Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Evdeki Pire Nasıl Yok Edilir?

Kediniz veya köpeğiniz bir anda kaşınmaya başladıysa evdeki pireden nasıl kurtulunur sorusuna cevap bulmak için yazımıza göz atın.

Güncellenmiş

Evdeki Pire Nasıl Yok Edilir?

Eğer evde evcil hayvanınız varsa istemeden evinize pire taşıyabilir. Pireler genellikle hayvanlara bulaşan, kan emerek beslenen parazitlerdir. İnsanlara da gelebilen bu canlının ısırıkları kaşıntıya sebep olur. Hemen önlem almazsanız pireler çabuk yayılabilen bir tür oldukları için büyük bir sorun haline gelebilirler. Pirelerden nasıl kurtulurum diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Pire probleminden endişe ediyorsanız evinizi köşe bucak süpürmeye dikkat etmelisiniz. Nemli ve sıcak olan bölgeleri Domestos Okaliptüs Ferahlığı gibi güçlü bir çamaşır suyu kullanarak temizlerseniz pireler bu bölgelerden uzak duracak ve çoğalamayacaklardır.

Evdeki Pire Nasıl Temizlenir?

Pireler yumurtalarını kolay bulamayacağınız yerlere bırakabilirler. Bu nedenle işe öncelikle büyük bir temizlikle başlamanızda yarar vardır. Evdeki pirelerden nasıl kurtulurum diye canınızı sıkmayın. Evde pire nasıl temizlenir dediğinizde öncelikle çarşaflar, yastıklar ve evcil hayvanınızın en çok kullandığı bölgeleri temizlemeniz gerekir.

  1. Evinizi sık sık elektrik süpürgesiyle süpürmelisiniz. Süpürme işleminden sonra süpürgenin toz hanesini mutlaka evin dışında boşaltmalısınız.
  2. Evi iyice süpürdükten sonra evcil hayvanlarınızın yatağını veya yastığını çamaşır makinesinde sıcak programda yıkayın. Deterjan gözüne 2-3 damla okaliptüs yağı damlatarak pirelerin koku sayesinde evcil hayvanınızın yatağından uzak durmasını sağlayabilirsiniz.
  3. Mutlaka evcil hayvanınızın tedavisine başlayın. Bitkisel şampuanlarla evcil hayvanınıza banyo yaptırın. Yine şampuanın içine de 5 damla kadar okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz. Pireler ayrıca limondan da uzak duracaktır. Evde yapabileceğiniz limonlu bir karışımı hem evcil hayvanınızın tüylerine, hem de pirelerin uğrak yeri olan bölgelere sıkabilirsiniz. Limonlu karışımı yapmak için bir limonu suda kaynatıp sonra fısfıslı bir şişeye koymanız ve bir gece bekletmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca kumaş bir tasmaya lavanta, biberiye, limon gibi esans yağları dökerek kendi pire tasmanızı yapabilirsiniz.
  4. Evdeki pireden kurtulma yolları arasında en etkili olan çözümlerden biri de evinizin en nemli ve sıcak bölgelerinde Domestos Okaliptüs Ferahlığı gibi güçlü bir temizleyici kullanmaktır. Kullandığınız ürünün kokusu pireleri bu bölgelerden uzak tutacak, en çok tercih ettikleri bu alanlara girememelerini sağlayacaktır.
  5. Bahçeniz varsa mutlaka bahçenize de limonlu su sıkmalı ve evcil hayvanınızın bir süre bahçeye çıkmasını engellemelisiniz. Pirelerden kurtulmaya çalıştığınız dönemde evcil hayvanınızın halılardan ve kumaşlardan da uzak durmasına özen gösterin.
  6. Her süpürmeden sonra mutlaka süpürge torbasını çöpe atın.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Halıdaki Pire Nasıl Yok Edilir?

Genel temizlikten sonra pirelerin ev olarak tercih edebileceği yerleri de temizlemeniz gerekir. Mesela halı özellikle yumurtalar için ideal bir yer olabilir. Bu nedenle halınızı iyice süpürdükten sonra biraz limonlu su karışımından sıkın. Daha sonra halınıza tuz serperek pirelere karşı çözüm elde edebilirsiniz.

Artık evde pire nasıl temizlenir ve evdeki pirelerden nasıl kurtulunur bildiğinize göre evcil hayvanlarınızı ve kendinizi bu davetsiz misafirden koruyabilirsiniz.

Unutmayın!

Önce güvenlik! Çamaşır suyu kullanırken her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. Mutlaka kullanma talimatlarını okuyun. Temizlik malzemelerini çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

  • Evdeki pireden kurtulma yolları arasında en etkili yöntemler evi köşe bucak süpürmek ve kumaşları sıcak suyla yıkamaktır.
  • Evcil hayvanınızın bir süre yalnızca taş veya parke yüzeylere temas etmesine izin verebilirsiniz.
  • Limonlu su spreyi hazırlayarak gün içinde hem evcil hayvanınıza hem evinizde pirelerin bulunabileceği yerlere sıkmanız gerekir.
  • Aslen yayınlandı