Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Severek tüketilen meyve suları giysilerinize ya da mobilyalarınıza döküldüğünde can sıkıcı olabilir. Okumaya devam edin, meyve suyu lekeleri kolayca nasıl çıkarılır öğrenin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Meyve suyu lekesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Vişne, portakal, şeftali… Yaz kış severek tüketilen meyve suları, giysilerinize ya da mobilyalarınıza mı döküldü? Endişelenmeyin! Meyve suyu lekesi nasıl geçer, meyve suyu lekesi neyle çıkar, kurumuş meyve suyu lekesi çıkar mı öğrenmek için okumaya devam edin.

Halıdan Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Lezzetli bir yemeğin eşlikçisi meyve suyu halınıza mı döküldü? Halıdaki meyve suyu lekesi çıkar mı, halıya dökülen meyve suyu lekesi nasıl çıkarılır diye kara kara düşünmeyin, sizin için derlediğimiz uzman tüyoları inceleyin, lekelerden kolayca kurtulmanın yollarını öğrenin!

 • Halının üzerine meyve suyu döküldüğünde ilk yapmanız gereken halı, meyve suyunu emmeden fazla ıslaklığı bir kağıt havlu ya da temiz bir bezle almaktır. Bunun için bolca kağıt havlu ya da temiz bir bezi lekeli alanın üzerine bırakın ve hafifçe bastırın. Islanan kağıt havluyu/temiz bezi yenisiyle değiştirin, yüzeyde ıslaklık kalmadığından emin olun.

 • Lekenin üzerine özenle geliştirilen formülü sayesinde yaşam alanlarındaki leke kabusuna son veren Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün.

 • Bu şekilde deterjanın dokuya işlemesi için 10-15 dakika kadar bekletin.

 • Nemli bir bezle dıştan içeri doğru yuvarlak çizerek silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak deterjandan arındırın.

 • Kurutmak için camları açabilir ya da asmak için uygun yeriniz varsa asabilirsiniz.

Lekenin kolayca yok olduğunu göreceksiniz. Halıdaki vişne suyu nasıl çıkar diye ayrıca araştırmak isterseniz ilgili yazımıza gidebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Koltuktan Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltukta lezzetli meyve suyunun tadını çıkarırken bir anda elinizden kaydı ve döküldü mü? Endişelenmeyin, koltuktan meyve suyu lekesi nasıl geçer, koltuktaki zorlu meyve suyu lekesi neyle çıkar öğrenmek için okumaya devam edin!

 • Koltuğa meyve suyu döküldüğünde hızlıca hareket etmeniz önemlidir. Çünkü koltuğun içinde bulunan sünger sıvıyı çekebilir, çıkarması güç bir leke halini alabilir. Bu yüzden, eğer mümkünse meyve suyu dökülür dökülmez temiz bir bez ya da havlu kağıtla bastırarak fazla ıslaklığı alın.

 • Lekenin üzerine hem sert hem yumuşak yüzeylerde zorlu lekelerin savaşçısı Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün.

 • 10-15 dakika kadar bu şekilde bekletin.

 • Yumuşak uçlu bir fırçayla dıştan içeri doğru yuvarlaklar çizerek lekeli alanı fırçalayın.

 • Nemli temiz bir bezle silerek durulayın. Bezinizin ıslak olmamasına dikkat edin. Islanan sünger iyice kurumazsa küf gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

 • Camları açarak kurumasına izin verin.

Koltuktaki meyve suyu lekesini çıkarmak işte bu kadar kolay! Peki, kurumuş meyve suyu lekeleri nasıl çıkar? Hadi gelin öğrenelim…

Kurumuş Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş meyve suyu lekesini çıkarmak daha zor gibi görünebilir. Ancak endişelenmenize gerek yok! Sizin için derlediğimiz adımları izleyin, kurumuş meyve suyu lekelerinden kolayca kurtulun.

 • Kurumuş meyve suyu lekesi bulunan alanı tespit ettikten sonra nemli temiz bir bezle silerek ön işlem uygulayın.

 • Lekeli alana tüm yüzeylerde güvenle kullanılabilen Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün.

 • 10-15 dakika kadar bekletin.

 • Nemli bir bezle silerek durulayın.

 • Lekenin çıktığına emin olduktan sonra havadar bir alanda kurumaya bırakın. Eğer leke çıkmadıysa adımları tekrarlayın.

Siz de bu adımları uygulayın, kurumuş meyve suyu lekesi kabusunuz olmaktan çıksın!

Elbiseden Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Lezzetli meyve suyunun keyfini çıkarırken elbisenizin leke olduğunu mu fark ettiniz? Üzülmeyin, sevdiğiniz elbisenizden vazgeçmenize gerek yok! Peki, elbiseden meyve suyu lekesi nasıl geçer? Meyve suyu lekesini kolayca çıkarmak için adımları takip edin!

 • Öncelikle elbiseye dökülen meyve suyunun fazla suyunu çektirmek için kağıt havlu ya da beyaz bir bezle kumaşın üstüne bastırın.

