Pire Nasıl Temizlenir? Pireden Kurtulma Yolları

Pire nasıl temizlenir? Kedi, köpek, bahçe ve ev içindeki pireden nasıl kurtulunur? Alınacak tedbirler, doğal yöntemler ve püf noktalar.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
pire nasıl temizlenir

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kediniz veya köpeğiniz bir anda kaşınmaya başladıysa evde baş etmeniz gereken ciddi bir sorununuz olup pire nasıl temizlenir sorusuna cevap bulmanız gerekir. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir; ancak evde pire problemi ile karşılaşmanızın elbette başka nedenleri olabilir. Üstelik cildinizde kırmızı, kabarık, kaşıntılı izler bulana kadar evdeki pireleri fark etmeyebilirsiniz! Bu durum birçok kişinin kafasında pire neden olur, pireden nasıl kurtulunur, pireye kesin çözüm nedir gibi sorulara sebep olur. Biz de yazımızda pire sorunu ile ilgili tüm merak ettiklerinizi cevaplıyoruz. Öğrenmek için okumaya devam edin!

Evde Pire Neden Olur?

pireden nasıl kurtulunur

Ani bir pire sorunu ile karşılaşan kişilerin ilk olarak en çok sorduğu soru şudur: pire neden olur? Bunu evde pire var nasıl kurtulurum sorusu izler. Öyleyse başlayalım, işte evinizde pire olmasının olası nedenleri:

1. Evcil Hayvanlar

Pire istilası, evdeki evcil hayvanların üzerinde yaşayan pirenin, hayvanın üzerinden halı, mobilya, yastık gibi yüzeylere atlamasıyla meydana gelebilir. Kendinize ait bir evcil hayvanınız olmasa bile yakınlarınızın kedi veya köpeklerinin ziyaretinize gelmesiyle veya komşularınızın evcil hayvanları yoluyla evinize pire gelebilir.

2. Kemirgenler veya Diğer Yabani Hayvanlar

Evde pire problemi için bir başka sebep ise kemirgenler veya sincap, rakun gibi yabani hayvanlar olabilir. Evde fare var ise pirelerle de başınız dertte olabilir. Üstelik farelerin yayabileceği hastalıklara pireler vasıtasıyla da maruz kalabilirsiniz.

3. İnsanlar veya Kullanılmış Eşyalar

Pireler çoğunluklu olarak hayvanların vücudunda yaşamayı tercih etse de insanları da pas geçmezler. Ayrıca başka birinin vücuduna kolayca geçebilirler. Pirelerin saklanmayı sevdiği en iyi yerler arasında, ikinci el mağazalardan veya bahçe mobilyası mağazalarından satın alınan mobilyalar vardır. Bu eşyaları kullanmaya başlamadan önce kontrol ettiğinizden ve iyice temizlediğinizden emin olun.

4. Doğa

Siz veya evcil hayvanınız doğada pirenin bulunduğu, yeşil bir alanda vakit geçirirseniz farkında olmadan evinize pire getirebilirsiniz.

Pire Nasıl Temizlenir? Pireden Nasıl Kurtulunur?

Pireler tek başınayken fark edilmesi zor olsa da bir pire istilası meydana geldiğinde, mobilyalarınıza veya perdelerinize zıplayan birçok pire görebilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanlarınızın normalden daha fazla kaşındığını fark edersiniz. Pireler evcil hayvanınızdan vücudunuza atlarsa siz bile pirelenebilirsiniz. Peki öyleyse pire nasıl yok edilir? Endişelenmeyin, pireye kesin çözüm olabilecek birçok yöntem var.

pire neden olur

Evdeki Pire Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvanınızda pire varsa büyük ihtimalle eviniz de pirelerin evi haline gelmiş sayılır. Ancak büyük olasılıkla pirelenme vakalarının yalnızca %5'i evcil hayvanınızının üstünde yer alan pirelerden kaynaklanır. Bu yüzden pire sorununu ev, evcil hayvan ve bahçe olmak üzere her açıdan ele almalısınız. İşte evdeki pire nasıl yok edilir sorusu için temizlik önerileri;

 • Evinizde pire gördüğünüz ve evcil hayvanlarınızın çok zaman geçirdiği alanları iyice temizlemelisiniz. Yerleri, halınızı, yatak aralarını mümkünse torbalı ve çok güçlü bir elektrikli süpürge kullanarak iyice süpürün. Çatlaklar ve diğer dar alanlar genellikle pireler ve yumurtaları için iyi saklanma yerleridir. Süpürgenin ekleriyle veya daha küçük bir süpürge ile mobilyalarınızı ve aralarını da süpürün. Ardından süpürgeyi dışarıya çıkarın ve torbayı atın. Torbayı kesinlikle evinizin içinde çıkarmayın.

