Çamaşır Kurutma Makinesi Temizliği ve Bakımı

Çamaşır kurutma makinenizi temiz ve bakımlı tutmanız önemlidir. Peki kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır? Çamaşır kurutma makinenizden en iyi sonuçları almak için ipuçlarımızı okuyun.

Güncellenmiş 22 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kurutma makinesi temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Aynı çamaşır makinesi gibi, çamaşır kurutma makinesi de geleneksel çamaşır yıkama ritüelini oldukça kolaylaştıran bir eşyadır. Ancak uzun süre ve sık kullanımdan sonra kurutma makinesi temizliği ve bakımı yapmak kaçınılmazdır. Hayatımızın çoğunluğunda bizi büyük bir zahmetten kurtaran ve hızlı yaşam şartlarına uyum sağlamamızı kolaylaştıran bir makine bunu şüphesiz hak eder. Çamaşır kurutma makinesi temizliği yapmak yalnızca makinenizin performansını korumakla kalmaz, ömrünü de uzatır.

Rehberimiz, kurutma makinesi bakımı ile ilgili basit ipuçlarının yanı sıra, çamaşır kurutma makinesi nasıl temizlenir, ve kurutma makinesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi sorulara değinerek size kurutma makinesi temizleme hakkında bilmeniz gereken bütün bilgiyi sağlayacaktır.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kurutma Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

  Özellikle hava soğuk ve yağmurlu olduğunda kurutma makinesi size hem zaman hem de avantaj sağlayacaktır. Kurutma makinesinin avantajlarından yararlanmaya devam etmenizi sağlamak ve sorun oluşmasını önlemek için ona iyi bakmanız önemlidir. Çamaşır kurutma makinesi nasıl temizlenir sorusu için şu adımları uygulayın:

  1. 1

   Çamaşır kurutma makinesinin altını ve etrafını süpürün ve silin.

   Kurutma makinenizi bağlı olduğu elektrik güç ünitesinden çıkarın. Kurutucu havalandırma deliğine ulaşabilmek için kurutucuyu yaklaşık 30 cm ileri veya yana kaydırın. Kurutma makinenizin üzerinde durduğu zeminin tüm yüzey alanını görene kadar kurutucuyu öne veya yana kaydırın. Zemini elektrikli süpürgeyle süpürün ve ardından Cif Zemin Temizleyici gibi güçlü bir temizlik gücüne sahip yüzey temizleyici kullanarak paspaslayın.

   kurutma makinesi temizleme
  2. 2

   Dış yüzeyi ve kapağı nemli bir bezle silin.

   İster bir miktar bulaşık deterjanı ve mikrofiber bez ister çok amaçlı yüzey temizleyici mendiller yardımıyla, çamaşır kurutma makinesinin tüm dış yüzeyini ve kapak kısmını dezenfekte edin.

   kurutma makinesi bakımı
  3. 3

   Tahliye hortumunu silin.

   Çamaşır kurutma makinesi elbette su kullanmaz; ancak kurutma sonunda oluşan suyun tahliyesi için su tankı yada hortum kullanır. Maksimum hijyen sağlamak için tahliye hortumunu da yine mikrofiber bez ve bir miktar bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz.

   Tahliye hortumunu silerken herhangi bir hasar veya su sızıntısı var mı diye kontrol edin. Böylece yakın zamanda oluşabilecek bir kazaya karşı önlem alabilirsiniz.
  4. 4

   Lif filtresini temizleyin.

   Her kurutma döngüsünden sonra kurutma makinesi filtre temizliği yapmanın fazla olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, cihazınızın kullanım kılavuzuna göz attığınızda üreticinin bunu önerdiğini görebilirsiniz. Kurutma makinesinde yalnızca bir kurutma döngüsünden sonra bile oldukça fazla lif birikir. Tıkanmış bir filtre, yalnızca kurutma verimliliğini azaltmakla kalmaz aynı zamanda kurutucunuza aşırı yük bindirir. Bu durum makinenizda aşınma ve yıpranmaya neden olabilir. 

   Hav filtresini çıkarın ve musluğun altında temizleyin. Bu filtre genellikle ön tarafta, kapının hemen içinde bulunur. Kapsamlı bir temizlik için, filtrenin oturduğu boşluğu da temizleyin ve bir elektrikli süpürge başlığı kullanarak iç kısmı süpürün. Bu alışkanlığı edinirseniz çamaşır kurutma makinenize büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. 

   Filtreyi yerine geri koymadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.
   kurutma makinesi bakımı
  5. 5

   Kurutma makinesi kazan temizleme: Kazanı ıslak bir bezle silin.

   Şimdi kurutucu kazanını temizleme vakti geldi. Makinenizin içi sık sık yüksek neme maruz kalır. Bu da zamanla küflenmeye, kalıcı ve rahatsız bir kokunun yerleşmesine sebep olmuş olabilir. Bir bardak çamaşır suyunu 3-4 litre ılık su ile karıştırın ve kurutma makinesinin kazanını ve kapaklarını iyice silin. Kurumasını bekleyin ve ardından yalnızca suyla silerek durulayın. Ardından beyaz sirke ile silin ve makineyi boş olarak çalıştırın.

