Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Etek Nasıl Ütülenir?

Etek nasıl ütülenir diyorsanız, etek ütülemenin püf noktalarını öğrenerek en zorlu modelleri bile hızla kırışıklardan arındırabilirsiniz. Yazımızı sonuna kadar okuyun, ütü yapmanın zorluğundan kurtulun.

Güncellenmiş

beyaz-mor ütünün arkasında elinde çamaşır taşıyan biri
Reklam
Sign Up Banner

Eteğin giyiminize kattığı şıklık kadar zahmeti de çoktur. Yırtmacı, pilesi, düğmesi derken etek ütülemek çoğu zaman eziyet halini alablir. "Oturunca zaten kırışacak" bahanesine sığınılsa da, güzelce ütülenmiş bir eteğin şıklığı, özensiz ütülenmiş diğer giyim ürünlerinin yanında ayırt edilebilir. Okul eteği nasıl ütülenir, pileli etek nasıl ütülenir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Herhangi bir kumaşı ütülemeden önce mutlaka kıyafetin etiketinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın.

Etek Nasıl Ütülenir?

 • Etekleri yıkarken çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı gibi kumaş uzmanları ile özel olarak geliştirilmiş bir sıvı yumuşatıcı ekleyebilirsiniz. Bu sayede çamaşırlarınız yıkama sırasında daha az kırışır, daha hızlı kurur ve daha kolay ütülenir.

 • Etekleri yıkadıktan sonra bel kısmından mandalla asarsanız ütülemeniz daha kolay olacaktır.

 • Ütüleme işleminden önce ütünün temiz olduğundan emin olun.

 • Eteklerin modeline göre ütüleme yapmadan önce, kumaşa göre ısı ve buhar ayarını yapabilirsiniz. Yanlış ısıda ütüleme, kumaşın zarar görmesine neden olabilir. Kumaş ve önerilen ütüleme bilgisine eteğin etiketinden ulaşabilirsiniz.

 • Yırtmaçlı eteklerin yırtmacını birleştirerek üzerinden ütüyle geçin.

 • Eteklerde astar mevcutsa, astarı da hafifçe ütüleyebilirsiniz. Astarın kırışık olması durumunda etek de yürürken toparlanabilir, pot görünebilir.

 • Eteğin üzerinde boncuk, işleme, baskı gibi eklentiler varsa ütüleme sırasında eteği ters çevirebilirsiniz. Bu alanlarda daha az ısı kullanmanız tavsiye edilir.

 • Keten, ipek, yün gibi hassas kumaşlardan üretildiyse eteğinizin üzerine ütü bezi sererek ütüleyebilirsiniz. Tüm kumaş türlerini basınçla ütülememeye dikkat edin. Ütünün kendi gücü zaten pilileri düzeltmede yeterli olacaktır.

 • Ütüledikten hemen sonra eteğinizi mandallı bir askıya asarsanız giyene dek kırışmasını önleyebilirsiniz.

Pileli Etek Nasıl Ütülenir?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Pileli etek ütüleme işlemi daha fazla dikkat ister. İnce pileli etek nasıl ütülenir, pilesi bozulan etek nasıl ütülenir sorusunun cevabı aslında çok basit. Yalnızca birkaç adımda ince pileli etek ütüleme işlemi bile çok kolay;

 • Öncelikle eteği ütü masasına geçirin ve masa üzerinde tek kat kumaş kalacak şekilde serin.

 • Pilileri ayırarak pili içlerini kumaşta iz yapmayacak şekilde ütüleyin.

 • Ardından elinizde pilileri birleştirin. Ütü ile pililerin üzerinden düz hareketle geçin. Ütüyü dairesel veya zikzak hareketlerle ilerletirseniz eteği kırıştırabilirsiniz.

 • Bir tarafı tamamladıktan sonra eteği döndürerek arka kısmını da ütüleyebilirsiniz.

 • Pilili eteklerin bel kısmını ütülemeyi ihmal etmeyin. Pililerin düzgün görünmesi için bel alanının da kırışıksız olması önemlidir.

Pileli etek ütüleme işlemi işte bu kadar kolay! Etek nasıl ütülenir sorusunun cevabını öğrendiğinize göre bu keyfi ertelemenize veya “oturunca zaten kırışacak” gibi bahanelere sığınmanıza gerek kalmadı.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Sentetik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Sentetik kumaş türleri için dikkat etmeniz gereken ütü yönergeleri de farklılık gösterir. Akrilik tipteki sentetik kumaşların düşük ısıda buharsız şekilde ütülenmesi gerekir. Naylon formundaki giysilerin de gerekirse sprey yardımıyla nemlendirilmesi ve kuru ütüyle düşük ısıda uygulama yapılması önerilir. Polyester tipteki kumaşlar nemliyken düşük veya orta derecedeki ütüyle kırışıklıkları açılabilir fakat parlaklık verebileceği için buhar yapılması önerilmez.

Her Kumaş Aynı Isıda mı Ütülenir?

Farklı kumaş türleri, farklı ısı ayarları gerektirir. Bu nedenle ütüleme işleminden önce kıyafetlerinizin etiketini okumanız önemli bir adımdır. Bu sayede kıyafetleriniz için doğru sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Ütüleme koşulları kıyafetler üzerinde çeşitli sembollerle belirtilir. Ancak etiketi veya bilgisi olmayan giysileri kumaşlarına göre ve ütü sıcaklığı ayar tablosuna bakarak ütülemeniz daha doğru olur. Kumaş için belirtilen en düşük sıcaklık değeri ile başlamak en iyisidir. Nitekim dilediğiniz zaman ütünün sıcaklığı kolayca yükseltilebilir. Ancak yüksek bir ısı, kıyafetlerinizi yanma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.

Ütü Masası Ütü Yapmak İçin Gerekli mi?

Bazı insanlar, ütü masası yerine herhangi bir yüzeyin kullanılabileceğini düşünebilirler. Ancak ütü masaları, bu işlem için özel olarak tasarlanmıştır. Bu masalar, alev geciktirici bir malzemeden yapılmasının yanı sıra aynı zamanda nefes alabilen özel bir malzemeye sahiptir. Böylece buhar, ütülediğiniz kıyafetlerin altından rahatça dışarı çıkabilir. Bu nedenle evinizde bütçenize uygun bir ütü masasına yer vermeniz doğru olacaktır.

Hangi Pantolon Kaç Derecede ve Hangi Ayarda Ütülenir?

Pamuklu pantolonlar için pamuk ayarını, polyester gibi sentetikler için ise sentetik ayarı kullanın. Etiket üzerindeki ütü işareti ütüleme yapılabilir anlamına gelir. Ütü işareti üzerinde çarpı işareti ütüleme yapılmamalı demektir. Ütü işareti içerisinde tek nokta hafif ısı, iki nokta orta derecede ısı, üç nokta ise yüksek ısı kullanarak ütülenebilir demektir.

Doğal Ütü Suyu Nasıl Hazırlanır?

Demlenmiş lavantanın suyunu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ütü yapmadan önce bir demliğin içine lavantaları koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Aynı çay demler gibi demleyin. Sonrasında bu suyu, koyu renk giysileri ütülerken ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Eğer beyazları ütüleyecekseniz lavantaları süzerek, suyu bir tasın içine koyun. İçine ütü bezini batırın. Sonra bezi çamaşırın üzerine koyarak ütüleyin. Bu işlem, pantolonun yumuşatıcı kullanmış gibi güzel kokmasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı