Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedi Nasıl Yıkanır? Kedilerin sudan nasıl kaçtığını ve yıkanmayı sevmediğini hepimiz biliriz. Fakat kedinizi yıkamanız gerekiyorsa ne yapmalısınız? Bu zorlu görevi basit hale getirmek için uygulanabilecek yöntemler ve ipuçları.

Güncellenmiş

Kedi nasıl yıkanır
Reklam
Sign Up Banner

Kedi sahibi olanların ve onlara her istediklerini yaptıramayacaklarını bilenlerin aklındaki sorulardan biri kedi nasıl yıkanır olacaktır. Kediler, sizleri her ne kadar çok sevseler ve size güvenseler de çok keskin sınırları olan hayvanlardır. Kedilerin kendilerine özgü kurallarından en yaygın olanı da kuşkusuz yıkanmamak olacaktır. Kedilerimizin koyduğu bu sınırları, onlara huzurlu ve güvenli bir ortam sağlayarak, olumlu davranışlarını ödül mamaları ve yaş mamalar ile ödüllendirerek biraz olsun aşabiliriz.

Bilindiği üzere, kediler gün içerisinde birçok kez kendilerini temizler; ancak bazı durumlarda onları yıkamak bir zorunluluk olabilir. Sebebi ne olursa olsun, eğer kedinizi temizlemeniz gerekiyorsa ve daha önce hiç kedi yıkamadıysanız kedi nasıl yıkanır diye düşünüyorsunuzdur. Bu yazımızda, sizlere kedinizi yıkarken yardımcı olacağını düşündüğümüz adımları sıraladık. O halde gerekli birkaç malzemeyi hazırlayarak işe koyulalım.

İhtiyacın olacak:

 • Kedi fırçası
 • Kedi tırnak makası
 • Havlu (2 adet)
 • Bardak
 • Lif veya el bezi
 • Kedi şampuanı
 • Ödül maması

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kedi Nasıl Yıkanır?

 1. Kedinizi yıkayacağınız alanı hazırlayın.

  Kediler banyo yapmayı sevmez; ancak akan suyun altında yıkanmaktan nefret ederler. Çoğu kedi, akan suyu seyretmeyi çok sevse de suya temas etmekten ürker. Bu yüzden küvet, lavabo veya leğen fark etmeksizin ilk önce kedinizi banyo yaptıracağınız alanı hazırlayın. Kedi şampuanı, havlu ve bardağı yakınınıza koyun. Küvet veya leğeni su ile doldurun. Hazırladığınız su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Bebekleri yıkayacağınız su sıcaklığı kediler için de idealdir.

 2. Kedinizi sakinleştirin, tüylerini tarayın ve tırnaklarını kesin.

  Banyo öncesinde ve yıkama esnasında kedinize olabildiğince huzurlu bir ses tonu ile hitap edin. Kedi fırçası ile kedinizi tarayın. Kediniz, tüylerinin taranmasıyla biraz rahatlayacak ve sakinleşecektir. Kedinizi taramak, dökülen tüylerin toplanmasını sağlayacak ve banyo esnasında daha az tüy dökülecektir.

  Kedinizi taradıktan sonra tırnaklarını kesmekte fayda var. Çünkü banyo sırasında kediniz hırçınlaşabilir ve size tırnaklarıyla zarar verebilir. Eğer kedinizin tırnaklarını kesemiyorsanız ve banyo sırasında kediniz sizi tırmalarsa, hemen pansuman yapıp yarayı kapatmayı unutmayın. Kedinizin tırnakları için evde hep tırmalama tahtası bulundurmayı ihmal etmeyin. Kedi tırmalama tahtası nasıl yapılır öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 3. Sıra ödül mamasına geldi.

  Kedinizi tarayıp tırnaklarını kestikten sonra, bu davranışının güzel bir davranış olduğunu göstermek ve onu mutlu etmek için ödül maması verin. Eğer evinizde ödül maması yoksa, yaş mama veya öğününde verdiğiniz mamadan, diyetini bozmayacak kadar verebilirsiniz.

