Alez Nasıl Yıkanır?

Alez, yatağınızı lekelerden, toz akarları, küf ve tahriş edici maddelerden korur. Ancak kir ve koku oluşumunu önlemek için düzenli olarak alez temizliği yapmalısınız. Alez nasıl yıkanır sorusunun cevabı için yazımızı okumadan geçmeyin.

Güncellenmiş 17 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Alez temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Alez, bir yatağın konforunu artırmanın popüler ve ucuz bir yoludur. Yatağın üstüne ve çarşafların hemen altına serildikleri için yağ, ter veya yatağı kirletebilecek diğer lekelenmelere karşı koruma sağlar. Birçok yatak pedi genellikle hafızalı köpük, strafor ve lateksten yapılır ancak pamuk ve yün gibi doğal malzemelerden yapılan alezler de oldukça yaygındır. Aleziniz hangi malzemeden yapılmış olursa olsun nemi ve kullandığınız temizlik ürünlerini emebilir. Bu nedenle alez temizliği yaparken dikkatli olmalısınız. Bu ifade elbette bir dizi soruyu da beraberinde getirir: Alez nasıl yıkanır, alez makinede yıkanır mı, yatak alezi kaç derecede yıkanır? Kapsamlı ve güvenli bir temizlik için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Alez Temizliği: Alez Nasıl Yıkanır?

  Alez temizliği aslında alezin ne kadar kirli olduğuna bağlıdır. Ayrıca her yatak pedinin farklı yıkama kuralları olabilir. Bu nedenle, her zaman alezin üzerindeki etiketi kontrol etmeniz ve yıkama talimatlarına uymanız çok önemlidir.

  1. 1

   Alez yıkanır mı?

   Alez, üzerinde uyuduğunuz her gece kirlenir ve ter, yağ veya farklı lekelerle zamanla bakteri oluşumuna neden olabilir. Hatta üzerinde zamanla sarı lekeler dahi oluşabilir. Bu sebeple alez temizliği yapılması oldukça önemlidir. Konu alez temizliği olduğunda yıkama işleminin ürüne zarar verebileceği düşünülür. Ancak bu düşünce yanlıştır. Yatak temizliği hem yaşam alanınız hem de kişisel hijyeniniz açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden çamaşır yıkama rutininize ayda bir kez alezinizi de eklemeyi unutmayın.

   Alez bir koruyucudur. Genellikle kumaş yüzeye ve plastik bir desteğe sahip olduğundan çamaşır yıkama talimatları ve ipuçları dikkate alınarak temizlenmelidir. Sıcaklığı çok yüksek ayarlarsanız ya da sert bir deterjan veya çamaşır suyu kullanırsanız plastik kısmı deforme olmaya başlar. Çamaşır suyuna alternatif öneriler yazımız bu konuda farklı ipuçları ve yöntemler öğrenmenize destek olacaktır.

   Yatak pedini yıkamak için sıcaklık eşiği üründen ürüne değişir, ancak genellikle ılık bir ısıya ayarlamak güvenli bir seçim olacaktır. Hatta bazı ürünlerin temizleme etiketinde yalnızca soğuk suyla yıkamanız önerilebilir. Bu nedenle ürünlerinizin temizleme etiketini mutlaka inceleyin.

   Çoğu insan yorgan yıkanır mı diye düşünse de kış aylarında bizi sıcak tutan yorganımızın da düzenli olarak yıkanmaya ihtiyacı vardır. Yorgan nasıl yıkanır öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  2. 2

   Alez temizliği öncesinde bakım etiketini mutlaka okuyun.

   Birçok yatak pedi çamaşır makinesinde yıkanabilirken bazı yatak koruyucu pedler dayanıklılığını korumaları için daha hassas bir bakım gerektirir. Tam da bu nedenle çamaşır makinesinde yıkanmazlar. Alezinizin makinede yıkanabilir olup olmadığını anlamak için üzerindeki bakım etiketini okumayı unutmayın. Bunu yapmak, kullanacağınız suyun sıcaklığı, kurutma makinesine koyup koyamayacağınız gibi konularda size yol gösterecektir. Merak etmeyin, eğer yatak pediniz makinede yıkanamıyorsa elde yıkamayla da alez temizliği yapabilirsiniz.

  3. 3

   Alez nasıl yıkanır: Elde yıkama.

   Diyelim ki alezin üzerindeki bakım etiketini okudunuz ve yatak pedi makinede yıkanır mı sorusunun cevabının “hayır” olduğunu gördünüz. Bu durumda yatak pedinizi kolaylıkla elde yıkayabilir ve onu tertemiz yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle alezi yataktan çıkarın. Eğer lekeler varsa üzerine leke çıkarıcı bir ürün uygulayın ve biraz bekletin. Ardından geniş bir leğeni veya küveti ılık suyla doldurun Sonrasında hijyen sağlayacak fakat çok sert olmayan Yumoş gibi bir deterjan ekleyin ve alezinizi elde yıkayın. Bir süre suda bekletin ve hafifçe ovalayın. Ardından iyice durulayın.