 • Evcil hayvan yatakları dahil olmak üzere halılar için buharlı bir temizleyici kullanın. Yüksek ısı ve sabun ikilisi, her zaman pirelerin düşmanıdır. Evcil hayvanınızın yattığı, sıcak noktalara özellikle dikkat edin.

 • Tüm yatak ve nevresim takımlarını, sıcak suda Omo Domestos Etkili Toz Deterjan gibi bir toz deterjanla yıkayın. Ardından kurutucuda en yüksek ısı ayarında veya güneşte kurutun. Pirelenme ileri derecedeyse, eski yatak takımlarını atın ve yenilerini alın.

 • Pire öldürücü kimyasal spreyler ve tozlar da alabilirsiniz. Yatak altları gibi ulaşılması zor olan yerlerde de kullanabileceğiniz için sprey seçmenizi öneririz. İnsanlar ve evcil hayvanlar, kuruyana kadar sprey ile temas etmemelidir. Spreyi uygularken eldiven giymeyi unutmayın ve evcil hayvanınızı bu bölgeden bir süre uzak tutun.

 • Yetişkin pireleri öldürmek için permetrin ilacı etkilidir. Peki pire yumurtası nasıl ölür? Pire yumurtaları ve larvaları öldüren methopren veya piriproksifen gibi böcek büyümesini engelleyen bir böcek ilacı seçin.

Evcil Hayvanlardaki Pire Nasıl Temizlenir?

evde pire var nasıl kurtulurum

Pire eve nasıl gelir sorusunun en yaygın cevabı arasında evcil hayvanlar yer alır. Peki evcil hayvanda pire olduğu nasıl anlaşılır? Evcil hayvanınızda pire olduğu anlamına gelebilecek birkaç belirti vardır. Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplayın ve tedavi için adım atmadan önce emin olun.

 • Evcil hayvanınız kaşınıyor mu?

 • Tüy dökülmesine bağlı vücutta açılan, ağrılı bölgeleri var mı?

 • Kızarık noktalar ve tahriş olan bölgeler var mı?

 • Kulak kenarı gibi bölgelerde kalınlaşma fark ediyor musunuz?

 • Cildinde minik koyu lekeler veya hemen üzerinde uçuşan küçük kahverengi-siyah böcekler görebiliyor musunuz?

 • Son olarak beyaz bir yüzeye sahip, ince dişli bir tarakla evcil hayvanınızı tarayın. Tarağın yüzeyinde pire veya pire dışkısına benzer bir şey görebiliyor musunuz? Hala emin değilseniz, tarağa birkaç damla su damlatın ve eğer tarağın üzerindeki birikintiler kırmızımsı kahverengiye dönerse, büyük olasılıkla evcil hayvanınızda pire vardır.

Evcil hayvanınızda pire olduğuna eminseniz; kedi piresi eve yayılır mı, kedi piresi için doğal yöntemler nelerdir, köpeklerde pire nasıl yok edilir gibi sorularınızı cevaplayalım.

 • Kedi ve köpek pirelerinin farklı olduğu bilinmektedir. Ancak çoğu zaman köpeklerin üzerindeki pire türünün de kedi piresi olduğu gözlemlenmektedir. Bu demek oluyor ki, kedi veya köpeğinizin herhangi biri pirelendiyse diğerinin de pirelenme ihtimali yüksektir.

 • Kediler çok kolay bir şekilde pirelenebilir ve eğer bu küçük parazitlere karşı hızlı davranmazsanız, evinizde de hızla yayılabilirler. Evcil hayvanınızın pire ilaçlarını düzenli olarak kullanıp bakımını ihmal etmeyerek bunun önüne geçebilirsiniz.

 • Kedi ve köpeklerde pire nasıl yok edilir? Evcil hayvanınızın yatağını birkaç günde bir sıcak suyla yıkayın. Her yıkamadan sonra en yüksek ısı ayarında kurutun. Evcil hayvan yatağını kuru temizleyiciye de götürebilirsiniz; ancak kullandıkları kimyasalların zararlı olmadığından emin olun.