   Makinenin hava alması için kapağını bir süre açık bırakın. Böylece zaman içinde hoş olmayan kokuların oluşmasını engellersiniz ve makinenizi daha kullanışlı bir hale getirirsiniz. 

   kurutma makinesi havalandırma
 • Kurutma Makinesi Filtre Temizliği: Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

  Tüm kurutma makinelerinde, tamburun ön tarafındaki kapakta bir filtre bulunur. Bu, ceplerde bırakılan bozuk para ve diğer küçük eşyaların yanı sıra, lif, toz ve diğer kalıntıları yakalamak için gereklidir. Birçok üretici, bu filtrenin her döngüden sonra temizlenmesini tavsiye eder.

  Kurutma makinesi filtre temizliği yapmak için şu adımları izlemeniz yeterli:

  1. 1

   Filtreyi çıkarmadan önce kurutma makinesinin soğuduğundan emin olun.

   Kurutma makinesi soğuduğunda daha etkili bir şekilde temizlik yapabilirsiniz. Kurutucunun kapağını açık bırakmak daha hızlı soğumasını sağlayacaktır.

  2. 2

   Kurutma makinesinden çıkan toz: Fazla tüyleri ve tozu elinizle alın.

   Filtreyi çıkarmadan önce biriken tüyleri ve tozları elinizle toplayıp çöpe atın. Elleriniz hafif nemli olursa tüy ve toz daha kolay toplanacaktır. 

  3. 3

   Filtreyi çekin ve dışarı çıkarın.

   Nemli bir bez kullanın ve filtrede kalan tüm tüyleri silin. Dilerseniz bezin üzerine bir miktar sıvı bulaşık deterjanı koyarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca filtreyi akan su altında temizlemek de hijyenik ve pratik bir yöntem olacaktır. Son olarak filtreyi kuru bir bezle silmeyi ve kurumaya bırakmayı unutmamalısınız.

   Derinlemesine bir temizlik için filtreyi bir miktar sıvı çamaşır deterjanı koyduğunuz ılık su dolu bir leğende bekletebilirsiniz. Tüm kirin ve tozun temizlendiğini suyun renginden fark edeceksiniz.
  4. 4

   Filtrenin kapak gözündeki yerini temizleyin.

   Filtreyi yerinden çıkararak iyice temizlediniz. Ancak filtreyi çıkardığınız kapak gözünde de kir ve toz biriktiğini unutmayın. Filtreyi bu şekilde geri koyarsanız yaptığınız temizliğin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Kapak gözünü önce elektrik süpürgesiyle süpürün, ardından nemli bir bezle silin.

   Filtrenin temiz olup olmadığını ışığa doğru tuttuğunuzda görebilirsiniz. Filtreyi temizleyemiyorsanız yeni bir filtre ile değiştirme vakti gelmiş demektir.

   Filtreyi temizlerken herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Filtreler ucuzdur ve değiştirilmesi kolaydır. Ayrıca kurutucunun iyi çalışmasını sağlamak için gereklidir.
  5. 5

   Filtreyi geri yerine takın.

   Tüm temizlik adımlarını tamamladıktan sonra hem kapak gözünün hem de filtre ekinin iyice kurumasını bekleyin. Son olarak filtreyi yerine geri yerleştirin.

  Kurutma makinesi filtre temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı işte bu kadar kolay. Size önerimiz, her kurutma döngüsünden sonra kurutma makinesi filtre temizliği yapmayı ihmal etmeyin. 

 • Kurutma Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

  Her kullanımdan sonra yapılması gereken filtre temizliği dışında, kurutma makinenizin birkaç ayda bir temizlenmesi gerekir. Bununla beraber aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek makinenizden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

  1. 1

   Aşırı yüklemeye karşı dikkat edin.

   Çamaşır kurutma makinesini çamaşırlarınızla aşırı yüklememeye dikkat edin. Tamburun tamamen doldurulması, giysilerin serbestçe hareket edemeyecekleri ve sıcak havadan en iyi şekilde yararlanamayacakları anlamına gelir. Bunun yerine nemli giysilerle ve hoş olmayan küf kokusuyla karşılaşabilirsiniz.

  2. 2

   Kurutma makinesini düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmeyin.

   Kurutma makinesinin dış yüzeylerini, tahliye hortumunu ve kazanını düzenli olarak temizlerseniz makinenizden maksimum verim elde edebilirsiniz. Makinenizi temizlemek ve gerekli bakımları yapmak makinenin ömrünü de uzatacaktır.

  3. 3

   Kurutma makinesi filtre temizliği yapmayı unutmayın.

   Konu çamaşır kurutma makinesi temizliği olduğunda en önemli noktalardan biri filtre temizliğidir. Filtre düzgün temizlenmezse, makineniz en iyi verimi sağlayamaz ve kıyafetlerinizin tam kurumamasına yol açabilir. Her döngüden sonra filtrede biriken toz ve tüyleri toplayın, gerekirse filtreyi yerinden çıkarın ve akan musluk altında iyice temizleyin.

