Dantel Nasıl Yıkanır?

Sehpaların üzerinde veya dolap içlerinde dantel kullanmayı sevenlerdenseniz dantel temizliği sizin için önemli olabilir. Dantel nasıl yıkanır öğrenin ve dantellerinizin üzerindeki lekelerden kurtulun.

Güncellenmiş 29 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dantel yıkama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Dantel nasıl yıkanır sorusu birçok dantel tutkunu tarafından sıklıkla sorulur. Evinize hem nostaljik hem de şık bir hava katan dantelleriniz, konu yıkamaya geldiğinde sizler için büyük bir soru işareti haline dönüşebilir. İplerin bir ağ gibi çoğunlukla sıkı bir şekilde örüldüğü danteller, uygun olmayan koşullarda saklandığında veya temizlendiğinde yapısal bozukluklara uğrayabilir. Örneğin, aldığınız ya da büyük el emekleriyle ördüğünüz dantelleriniz ilk günkü kadar beyaz veya dümdüz olmayabilir. Bu bozulmaların en büyük sebebi şüphesiz temizlik teknikleriyle ilgilidir. Peki siz de dantel nasıl yıkanır sorusunun cevabını merak edenlerden misiniz? Bu yazımızda dantel lekelerinden kurtulma yollarından başlayıp dantel yıkama çeşitlerine varacağımız kısa bir yolculuğa çıkacağız. Hazırsanız başlayalım.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Dantel Lekesi Nasıl Çıkar?

  Şüphesiz her dantelin onu kullanan kişilerde derin ve nostaljik bir anısı vardır. Kimi danteller hediye edilmiştir, kimileri ise güzelliği ve emeği çağrıştırdığı için alınmış veya örülmüştür. Anılar arasında kaybolduğumuz bu ev aksesuarlarında olağan kullanım, kaza veya saklama koşulları sonucunda lekelenmeler meydana gelir. Genellikle dantel kullanıcıları telaşa kapılır ve dantel lekesi nasıl çıkar diye düşünmeye ve çare aramaya başlar. Danteldeki sarı lekeler, çay lekesi ve pas lekesi üzerine detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. En sık karşılaşılan lekeler ve bu lekelerin çözümleri için okumaya devam edin.

  1. 1

   Danteldeki sarı lekeler nasıl çıkar?

   Dantelde oluşan sarı lekeler genellikle sandık lekesi olarak adlandırılır. Sandık lekesi, dantellerin uzun süre havasız bir şekilde ahşap sandık veya çekmecede bekletilmesinden kaynaklanır. Sarı lekelerin oluşmaması için dantellerinizi ara ara havalandırmanız gerekir. Peki, danteldeki sarı lekeler nasıl çıkar, diye soranları şimdiden duyar gibiyiz. Öncelikle belirtmek gerekir ki danteldeki sarı lekeleri çıkarmak biraz zordur. İlk seferde sonuç alamama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu yüzden vereceğimiz tavsiyeyi birkaç defa uygulamanız gerekebilir.

   Öncelikle bir leğenin içine ılık su koyun. Suyun içine 1 yemek kaşığı kadar tuz ekleyin. Daha sonra katı banyo sabununu suyun içinde köpürtün. Dantelleriniz için sihirli suyunuz hazır. Suyu iyice köpürttükten sonra dantellerinizi bu tuzlu ve sabunlu suda bir süre bekletin. Sarı lekeler çıkana kadar bu süreci tekrar edebilirsiniz. Lekeler çıktıktan sonra dantellerinizi durulayıp kurutabilirsiniz.

  2. 2

   Danteldeki pas lekesi nasıl çıkar?

   Pas lekesi sadece dantelde değil diğer kumaşlarda hatta kumaş olmayan eşyalarımızda da büyük bir problemdir. Çünkü pas lekesi çıkarılması en güç lekelerdendir. Danteldeki pas lekesi nasıl çıkar, gelin birlikte uygulayalım.

   1 limon ve 1 çay kaşığı tuzu karıştırın. Sonrasında bu karışımı pas lekesinin üstüne dökün ve güzelce çitileyin. Pas lekesinin rengi biraz da olsa açılacaktır. Sonrasında 1 litre suyun içine yarım bardak amonyaklı suyu ilave edip bu karışımı pas lekesine dökün. Dantelinizi ister bulaşık süngeri isterseniz de elinizde çitileyebilirsiniz. Bu işlem sırasında eldiven giymeyi asla unutmayın. Amonyaklı suyla pas lekesinin yok olduğunu gözlemleyeceksiniz. Geriye kalan tek şey dantellerinizi güneş altında kurutmak.

