Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Tertemiz ve parlak renklere sahip giysiler için çamaşır makinesi yıkama dereceleri hakkında püf noktalarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 23 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pencere Önünde Askıda Asılı Temiz Beyaz Giysiler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşırlarınızı uygun yıkama programlarında ve doğru sıcaklıkta yıkamak hijyen açısından çok önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz sıcaklık derecesi, çamaşırların renginin solması, açılması ya da esnemesi gibi riskleri de en aza indirir. İşte çamaşır yıkama dereceleri hakkında merak ettikleriniz...

Makineye gerektiğinden fazla deterjan koymak çamaşırların daha temiz olmasına yardımcı olmaz; aksine çamaşırların durulanmalarını zorlaştırır ve köpüklü kalmalarına yol açar. Kumaş dokusundan arınmayan köpükler ise kuruduktan sonra leke oluşumuna neden olur.

Beyaz Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Beyazlar kiri en fazla gösteren giysilerdir. Bu nedenle de beyaz çamaşırları yıkamak için genellikle 60 derece tercih edilir. Ancak 60 derece, tüm beyazlar için standart bir derece değildir. Örneğin ipekli kumaşa sahip bir bluzu 60 derece gibi yüksek bir sıcaklıkta yıkamak, bluzun yıpranmasına neden olur. Bu nedenle beyazları da kendi içerisinde gruplandırmanız gerekir. Hassas kumaşa sahip beyazları daha uzun süre giyebilmek için yıkama talimatına uygun olarak daha düşük sıcaklıklarda yıkamalısınız. Sıcağa karşı daha dayanıklı olan pamuklu giysileri ise yüksek sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz. Beyaz çamaşırlar için Omo Active Sıvı kullanmak daha etkili bir sonuç almanızı kolaylaştırır. Yıkama sırasında Yumoş Uzman Beyaz Koruma gibi grileşmeyi önleyen bir ürün kullanmak da giysilerinizin ilk günkü beyazlığını korumasını sağlayacaktır.

Dolapta asılı beyaz gömlekler

Düşük derecede bile olsa narin giysilerinizi yıkarken çok fazla deterjan kullanmak, renk atması ya da lekelenmeye neden olabilir.

Beyazlar denildiğinde ilk akla gelen iç çamaşırları, maksimum hijyen için yüksek sıcaklıkta yıkanır. Fakat "iç çamaşır kaç derecede yıkanır?" sorusunun cevabı da kumaş türüne göre farklılaşır. Dantelli, süslü ya da saten iç çamaşırlarını yıkarken hassas yıkama programlarını ve yıkama talimatında belirtilen dereceleri seçmelisiniz. Atlet ya da bozulma riski olmayan iç çamaşırları ise 60 derecede ya da gerek duyarsanız daha yüksek derecelerde yıkayabilirsiniz.

Renkli ve Siyah Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

  • Renkli çamaşırları yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri renklerin korunması ve birbirine karışmamasıdır. Kumaş türüne uygun olmayan yüksek sıcaklıklar giysilerinizin renklerinin solmasına veya bozulmasına neden olabilir. Renkli çamaşır yıkama derecesi kumaş dokusuna göre değişiklik gösterir. Giysilerin bakım etiketleri bu konuda en büyük yardımcınızdır. Renkli çamaşırlarınızı yıkarken Yumoş Sıvı Bakım Deterjanı kullanmak giysilerin çok daha uzun süre ilk günkü halini korumasına yardımcı olacaktır.

  • Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Siyah çamaşırları hangi deterjanla yıkanır sorusuna verilecek en uygun cevap Omo Siyahlar Sıvı gibi etkili bir ürün tercih etmek olacaktır. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir. 

Bembeyaz çamaşırlara sahip olmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Eğer siz de işin püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız "Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?" başlıklı yazımızda aradığınız bütün bilgileri bulacaksınız. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?