Keten Kumaş Nasıl Yıkanır?

Keten giysileri ve perdeleri nasıl yıkacağınızı bilmiyorsanız keten kaç derecede yıkanır, keten kumaş nasıl yıkanır öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 11 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
çizgili mavi nevresim üzerinde turuncu keten kırlent ve defter

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Keten gömlekler özellikle yaz aylarında gardıropların vazgeçilmezlerindendir. Organik dokusu, hafifliği ve vücuda hava aldırması, keten kumaşın tercih edilmesinin başlıca sebepleridir. Keten bir elbise ya da keten bir gömlek, hem spor hem de şık bir görünüm sağlayabilir. Keten kumaş, sağlıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle ev tekstilinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak keten kumaşın temizliği diğer kumaş türlerine oranla biraz daha hassasiyet gerektirir. Peki, keten nasıl yıkanır? Keten kaç derecede yıkanır?

Keten kumaşlar oldukça hassas yapıdadırlar. Bu nedenle yıkanmadan önce ters yüz etmeli, kullanım talimatlarını detaylı bir şekilde okumalısınız. Ketenlerinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız Yumoş Hassas Ciltler gibi narin kumaşlara uygun yumuşatıcıları tercih etmelisiniz.

Keten Perde Nasıl Yıkanır?

Bildiğiniz gibi keten, yapı itibariyle çabuk kırışan bir kumaştır. Keten perdelerin kırışmaması için yıkadıktan sonra uçlarına ağırlık takarak, kurutmadan asmalısınız. Bu şekilde perdelerin kırışma ve çekme ihtimali ortadan kalkacaktır. Ayrıca keten perdelerin direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Bu sebeple, yıkamadan sonra çamaşır ipi yerine yerlerine asmanız en doğrusu olacaktır.

Peki, keten perde kaç derecede yıkanır?

Diğer keten kumaşlarda olduğu gibi keten perdelerinizi yıkarken de sıcak su yerine soğuk su tercih etmelisiniz. Deterjandan iyice arınması için durulama işlemini iki kez yapabilirsiniz.

Lekeli Keten Kumaş Nasıl Yıkanır?

Keten kumaşlar lifli dokularından ötürü emici bir özelliğe sahiptir. Özellikle, kıyafetlerdeki ter kaynaklı sarı lekeler, örtülerdeki çay ve kahve lekeleri yanlış ya da geç müdahaleden dolayı kalıcı olabilir. Defalarca yıkandığında bile çıkmayan bu lekeler, temiz kıyafetlerinizin kirli görünmesine yol açar.

Ancak sanılanın aksine, birkaç kez giydiğiniz güzelim gömleklerinizdeki lekeleri çıkarmak o kadar da zor değil. Lekeli keten elbise nasıl yıkanır diyorsanız, aşağıdaki ipuçları keten kumaşlardaki lekeleri çıkarmada işinize mutlaka yarayacaktır.

  • Keten kumaşın üzerine bir şey döküldüyse ya da leke tazeyse, lekeyi dağıtmadan temiz ve hafif nemli bir bezle üzerine bastırın.

  • Lekeleri, deterjan ya da leke sökücü kullanmadan önce suyla temizlemeyi deneyin.

  • Kumaşı yıpratacak hiçbir şey yapmayın; sıcak su ve çamaşır suyundan uzak durun, çitileyerek yıkamayın.

  • Leke yukarıdaki yollarla çıkmazsa keten kumaşlar için uygun olan bir leke çözücü kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce leke çıkarıcıyı mutlaka ürünün görünmeyen bir yerinde test edin. Leke çıkarıcıyı on dakikadan fazla uygulamayın. İşlem bitiminde kumaşı iyice durulayıp bir kez daha yıkayın.

Keten, diğer kumaş türlerine kıyasla bakteri, güve ve tere karşı son derece dayanıklı bir kumaş türüdür. Ancak dokusu itibariyle narin olan keten kumaşın temizliği titizlik ve hassasiyet gerektirir.

Keten kumaş kaç derecede yıkanır diyorsanız, keten kumaşı yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyun. Makinede yıkamanız gerekiyorsa soğuk su kullanılmalı, sıkma işlemini elde yapmalı, elde yıkayacaksanız da çitilememelisiniz. Çamaşır suyu gibi ağır leke çıkarıcılar, keten kumaşı yıpratacağından yıkama esnasında bu gibi ürünlerden uzak durmalısınız.

Renklerin Karışmaması için Keten Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Koyu renk ketenlerle beyaz renk ketenleri bir arada yıkamamalısınız. Beyaz keten renklilerden ötürü boyandıysa, kumaş kurumadan temiz su veya uygun deterjanla birlikte mutlaka tekrar yıkamalısınız. Eğer leke hala çıkmadıysa leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz. Leke çıkarıcı uygulamadan önce keten kumaş için uygun olup olmadığı mutlaka kontrol etmeli ve bu işlemden sonra tekrar yıkamalısınız.

Renklerin karışmaması için yıkama sıcaklığı da önemlidir. Keten pantolon kaç derecede yıkanır, keten gömlek kaç derecede yıkanır diyorsanız öncelikle yıkama talimatlarını okumalısınız. Ancak keten kumaşların genellikle renk geçmesini ve çekmeyi önlemek için soğuk suyla yıkanması gerektiğini unutmayın.

Keten Gömlek Ütülenir mi?

Kendini ortaya çıkaran bir kumaş olması nedeniyle keten gömlek nasıl ütülenir sorusuna en doğru cevabı almanız çok önemli:

  • Ütü işleminden önce mutlaka ürünün üzerindeki talimatlar okuyun.

  • Beyaz keteni iki tarafa doğru da ütüleyebilirsiniz ancak siyah ketenleri mutlaka tek tarafa doğru ütülemelisiniz.

  • Çamaşır makinesi keten kumaşın daha fazla kırışmasına neden olur. Bu gibi durumlarda yüksek ısıda ütü kullanmanız gerekebilir. Ancak direkt uygulanan ısı keten kumaşınıza zarar verebileceğinden araya mutlaka temiz bir bez koymalısınız.

  • Çok kırışık olmadığı sürece ılık ısı ayarı tercih edebilirsiniz. Kumaş nemli haldeyken ütülerseniz çok daha kısa sürede daha güzel gömlekler elde edersiniz

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?