  3. 3

   Dantelden çay lekesi nasıl çıkar?

   Dantelinize çay döküldüğü anda onu suyun altında deterjanla yıkamanız yeterli olacaktır. Ancak, çay dantelin üzerinde kuruduktan sonra dantelden çay lekesi nasıl çıkar diye soracak olursanız, biraz daha uğraştırıcı olacağını baştan söylemek gerek. Öncelikle bir leğenin için ılık su koyun. Suyun için yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı tuz katın ve iyice karıştırın. Ardından bir miktar bulaşık deterjanını dantelin üzerine dökün ve tuzlu limonlu suyun içinde nazikçe çitileyin. Lekenin yavaş yavaş gittiğini, dantelinizin beyazladığını göreceksiniz. Son olarak dantelinizi durulayıp kurumaya bırakabilirsiniz. Çay lekesi nasıl çıkar öğrenmek için yazımızı okumayı unutmayın.

 • Dantel Nasıl Yıkanır?

  Dantelden lekeleri çıkarmayı başardınız ama rutin olarak dantel nasıl yıkanır bir fikriniz var mı? Daha önce söylediğimiz gibi, danteller evimizin nostaljik ve çoğu el emeği olan dekorasyon ürünleridir. Bu yüzden dantel yıkama süreci büyük bir özenle yapılmalıdır. Bu süreçte kullandığınız suyun ısısı, deterjan türü, yıkama süresi ve yöntemi oldukça önemlidir. Bu yüzden sizlere dantel nasıl yıkanır, danteller makinede kaç derecede yıkanır, dantel yıkama çeşitleri nelerdir madde madde açıkladığımız bir rehber hazırladık.

  1. 1

   Çamaşır makinesinde dantel yıkamak

   Çamaşır makinesinde dantel yıkamak birçok kullanıcı için büyük bir soru işaretidir. Hassas yapıları dolayısıyla dantellerin çamaşır makinesinde yıkanmaması gerektiğini düşünen büyük bir kesim var. Ancak çamaşır makinesinde dantel yıkamak doğru makine ayarı ve deterjanla mümkün. Makinenizin hassas giysiler ayarında ve en düşük devirde, maksimum 30 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Omo Bio Sensitive Hassas Deterjan ile hassas dantellerinizi çamaşır makinesinde yıkamakta bir sakınca olmaycaktır. Bu adımları izledikten sonra dantellerinizi güneş ışığında veya gölgede kurutabilir, ardından buharlı ütüyle ütüleyebilirsiniz.

  2. 2

   Elde dantel nasıl yıkanır?

   Birçok dantel kullanıcısı, narin ve çoğunlukla anne yadigarı dantellerini elde yıkamayı tercih eder. Ancak bildiğiniz gibi herkesin kendine özgü bir yöntemi vardır. Kimisi leğen içinde bekleterek kimisi kavanoza kapatıp çalkalayarak dantellerini yıkar. Öncelikle dantel kaç derecede yıkanır sorusuna cevap verelim: Dantellerinizi ılık suda yaklaşık 30 derecede yıkamalısınız. Dantel yıkama konusunda size önerimiz, ılık suyun içinde deterjanla birlikte beklettiğiniz dantellerinizi nazikçe çitilemeniz. Sonrasında yine ılık suyun altında dantelleri durulayabilirsiniz. Çitileme işlemi sırasında dantelinizi yıpratmadığınızdan emin olun.

  3. 3

   Sararmış dantel nasıl beyazlatılır?

   Danteller olağan kullanım sonrası ya da havasız bekletilmekten ötürü zamanla sararır. Sararmış dantel nasıl beyazlatılır sorusu ise hepimizin aklını kurcalar. Evdeki malzemelerle dantel nasıl beyazlatılır diye düşünüyorsanız, ılık suyun için 1 yemek kaşığı tuz ve 1 bardak limon suyunu dökün. Bu ikisini güzelce karıştırın. Ardından katı banyo sabununu bu tuzlu limonlu suda güzelce köpürtün. Son olarak dantellerinizi birer birer karışımın içinde bekletin. Dilerseniz direkt katı sabunla da ovalayabilirsiniz. Dantelinizin zamanla beyazladığını göreceksiniz. Sararmış dantel nasıl temizlenir öğrendiğinize göre bu işlemi rutin haline getirebilirsiniz.

Dantel Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?