Etek Nasıl Ütülenir?

Etek nasıl ütülenir diyorsanız, etek ütülemenin püf noktalarını öğrenerek en zorlu modelleri bile hızla kırışıklardan arındırabilirsiniz. Yazımızı sonuna kadar okuyun, ütü yapmanın zorluğundan kurtulun.

Güncellenmiş 11 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz-mor ütünün arkasında elinde çamaşır taşıyan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Eteğin giyiminize kattığı şıklık kadar zahmeti de çoktur. Yırtmacı, pilesi, düğmesi derken etek ütülemek çoğu zaman eziyet halini alablir. "Oturunca zaten kırışacak" bahanesine sığınılsa da, güzelce ütülenmiş bir eteğin şıklığı, özensiz ütülenmiş diğer giyim ürünlerinin yanında ayırt edilebilir. Okul eteği nasıl ütülenir, pileli etek nasıl ütülenir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Herhangi bir kumaşı ütülemeden önce mutlaka kıyafetin etiketinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın.

Etek Nasıl Ütülenir?

 • Etekleri yıkarken çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı gibi kumaş uzmanları ile özel olarak geliştirilmiş bir sıvı yumuşatıcı ekleyebilirsiniz. Bu sayede çamaşırlarınız yıkama sırasında daha az kırışır, daha hızlı kurur ve daha kolay ütülenir.

 • Etekleri yıkadıktan sonra bel kısmından mandalla asarsanız ütülemeniz daha kolay olacaktır.

 • Ütüleme işleminden önce ütünün temiz olduğundan emin olun.

 • Eteklerin modeline göre ütüleme yapmadan önce, kumaşa göre ısı ve buhar ayarını yapabilirsiniz. Yanlış ısıda ütüleme, kumaşın zarar görmesine neden olabilir. Kumaş ve önerilen ütüleme bilgisine eteğin etiketinden ulaşabilirsiniz.

 • Yırtmaçlı eteklerin yırtmacını birleştirerek üzerinden ütüyle geçin.

 • Eteklerde astar mevcutsa, astarı da hafifçe ütüleyebilirsiniz. Astarın kırışık olması durumunda etek de yürürken toparlanabilir, pot görünebilir.

 • Eteğin üzerinde boncuk, işleme, baskı gibi eklentiler varsa ütüleme sırasında eteği ters çevirebilirsiniz. Bu alanlarda daha az ısı kullanmanız tavsiye edilir.

 • Keten, ipek, yün gibi hassas kumaşlardan üretildiyse eteğinizin üzerine ütü bezi sererek ütüleyebilirsiniz. Tüm kumaş türlerini basınçla ütülememeye dikkat edin. Ütünün kendi gücü zaten pilileri düzeltmede yeterli olacaktır.

 • Ütüledikten hemen sonra eteğinizi mandallı bir askıya asarsanız giyene dek kırışmasını önleyebilirsiniz.

Pileli Etek Nasıl Ütülenir?

Pileli etek ütüleme işlemi daha fazla dikkat ister. İnce pileli etek nasıl ütülenir, pilesi bozulan etek nasıl ütülenir sorusunun cevabı aslında çok basit. Yalnızca birkaç adımda ince pileli etek ütüleme işlemi bile çok kolay;

 • Öncelikle eteği ütü masasına geçirin ve masa üzerinde tek kat kumaş kalacak şekilde serin.

 • Pilileri ayırarak pili içlerini kumaşta iz yapmayacak şekilde ütüleyin.

 • Ardından elinizde pilileri birleştirin. Ütü ile pililerin üzerinden düz hareketle geçin. Ütüyü dairesel veya zikzak hareketlerle ilerletirseniz eteği kırıştırabilirsiniz.

 • Bir tarafı tamamladıktan sonra eteği döndürerek arka kısmını da ütüleyebilirsiniz.

 • Pilili eteklerin bel kısmını ütülemeyi ihmal etmeyin. Pililerin düzgün görünmesi için bel alanının da kırışıksız olması önemlidir.

Pileli etek ütüleme işlemi işte bu kadar kolay! Etek nasıl ütülenir sorusunun cevabını öğrendiğinize göre bu keyfi ertelemenize veya “oturunca zaten kırışacak” gibi bahanelere sığınmanıza gerek kalmadı.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?