Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Beyaz Ayakkabı Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Beyaz rengin büyüsüne, asaletine ve saflığına hayran mısınız? Özen gösterseniz bile sevdiğiniz beyaz renkli ayakkabılarınız tozlanıp lekelenebilir. Her zaman yeni alınmış gibi bembeyaz ayakkabılara sahip olmanın yöntemlerini öğrenmek için bu yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

beyaz ayakkabılar nasıl temizlenir?

Kendinizi rahat hissettiğiniz ayakkabılarla gün boyu gezmek, koşmak, dans etmek, işe gitmek gibi sayısız aktiviteleriniz oluyor. Sevdiğiniz ayakkabıların ilk günkü gösterişli halini koruması ve uzun süreli kullanılabilmesi için temizliklerinin de doğru yapılması gerekiyor. Özellikle beyaz ayakkabı tercihlerinde orijinal rengin korunabilmesi koyu renklere oranla daha zor. Temizliğin ve saflığın göstergesi olan beyaz renge sahip ayakkabılarınızı yıllarca ilk alındığı günkü gibi kullanabilmeniz için ayakkabıların üretildiği malzemeye göre farklı temizlik yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bunlara Dikkat

Beyaz ayakkabılarınızı temizlerken ilk önce mutlaka temiz ve beyaz renkli bir bez ile tozunu alın.

Beyaz süet ayakkabılarınızı ıslak ya da nemli bez ile silmeyin, sadece süet kumaşa özel üretilen malzemeleri tercih edin.

Hazırlayacağınız temizleme solüsyonunda kullanacağınız saf suyun ılık ve oda sıcaklığı arasında olmasına dikkat edin. Sildiğiniz bezin arada kirlenmesi durumunda tekrar silmeniz gerekirse mutlaka temiz tarafını kullanın.

Beyaz ayakkabılarınızı temizlerken seçtiğiniz bezin ve fırçanın ayakkabı yüzeyine zarar vermemesi için mutlaka yumuşak uçlu olmasına özen gösterin.

Ayakkabılarınızı açık havada kurumaya bırakın. Renk bozulmaları yaşamamak için ayakkabılarınızı doğrudan güneşin altında bekletmekten kaçının.

NA

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Temiz Beyaz ayakkabılar

Bağcıklı bez ve spor ayakkabıların temizliği için öncelikle bağcıkların çıkarılmasını öneririz. Bağcıkları Omo Active Fresh gibi kusursuz leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjanlı suda bekletirken, ayakkabılar için de oda sıcaklığında bir kap suyun içine 1 veya 2 çorba kaşığı karbonat ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyip karıştırarak etkili bir temizleme solüsyonu hazırlayabilirsiniz.Sert uçlu olmayan bir diş fırçası yardımı ile ayakkabıların her yerine uygulanabilecek temizlik işlemi sonrasında nemli olmayan bir bezle ayakkabıları silerek kurulayabilirsiniz. Deterjanlı suda bekletilen bağcıklar da suyla durulanıp kurutulduğunda yeniden ayakkabılara takılınca yepyeni görünen beyaz bez ayakkabılara sahip olacaksınız.Ayrıca, yaygın ve yanlış kanının aksine bez ayakkabılar 30 derecede makinede güvenle yıkanabilir. Bu işlem öncesinde mutlaka ayakkabının etiketinden uygunluğunu kontrol edin. Bağcıklarını çıkarın ve ayakkabınızı bir yıkama filesine yerleştirerek makinede güvenle yıkayın.

Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Temiz Beyaz topuklu ayakkabılar
 • Nemli beyaz bir bezin üzerine Cif Krem sıkın
 • Aynı bez ile ayakkabılarınınızı nazikçe ovalayın
 • Temiz bir bez ile ayakkabılarınızı silerek kalan fazlalıklardan kurtulun
 • Ayakkabılarınızı doğal şekilde kurumaya bırakın
 • Beyaz deri ayakkabıların temizliği sırasında yüzeye zarar vermemek için dikkatli olmak gerekiyor. Deriye özel renge göre satılan sprey boyalar, kremler ve yağlar kullanmanızı öneririz. Ancak evde kendiniz temizlemek isterseniz 1 bardak suya birer çorba kaşığı beyaz sirke ve sıvı sabun karıştırarak hazırlayacağınız içeriği, yumuşak uçlu bir fırça ve beyaz renkli bir bez yardımıyla uygulayabilirsiniz.Öncelikle fırça ile silip tozlarını aldığınız ayakkabıların üzerini temiz beyaz beze döktüğünüz karışım ile yumuşakça silebilirsiniz. Deriparlatıcısı sürerek ve bağcıkları tekrar takarak kullanıma hazır hale getirdiğiniz beyaz deri ayakkabılarınızın ömrünü bu temizlik işlemini her ay uygulayarak uzatabilir, seneler boyu kullanabilirsiniz.Sıradışı bir yöntem olarak diş macununun beyaz deri ayakkabıları temizlemedeki etkisine inanamayacaksınız! Yumuşak uçlu bir diş fırçası yardımıyla beyaz diş macununu ayakkabınızın lekeli yüzeyine yavaşça uygulayın. İşlem sonrası beyaz bir bezle ayakkabınızı silerek diş macunu kalıntılarından kurtulun.

  Beyaz Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  Temiz Beyaz ayakkabılar

  Beyaz süet ayakkabılar kumaşları sebebiyle az miktarda ıslansa bile çabucak iz belli eden bir niteliğe sahip. Bu sebeple yağmurlu havalarda pek tercih edilmemesi daha iyi olabilir. Beyaz süet ayakkabıların temizliği sırasında rengini ve yumuşaklığını kaybetmemesi için açık renk bile olsa ıslak bezden uzak durmanızda fayda var. Günlük temizlikleri için bu ayakkabılarınızı süet silgisi ile silebilirsiniz. Ayakkabı üzerinde lekeler varsa öncelikle süet ayakkabı spreyi kullanıp ardından da süetlere özel boya ile boyayabilirsiniz.

  Aslen yayınlandı