 4. Kedinizi banyoya yönlendirin.

  Kediniz ödül mamasından sonra mutluluktan oynamak isteyebilir. Bu aşamada kedi oltası ile kedinizin enerjisini atmasını sağlayabilir ve onu banyoya doğru yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde, kendi isteği ile banyoya girmiş olacağı için hazırlanan banyo eşyalarını görüp ürkmeyecektir.

 5. Banyo kapısını kapatın.

  Kediniz banyo yaptırılacağını anladığında veya su ile temas ettiğinde kaçmak isteyecektir. Evde bir kovalamaca yaşamamak ve bunca emeğinizin boşa gitmemesi için banyo kapısını kapatmayı unutmayın.

 6. Küvetin içine havlu serin.

  Evet, yanlış okumadınız. Havluyu açarak içi su dolu küvetin içine serin. Kediniz havluyu görünce hem küvetin içini merak edecek, hem de oynamayı, üzerine yatmayı çok sevdiği havluyu küvetin içinde görünce, o da küvetin içine girmek isteyecektir. Eğer küvetin içine havlu sermek istemiyorsanız, küvetin içine kedinizin sevdiği ve suda yüzebilen birkaç oyuncak koyabilirsiniz. Böylelikle kediniz sevdiği oyuncakları gördüğünde, küvete daha az tereddütle yaklaşacaktır.

 7. Kedinizi yavaşça küvetin içine koyun.

  Kedinizin sırtı size yaslanacak şekilde, iki ayağı üzerinde durmasını sağlayın ve kedinizi küvete koyun. Yanınızdaki bardak yardımı ile vücudunun su ile temas etmesine yardımcı olun. Kediniz suya alıştıkça, kedinizi dört ayak üzerinde küvette tutabilirsiniz. Yine bardak yardımı ile önce yavaşça bütün gövdesini ıslatın.

 8. Kedinizi şampuanlayabilirsiniz.

  Kedi şampuanını elinize bir miktar döküp kedinizin gövdesini şampuanlayın. Kediniz, enseden kuyrağa doğru nazik hareketler ile şampuanlanmayı daha çok sevecektir. Kedinizin gövdesi ve kuyruğunu şampuan ile yıkadıktan sonra baş çevresini elinizle ya da bir bez yardımı ile temizleyin. Kedinizin gözlerine ve kulaklarına şampuan kaçırmamaya dikkat edin.

 9. Artık kedinizi durulayabilirsiniz.

  Kedinizi ıslatmak için kullandığınız bardak yardımı ile kedinizi durulayabilirsiniz. Evet, bardak ile durulama işlemi vakit alıcı ve biraz da yorucu olacaktır. Ancak duş başlığı veya daha büyük bir kap ile durulamaya kalkarsanız kedinizin panik olmasına sebep olabilirsiniz. Bu panik de kedinizi bir daha banyo yaptıramamaya sebep olabilir. Bu yüzden sabırlı olmanızı öneriyoruz.

 10. Kurulanma zamanı.

  Kuru bir havlu ile kedinizi sarın ve kurulanmasına yardım edin. Ancak kediniz tek havlu ile kurulanamayacak kadar ıslaksa, ikinci bir havluyla nazik hareketler ile kedinizi kurulayın. Eğer kediniz havlu ile kurulanmaktan hoşlanmadıysa, saç kurutma makinesinin en düşük ayarında kurulanmasını sağlayın. Ancak saç kurutma makinesini de reddetme ihtimali yüksek olduğundan, kedinizi kendi haline bırakıp doğal yollarla kurumasını bekleyebilirsiniz.

Kedi Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kedileri yıkarken sadece kedi şampuanı kullanın.

