Beyaz Tişörtten Leke Çıkarma: İnatçı Leke Nasıl Çıkar?

Çok sevdiğiniz beyaz tişörtünüz leke mi oldu? İnatçı leke bir türlü çıkmıyor mu? Üzülmeyin, yazımızı okumaya devam edin, beyaz tişörtten inatçı leke nasıl çıkar öğrenin!

Güncellenmiş 5 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz asılı tişört

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Beyazlığıyla gözleri üstüne çeken tişörtünüze ne kadar dikkat ederseniz edin, bazen küçük bazen ise büyük lekelere maruz kalması kaçınılmazdır. Güzel bir günde içtiğiniz meyve suyu, yediğiniz çikolatalı tatlı ya da yağlı bir ana yemek… Tişörtünüz hala bembeyaz durmuyor mu? Peki, şimdi ne yapacaksınız? Beyaz tişörtüm çöp oldu diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Beyaz tişörtten inatçı leke nasıl çıkar, beyaz tişörtten inatçı ve kurumuş leke hemen nasıl çıkar sorularınızın cevapları için okumaya devam edin…

Beyaz Tişörtten Eski ve Kurumuş Leke Nasıl Çıkar?

Güzel ve yorucu bir günün ardından eve geldiniz. Beyaz tişörtünüzü çıkarıp hemen kirliye attınız. Makineye atacakken üzerindeki eski, kurumuş lekeyi fark ettiniz. Üzülmeyin, aşağıdaki adımları uygulayın, yerleşmiş lekeler nasıl çıkar öğrenin!

 • Tişört üstündeki kalıntıları temizleyin.

Leke her ne kadar kurumuş olsa da yüzeyde tortu bırakabilir. İşe, bu tortuları temizlemekle başlayın. Kart ya da bıçağın ters tarafıyla tişörtteki tortuları kazıyın. Lekeyi yaymamaya özen gösterin.

 • Çamaşır suyu kullanın.

Lekeyi uzun zaman sonra fark ettiyseniz ve hatta birkaç kez yıkadıysanız bilin ki bu kolay bir leke değil. Bu yüzden, Domestos Çamaşır Suyu gibi güçlü bir temizleyici kullanmanız doğru olacaktır. Bir pamuğa 2-3 damla Domestos Çamaşır Suyu damlatın, lekeli tişörtü ters çevirin ve yalnızca lekeli alana tampon hareketlerle uygulayın. Kumaşa bastırmayın ya da çitilemeyin. Bir süre havlunun üzerinde bekletin.

 • Yıkayın.

Tişörtünüzdeki yerleşmiş lekeye müdahale ettikten sonra tişörtünüzü makineye atın. Eğer tişörtünüz ipek ya da yünlü değilse yıkama esnasında deterjan gözüne bir miktar Domestos Çamaşır Suyu ekleyip temizleyici ve beyazlatıcı gücünden yararlanabilirsiniz.

 • Kurutmadan önce lekenin çıktığından emin olun.

Yıkama programı bittikten sonra tişörtünüzü kontrol edin. Leke çok büyük ihtimalle çıkmış olacaktır. Ancak sandığınızdan da zor bir lekeyle karşı karşıyaysanız, kurutmadan önce 2 ve 3ncü adımları tekrar edin. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Beyaz tişörtten inatçı ve kurumuş leke hemen nasıl çıkar öğrendiniz. Adımları uygulayın, yerleşmiş lekeleri kolayca çıkarın.

Beyaz Tişörtten Zor Leke Nasıl Çıkar?

Beyaz tişörtünüz inatçı bir lekeye mi bulaştı? Endişelenmeyin, adımları takip edin, zorlu lekeler kolayca nasıl çıkarılır öğrenin!

 • Lekenin nasıl bir leke olduğunu kontrol edin.

