Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Neden Eve Ayakkabılarla Girilmemeli?

Bir ayakkabının dış yüzeyinde ne kadar bakteri ve mikrop bulunabilir? Aşağıdaki araştırma bulgularını okuyunca bırakın evde ayakkabı ile dolaşmayı, eve ayakkabıyla girmek bile istemeyeceksiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Neden Eve Ayakkabılarla Girilmemeli?

Başlıktaki sorunun cevabı çok basit çünkü sokaktan eve doğrudan ayakkabıyla girmek ve dolaşmak bakterileri içeri taşıyor. Dışarıda yürürken nerelere basmış olabileceğinizi şöyle bir düşünün. Hayvan dışkıları, çöpler, dışarıda girdiğiniz tuvaletler gibi çok fazla sayıda mikrop barındıran pek çok yerden ayakkabılarınıza yerleşen bakteriler, özellikle çimenlik alanlardan yine ayakkabılarınıza bulaşan bitki artıklarıyla da beslenip, yapıştığı yerde haftalarca yaşayabilir.

Yapılan araştırmalara göre ayakkabıların dış yüzeyinde sokaktan eve taşınan binlerce farklı bakteri türü var ve 9 ayrı gruba ayrılan bu bakteriler gözler, karın bölgesi ve akciğerde enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Ayrıca sokaklar sadece bakterileri değil, insan sağlığını uzun vadede tehdit eden tehlikeli kimyasal kalıntıları da barındırıyor.

Ayakkabılarınızı bakterilerden ve mikroplardan arındırmak için çamaşır makinenizin uygun programında Omo ile yıkayabilirsiniz. Kış günü yoğun olarak kirlenmiş ayakkabılarınızı çamurundan arındırmak istiyorsanız banyoda su ile yıkayıp uygun bir deterjan ile bakteri ve mikroplardan arındırabilirsiniz. Ayakkabılarınızı yıkadığınız alanı da Domestos ile temizleyerek, bakteri ve mikroplardan tamamen arındırmak mümkün.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Eve Ayakkabılarla Girmemek İçin 6 Sebep

  • Bakteri ve mikroplar evinizin her yerine yayılır.
  • Küçük çocuklar için özellikle zeminde yer alan bakteriler tehlike yaratır.
  • Zaman içinde sizi de enfeksiyon riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
  • Ayak sağlığınız açısından da sürekli ayakkabı ile dolaşmak sakıncalıdır. Ayaklarınızın yeterli hava almaması mantar gibi hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca ayaklarınızda deformasyon oluşumunu hızlandırır.
  • Evde ayakkabı ile dolaşmak evinizin daha çabuk kirlenmesine de sebep olacağından daha fazla temizlik gerektirecektir.
  • Parke olsun, taş olsun, ayakkabılar aynı zamanda zeminlerin daha çabuk aşınmasına, çizilmesine ve eskimesine yol açar.
Eğer yeriniz müsaitse sokak kapısının dışında bir yere bir ayakkabılık koyabilirsiniz. Dış alanda böyle bir imkanınız yoksa evinizin girişinde kapalı bir ayakkabılık kullanmak doğru olacaktır.

Eve Ayakkabılar İle Girmeye Karşı Alınacak Önlemler

Terlik Kullanın: Bahsettiğimiz tüm bu sebepler göz önüne alındığında evde ayakkabı yerine terlik kullanmak hem sizi hem de ailenizi bakterilerden koruyacağı gibi, ayak sağlığınız adına da daha doğru bir seçim olacaktır. Sadece ev ortamında kullanılan terliklerinizi temizlemenin ayakkabılarınızdan çok daha kolay olacağını da unutmayın.

Deterjanla Yıkayın: İngiltere'de yapılan başka bir araştırmanın sonuçlarına göre deterjanla temizlenen ayakkabılardaki bakteri miktarı yüzde 90’a kadar azalabiliyor. Daha sağlıklı bir ev ortamı için siz de bu yöntemi ayakkabılarınıza uygulayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Ayakkabılarınızı deterjanla temizlemek istiyorsanız kullanma talimatlarında yer alan uyarıları dikkate almayı unutmayın.

Aslen yayınlandı