  Banyo sırasında minik dostunuzun vücuduna ve tüylerine zarar vermemek için kedi hangi şampuanla yıkanır veya kediler neyle yıkanır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle kedinizi, kediler için özel olarak üretilmiş, cilt tipine uygun bir şampuan ile yıkamanız gerekir. Kendi şampuanlarınız veya sabunlar kedinizin tüylerine zarar verebilir veya alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kedi şampuanları da hassas ciltlere özel, kuru veya yağlı cilt tipleri için gruplara ayrılmaktadır. Eğer kedinizin cilt tipini bilmiyorsanız veterinerinize danışarak, kedinizin cilt tipini öğrenebilirsiniz. Ayrıca su ile durulanan şampuanlar dışında, toz şampuanlar da mevcuttur. Toz şampuanları kedinizin tüylerinin üzerine döküp, kedinizin dili ile kendini temizlemesini beklemeniz gerekir.

 2. Su sıcaklığını iyi ayarlayın.

  Kedinizi yıkarken su sıcaklığı önemlidir. Kedilerin yıkanması için ideal su sıcaklığı 30 – 40 derece olarak öneriliyor. Eğer evinizde bir termometre varsa suyun sıcaklığını 30-40 derece olarak ayarlayabilirsiniz.

 3. Kedinizin yıkanmaktan nefret etmemesi için çaba sarf edin.

  Su ile haşır neşir olmayan minik dostlarımızı yıkamamız gerektiğinde kafamızda binlerce soru canlanır. Öncelikle kedinizi henüz yavru iken yıkanmaya alıştırmalısınız; böylelikle yetişkinliğe eriştiğinde sizi çok fazla zorlamayacaktır. Ancak, kediniz yetişkinliğe eriştiyse ve yıkamanız gerekiyorsa, yıkama evresinden birkaç gün önce kedinizi yıkayacağınız alan ile tanıştırın ve hatta o ortamı sevdirmeye çalışın. Bunun için mamasını banyo yaptırılacak yerin yakınına koyabilir veya belli bir süre banyoda oyun oynamasını sağlayabilirsiniz. Banyo öncesinde banyo yaptıracağınız küvetin veya leğenin içine biraz su koyun ve kedinizin suda yüzen birkaç oyuncağını suya bırakın. Kediniz suyun içindeki oyuncakları ile oynasın ve suya alışsın. Kedinizi nazik hareketler ile masaj yaparak, sessiz bir ortamda yıkarsanız, yıkamak bir nebze daha kolay olacaktır. Kedinizin hiç oyuncağı yok mu? O halde kendiniz evde kedi oyuncağı yapabilirsiniz.

 4. Kediler ne zaman yıkanır?

  Kediler, steril ve taraklı dil yapıları sayesinde, kendilerini gün içerisinde sık sık temizler. Ancak birçok kedi sahibinin kediler ne zaman yıkanır diye çevresine ve veterinerine sorduğunu biliyoruz. Kediler ne sıklıkla yıkanır diye düşünüyorsanız, kedilerin yıkanma sıklığı için herhangi bir kural olmadığını belirtmekte yarar var. Ayrıca, kedinizi sık sık yıkamak, kedinizin derisindeki yağ bezelerine zarar verebilir ve bu durum tüy dökülmesi gibi problemlere sebep olabilir. Rutin bakım dışında kedinizi yıkamanız gereken bazı zorunlu durumlar elbette vardır. Örneğin, kedinizde mantar gibi bir deri hastalığı olabilir ya da pirelerden kurtulamıyor olabilirsiniz. Bu gibi bir durumda, veterineriniz tavsiye ediyorsa kendisinin söylediği sıklıkta kedinizi yıkamalısınız. Kedinizi sokaktan yeni almışsanız, temizlemek isteyebilirsiniz. 6 haftalıktan daha büyük kedilerinizi evinize almadan vücut sıcaklığındaki su ve uygun kedi şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Bir diğer durumda ise kediniz dili ile temizlenemeyecek kadar kirli olabilir veya tüylerine bir şey yapışmış olabilir. O zaman da kedinizi yıkamanız gerekebilir.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kediler Yıkanır mı?