 • En zorlu lekeleri bile kolayca çıkaran Omo Active Fresh Sıvı deterjanı elbisenin lekeli yerine dökün.

 • Elinizle ya da yumuşak uçlu bir fırçayla dıştan içe doğru yuvarlaklar çizerek ovalayın.

 • Deterjanın dokuya işlemesi için bir süre bekleyin.

 • Elbisenin yıkama talimatlarını inceleyin ve makineye yerleştirin.

 • Deterjan gözüne kısa programda bile üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Fresh Sıvı deterjan ekleyin. Makineyi çalıştırın.

 • Yıkama programı bittiğinde lekeli alanı kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa adımları tekrarlayın.

 • Lekenin çıktığından emin olduktan sonra havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Meyve suyu dökülen elbisenizden vazgeçmenize gerek yok! Siz de adımları uygulayın, lekeleri kolayca çıkarın.

Tişörtten Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Meyve suyu içerken hepimiz en az bir kere tişörtümüzü lekelemişizdir. Ancak sizce bu sevdiğiniz tişörtten vazgeçmek için bir sebep mi? Elbette hayır! Tişörtünüz meyve suyu lekesi olduysa sizin için derlediğimiz uzman tüyolarımızı uygulayın, tişörtünüzü lekeden kurtarın.

 • Tişörtünüze dökülen meyve suyunun fazlasını almak için kağıt havlu ya da temiz bir bez kullanın. Kağıt havluyu/bezi tişörtün üzerine bastırın, fazla sıvıyı kurulayın.

 • Lekeye ön işlem uygulamak için Omo Active Fresh Sıvı deterjan damlatın.

 • Parmak uçlarınızla ya da yumuşak uçlu bir fırçayla dıştan içe doğru yuvarlak çizerek ovalayın.

 • Bir süre bekletin.

 • Tişörtün yıkama etiketini inceleyin ve makineye yerleştirin.

 • Deterjan gözüne doğada çözünebilir içeriklerle yenilenen özel formülüyle, en zorlu lekeleri bile ilk yıkamada çıkarırken giysilerinizin parlaklığını koruyan Omo Active Fresh Sıvı deterjan ekleyip makineyi çalıştırın.

 • Yıkama programı bittiğinde lekeli alanı kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa adımları tekrar uygulayın.

 • Lekenin çıktığından emin olduktan sonra havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Artık meyve suyu dökülen tişörtünüzden vazgeçmenize gerek yok! Adımlara uyun, lekelerden kurtulun.

Meyve suyu lekesi nasıl geçer, meyve suyu lekesi neyle çıkar öğrendik. Şarap lekesi çıkarma yöntemleri ve çay lekesi çıkarma tüyolarını öğrenmek için tıklayın, Temiz Sözlük ipuçlarını öğrenin!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Adım Adım Meyve Lekesi Çıkarma

  1. 1

   Meyve Parçalarını ve Fazla Sıvıyı Alın

   Kıyafetten meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız öncelikle leke üzerinde herhangi bir meyve parçası varsa dökülen yüzeye yaymadan kaşık ya da bıçak yardımıyla alın. Eğer dökülen smoothie gibi bir sıvı ise kuru bir bezle yüzeydeki sıvıyı yaymadan nazikçe emdirin. Burada dikkatli olmanız gereken şey çitilememek. Bu işlem, kumaşa zarar verebileceği gibi lekenin yayılmasına da sebep olur.

  2. 2

   Suya Tutup Arıtın

   Eğer yıkanabilir bir kumaş ise lekeli kısmı ters çevirip musluk altına tutun. Bu işlem meyve kalıntılarının kumaş yüzey arasındaki liflerin lekeyi emmesini önler. Silme esnasında oluşabilecek deformasyonun önlenmesine yardımcı olur. Eğer döşemelik kumaş, halı gibi bir yüzeyse yukarıdaki adımı atlayın ve lekenin üzerine bir miktar Omo Active gibi leke çıkarıcı özelliği olan sıvı deterjan dökün.

  3. 3

   Deterjanın Kumaşa İşlemesini Bekleyin

   10 dakika kadar deterjanın kumaş yüzeyine işlemesi için bekleyin. Bu noktada beklemek can sıkıcı olsa da bu yöntem lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle de kurumuş meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız bu adımı kesinlikle atlamayın.

  4. 4

   Temiz Bir Bezle Nazikçe Silin

   Temiz ve nemli bir bezi, deterjan kalıntısı ve meyve lekesi kalmayacak şekilde kumaş yüzeye nazikçe sürtün. Bu, kumaş yıpranmasının önüne geçer. Gerektiğinde işlemi tekrarlayın.

  5. 5

   Durulayın

   Temizlediğiniz bez ya da tercihen yeni bir nemli bezle lekeyi ve lekenin dış yüzeyini durulayın. Bu, özellikle krem ya da beyaz kumaşlar kuruduğunda hare şeklinde oluşacak lekelenmenin önüne geçmenizi sağlar.

   yeşil bezle lekeli beyaz tişörtü temizleyen biri
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?