Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Tertemiz ve parlak renklere sahip giysiler için çamaşır makinesi yıkama dereceleri hakkında püf noktalarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Pencere Önünde Askıda Asılı Temiz Beyaz Giysiler
Reklam
Sign Up Banner

Çamaşırlarınızı uygun yıkama programlarında ve doğru sıcaklıkta yıkamak hijyen açısından çok önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz sıcaklık derecesi, çamaşırların renginin solması, açılması ya da esnemesi gibi riskleri de en aza indirir. İşte çamaşır yıkama dereceleri hakkında merak ettikleriniz...

Makineye gerektiğinden fazla deterjan koymak çamaşırların daha temiz olmasına yardımcı olmaz; aksine çamaşırların durulanmalarını zorlaştırır ve köpüklü kalmalarına yol açar. Kumaş dokusundan arınmayan köpükler ise kuruduktan sonra leke oluşumuna neden olur.

Beyaz Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Beyazlar kiri en fazla gösteren giysilerdir. Bu nedenle de beyaz çamaşırları yıkamak için genellikle 60 derece tercih edilir. Ancak 60 derece, tüm beyazlar için standart bir derece değildir. Örneğin ipekli kumaşa sahip bir bluzu 60 derece gibi yüksek bir sıcaklıkta yıkamak, bluzun yıpranmasına neden olur. Bu nedenle beyazları da kendi içerisinde gruplandırmanız gerekir. Hassas kumaşa sahip beyazları daha uzun süre giyebilmek için yıkama talimatına uygun olarak daha düşük sıcaklıklarda yıkamalısınız. Sıcağa karşı daha dayanıklı olan pamuklu giysileri ise yüksek sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz. Beyaz çamaşırlar için Omo Active Sıvı kullanmak daha etkili bir sonuç almanızı kolaylaştırır. Yıkama sırasında Yumoş Uzman Beyaz Koruma gibi grileşmeyi önleyen bir ürün kullanmak da giysilerinizin ilk günkü beyazlığını korumasını sağlayacaktır.

Dolapta asılı beyaz gömlekler

Reklam

MPU Sign Up Banner

Düşük derecede bile olsa narin giysilerinizi yıkarken çok fazla deterjan kullanmak, renk atması ya da lekelenmeye neden olabilir.

Beyazlar denildiğinde ilk akla gelen iç çamaşırları, maksimum hijyen için yüksek sıcaklıkta yıkanır. Fakat "iç çamaşır kaç derecede yıkanır?" sorusunun cevabı da kumaş türüne göre farklılaşır. Dantelli, süslü ya da saten iç çamaşırlarını yıkarken hassas yıkama programlarını ve yıkama talimatında belirtilen dereceleri seçmelisiniz. Atlet ya da bozulma riski olmayan iç çamaşırları ise 60 derecede ya da gerek duyarsanız daha yüksek derecelerde yıkayabilirsiniz.

Renkli ve Siyah Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

  • Renkli çamaşırları yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri renklerin korunması ve birbirine karışmamasıdır. Kumaş türüne uygun olmayan yüksek sıcaklıklar giysilerinizin renklerinin solmasına veya bozulmasına neden olabilir. Renkli çamaşır yıkama derecesi kumaş dokusuna göre değişiklik gösterir. Giysilerin bakım etiketleri bu konuda en büyük yardımcınızdır. Renkli çamaşırlarınızı yıkarken Yumoş Sıvı Bakım Deterjanı kullanmak giysilerin çok daha uzun süre ilk günkü halini korumasına yardımcı olacaktır.

  • Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Siyah çamaşırları hangi deterjanla yıkanır sorusuna verilecek en uygun cevap Omo Siyahlar Sıvı gibi etkili bir ürün tercih etmek olacaktır. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir. 

Bembeyaz çamaşırlara sahip olmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Eğer siz de işin püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız "Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?" başlıklı yazımızda aradığınız bütün bilgileri bulacaksınız. 

Sıkça Sorulan Sorular

Bembeyaz Çamaşırlar İçin Sıcak Suda Yıkamak Yeterli mi?

Beyaz çamaşırların bembeyaz olması için yüksek sıcaklıklar yeterli olmayabilir. Kimi zaman lekelere çok fazla bekletmeden müdahale etmeniz gerekir. Bunun için lekenin üzerine biraz sıvı deterjan döküp çamaşırınızı soğuk suda bekletebilir, duruladıktan sonra çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Beyazlarla Birlikte Hangi Renk Yıkanır?

Beyaz çamaşırların parlaklığını kaybetmesinin ve grileşmesinin en büyük nedenlerinden biri renkli çamaşırlarla yıkamaktır. Renkli çamaşırlardaki boyalar yıkama suyuna karışırsa, beyaz giysilerinizin renk değiştirmesine sebep olabilir. Bu yüzden beyaz giysilerinizi renklilerle beraber yıkamamaya özen göstermelisiniz ve yalnızca beyazlarla yıkamalısınız.

Günlük Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Giysi temizliği ve hijyeni için kıyafetlerinizi en yüksek derecede yıkamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bakteri ve virüslerle mücadelede kıyafet dezenfekte etme için en uygun sıcaklık 60-90 derece aralığıdır. Fakat kıyafetlerinizi yıkamadan evvel yıkama talimatını incelemenizi öneririz. Yüksek sıcaklıklarda yıkamak bazı kıyafetleriniz için uygun olmayacaktır. Bu durumda en etkili deterjanı seçin ve mümkünse çamaşırları güneşte kurutun.

Renkli İç Çamaşırları Hangi Programda Yıkanır?

Renkli iç çamaşırlarını beyazlardan ayırarak makinenin hassas ya da iç giyim programında yıkayabilirsiniz.

Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir.

Çamaşırların Renginin Solmaması İçin Ne Yapılabilir?

Çamaşırlarınızın renklerini uzun süre solmadan kullanmak istiyorsanız çamaşırları tersinden yıkayarak asabilirsiniz. Doğrudan güneşe maruz kalan renkli çamaşırların rengini güneş alabilir, dokusunu bozabilir. Çamaşırlarınızı ters asıp uzun süre güneşte bekletmemeniz, çamaşırlarınızın kumaş ömrünü uzatırken renk deformasyonunu engeller.

Koyu ve Renkli Çamaşırlar Nasıl Kurutulmalı?

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamanız siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

Koyu Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz. Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

Siyahlar İçin Deterjan Miktarı Önerisi Nedir?

Çok fazla deterjan kullanmak, siyah renkli giysilerinizi daha iyi temizlemez. Aksine yeterli durulama sağlanamayacağı için giysilerde beyaz dalga formunda lekeler bırakabilir. Bu yüzden, giysilerinizin kirlilik durumunu da dikkate alarak mümkün olduğunca az deterjan kullanın.

Aslen yayınlandı