Bildiğiniz gibi kediler, tırtıklı ve steril dil yapıları sayesinde gün içerisinde kendilerini defalarca temizlerler. Kedilerin kendilerini temizlediğini gören sahipleri de kediler yıkanır mı veya kedi yıkamak zararlı mı diye sık sık düşünür. Öncelikle, yapılan araştırmalara göre kedilerin çok sık yıkanması, vücutlarını koruyan yağ bezelerine zarar verebilir. Sık yıkanma, derilerinin Ph dengesini bozarak yağ üretiminin artmasına ve bunun sonucu olarak tüy dökmesine veya kırılmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden, zorunlu olmadığınız durumlar dışında, kediler yıkanmalı mı diye düşünüyorsanız, cevabımız hayır olacaktır.

Mecbur kalmadıkça kedinizi yıkamanız önerilmez. Ancak, kedinizi yıkamak zorundaysanız veterinerinize danışarak kedinizi yıkayabilirsiniz. Örneğin:

 • Kedinizde mantar gibi deri hastalığı varsa ve veteriner tavsiyesi ile mantara karşı bir şampuan kullanmanız gerekiyorsa,

 • Kedinizi sokaktan alıp sahiplendiyseniz,

 • Kediniz kendini temizleyemeyecek kadar kiloluysa veya yaşlıysa,

 • Kedinizin tüyleri kendi kendini temizleyemeyeceği kadar kirlenmiş veya tüylere herhangi bir şeye bulaşmışsa kedinizi yıkayabilirsiniz.

Yavru Kedi Nasıl Yıkanır?

Evinizde en az 6 haftalık bir yavru kediniz varsa yavru kedi yıkanır mı diye araştırıyor veya yavru kedi yıkama rehberi bulmaya çalışıyor olmalısınız. İşinize yarayacak birkaç öneriyi sizler için bir araya getirdik.

 • Öncelikle yavru kedinizi küvet gibi büyük bir alanda değil, lavabo veya leğende yıkamanızı öneririz. Yavru kediler ürkek oldukları için büyük alanda, yüksek su miktarı ile yüzleşmekten pek hoşlanmayacaklardır.

 • Kedinizin vücut sıcaklığına göre ayarladığınız banyo suyu ile ilk önce ayaklarını, daha sonra gövdesini ıslatın.

 • Kedinizin vücudunu ıslattıktan sonra, veterineriniz tavsiyesi üzerine aldığınız kedi şampuanı ile kedinizin ensesinden kuyruğuna kadar, nazik hareketler ile vücuduna masaj yapın.

 • Kedinizin gözüne ve ağzına şampuan kaçmaması için baş çevresini şampuanlamayın. Baş çevresini ve kulak içlerini elinizle veya bezle temizleyebilirsiniz.

 • Baş dışında tüm vücudunu şampuanladıktan sonra bir bardak yardımı ile kedinizin vücudunu su ile iyice durulayın.

 • Durulama işleminden sonra kedinizi bir havluya sarıp, kurulanmasına yardım edin. Kedinizi kuruttuğunuzdan emin olmalısınız çünkü yavru kediler tıpkı bebekler gibi hastalanmaya meyillidir. Bu yüzden üşümemeleri için sıcak tutmanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Hangi Durumlarda Kendini Temizleyemez?

Kedilerin en bilinen özelliklerinden biri kendilerini temizlemeleridir. Ancak bazı özel durumlarda kediniz kendini temizleyemiyor olabilir. Bunun birinci nedeni susuzluktur. Yeteri kadar sıvı tüketmeyen kediler, tükürük üretemez ve bu durumda da kendini temizleyemezler. Bir diğer neden de hasta olmalarıdır. Eğer ishal, kusma gibi belirtiler de varsa kediler kendini temizlemeyi ihmal edebilir. Ağzında yara olan kediler de kendilerini temizlerken acı çekebilir; bu nedenle ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Kediniz çok yaşlı veya kilolu değilse ve yukarıda saydığımız hiçbir neden mevcut değilse o zaman kedinizin psikolojik sorunları olabilir. Bütün bu nedenlerin tespiti bir veteriner tarafından kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca siz de kedinizi gözlemleyerek, her zamankinden farklı hareketlerini ve sağlığı ile ilgili olumsuz bir gelişme olup olmadığını fark edebilirsiniz. Eğer kediniz kendini temizlemeyi bıraktıysa, onu yıkamayı değil hemen veterinere götürüp sorunu tespit etmeyi düşünmelisiniz.