  4. 4

   Çamaşır makinenizin temiz olduğundan emin olun.

   Kurutma makinesine koyduğunuz eşyalar çamaşır makinesinden çıkar. Peki çamaşır makineniz yeteri kadar temiz mi? Sürekli su ve deterjanın yer aldığı bir beyaz eşyanın her daim temiz kalacağını düşünseniz de çamaşır makinesinde zaman içinde mikroplar üreyebilir. Bu durumda çamaşırlarınız makineden sandığınız kadar hijyenik çıkmayabilir. Çamaşır makinenizin tertemiz olduğundan, özellikle bakteri ve küfe karşı düzenli olarak dezenfekte edildiğinden emin olmalısınız. Bunun için çamaşır makinelerine özel temizleyicisi ile makinenizde üstün ve kapsamlı temizlik sağlayan Omo Çamaşır Makinesi Temizleyici kullanmanızı öneririz.

   Ayrıca çamaşır makinesi hijyeni neden gereklidir, çamaşır makinesi temizliği ne sıklıkta yapılmalı gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Bununla beraber çamaşırları uygun su sıcaklığında ve doğru temizlik ürünleriyle yıkamak da oldukça önemlidir. Beyazlar kaç derecede yıkanır, renkliler kaç derecede yıkanır gibi sorularınız için buradaki yazımıza bakmayı unutmayın.

  5. 5

   Çamaşırlarınızı yıkarken doğru temizlik ürününü seçin.

   Yukarıda bahsettiğimiz gibi çamaşırları uygun su sıcaklığında ve doğru ürünlerle yıkamak çamaşır makinesi hijyeni ve dolayısıyla kurutma makinesi için oldukça önemlidir. Çamaşırlarınızı yıkarken maksimum hijyen sağlayacak, kaliteli bir deterjan seçmeyi ihmal etmeyin.

  6. 6

   Çamaşır kurutma makinesinde doğru ayarı kullanın.

   Makinenizde sürekli olarak aynı ayarı kullanmak ne makinenin ömrü için ne de çamaşırlarınız için doğru bir seçimdir. Her kumaş türüne göre farklı ısı kullanmalısınız. Örneğin havlular, kot pantolonlar, eşofmanlar ve diğer dayanıklı kumaşlar için yüksek ısı kullanmalısınız. Bununla beraber, sentetik kumaşlar için orta ısı, antrenman kıyafetleri gibi hassas ürünler için düşük ısı kullanmalısınız. 

   Bebeğinizin giysilerini yıkama ve kurutma konusunda soru işaretleriniz mi var? Bebek kıyafetleri yıkama ve kurutma talimatları farklı olabileceğinden yazımıza göz atmanızı öneririz.

  7. 7

   Çamaşır kurutma makinesi havalandırma unutulmamalıdır.

   Hem çamaşır makinenizi hem de kurutma makinenizi her kullanımdan sonra nemli kalmaması için havalandırmalısınız. Nemli ortamlar mikropların üremesi için en elverişli alanlardır.

   Çamaşır kurutma makineniz ister mutfağınızda ister çamaşır odanızda olsun iyi havalandırılan bir yerde olması önemlidir. Cihaz neme sebep olabilir; bu nedenle makinenin aşırı ısınma olasılığını azaltmak için de havalandırma çok önemlidir. Ayrıca sıcak bir odaya yerleştirilen kurutucular soğuk bir odadakinden daha az enerji harcar. Bu, enerji bilincine sahip tüketiciler tarafından dikkate alınmalıdır.

   Kurutma döngüsü bittikten sonra makinenin kazanını çevirerek kıyafet kalıp kalmadığını kontrol etmeyi unutmayın.
  8. 8

   Bu soruyu dikkate alın: Farklı marka çamaşır ve kurutma makinesi üst üste konur mu?

   Yalnızca aynı üreticinin cihazlarını veya aynı üretim grubu cihazları birlikte muhafaza etmeniz önerilir. Farklı markalara ait makinelerin özellikleri ve boyutları farklı olabilir. Ancak çamaşır kurutma makineniz ve çamaşır makineniz farklı markalarsa, evrensel birleştirme aparatı ve kiti kullanabilirsiniz.

  9. 9

   Makinenin arkasını ve altını temizleyin.

   Makinenizi birkaç ayda bir hareket ettirerek, bağlantı kısımlarında toz birikmesi veya bağlantı borularında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kurutma makinesinin soğumasını bekleyin, ardından fişini çekin ve havalandırma hortumunu ayırın. Ardından arka paneli sökün ve etrafını süpürün. Arka paneli tekrar takın, kurutucuyu yeniden bağlayın. Mümkün olduğunca iyi çalışmaya devam edecektir.

  Kurutma makinesi bakımı işte bu kadar pratik. Makinenize her döngüden sonra özen gösterirseniz aylık olarak yapacağınız işler birikmez. Ayrıca makinenizden her zaman maksimum verimi sağlarsınız.

Kurutma Makinesi Temizliği: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?