Çamaşır Makinesi Kullanımı: Çamaşır Makinesinde Yıkanabildiğini Bilmediğiniz Şeyler

Çamaşır makinesini yalnızca çamaşır yıkamak için kullanıyorsanız hayatı kendinize zorlaştırıyorsunuz demektir. Çamaşır makinesinde başka neleri yıkayabileceğinizi öğrendiğinizde siz de çok şaşıracaksınız.

Güncellenmiş 22 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır makinesi kullanımı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır makinelerinin sadece çamaşır yıkamak için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çamaşır makinesinde giysiler, havlular ve yatak takımlarından çok daha fazlasını temizleyebilirsiniz. Bu yazımız çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz şeylerin detaylı bir listesini paylaşarak, sizi saatlerce uğraştırıp zaman ve emek harcamanızı önleyecek. Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkama, çamaşır makinesinde halı yıkama, çamaşır makinesinde battaniye yıkama, çamaşır makinesinde yorgan yıkama, çamaşır makinesinde yastık yıkama ile ilgili tüm yöntemler ve çamaşır makinesi kullanımı ipuçları yazımızın devamında. 

Temizlik Öncesi Dikkat Edilecekler

Çamaşır makinesinde birçok eşyayı temizleyebilirsiniz ancak eşyaların zarar görmemesi için öncelikle aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

 • Çamaşır makinesindeki programları doğru seçmeli, eşya temizliği için hassas programları tercih etmelisiniz.

 • Su sıcaklığını düşük tutmalısınız. Fazla sıcaklık eşyalara zarar verebilir.

 • Küçük parçalar çamaşır makinesi giderinden çıkabilir, kaybolabilir veya gideri tıkayabilir. Eşyaların parçalı olmadığından emin olmalısınız.

 • Renk verebilecek ve renkleri karışabilecek eşyaları bir arada yıkamamalısınız.

 • Makine devrini düşük, programı kısa tutmak eşya temizliğinde ideal olandır.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Yorgan, Yastık, Kilim ve Spor Ayakkabılar Makinede Yıkanır mı?

  Çamaşır makinesini yalnızca çamaşır yıkamak için kullanıyorsanız hayatı kendinize zorlaştırıyorsunuz demektir. Çamaşır makinesinde başka neleri yıkayabileceğinizi öğrendiğinizde siz de çok şaşıracaksınız.

  1. 1

   Çamaşır Makinesinde Halı Yıkama

   Çamaşır makinesinde halı yıkama, ilk anda imkansız görülebilir. Oysa yeni nesil, ince ve çamaşır makinesinde temizliğe uygun küçük halı ve kilimler mevcut. Elbette halının kilogramının ve tambur hacminin de uyumlu olması şartıyla. Eğer çamaşır makinesine uygun halı ve kilimlere sahip değilseniz, halınızı çamaşır makinesinde yıkamaktan kaçınmalısınız.

   Peki kilim çamaşır makinesinde yıkanır mı? El yapımı ürünler, kilim gibi tekstil ürünleri veya el boyası örtü, halı ve kilimler her zaman elde temizlenmeli ya da profesyonel yardım alınmalıdır. Bu tür ürünler, kimyasal temizlik ürünlerine ve makine işlemlerine karşı çok daha hassastır. Kilimlerin genel olarak çamaşır makinesi ve kurutma makinesi için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Makinede yıkamak, eşsiz dokularını bozacak ve hacmini kaybetmelerine neden olacaktır. Ayrıca renkleri de bu durumdan etkilenebilir.

   Evde halı nasıl temizlenir, doğru yöntemleri ve ürünleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  2. 2

   Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkama: Spor Ayakkabılar Makinede Yıkanır mı?

   Spor ayakkabı makinede nasıl yıkanır diye kara kara düşünmeyin. Bir çamaşır filesi içinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Hatta biraz araştırırsanız çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak için özel olarak üretilen, makine kapağının iç yüzeyine asılan fileler bile bulabilirsiniz. Burada önemli olan ayakkabının üretildiği materyaldir. Unutmayın; yıkama işlemi yalnızca kumaş ayakkabılar için geçerli olabilir.

   Ayakkabı makinede hangi programda yıkanır sorusuna yanıt vermek gerekirse, eğer yıkama talimatlarında yer almıyorsa ayakkabınızın zarar görmesini önlemek için kısa programda ve en fazla 30 derecede yıkamanızı öneririz. Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir sorusu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

   Spor ürünlerini, çanta ve aksesuarları yıkarken su geçirmez kumaş bulunuyorsa yumuşatıcı kullanmayın. Su geçirmez kumaşların dokularına yapışan yumuşatıcının durulanması oldukça zordur.
  3. 3

   Şişme Mont Makinede Yıkanır mı?