 • Köpeğinizi pire şampuanı kullanarak yıkayın. Tercih edebileceğiniz en iyi seçenekler hakkında veterinerinize veya doğal ürünler yapan mağazalara danışın. En etkili evcil hayvan şampuanları, kasımpatı çiçeklerinden elde edilen bir öz olan piretrin içerir.

 • Bir pire tarağı satın alın. Tüylerini taramaya başlamadan önce elinizin altında bir kase sabunlu su bulundurun. Böylece tararken tarağın yüzeyine gelen pireleri buna batırırsınız. Pireler genel olarak hayvanın boyun ve kuyruk bölgelerinde yoğun olarak bulunur.

 • Oral veya topikal pire ilaçları hakkında veterinerinizle konuşun. Pire tasmaları da tercih edebilirsiniz ancak bunlar toksik olabilir. Bu yüzden, tercih etmeden önce araştırmanızda ve yine veterinere danışmanızda fayda var.

Köpek ve Kedi Piresi İçin Doğal Yöntemler

kedi piresi için doğal yöntemler

Evcil hayvanlar üzerindeki pireler için elbette doğal yöntemler de mevcut. Doğal pire ilacı nasıl yapılır? İşte yararlanabileceğiniz doğal, şifalı içerikler.

1. Bitkiler ve Esansiyel Yağlar: Citronella, okaliptüs, nane, çay ağacı ve biberiye yağları doğal olarak pireleri uzaklaştırır. Tercih ettiğiniz birkaç damla yağı yarım litre su ile seyreltin ve bir sprey şişesine koyduktan sonra evcil hayvanınıza uygulayın. Ancak çay ağacı yağı gibi bazı uçucu yağların, uygun şekilde seyreltilmediği takdirde evcil hayvanlar için toksik olabileceğini unutmayın.

Eğer bitkinin kendisini bulabiliyorsanız, suda kaynatarak kendi karışımınızı da yapabilirsiniz. Örneğin, iki bardak sıcak suya biberiye yaprağı ekleyerek güçlü bir karışım hazırlayın. Karışımın biraz soğumasını bekledikten sonra bir sprey yardımıyla evcil hayvanınıza uygulayabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi ve Tuz: Sirke pireyi yok eder mi? Evet! Elma sirkesi evcil hayvanınızın cildinin pH seviyelerini korurken, pireler için yaşayamayacakları bir ortam yaratarak pireleri doğal olarak yok eder. Altı bardak elma sirkesini dört bardak suyla seyreltin, bir tutam deniz tuzu ekleyin ve ardından doğrudan evcil hayvanınızın tüylerinin üzerine püskürtün. İşlem esnasında hazırlanan karışımın, evcil hayvanınızın gözüne gelmemesine dikkat edin.

3. Limon Banyosu: Limon banyosu hem oldukça basittir hem de köpeğinizin mis gibi kokmasını sağlar. Yarım bardak taze sıkılmış limon suyunu iki bardak su ile seyreltin, ardından her zaman kullandığınız evcil hayvan dostu şampuanınızla yıkayın.

4. Organik Şampuan: Pire öldürme yöntemleri ararken doğal olan her zaman en iyi seçimdir; bu nedenle ilave kimyasallar içermeyen organik bir evcil hayvan şampuanı seçin. İyice köpürdükten sonra, şampuanı birkaç dakika köpeğinizin üzerinde bekletin. Bu, pire önleme ilaçlarını tercih etmeden önce mevcut pireleri öldürmek için etkili bir yoldur.

5. Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı, pireleri tedavi ederken çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Köpeğinizin tüylerine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı sürmek sadece pireleri ayıklamakla kalmaz, aynı zamanda tüylerini parlatır ve vücut kokusunu azaltır. Köpeğinizin normal mamasına eklerseniz, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklerinden dolayı bağırsak parazitlerinin tedavisine bile yardımcı olabilir.

6. Doğal Pire Tasması: Ev yapımı bir pire tasması, evcil hayvanınıza sürekli olarak farklı yöntemler uygulamanıza gerek bırakmadan pirelerle savaşır. Basit bir tasma veya bandana satın alın ve ardından birkaç damla lavanta yağı veya sedir yağını suyla seyrelterek doğrudan tasmaya uygulayın.

7. Votka Tasması: Votkanın hayvanlarda pireleri tedavi etmek için etkili bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Kedi veya köpeğinizin tasmasını bir çay kaşığı aromasız votkaya batırın ve kurumasını bekleyin. Bu aynı zamanda uçucu yağların kokusunu sevmeyen hayvanlar için iyi bir alternatiftir.

