Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı kullanışlı olsa da, temiz görünmeye devam etmesi çok zordur. Bu nedenle beyaz ayakkabı temizliği ile ilgili en iyi yöntemleri sizler için derledik. Bulaşık deterjanından diş macununa kadar, işte beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz Ayakkabı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Beyaz ayakkabılar tüm yıl boyunca kullandığımız eşyalardan biridir. Ancak beyaz, kolaylıkla kirlenen bir renk olduğu için beyaz ayakkabılarınızı birkaç kez giydiğinizde bile üzerinde oluşan lekeler ve siyahlıklar kolaylıkla fark edilir. Ayakkabılarımızdaki lekeler ortaya çıkmaya başladığında ise beyaz ayakkabı nasıl temizlenir sorusuna yanıt ararken buluruz kendimizi. Sevdiğiniz ayakkabıların gösterişli halini koruması için beyaz ayakkabı temizliği doğru yapılmalıdır. Sizin için derlediğimiz beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri ile en sevdiğiniz ayakkabılarınız hem uzun süre hem de ilk günkü beyazlığı ile sizlere eşlik edecek.

Beyaz Ayakkabı Temizliği

Beyaz ayakkabı temizliği için bulunması zor malzemelere veya özel bir beyaz ayakkabı temizleyicisine ihtiyacınız yok. Ayakkabının malzemesine bağlı olarak biraz bulaşık deterjanı, diş macunu veya aseton kullanılabilir. Öncelikle ayakkabınızın malzemesini kontrol edin ve eğer varsa talimatları inceleyin. Ardından gerekli malzemeleri toplayın ve temizliğe başlayın. Beyaz ayakkabılarınız eskisi kadar temiz ve güzel görünecek. İşte beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bulaşık Deterjanıyla Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  Beyaz ayakkabı temizliği için en etkili ve pratik malzemelerden biri bulaşık deterjanıdır. Malzemeleri hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak işe başlayın.

  1. 1

   Öncelikle bulaşık deterjanını veya Cif Krem’i ılık su ile karıştırın.

   Bu karışımdan bir miktar ayırarak çıkardığınız ayakkabı bağcıklarını içine koyup bekletebilir ya da bağcıkları çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

  2. 2

   Ayakkabı üzerinde çamur, toz varsa önce bunları silkelediğinizden emin olun.

   Bir diş fırçasını deterjanlı suya batırarak beyaz ayakkabı üzerinde lekeler varsa bu bölgeleri fırçalayın.

  3. 3

   Ardından sünger veya sihirli süngeri deterjanlı su ile ıslatarak ayakkabının plastik veya kauçuk olan kirli bölgelerini ovalayın.

   Sihirli süngeri internet satış sitelerinden alabilirsiniz; ancak normal bir sünger de sizin için yeterli olacaktır.

  4. 4

   Beyaz ayakkabının kumaş kısmı varsa bezi bu bölgeye sürmekten kaçınarak ayakkabının nemini alın.

   Son olarak ayakkabılarınızı açık havada kendiliğinden kurumaya bırakın.

   Suni deri ayakkabılarınızı bulaşık deterjanı ile temizlemekten kaçının.
 • Diş Macunuyla Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  Diş macunu dişlerinizi temizleyecek ve beyaz tutacak kadar iyiyse, ayakkabılarınızı da temizleyecek ve beyazlatacak kadar iyidir. Diş macunu ile beyaz ayakkabı temizleme sandığınızdan daha kolay ve etkili. İşte yapmanız gerekenler.

  1. 1

   Diş macunu ile ayakkabı temizleme işlemi için mümkünse beyaz renkte bir macun seçin.

   Macunun içerisindeki renkli granüllerin ayakkabınızda leke bırakmasını istemeyiz.

  2. 2

   Diş macununu ayakkabının tüm bölgelerine fırça yardımıyla ve dairesel hareketlerle sürün.

   Ayakkabıda lekeler mevcutsa o bölgeleri daha fazla fırçalayın. Ayakkabı kumaşının diş macununu iyice emdiğinden emin olun.