Kediler Neyle Yıkanır?

Evimizdeki minik dostlarımızı bazı zorunlu durumlarda yıkamamız gerekebilir. Kedinizi, kediler için üretilmiş olan şampuan ile yıkamalısınız. Kediler için üretilmiş olan birkaç tip şampuan vardır. Bu şampuanlardan ilki birçok kişi tarafından bilinen, su ile durulanması gereken şampuandır. Bir diğeri ise toz şampuandır. Kedinizin tüylerine toz şampuanı döküp kedinizin bu şampuanı dili ile temizlemesini beklemeniz gerekmektedir. Kedi şampuanları, kedilerin cilt tipine göre farklı kategorilere ayrılır. Veterinerinize danışarak kediniz için ideal şampuanı satın alabilirsiniz.

Kediler Kaç Aylıkken Yıkanır?

Yavru kedi sahipleri, yavru kedi yıkanır mı diye merak eder. Minik dostlarımızın yıkanıp yıkanmayacağını merak etmek çok doğaldır. Dostlarımızın temiz ve huzurlu olmalarını görmek, her kedi sahibini mutlu eder. Kediler kaç aylıkken yıkanır diye araştırma yaptığınızda, kedinizin en az 6 haftalık olduğundan emin olmanızın tavsiye edildiğini göreceksiniz. 6 haftalıktan daha genç kediler, vücut ısı kontrolü, daha çabuk hastalanma, yabancı ortama karşı daha ürkek olma gibi problemlerle karşılaşabilmektedir. 6 haftalıktan daha küçük kedileri ıslak pamuk veya yumuşak bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. En doğal çözüm olarak, kedinizin kendi kendini temizlemesine izin verebilir, bunu gerçekleştiremiyorsa yıkama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Kedi Normal Şampuanla Yıkanır mı?

Evimizin neşe kaynağı minik dostlarımızın bakımını yaparken ve onları yıkamak zorunda kaldığımızda, kedi normal şampuanla yıkanır mı diye düşünebiliriz. Bilindiği üzere kedilerin çok sık yıkanmaması yağ bezlerine ve tüy yapılarına zarar vermemek adına önemlidir. Aynı şekilde, kendi şampuanınızı kullanmanız da kesinlikle uygun olmayacaktır. Kendi şampuanınızı kedinizi banyo yaptırırken kullanmanız, kedinizin cildinde alerjik reaksiyonlara, cilt hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden, kedinizin cilt tipine uygun şampuanı veteriner tavsiyesi ile edinmelisiniz.

Kedi Parfümü Kullanmak Zararlı mı?

Bazı kişiler kedilerinin koktuğundan yakınarak bu kokuyu bastıracak bir çözüm ararlar. Kediler için özel üretilmiş parfümler bulunmaktadır. Ancak kedinizde alışık olmadığınız bir koku varsa parfüm kullanmak yerine bu kokunun nedenini tespit etmenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir sağlık sorunu, cilt rahatsızlığı olup olmadığı, parazit aşılarının yapılması ve kumunun temizliği ilk akla gelecek şeylerdir. Ayrıca kedinizin kendini düzenli olarak temizleyip temizlemediğini gözlemlemelisiniz. Eğer kendini temizlememek için saydığımız nedenlerden birini tespit ederseniz veterinere başvurarak kedinizi tedavi ettirmelisiniz. Kedilerin burunları çok hassastır ve kokulara karşı aşırı duyarlıdırlar. Kediler için üretilmiş bile olsa kedinize parfüm veya herhangi bir koku sıkmamanızı tavsiye ederiz.

Aslen yayınlandı