Eve Ayakkabıyla Girmek Zararlı Mı?

Bir ayakkabının dış yüzeyinde ne kadar bakteri ve mikrop bulunabilir? Sizin için derlediğimiz bilgileri okuduğunuzda bırakın evde ayakkabı ile dolaşmayı, eve ayakkabıyla girmek bile istemeyeceksiniz.

Güncellenmiş 23 Temmuz 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
ahşap parke üzerinde bir çift beyaz spor ayakkabı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Başlıktaki sorunun cevabı çok basit çünkü sokaktan eve ayakkabıyla girmek ve evde ayakkabı ile dolaşmak bakterileri içeri taşıyor. Dışarıda yürürken nerelere basmış olabileceğinizi şöyle bir düşünün. Hayvan dışkıları, çöpler, dışarıda girdiğiniz tuvaletler gibi çok fazla sayıda mikrop barındıran pek çok yerden ayakkabılarınıza yerleşen bakteriler, özellikle çimenlik alanlardan yine ayakkabılarınıza bulaşan bitki artıklarıyla da beslenip, yapıştığı yerde haftalarca yaşayabilir.

Yapılan araştırmalara göre ayakkabıların dış yüzeyinde sokaktan eve taşınan binlerce farklı bakteri türü var ve 9 ayrı gruba ayrılan bu bakteriler gözler, karın bölgesi ve akciğerde enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Ayrıca sokaklar sadece bakterileri değil, insan sağlığını uzun vadede tehdit eden tehlikeli kimyasal kalıntıları da barındırıyor.

Ayakkabılarınızı bakterilerden ve mikroplardan arındırmak için çamaşır makinenizin uygun programında Omo ile yıkayabilirsiniz. Kış günü yoğun olarak kirlenmiş ayakkabılarınızı çamurundan arındırmak istiyorsanız banyoda su ile yıkayıp uygun bir deterjan ile bakteri ve mikroplardan arındırabilirsiniz. Ayakkabılarınızı yıkadığınız alanı da Domestos ile temizleyerek, bakteri ve mikroplardan tamamen arındırmak mümkün.

nehir kenarında çimlerin üzerinde uzanan, kahverengi bot giyen biri

Eve Girerken Ayakkabı Çıkarma İçin 6 Neden

  • Bakteri ve mikroplar evinizin her yerine yayılır.

  • Küçük çocuklar için özellikle zeminde yer alan bakteriler tehlike yaratır.

  • Zaman içinde sizi de enfeksiyon riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

  • Ayak sağlığınız açısından da sürekli ayakkabı ile dolaşmak sakıncalıdır. Ayaklarınızın yeterli hava almaması mantar gibi hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca ayaklarınızda deformasyon oluşumunu hızlandırır.

  • Evde ayakkabı ile dolaşmak evinizin daha çabuk kirlenmesine de sebep olacağından daha fazla temizlik gerektirecektir.

  • Ayakkabıyla eve girmek, parke ve taş zeminlerin daha çabuk aşınmasına, çizilmesine ve eskimesine yol açar.

Eğer yeriniz müsaitse sokak kapısının dışında bir yere bir ayakkabılık koyabilirsiniz. Dış alanda böyle bir imkanınız yoksa evinizin girişinde kapalı bir ayakkabılık kullanmak doğru olacaktır.

eski bir ayakkabılığın içinde iki çift spor ayakkabı

Eve Ayakkabı ile Girmek Yerine Bunları Yapın

Terlik Kullanın Bahsettiğimiz tüm bu sebepler göz önüne alındığında evde ayakkabı giymek yerine terlik kullanmak hem sizi hem de ailenizi bakterilerden koruyacağı gibi, ayak sağlığınız adına da daha doğru bir seçim olacaktır. Sadece ev ortamında kullanılan terliklerinizi temizlemenin ayakkabılarınızdan çok daha kolay olacağını da unutmayın.

Deterjanla Yıkayın İngiltere'de yapılan başka bir araştırmanın sonuçlarına göre deterjanla temizlenen ayakkabılardaki bakteri miktarı yüzde 90’a kadar azalabiliyor. Ayakkabı ile eve girmek istiyorsanız, daha sağlıklı bir ev ortamı için siz de bu yöntemi ayakkabılarınıza uygulayabilirsiniz. Spor ayakkabı, deri ayakkabı vb. farklı ayakkabı türlerinde farklı temizleme yöntemleri kullanmanız gerektiğini unutmayın.

BUNLARA DİKKAT Ayakkabılarınızı deterjanla temizlemek istiyorsanız kullanma talimatlarında yer alan uyarıları dikkate almayı unutmayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?