  3. 3

   Macunu ayakkabının üzerinde 20 dakika kadar bekletin. Ardından temiz bir bezle silin.

   Diş macunu ile temizleme yöntemini bütün beyaz ayakkabı türlerlerinde kullanabilirsiniz. Ayakkabı tabanı beyazlatma için de oldukça ideal bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

   Rugan ve deri ayakkabıları temizlemek için en etkili malzemelerden birinin Vazelin olduğunu biliyor muydunuz? Vazelin’i bir parça pamuk yardımıyla kirli yüzeye uygulayın ve sonra kuru bir bezle silin.
 • Aseton ile Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  Beyaz ayakkabıların taban ve yan kısımlarında zaman içerisinde hem lekeler oluşur hem de sararmalar meydana gelir. Peki sararan beyaz ayakkabı beyazlatma için en etkili yöntem hangisidir? Aseton oldukça güçlü bir maddedir ve ayakkabıların özellikle plastik, beyaz tabanlarındaki lekeler için etkili bir çözüm olacaktır; ancak süet ve nubuk ayakkabılarda kullanmamalısınız. Beyaz ayakkabı sararması nasıl temizlenir? İşte yapmanız gerekenler.

  1. 1

   Pamuğa bir miktar aseton dökün.

   Pamuğa bir miktar aseton dökün. Asetonu gereğinden fazla kullanmamaya özen gösterin.

  2. 2

   Ayakkabının lekeli ya da sararan kısımlarını iyice ovalayın.

   Aseton döktüğünüz pamukla beyaz ayakkabı tabanlarını iyice ovalayın. Aseton, kumaş ve deri yüzeylere zarar verebildiği için asetonu sadece ayakkabı tabanında kullanın.

  3. 3

   Hafif nemli bir bezle silin ve ayakkabınıza bebek pudrası dökün.

   Asetonu, hafif nemli bir bezle ayakkabınızdan temizleyin. Bu işlemin ardından ayakkabınıza bebek pudrası dökebilirsiniz. Böylece oluşabilecek hasarlara karşı ekstra koruma sağlarsınız.

   Aseton yöntemini daha çok beyaz spor ayakkabı temizliğinde kullanmanızı öneririz.
 • Çamaşır Suyu ile Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  Konu beyaz ayakkabı nasıl temizlenir olunca elbette akla gelen en etkili malzemelerden biri de çamaşır suyu. Beyaz kumaş ayakkabılarınızda derin bir dezenfeksiyon sağlamak için çamaşır suyu tercih edebilirsiniz. 

  1. 1

   Uygulamaya evinizde iyi havalandırdığınız bir alanda, eldiven takarak başlayın.

   Böylece solunum sıkıntısı veya cilt tahrişi gibi unsurları en aza indirmiş olursunuz.

  2. 2

   Bir tatlı kaşığı Domestos çamaşır suyunu 5 yemek kaşığı su ile seyreltin.

   Daha fazla çamaşır suyu kullanmamaya dikkat edin, aksi takdirde beyaz ayakkabınıza sarı bir renk verebilir.

  3. 3

   Bir diş fırçası yardımıyla lekeli alanları temizleyene kadar iyice fırçalayın.

   Ardından nemli bir havluyla hafifçe bastırarak çamaşır suyunu ayakkabınızdan silin. Ayakkabınızın tabanını çıkarıp musluğun altında da durulayabilirsiniz. İyi havalanan bir alanda ayakkabıları kurumaya bırakın. 

   Misel suyun devrim niteliğinde bir ayakkabı temizleyici olduğunu biliyor muydunuz? Temiz bir beze biraz misel su koyun ve beyaz spor ayakkabılarınızı iyice ovalayın. Özellikle deri, kauçuk ve süet yüzeylerde etkilidir.
 • Beyaz Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?

  Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz spor ayakkabıların bembeyaz olması için çamaşır makinesine atılarak yıkandığını duymuşsunuzdur. Ancak çamaşır makinesinde yüksek sıcaklık ve yüksek devir hızı ayakkabılarınıza zarar verebilir veya bir daha giymek istemeyeceğiniz biçimde şeklini bozabilir.