   Şişme mont makinede yıkanır mı sorusunun yanıtı da üretildiği malzemeye bağlı olarak değişir. Eğer polyester kumaş ve elyaf dolgu ise soğuk suda, düşük devirde ve sıvı deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz. Ayrıca, montu makineye atmadan önce montun tüm fermuarlarını kapattığınızdan emin olun.

  4. 4

   Çamaşır Makinesinde Yorgan Yıkama: Yün Yorgan Makinede Yıkanır mı?

   Yorgan makinede yıkanır mı diye sorgularken makinenin hacmini ve yorganın ağırlığını göz önüne almalısınız. Küçük bebek yorganları ıslaklıkla ağırlaştığında bile birkaç kiloyu geçmeyeceği için yıkanabilir. Ancak, yorganın ıslak ağırlığı tambur kapasitesini aşıyorsa makinede yıkamamalısınız, ağırlık makineye ve yorgana zarar verebilir. Yıkama sonrası yorganı hemen çıkarmanız ve havalandırarak kurutmanız önemlidir.

  5. 5

   Çamaşır Makinesinde Yastık Yıkama

   Çamaşır makinesinde yastık yıkanır mı sorusuna evet yanıtını verebiliriz. Yastıklarınızı birkaç ayda bir mutlaka yıkayın. Pamuklu, kuş tüyü ve elyaf dolgulu olanlar da dahil olmak üzere çoğu yastık çamaşır makinesinde yumuşak döngüde ve ılık su ile yıkanabilir. Ancak her zaman önce temizlik talimatları için yastığın üzerindeki etiketi okumak iyi bir fikirdir. 

   Yastığınız kuru temizlemeye ihtiyaç duyan nadir türlerden biri olabilir. Örneğin köpük yastıklar, makine döngüsünün çok sert olması ve dolgusunu parçalama olasılığı nedeniyle çamaşır makinesine girmemesi gereken yastıklardandır. Köpük yastıklarınızın varsa kılıflarını çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ve yastığın kendisini ise elektrikli süpürge ile süpürebilirsiniz.

   Günün üçte birinin üzerinde geçirildiği yastıklar, zaman içinde kir, toz, saç ve cilt yağının yanı sıra ölü derilere maruz kalır. Bu yüzden yastıklar belirli aralıklarla mutlaka temizlenmelidir. Yastık ne zaman değiştirilmeli buradaki yazımızdan öğrenin.

   Kiri ve tozu dışarıda tutmak ve yastığınızın ömrünü uzatmak için bir yastık koruyucu satın alabilirsiniz.
  6. 6

   Çamaşır Makinesinde Battaniye Yıkama

   Battaniyelerin çoğunu, ev tipi çamaşır makinenizde soğuk su ve Omo Sıvı Deterjan gibi hassas ve yüne uygun bir deterjanla yumuşak bir programda yıkayabilirsiniz. Battaniyenin liflerine zamanla zarar verebileceği için çamaşır suyu ve yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Battaniyeyi makinenize yerleştirin ve yaklaşık 15 dakika su ve deterjanla bekletin. Ardından yumuşak bir döngü seçin ve yıkayın.

  7. 7

   Çamaşır Makinesinde Oyuncak Yıkanır mı?

   Çocuklarınızın peluş oyuncaklarını da makinede temizleyebilirsiniz. Oyuncağı ılık veya soğuk suda, düşük devirde yıkamalı ve çamaşır torbası içinde makineye atmalısınız. Düşebilecek parçaları olan oyuncakları elde yıkamak daha doğru olacaktır. Eğer yıkayacağınız ürünün etiketinde çamaşır makinesinde temizlik önerilmiyorsa etiketi dikkate almanızı öneririz.

Çamaşır Makinesi Kullanımı: Makinenizi Temiz Tutmanın Önemi

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkama nasıl yapılır, şişme mont makinede yıkanır mı, çamaşır makinesinde halı yıkama nasıl yapılmalı, çamaşır makinesinde oyuncak yıkanır mı gibi sorularınızı yanıtladık. Bu gibi eşyalarınızı makinede yıkamak size etkili bir temizlik sunarken zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Fakat bu tip eşyaları yıkarken çamaşır makinesi kullanımı püf noktalarını bilmeli ve çamaşır makinenize özen göstermeyi unutmamalısınız. Neden mi?

Çamaşır makinenizin deterjan haznesinde, tamburunda ve göremediğiniz birçok noktasında biriken kir ve mikroplardan Omo Makine Temizleyicisi gibi güçlü bir ürün ile kolayca kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kullanımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?