Tişörtünüze bulaşan lekenin ne lekesi olduğunu bulmak önemlidir. Çünkü, yağlıysa farklı, yağsız bir lekeyse farklı bir ilk adım uygulanmalıdır. Eğer beyaz tişörtünüzün üstündeki çikolata, tereyağı ya da yağ bakımından zengin bir lekeyse hemen bir kağıt havlu ile kurulamanız gerekir. Kağıt havluyu kullanırken tampon hareketlerle bastırmalı, lekeyi yayabileceği için çitilemekten kaçınmalısınız. Beyaz tişörtünüze bulaşan leke diş macunu, ter lekesi, kan lekesi gibi yağsız bir lekeyse ilk yapmanız gereken şey tişörtün üzerindeki kalıntıları yaymadan almak ve tişörtü ters çevirerek lekeli bölgeyi soğuk suya tutmaktır.

Yağlı lekelere soğuk su ile müdahale etmek, lekenin daha güçlü bir şekilde yerleşmesine neden olur.

 • Lekeli bölgeye leke çıkarıcı bir deterjan uygulayın.

Lekeli bölgeye ilk işlemi uyguladıktan sonra beyazlar için özel olarak üretilen en zorlu lekeleri bile kolayca çıkaran Omo Active Oxygen Toz deterjanı kullanabilirsiniz.

 • Yıkayın.

Çamaşır makinesine atın ve tişörtünüzün kumaşına uygun programı seçin. Deterjan gözüne kusursuz leke çıkarma gücü ile az miktarda deterjan kullanarak her yıkamada bembeyaz çamaşırlara kavuşmanızı sağlayan Omo Active Oxygen Toz deterjan ekleyin.

 • Kurutun.

Lekenin çıktığından emin olduktan sonra havadar bir alanda kurutun.

Artık beyaz tişörtünüze bulaşan inatçı lekelerden korkmanıza gerek yok! Adımları uygulayın, bembeyaz ve mis kokulu çamaşırların keyfini çıkarın!

Daha fazla leke temizleme tüyosu öğrenmek için leke rehberimize göz atmayı unutmayın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Masa Örtüsü Lekeleri Nasıl Çıkar?

  Lezzetli yemeklerinizin ve keyifli sofralarınızın tamamlayıcısı olan masa örtüleriniz kazara lekelenebilir. Bu nedenle de farklı tipte lekelerle savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, masa örtünüzün bir kısmına salçalı bir sos dökülebilirken bir başka tarafına şekerli çay dökülebilir. Farklı tipte lekelerle zorlanmadan başa çıkabilmeniz için birkaç önerimiz var. Önceliğimiz farklı tipteki masa örtüsü lekeleri nasıl çıkar sorusunun cevabını vermek. Hazırsanız başlayalım.

  1. 1

   Masa örtüsünden mum lekesi nasıl çıkar?

   Mum lekesi zorlu kirler arasında görünür. Ancak çözümü hiç de zor değildir. Öncelikle masa örtünüze dökülmüş mumun iyice kurumasını bekleyin. Hatta bu işi hızlandırmak için mumun üzerine buz koyabilirsiniz. Mum masa örtünüzün üzerinde iyice katılaştıktan sonra kaşık veya bıçak gibi sert ve ince yapılı bir araçla mumu örtünüzden sıyırın. Peki, mum lekesi örtüden çıktı mı? Tabii ki hayır. Burada “kalıntısından kurtuldum ama masa örtüsünden mum lekesi nasıl çıkar” sorunuzu duyar gibiyiz. Bu işlem için de masa örtünüzü bir ütü masasının üstüne serin. Eğer ütü masanız yoksa bir havlu serin ve masa örtünüzü de bu havlunun üstüne serin. Masa örtünüzün lekeli kısmına bir kâğıt havlu veya yapışmaz kağıtlardan örtün. Ütünüzün derecesini yükseltin ve lekeli bölge üzerine serilmiş havlu üzerinde ütünüzü gezdirin. Bir süre sonra mumun iyice eridiğini ve havluya sıvısının geçtiğini göreceksiniz. Masa örtüsü üzerindeki leke gidene kadar bu işlemi birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Mum lekesi nasıl çıkar, detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

  2. 2

   Masa örtüsünden yağ lekesi nasıl çıkar?

