Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çamaşır Makinesinde Hangi Eşyalar Yıkanabilir?

Günlük hayatta temizliği oldukça zor olan birçok eşyayı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. İşte çamaşır makinesinde yıkanabilen eşyalar!

Güncellenmiş

Reklam
Çamaşır Makinesinde Hangi Eşyalar Yıkanabilir?

Çamaşır makinesini yalnızca çamaşır yıkamak için kullanıyorsanız hayatı kendinize zorlaştırıyorsunuz demektir. Çamaşır makinesinde başka neleri yıkayabileceğinizi öğrendiğinizde siz de çok şaşıracaksınız. 

Silikon oyuncaklar ve mutfak araçları çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bu tür malzemeleri çamaşır filesi içinde yıkamanız ve kirli kıyafetlerle karıştırmamanız doğru olacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Temizlik Öncesi Dikkat Edilecekler

Çamaşır makinesinde birçok eşyayı temizleyebilirsiniz ancak eşyaların zarar görmemesi için bazı kurallara dikkat etmelisiniz. 

  • Çamaşır makinesindeki programları doğru seçmeli, eşya temizliği için hassas programları tercih etmelisiniz. 
  • Su sıcaklığını düşük tutmalısınız. Fazla sıcaklık eşyalara zarar verebilir. 
  • Küçük parçalar çamaşır makinesi giderinden çıkabilir, kaybolabilir veya gideri tıkayabilir. Eşyaların parçalı olmadığından emin olmalısınız. 
  • Renk verebilecek ve renkleri karışabilecek eşyaları bir arada yıkamamalısınız. 
  • Makine devrini düşük, programı kısa tutmak eşya temizliğinde ideal olandır. 
Çocuklarınızın peluş oyuncaklarını da makinede temizleyebilirsiniz. Oyuncağı ılık veya soğuk suda, düşük devirde yıkamalı ve çamaşır torbası içinde makineye atmalısınız. Düşebilecek parçaları olan oyuncakları elde yıkamak daha doğru olacaktır. Eğer yıkayacağınız ürünün etiketinde çamaşır makinesinde temizlik önerilmiyorsa etiketi dikkate almanızı öneririz.

Çamaşır Makinesinde Yıkanabilecek Eşyalar 

  • Çamaşır makinesinde halı yıkama, ilk anda imkansız görülebilir. Oysa yeni nesil, ince ve çamaşır makinesinde temizliğe uygun halılar mevcut. Elbette halının kilogramının ve tambur hacminin de uyumlu olması şartıyla. 
  • Spor ayakkabı makinede nasıl yıkanır diye kara kara düşünmeyin. Bir çamaşır filesi içinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Hatta biraz araştırırsanız çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak için özel olarak üretilen, makine kapağının iç yüzeyine asılan fileler bile bulabilirsiniz. Burada önemli olan ayakkabının üretildiği materyaldir. Unutmayın; yıkama işlemi yalnızca kumaş ayakkabılar için geçerli olabilir. 
  • Şişme mont makinede yıkanır mı sorusunun yanıtı da materyale bağlı olarak evet olacaktır. Eğer polyester kumaş ve elyaf dolguysa soğuk suda ve düşük devirde yıkayabilirsiniz. İç materyal kaz tüyü ise makine temizliği yapmamalısınız. 
  • Yün yorgan makinede yıkanır mı diye sorgularken makinenin hacmini ve yorganın ağırlığını göz önüne almalısınız. Küçük bebek yorganları ıslaklıkla ağırlaştığında bile birkaç kiloyu geçmeyeceği için yıkanabilir. Ancak yorganın ıslak ağırlığı tambur kapasitesini aşıyorsa yıkamamalısınız, ağırlık makinenize zarar verebilir. Yıkama sonrası yün yorganı hemen çıkarmanız ve havalandırarak kurutmanız önemlidir.

Püf Noktaları

Spor ürünlerini, çanta veya aksesuarlarını yıkarken su geçirmez kumaş bulunuyorsa yumuşatıcı kullanmamanız daha doğru olacaktır. Su geçirmez kumaşların dokularına yapışan yumuşatıcının durulanması oldukça zordur.

Aslen yayınlandı