8. Kokulu Kese: Evcil hayvanınız, üzerine uyguladığınız yöntemlerden hoşlanmıyorsa küçük bir kese yaparak uyuduğu yerin yanına yerleştirebilirsiniz. Hava alabilen bir parça tülbent kumaşı limon kabuğu, kurutulmuş lavanta ve sedir yapraklarıyla doldurun. Üst kısmını bağlayın ve uygun alana bırakın. Bir ay sonunda etkisini kaybedebilir bu yüzden taze malzemelerle kesenizin içeriğini yenileyebilirsiniz.

Bahçedeki Pirelerden Nasıl Kurtulurum?

pireye kesin çözüm

Bahçedeki pirelerden kurtulmanın en iyi yolu, en çok nerede saklanıyor olabileceklerini düşünmektir. Bahçenizde nereler nemli, sıcak ve gölgeyse emin olun ki pireler oralarda saklanıyordur. Güneş alan yerlerde ise büyük ihtimalle pire bulamazsınız. Evcil hayvanınız bahçede en çok nerede vakit geçiriyor? Bunu tespit ettiğiniz zaman bahçedeki pireleri yakalamak için büyük bir adım atmış sayılırsınız. Bu noktalar, pirelerin tercih ettiği ve çoğunlukta olduğu yerler haline gelir. Hedef bölgelerinizi belirledikten sonra, pireleri ortadan kaldırmak için yapabilecekleriniz ise şu şekilde:

 • Çimlerinizi düzenli olarak biçin ve sonra tırmıkla toplayın. Pireler uzun otların arasında saklanmayı sever. Bunları bir yığın halinde bir kenara atmak yerine paketleyip dışarıda bir yere bırakın.

 • Çiçek ve çalıların altından tüm kurumuş yaprak ve dalları temizleyin. Gölge alanların güneş ışığı almasına engel olan şeyler varsa kaldırın.

 • Evcil hayvanınızın uzanmayı sevdiği yerlere, çalıların altına ve çiçeklerin olduğu yerlere sedir yaprağı koyun.

 • Bahçecilik ile ilgili ürünler satan bir yerden, pire yumurtalarını yiyen küçük solucanlar olarak bilinen nematodları (yuvarlak solucanlar) veya granül kükürtü sorun. Pirelerden kurtulmanıza yardımcı olmak için her ikisini de sorunlu bölgelere yayabilirsiniz.

 • Bazı bitkiler, pirelerin nefret ettiği ve kaçacağı özel yağlar, bileşikler ve kimyasallar içerir. Pireleri uzaklaştıran bitkiler arasında kasımpatı, lavanta, nane yer alır. Bu bitkileri evinizin etrafındaki saksılara veya bahçenize ekmek, pirelerle mücadele için harika bir doğal çözümdür.

Doğal Yollarla Pire Nasıl Yok Edilir?

pireden kurtulmanın doğal yolları

Pirelerden kurtulmak için onlarca yöntem var. Ancak konu çok sevdiğiniz evcil hayvanınız veya yaşam alanlarınız olunca pireden kurtulmanın doğal yolları arayışında olmanız da oldukça normal. Peki doğal pire ilacı nasıl yapılır? Bitkisel yollarla pire nasıl yok edilir? İlaçlara oranla çok daha doğal ve bir o kadar da etkili birçok yöntem var.

1. Bulaşık Deterjanı: Bu pire ilacı, bulaşık deterjanı ve biraz su kullanarak etkili bir çözüm sunuyor. Tek yapmanız gereken bir kaseyi ılık su ve bulaşık sabunu ile doldurmak ve evinizde en çok pire olduğunu düşündüğünüz yere yerleştirmektir. Su ve bulaşık sabunu ikilisinin yoğunluğu, akışkanlığı pireleri hapseden bir yapıştırıcı görevi görür. Bu yöntemi her gün taze bir karışım ile tekrarlamalısınız. Ayrıca daha iyi etki etmesi için gece yapmanızı öneririz çünkü pireler geceleri aktiftir. Ancak unutmamalısınız ki bu yöntem çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir. Gerekli önlemleri alamayacağınızı düşünüyorsanız diğer yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

2. Bitkisel Pire Spreyi: Kolayca bulabileceğiniz, toksik olmayan içeriklerle yapabileceğiniz, evcil hayvanlar ve çocukların yanında kullanabileceğiniz bu bitkisel pire spreyi her zaman sorulan bir soruya cevap niteliğinde: Sirke pireyi yok eder mi? Geniş bir sprey şişesinde dört litre sirke, iki litre su, yarım litre limon suyu ve 250 ml cadı fındığını karıştırın. Ancak unutmayın bu spreyi uygulamadan önce, evinizi uygun şekilde süpürmeli, pirelenmiş olabilecek nevresim, yastık ve minderleri yıkamalısınız. Ardından spreyi, halı, mobilya, evcil hayvan yatağı, pencere kenarları ve yerlere uygulayın.

