Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates lekesi nasıl çıkar sorusuna odaklı bu içeriğimiz sayesinde neler yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 23 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
domates-lekesi-nasil-cikar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates, ülkemizde en çok tüketilen tarımsal ürünler arasında yer alıyor. Makarnaya lezzetli bir sos hazırlamak için menemen yaparken, ekmek arası tarifler hazırlarken kullanılan en temel malzemelerin başında geliyor. Tabii kullanımı bu kadar yaygın olunca, domates lekesi sorunu  ortaya çıkabiliyor. Domates lekesi nasıl çıkar sorusuna odaklı bu içeriğimiz sayesinde böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Halıdan Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

“Halıdaki domates lekesi nasıl geçer?” sorusuna verilebilecek en doğru cevap iyi bir leke çıkartıcı deterjan kullanmaktır. Çünkü domates asit seviyesi yüksek bir meyve olduğu için doğal solüsyonlar istenilen sonucu sağlamak konusunda yetersiz kalır. Kötü görünüme sebep olan domates lekesini halıdan çıkarmak amacıyla aşağıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz.

 • Leke oluşan yer ıslaksa, temiz bir bez veya kağıt havlu ile üstünü örtün. Lekenin daha derine işlememesi için sakın silmeyin ya da ovalamayın.

 • Kirlenen bölgeye güçlü formülü sayesinde lekeleri kısa sürede ortadan kaldıran Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün.

 • 10-15 dakika kadar bekledikten sonra nazikçe uygulama alanını silmeye başlayın.

 • Silme işleminin ardından halıyı kurumaya bırakın.

Çok sevdiğiniz halınızın üzerinde oluşan şarap lekesi ile başa çıkma yöntemleri konusunda bilgiye mi ihtiyacınız var? Hemen halıdan şarap lekesi nasıl çıkar? başlığı altında sıralanan önerilerimizi inceleyin.

Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş domates lekesi, tıpkı vişne suyu lekesi gibi taze meyveninkinden biraz daha inatçıdır. Dolayısıyla doğrudan leke gidermeye odaklanmadan önce halı üzerindeki kalıntıları kazımak gerekir. Halıda hoş olmayan görüntüye yol açan tortuyu temizlemek için plastik bir bıçak kullanabilirsiniz. Daha sonrasında ise sırayla şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • İki bardak ılık suyu derince bir kaba dökün ve içerisine bir çorba kaşığı kadar bulaşık deterjanı ekleyin.

 • Temiz bir mikrofiber bezi hazırladığınız solüsyona batırın ve lekeli bölgeyi dairesel hareketlerle silin.

 • Bu işlemin ardından nem kaybolana kadar uygulama yaptığınız bölgeyi kurulayın.

 • Deterjan su karışımı ile domates lekesi çıkarma işlemi yeterli gelmezse, leke çıkartma özelliğine sahip bir çamaşır deterjanı kullanarak sürece baştan başlayabilirsiniz.

Kıyafetten Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten domates lekesi çıkarma amacıyla uygulanabilecek en pratik çözüm yolu makinede yıkamadır. Zira domates, yüksek asit oranına sahip bir meyvedir ve sebep olduğu leke kıyafetlere derinlemesine işler. Dolayısıyla çamaşır makinesinde yıkama yaparken güçlü etkiye sahip bir deterjanın kullanımı şarttır.

 • Domates lekesi oluşumuna sebep olan kalıntıları nazikçe kazıyarak kıyafetten uzaklaştırın. Bir sonraki adıma hazırlık olması için bu bölgeyi hafifçe nemlendirin.

 • En zorlu lekelerle bile kolayca başa çıkmasını sağlayan Omo Active Oxygen Sıvı deterjanı kıyafetin kirlenen kısmını kaplayacak şekilde dökün.

 • Birkaç dakika bekleyerek deterjanın kıyafetinizin dokusuna işlemesine izin verin.

 • Ardından kıyafeti çamaşır makinesine yerleştirin ve makinenin deterjan gözüne Omo Active Oxygen Sıvı ekleyin. Makineyi yıkama talimatında belirtilen en yüksek ayarlarda çalıştırın.

 • Yıkama işlemi tamamlandığında lekeli alanı kontrol edin. Eğer leke duruyorsa sürece baştan başlayın.

 • Leke kaybolduğunda kıyafetinizi havadar bir ortamda kurumaya bırakın.

domates-lekesi-nasil-cikar

Eldeki Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domatesin elde yarattığı sarıya çalan lekeyi çıkartmak için bir miktar sıvı bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ancak hassas bir cilt yapısına sahipseniz leke sorununu sabun ile gidermeyi tercih edebilirsiniz.

 • Elinizi hafifçe nemlendirin ve hemen ardından lekeli bölgeye Omo Active Oxygen Sıvı damlatın.

 • Birkaç dakika bekleyip temiz bir bez ile domates lekesi mevcut bölgeyi dıştan içe doğru nazikçe silin.

 • Deterjan kalıntısının kalmaması için elinizi ılık suda yıkayıp kurulayın.

Meyve suyunun yarattığı benzer sorunu nasıl kolayca giderebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? O halde meyve suyu lekesi nasıl çıkar? başlıklı içeriğimize göz atmayı sakın unutmayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?