   Kumaş masa örtülerinin en büyük düşmanları yağ lekesidir desek hiç kimse karşı çıkmaz herhalde. Hatta birçoğumuzun en büyük korkularından biridir yağ lekesi. Ancak pratik bir yöntemle karşınızdayız. Masa örtünüze yağ dökülür dökülmez yağın örtünüze işlememesi ve hızlıca kuruması için yağ lekesinin üzerini kapatacak kadar tuz dökün. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra tuzu masa örtünüzden temizleyebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken sadece suyla ya da Omo Active Fresh kullanarak masa örtünüzü yıkamak. Yağ lekeleri nasıl çıkar yazımız, detaylı bilgi için size yardımcı olacaktır.

  3. 3

   Masa örtüsünden çay lekesi nasıl çıkar?

   Çay lekesi en sık rastlanan lekelerdendir. Bildiğiniz gibi çay tanecikleri belli bir süre bekletilirse kına gibi temas ettiği yüzeyi renklendirir. Hemen müdahale edilmezse kumaş örtüler çayı hızlıca emecek ve masa örtüsünü lekeleyecektir. Bu durumda, şekerli veya şekersiz fark etmeksizin çay dökülen masa örtünüzü ilk önce ılık suyla ıslatın. Ardından bir miktar bulaşık deterjanını ıslak masa örtüsüne dökün. Çaylı bölgeyi hafifçe çitileyin ve örtünüzü durulayın. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz. Çay lekesi nasıl çıkar, detaylı bilgi için yazımızı muhakkak okuyun.

  4. 4

   Şeffaf Pvc masa örtüsü nasıl temizlenir?

   Şeffaf PVC masa örtüsü kullanım ve temizlik açısından oldukça pratiktir. Ancak yine de uzun süreli kullanım için talimatlara uygun bir şekilde örtünüzü kullanmalı ve temizlemelisiniz. Örneğin, kalın da olsa PVC örtünüzü aşırı sıcak suyla temas ettirmemelisiniz. Çünkü PVC bir plastiktir, eriyebilir veya şekli bozulabilir. Şeffaf masa örtüsünü temizlerken, ilk önce kuru bir kâğıt havlu veya bezle masanızın üstündeki artıkları temizleyin. Ardından nemli bulaşık süngerine az miktarda bulaşık deterjanı dökün ve süngeri köpürtün. Köpüklü süngerle masa örtünüzü silin. Son olarak nemli mutfak bezinizle masanızın üstündeki köpükleri silin. İşte bu kadar kolay.

  5. 5

   Sararan naylon masa örtüsü nasıl temizlenir?

   Sararan naylon masa örtüsü görüntü olarak pek de hoş görünmeyecektir. Üstelik sararmış bir plastiğin tekrar olağan şeffaflığına dönmesi çoğu zaman imkansıza yakındır. Sararan naylon masa örtüsü nasıl temizlenir diye düşünen sizler için alternatif bir çözüm bulduk. Bu çözümü denemeden masa örtünüzden vazgeçmeyin. Öncelikle 1 litre suya 1 kapak çamaşır suyu denk gelecek şekilde bir karışım hazırlayın. Bu karışımı sararan masa örtüsüne dökün ve birkaç saat bekletin. Birkaç saat sonunda masa örtünüzün sararmış kısımlarının tekrar şeffaf renge döndüğünü göreceksiniz.

  6. 6

   Masa örtüsünden yemek lekesi nasıl çıkar?

   Masa örtüsüne zeytinyağlı veya salçalı yemek döküldüğünde telaşa kapılmayan var mı? Sırf bu lekelerden kaçınabilmek için kumaş masa örtüsü almak istemiyor bile olabilirsiniz. Ancak sizler için ufak bir önerimiz var. Çoğu zaman insanlar masa örtüsünün üzerine yemek döküldükten hemen sonra tuzla müdahale ederler. Sizin için alternatif ve daha pratik bir yöntem bulduk. Üzerine yemek dökülen masa örtüsünü hemen kaldırın. Yemek artığını masa örtüsünün üzerinden alın. Ardından ılık suyun altında katı banyo sabunuyla örtünüzün lekeli bölümünü çitileyin. Sonrasında lekenin üzerine bir miktar şeker dökün ve yağı iyice emmesini sağlayın. Masa örtünüz kuruduktan sonra üzerinde hiçbir yemek lekesinin kalmadığını göreceksiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?