Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Keten Kumaş Nasıl Yıkanır?

Keten kumaş nasıl yıkanır, renkli çamaşırlar beyazları boyarsa ne yapmalı? Tüm sorularınıza yanıtı burada veriyoruz.

Güncellenmiş

Reklam
Keten Nevresim Takımı Nasıl Yıkanır?

Keten gömlekler özellikle yaz aylarında gardıropların vazgeçilmezlerindendir. Organik dokusu, hafifliği ve vücuda hava aldırması keten kumaşın tercih edilmesinin başlıca sebepleridir. Keten bir elbise ya da keten bir gömlek size hem spor hem de şık bir görünüm sağlayabilir. Keten kumaş, sağlıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle ev tekstilinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak keten kumaşın temizliği diğer kumaş türlerine oranla biraz daha hassasiyet gerektirmektedir.

Keten kumaşlar oldukça hassas yapıdadırlar. Bu nedenle yıkanmadan önce ters yüz etmeli, kullanım talimatlarını detaylı bir şekilde okumalısınız. Ketenlerinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız Yumoş Sensitive gibi hassas kumaşlara uygun yumuşatıcıları tercih etmelisiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Keten Perde Nasıl Yıkanır?

Bildiğiniz gibi keten, yapı itibariyle çabuk kırışan bir kumaştır. Keten perdelerin kırışmaması için yıkadıktan sonra uçlarına ağırlık takarak, kurutmadan asmalısınız. Bu şekilde perdelerin kırışma ve çekme ihtimali ortadan kalkacaktır. Ayrıca keten perdelerin direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Bu sebeple yıkamadan sonra çamaşır ipi yerine yerlerine asmanız en doğrusu olacaktır.

Diğer keten kumaşlarda olduğu gibi keten perdelerinizi yıkarken de sıcak su yerine soğuk su tercih etmelisiniz. Deterjandan iyice arınması için durulama işlemini iki kez yapabilirsiniz.

Beyaz Çamaşırlardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Keten kumaşlar lifli dokularından ötürü emici bir özelliğe sahiptir. Özellikle, kıyafetlerdeki ter kaynaklı sarı lekeler, örtülerdeki çay ve kahve lekeleri yanlış ya da geç müdahaleden dolayı kalıcı olabilir. Defalarca yıkandığında bile çıkmayan bu lekeler, temiz kıyafetlerinizin kirli görünmesine yol açar.

Ancak sanılanın aksine, birkaç kez giydiğiniz güzelim gömleklerinizdeki lekeleri çıkarmak o kadar da zor değil. Aşağıdaki ipuçlarını keten kumaşlardaki lekeleri çıkarmada işinize mutlaka yarayacaktır.

  • Keten kumaşın üzerine bir şey döküldüyse ya da leke tazeyse, lekeyi dağıtmadan temiz ve hafif nemli bir bezle üzerine bastırın.
  • Lekeleri, deterjan ya da leke sökücü kullanmadan önce suyla temizlemeyi deneyin.
  • Kumaşı yıpratacak hiçbir şey yapmayın; sıcak su ve çamaşır suyundan uzak durun, çitileyerek yıkamayın.
  • Leke yukarıdaki yollarla çıkmadığında, keten kumaşlar için uygun olan bir leke çözücü kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce leke çıkarıcıyı mutlaka ürünün görünmeyen bir yerinde test edin. Leke çıkarıcıyı on dakikadan fazla uygulamayın. İşlem bitiminde kumaşı iyice durulayıp bir kez daha yıkayın.
Keten, diğer kumaş türlerine kıyasla bakteri, güve ve tere karşı son derece dayanıklı bir kumaş türüdür. Ancak dokusu itibariyle narin olan keten kumaşın temizliği titizlik ve hassasiyet gerektirir. Keten kumaşı yıkanmadan önce mutlaka yıkama talimatları okuyun. Makinede yıkamanız gerekiyorsa soğuk su kullanılmalı, sıkma işlemini elde yapmalı, elde yıkayacaksanız da çitilememelisiniz. Çamaşır suyu gibi ağır leke çıkarıcılar keten kumaşı yıpratacağından yıkama esnasında bu gibi ürünlerden uzak durmalısınız. Keten kıyafetleri yıkamadan önce ters yüz etmek daha iyi sonuç vereceksin.

Renkli Çamaşırlar Beyazları Boyarsa Ne Yapmalı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, koyu renk ketenlerle beyaz renk ketenleri bir arada yıkanmamalısınız. Beyaz keten renklilerden ötürü boyandıysa, kumaş kurumadan, temiz su veya uygun deterjanla birlikte mutlaka tekrar yıkamalısınız. Eğer leke hala çıkmadıysa leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz. Leke çıkarıcı uygulanmadan önce, keten kumaş için uygun olup olmadığı mutlaka kontrol etmeli ve bu işlemden sonra tekrar yıkamalısınız.

Keten Gömlek Nasıl Ütülenir?

Kendini ortaya çıkaran bir kumaş olması nedeniyle keten gömlek nasıl ütülenir sorusuna en doğru cevabı almanız çok önemli.

  • Ütü işleminden önce mutlaka ürünün üzerindeki talimatlar okuyun.
  • Beyaz keteni iki tarafa doğru da ütüleyebilirsiniz ancak siyah ketenleri mutlaka tek tarafa doğru ütülemelisiniz.
  • Çamaşır makinesi keten kumaşın daha fazla kırışmasına neden olur, bu gibi durumlarda yüksek ısıda ütü kullanmanız gerekebilir. Ancak direkt ısı keten kumaşınıza zarar verebileceği için üzerine mutlaka bir bez koymalısınız.
  • Çok kırışık olmadığı sürece ılık ısı ayarı tercih edebilirsiniz. Kumaş nemli haldeyken ütülerseniz çok daha kısa sürede daha güzel gömlekler elde edersiniz

Aslen yayınlandı