kaldığı kirler nedeniyle zamanla sararmaya başlayan ayakkabı tabanlarını temizlemek için izlemeniz gereken adımlar çok basit!

 1. Keten ayakkabınızın tabanını bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla nemlendirin. Çok ıslak olmaması temizliği zorlaştırmamak için önemlidir.
 2. Tabana ya da eski bir diş fırçasının üzerine bir miktar Cif dökün ve oval hareketlerle tabanı temizleyin. Ayakkabı tabanını çok fazla ıslatırsanız Cif tabandan akıp gidebilir.
 3. Nemli bir bez yardımı ile keten ayakkabınızın tabanını silin. Eğer derine işlemiş lekeler mevcutsa, Cif’i bir süre beklettikten sonra tabanı silmeniz daha yararlı olacaktır.

Keten Ayakkabılarımı Nasıl Koruyabilirim?

 • Leke önleyici spreyler keten kumaşların ömrünü uzatır ve birçok kumaş türü için satın alınabilir. Keten ayakkabılarınızı temiz tutmaya yardımcı olmak ve su geçirmezliğini artırmak için bu ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Temiz ayakkabılara herhangi bir temizlik yapılmaması gerekir. Gereğinden fazla temizlenen kumaşların deforme olma riski artacaktır.
 • Satın aldığınız koruyucu spreyi kullanmadan önce, kullanım talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Ayrıca, ürünün son kullanma tarihi varsa ve geçmişse ürünü kullanmamaya özen gösterin.

Keten Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkananabilir mi?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi sabun ve su ile temizleyebilirsiniz, ancak çamaşır makinesinde yıkamamanız gerekir. Keten ve bez ayakkabılarda, onları bir arada tutan deri veya süet parçalar ve yapıştırıcılar kullanılır. Keten ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak muhtemelen onlara zarar verecektir.

Keten Ayakkabı Kurutucuda Kurutulabilir mi?

Tıpkı çamaşır makinesi gibi, kurutma makinesi de sınırların dışında. Yüksek ısı kumaşı küçültebilir veya ayakkabının diğer parçalarını etkileyebilir. Ayakkabılarınızı her zaman doğrudan güneş ışığından veya ısıdan uzak, iyi havalandırılan bir alanda kurutun. Güneş ışığı ve yüksek ısı kumaşa ve ayakkabı rengine zarar verebilir.

Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir Püf Noktaları

 • Keten ayakkabınızı temizlerken kumaşı aşırı ıslatmamaya dikkat edin.
 • Keten ayakkabınızı kurulamak için mikrofiber temizlik bezi de tercih edebilirsiniz.
 • Keten ayakkabılarınızı kağıt havlularla, ayakkabı kalıbı veya temiz ve yumuşak bir bezle doldurarak kururken şeklinin bozulmasının önüne geçin.
 • Keten ayakkabı temizliğinde ayakkabının üst kısımları için eski bir elektrikli diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu yöntem, sizin için temizliği daha hızlı ve kolay hale getirecektir.
 • Temizlik sonrası ayakkabı üzerindeki tüm deterjanı duruladığınızdan emin olun, yoksa deterjan ayakkabılarınızda leke oluşmasına neden olabilir.
 • Keten ayakkabılarınızı temizlerken içini ıslatmamaya çalışın.
 • Lekeleri yaymamak için dışarıdan içeriye doğru çalıştığınızdan emin olun.
 • Bağcıklarınız yeterince temizlenmemişse, onları her zaman yeni bir çift ile değiştirebilirsiniz.

Keten ayakkabı nasıl temizlenir sorunuz cevaplandı ama keten giysilerin temizliği için daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? O halde, keten kumaş nasıl yıkanır yazımız tam size göre.

Aslen yayınlandı