3. Karbonat: Pire nasıl temizlenir sorusunun cevabı için kullanabileceğiniz bir başka doğal yöntem de karbonattır. Evinizi iyice süpürdükten sonra halı ve mobilyalarınızın üzerine karbonat koyun, sert bir fırça alın, sürün ve ovalayın. Ardından evi tekrar süpürün ve süpürgenin içindekileri dışarıdaki bir çöpe atın.

4. Tuz: Tıpkı karbonat gibi tuz da süpürme ile birlikte kullanıldığında harika bir ev yapımı pire ilacıdır. Tuz, kurutucu yapısıyla yetişkin pirelerden kurtulmaya yardımcı olur. İnce öğütülmüs tuzu halılara serpin ve 1-2 gün bırakın. Ardından evin her yerini süpürün ve içindekileri dışarıdaki bir çöpe boşaltın.

Pireden Nasıl Kurtulunur: Püf Noktalar ve Tedbirler

Pire istilası genellikle sinir bozucudur; ancak pirenin kişisel hijyeninizle bir alakası olmadığını bilmelisiniz. En temiz evlerde veya evcil hayvanlarda dahi bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Pire tedavisi evde yapılabilir ve dikkatli olursanız pire ihtimalini azaltabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken püf noktalar:

 • Evcil hayvanlarınız için düzenli olarak pire tedavisi uygulayarak pirelenmesini önleyin veya ihtimalini azaltın. Evcil hayvanınız için en çok işe yarayan pire ürünleri hakkında tavsiye almak için veterinerinize danışın.

 • Pireler evcil hayvanınıza hastalık bulaştırabileceği için üzerinde pire görürseniz hızlıca tedavisine başlayın.

 • Evinizi düzenli olarak kontrol edin, farkında olun çünkü pireler tek başlarına da aylarca yaşayabilir.

 • Nevresim takımlarınızı düzenli olarak yıkayın ve kontrol edin. Yaşam alanınızın hiçbir alanında pire olmaması için mobilyaları, zeminleri ve kirişleri elektrikli süpürgeyle süpürün. Elektrikli süpürgenizin torbasını ise her kullanımdan sonra değiştirin.

 • Okaliptus kokusu, doğal bir pire uzaklaştırıcı olduğundan özellikle evinizin nemli ve sıcak bölgelerini Domestos Okaliptus Ferahlığı gibi güçlü bir çamaşır suyu ile temizleyerek pirelerin en sevdiği alanlarda yaşamalarını engelleyin.

 • Evcil hayvanınıza yalnızca kendi cins veya türleri için önerilen pire tedavilerini uygulayın. Örneğin, bazı köpek piresi tedavileri, kediler için oldukça zehirli olduğu bilinen permetrin böcek ilacı içerir.

 • Unutmayın - evcil hayvanınızı düzenli olarak taramanın pire kontrolüne karşı birçok faydası vardır. Kısa tüylü bir köpeğiniz olsa bile, köpeğinizi düzenli olarak taramalısınız. Bunu bir rutin haline getirmek, hem hayvanın tüylerini daha temiz tutar hem de pire veya kene olup olmadığını görmenizi sağlar. Kedinizi taramak da hem tüylerinin matlaşmasını önler hem de kan dolaşımını iyileştirir.

 • Çimlerinizi düzenli olarak biçmek ve bahçenizi uzun otlardan ve çimlerden uzak tutmak da yararlıdır. Pireler bu tür ortamlarda yaşar ve evcil hayvanınızın üzerine atlayabilir.

 • Vücudunuzdaki pire ısırıklarına karşı kaşıntı önleyici kremler, losyonlar veya merhemler kullanabilirsiniz.

Artık pire nasıl temizlenir ve evdeki pirelerden nasıl kurtulunur bildiğinize göre evcil hayvanlarınızı ve kendinizi bu davetsiz misafirlerden koruyabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?