   Alez yüksek ısı ile çekip küçülebilir bu yüzden kurutucuda kurutmayı tercih etmeyin, açık havada kurutun. Yatağınıza geri takmadan önce tamamen kurumasına özen gösterin.

  4. 4

   Alez makinede yıkanır mı? Yatak alezi kaç derecede yıkanır?

   Yukarıda bahsettiğimiz üzere birçok yatak alezi makinede yıkamak için uygundur. Ürün üzerindeki bakım etiketinde makinede yıkamaya karşı herhangi bir uyarı bulunmuyorsa makinede alez temizliği için gerekli adımlara devam edebilirsiniz. Yatak pedini ister tek başına ister benzer çamaşırlarla (çarşaf, havlu veya bakımı kolay giysiler gibi) çamaşır makinesine koyun. Elbette, tam olarak hangi yıkama programının en iyi seçim olduğu konusunda bazı sorularınız olabilir. Öncelikle alez kaç derecede yıkanır sorusuyla başlayalım. Alezin büzülmemesi için soğuk su tercih etmenizi öneririz. Eğer zamanında çok sevdiğiniz bir kazağın makinede yanlış programda yıkanarak çektiğine şahit olduysanız muhtemelen hassas ürünlerin sıcak suda yıkanması konusunda zaten tedbiri elden bırakmazsınız.

  5. 5

   Alez yıkama için en uygun deterjan hangisidir?

   Bunun için Omo Hijyen Sıvı Deterjan gibi zorlu lekelerde etkili, fakat alezinize zarar vermeyecek hassas bir deterjan kullanmanızı öneririz. Bununla beraber yumuşatıcı kullanmamanız gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü yumuşatıcılar alezin liflerini yumuşatabilir ve dayanıklılığını azaltır. Lekeleri daha fazla emmesine sebep olabilir. Bu da çıkarılması daha zor lekeler anlamına gelecektir.

  6. 6

   Yatak alezi hangi programda yıkanır?

   Bir yatak koruyucusu için en iyi yıkama programı hangisidir? Tatlı uykunuz için maksimum konforu sunan yatağınız ve yatağınızla ilgili her türlü aksesuara detaylı ve hassas bir temizlik ritüeli gerekir. Yatak pedinin çok sert bir programda yıkanmadığından emin olun ve çamaşır makinenizi hassas programa ayarlayın.

  7. 7

   Ekstra durulama döngüsü yapın.

   İlk yıkama döngüsü bittiğinde tüm çamaşır deterjanının iyice durulandığından emin olmak için çamaşır makinenize ek bir durulama döngüsü ekleyin. Yatak pedinde kalmış olabilecek kurumuş deterjan, cildinizi tahriş edebilir ve zaman içinde küflenmeye neden olabilir.

   Konu yatak koruyucular olduğunda kire, dökülmelere ve suya karşı dayanıklı olan kaliteli bir ürün seçin. Bu yatağınızı tertemiz tutabilir ve geceleri rahatça dinlenmenize yardımcı olabilir.
  8. 8

   Alez temizliği için son adım: Kurutma.

   Yatak pediniz harika bir şekilde temizlenip tatlı ve keyifli uykularınıza kavuşmadan önce alezinizin tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız. Bu adım önemlidir çünkü kumaşta çok fazla nem kalırsa yatağınızda bakteriler üreyebilir ve küf oluşabilir. Yatak koruyucunuzu açık havada güvenle kurutmanın birkaç yolu vardır. Bahsettiğimiz gibi, yüksek ısı alezi küçültebilir ve aleze zarar verebilir. Bu yüzden kurutma makinesinde kurutacaksanız düşük ısı ayarlarına bağlı kalmanız önemlidir. Diğer bir alternatif ise elbette güneşin altında veya açık havada kurutmaktır. Arka bahçenizde bir çamaşır ipiniz varsa yatak alezinizin açık havada ferah bir şekilde, güneşte kurumasına izin verin. Yatak koruyucunuz birkaç saat içinde kuruyacak ve güneş ısısıyla kumaştaki mikroplar da yok olacaktır.

Alez Nasıl Kullanılır: Püf Noktalar ve İpuçları

Konu alez temizliği olduğunda alez nasıl kullanılır ve alez için genel bakım ipuçları nelerdir gibi soruların cevaplarını bilmek önemlidir. Böylece yatak pedi ve yastık koruyucularınız uzun süreli kullanıma karşı dayanıklı olur ve temiz kalır.

Düzenli bakım ile yatak takımlarınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte alezinizin üzerinde delikler oluşmaya başladıysa ve dikişleri yırtılıyorsa ya da yatak takımlarınızdan herhangi birinde sararma fark ederseniz yatak takımınız için değişim zamanı gelmiş demektir.

Alez Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?