Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Adım Adım Saksıda Gül Nasıl Yetiştirilir?

Estetik görünümleri ve benzersiz kokularıyla yaşam alanlarınızda eşsiz bir atmosfer yaratan güller, saksıda yetiştirmesi en kolay bitki çeşitleri arasındadır. Peki evde gül nasıl yetiştirilir, gül bakımı nasıl gerçekleştirilir, biliyor musunuz?

Güncellenmiş

Adım Adım Saksıda Gül Nasıl Yetiştirilir?

Gül Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda gül bakımı konusunda doğru adımları atarsanız, kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz. Tohumdan gül yetiştirme işlemi için yapmanız gerekenler ise şöyledir.

İlk Adım: Doğru Tohumu Seçin

Tohum seçimi, tüm bitki türlerinde olduğu gibi, gül yetiştirirken de son derece önemlidir. Yaşadığınız yerin iklimine uygun gül tohumlarını seçmeniz durumunda, güllerinizin kısa sürede çiçek verdiğine şahit olabilirsiniz.

İkinci Adım: Toprağınızı Hazırlamayı Unutmayın

Gül yetiştirme sürecinde kullanacağınız toprağın nitelikleri de son derece önemlidir. Humuslu toprak seçmeniz, gül ekimi sonrasında bitkilerinizin daha iyi beslenmesine ve dolayısıyla daha hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Toprağın su tutma oranı da güllerinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Kurumuş, çatlamış ve bu nedenle su dağıtımını doğru şekilde yapamayan topraklar, gül yetiştiriciliği için uygun değildir. Gül yetiştirmek için bakım görmüş, ideal nem oranına sahip ve döktüğünüz suyu homojen bir şekilde dağıtan bir toprak türünü seçmeniz tavsiye edilir.

Üçüncü Adım: Güllerinize Özenle Yaklaşın

Güllerin tarih boyunca zarafetle, kırılganlıkla ve nezaketle özdeşleştirilmesi boşa değildir. Güller, alışılmış görkemli hallerine kavuşabilmek için özenli bir bakım sürecinden geçerler. Bakım esnasında dikkat etmeniz gereken ilk nokta, güllerinizi her gün güneş alabilecekleri bir noktaya yerleştirmektir.

Gül ektiğiniz saksıları pencere içlerine, günde birkaç saat boyunca güneş alabilecekleri bir noktaya koyarsanız, kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Güllerinizin aşırı sıcakta ya da aşırı soğukta kalmamasına özen göstermeniz ve sulama işlemini düzenli olarak gerçekleştirmeniz de dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalardır.

Farklı cinslerdeki gül tohumlarını aynı anda yetiştirerek evinizde son derece zengin ve dekoratif bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Gül Nasıl Budanır?

Saksı gülü çeşitleri de tıpkı bahçeye ekilen güller gibi özenli bir budama süreci gerektirir. Ektiğiniz bitki boy verdikten ve gül fidesi halini aldıktan sonra, budama işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Güllerinizi doğru bir şekilde budamak için ise aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz.

  • Gül budamak, çiçeğin daha doğru ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için son derece önemlidir. Bu nedenle çiçeğiniz boy verdikten hemen sonra budama işlemlerine başlayabilirsiniz.
  • Bitkinizin verimsiz, yani çiçek açacak kadar olgunlaşmayan dallarını keserek daha verimli dallar için alan yaratabilirsiniz.
  • Budama işlemi için küçük boyutlu bir bahçe makası ya da bıçağı kullanmanız önerilir. Budayacağınız dalı bıçak ya da makas aracılığıyla kökünden alarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Budama işlemi esnasında bitkinin gövdesine ya da sağlıklı dallara zarar vermemeye özen göstermeniz, bitkinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Gül Ne Zaman Ekilir?

Gül ekmek için doğru tarihi beklemek son derece önemlidir. Zarif ve kırılgan bir bitki olan gül, bol güneş ve hafif iklim koşulları arar. Bu nedenle güllerinizi mart sonunda, nisan ayında ya da mayıs ayı başlarında ekebilirsiniz. Mart ayından önce ekilen güller soğuk hava ve aşırı yağış nedeniyle, mayıs ayından sonra ekilen güller ise aşırı sıcak hava ve yağışsızlık nedeniyle beklediğiniz şekilde büyümeyebilir.

Püf Noktaları

Farklı cinslerdeki gül tohumlarını aynı anda yetiştirerek evinizde son derece zengin ve dekoratif bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Gül Nasıl Çoğaltılır?

Güllerinizi çoğaltmak ve farklı saksılarda birbirinden güzel güller yetiştirmek için aşağıdaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

  • Güllerinizin tohumlarını ayırın ve 4 ila 6 ay boyunca nemli yosun içinde beklettikten sonra ekme işlemlerini gerçekleştirin.
  • Sağlıklı bir gülün bir dalını kökünden kesin ve fidan köklendirme ilacına batırdıktan sonra temiz bir kumda bekletin. Dal kök salmaya başlayınca fide olarak dikebilirsiniz.
  • Sağlıklı bir gül dalını gövdesinden ayırın. Başka bir gövdede küçük bir çentik açın. Kestiğiniz dalı çentiğin içine yerleştirin ve etrafını sarın. Aşılama denen bu yöntemle çiçek vermeyen gül fidelerinin çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Evinizde bakacağınız gülleri kalorifer peteği ya da soba gibi ısı kaynaklarına fazla yakın tutmanız bitkinin kurumasına yol açabilir.

Aslen yayınlandı