  Deri veya süet gibi hayvansal ürünlerden yapılan ayakkabılar, çamaşır makinesinde yıkanırsa hasar görür. Öte yandan; naylon, polyester, kanvas gibi malzemelerden yapılan spor ayakkabılar daha dayanıklıdır ve bu nedenle çamaşır makinesinde yıkamaya dayanabilir.

  Ancak çamaşır makinesi, özellikle bez ayakkabıların ve spor ayakkabıların birleştiği yerleri yıpratarak yırtılmalarına, dikişlerinin atmasına ve kopmalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle beyaz ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanabilmek için yukarıda açıkladığımız ayakkabı beyazlatma yöntemlerini tercih edin ve ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atmaktan kaçının.

  Ayakkabılarınızın çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olup olmadığını belirten bakım etiketi talimatlarına uymanız çok önemlidir.

  Riskleri göze alarak yine de çamaşır makinesini kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  1. 1

   Beyaz ayakkabılarınızı bir file içerisinde, mümkünse kullanmadığınız birkaç havlu ile birlikte makineye atarak yıkayın.

   Beyaz ayakkabı kaç derecede yıkanır? Ayakkabılarınızı soğuk ya da ılık suda ve kısa yıkama programında yıkamayı tercih edin. Bunun için kısa programda bile güçlü etki gösteren Omo Active Fresh’i tercih etmenizi öneririz.

  2. 2

   Ayakkabı bağcıklarını ve tabanlığını çıkarmayı unutmayın.

   Ayakkabı bağcıklarını, beyaz ayakkabınızın hijyeni için gönül rahatlığıyla makinede yıkayabilirsiniz.

  3. 3

   Son olarak ayakkabılarınızı açık havada kurumaya bırakın.

   Ayakkabılarınızı açık havada kurutmak hem kötü kokuları önleyecektir hem de derinlemesine temizlik sağlayacaktır.

Sararan Beyaz Ayakkabı Beyazlatma Yöntemi

Güneş ve kir, beyaz ayakkabıların tabanlarında zaman içerisinde sararmaya neden olur. Birkaç basit yöntemle sararan beyaz ayakkabı tabanlarını beyazlatabilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Tabanı ve İç Kısımları Nasıl Temizlenir?

Ayakkabının beyaz tabanı, ilk kirlenen yerdir ve aynı zamanda sararma problemi de zaman içerisinde gözlenmektedir. Yukarıda saydığımız beyaz ayakkabı temizliği yöntemlerinin hepsi ayakkabı tabanı için uygundur. Ayakkabı tabanı yapısı gereği sert olduğundan lekeleri çıkarmak için diş fırçası kullanmayı tercih edebilirsiniz; bu tabana zarar vermeyecektir. Eğer aseton gibi güçlü bir madde ile beyaz ayakkabıdaki lekeleri çıkarma yolunu seçiyorsanız pamuk yardımıyla da bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ayakkabıların yalnızca dışı değil içi de zaman içerisinde kirlenmekte ve hatta istenmeyen kokular oluşabilmektedir. Bunun için:

 1. 1

  Ayakkabının tabanı çıkabiliyorsa çıkarın. Sabun ile nazikçe yıkayın ve durulayın.

 2. 2

  İyice kuruduğundan emin olun. Yıkadıktan sonra iyice kurutmak ayak sağlığınız açısından önemlidir.

 3. 3

  Ayakkabınıza yerleştirerek kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın dışı gibi içi de tertemiz olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İpucu: Özellikle spor ayakkabılar söz konusu olduğunda koku problemi oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu engellemek için havalandırmak ve sürekli aynı ayakkabıyı giymemek önemlidir.

Beyaz Ayakkabıların İlk Günkü Gibi Beyaz Kalması için İpuçları

Ayakkabılarınızı korumanın temizlik yöntemlerinden daha önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Beyaz ayakkabılarınızı temiz tutmak için yapabileceğiniz en iyi şey, onları eve döndüğünüz anda temizlemektir. Çoğu ayakkabı mağazası, her kumaş türü için temizleyici solüsyonlar satar.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?