Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bebek Arabası Nasıl Temizlenir?

Bebeğinizi taşımak için en büyük yardımcınız olan bebek arabasının hijyeni önemlidir. Peki, bebek arabası nasıl temizlenir?

Güncellenmiş

Bebek arabası nasıl temizlenir
Reklam
Sign Up Banner

Güzel havalarda bebeğinizle dışarıda gezmek için en büyük kolaylık bebek arabası kullanmaktır. Fakat yağmurlu bir havada bir kez dışarı çıkarsanız, çamurlu tekerler sizi, bebek arabası nasıl temizlenir diye düşündürmeye yetecektir. Araştırmalar, ebeveynlerin araç koltuğu ya da puset temizliği konusunda diğer çocuk ürünlerine göre daha dikkatsiz olabildiğini gösteriyor. Oysa, bebek arabası dışarıda kullanılan bir ürün olduğundan toz, kir ve mikroplar için kaçınılmaz bir durak olacaktır. Aynı zamanda, çocuğunuz yediği gıdaları arabanın üzerine dökecek ve kumaşında da zaman içinde kir ve lekeler oluşacaktır. Hem bebeğinizin sağlığı ve hijyeni hem de kullandığınız ürünlerin uzun ömürlü olması için gelin bebek arabası temizliği konusunda neler yapmalıyız birlikte inceleyelim.

İhtiyacın olacak:

 • Mikrofiber bez
 • Fırça
 • Çamaşır makinesi
 • El süpürgesi veya süpürge
 • Diş fırçası
 • Yüzey temizleyici
 • Ilık su
 • Bebek deterjanı
 • Konsantre yumuşatıcı

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bebek Arabası Kılıfı Nasıl Temizlenir: Çıkarılabilir Parçaların Temizliği

 1. İlk olarak çıkarılabilir parçaları ayırın:

  Bebek arabaları genellikle parçaları çıkarılabilir şekilde üretilir. Genel bir temizlik yapmak için bütün çıkarılabilir parçaları ve aksesuarları ayırarak işe başlayın.

 2. Bebek arabasının iç kısmını süpürün:

  Bebeğinizin oturduğu kumaş kısımlarda yiyecek kırıntıları veya toz birikme ihtimali daha fazladır. Eğer ağır değilse ters çevirerek toz ve kirlerin dökülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak detaylı bir temizlikte el süpürgesi ya da normal bir süpürgenin ince ucuyla süpürmeyi ihmal etmeyin.

 3. Kumaş üzerinde küf veya inatçı lekeler varsa önce o kısmı temizleyin:

  Bebek arabasını bir süre kullanmadıysanız veya nem oranı yüksek bir bölgede yaşıyorsanız üzerinde küf gözlemleyebilirsiniz. Bu bölgelere, Cif Bebek Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici gibi bebeğiniz için güvenli bir yüzey temizleyici sıkın. Bir saat bekletip sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 4. Çıkarılabilir kumaş bölümü makinede yıkayın:

  Makinenin hassas ayarında ve 30 derece sıcaklıkta, bebeğiniz için uygun Omo Bebek Çamaşır Deterjanı kullanarak yıkayabilirsiniz. Yıkama öncesi ürünün yıkama talimatlarını gözden geçirmeyi unutmayın.

 5. Bebek arabasının güneşlik kısmını silin:

  Güneşlik için kullanılan kısım, makineye atmaya uygunsa yıkama talimatına bakarak makinede yıkayabilirsiniz. Uygun değilse, üzerindeki tozları fırçayla süpürüp mikrofiber bez ve yüzey temizleyici  yardımıyla silin.

 6. Açık havada kurutun:

  Bebek arabasının kumaş parçalarını yıkadıktan sonra açık havada kurutabilirsiniz. Balkonunuz yoksa ev içerisinde bir alana sererek de kurutabilirsiniz. Kurutma makinesi kullanmamanız tavsiye edilir.

Bebek Arabası Yıkama: Tekerler ve Sabit Parçaların Temizliği

 1. Tekerleri fırçalayın:

  Tekerler bebek arabasının en sık kirlenen yeridir. Üzerinde çamur, toprak parçaları olabileceğinden önce bu fazlalıkları fırça yardımıyla alın. Ardından bir kapta Cif Yüzey Temizleyici ve ılık suyu karıştırarak yine fırça ile tekerleri iyice temizleyin ve durulayın. Uygun alanınız varsa bir hortum yardımıyla da tekerleri yıkayabilirsiniz. Çamur sadece tekerlere değil kıyafetlerinize de bulaşmışsa, çamur lekesi nasıl çıkar yazımızla çözüm çok kolay.

 2. Sabit parçaları silin:

  Bebek arabasının metal kısımlarını, kollarını ve sabit parçalarını yine biraz yüzey temizleyici ve bez yardımıyla silin. Eğer dar bölümler ve bezin temizleyemediği kısımlar varsa bir diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz.

 3. Ilık su ve bezle son kez silin:

  Son olarak ılık suya batırdığınız bir bez yardımıyla silerek iyice durulayın.

Sabit Parçalı Bebek Arabası Nasıl Temizlenir?

Bazı bebek arabalarının kumaş parçaları iskeletinden ayrılmayabilir. Bu durumda bebek arabası temizleme işlemini daha farklı yapmanız gerekecektir.

 1. Bütün aksesuarları çıkarın:

  Öncelikle bebek arabasının üzerindeki aksesuarları çıkarın ve ayrıca temizleyin.

 2. Süpürgeyle üzerindeki toz ve kirleri alın:

  Bebek arabasını ters çevirip üzerine dökülen kırıntıları temizleyin. Özellikle oturma bölgesinde ve köşelerinde birikenleri süpürge yardımıyla süpürebilirsiniz.

 3. Bebek arabasının oturma bölgesindeki lekeleri temizleyin:

  Bebek arabasının kumaş alanı en fazla kirlenen bölgedir. Bu bölgedeki lekeleri sabunlu su karışımı ve sünger yardımıyla iyice silin. En son ıslak bezle yeniden silerek temizleyin.

 4. Metal parçaları, tekerlekleri ve tutma kısmını iyice silin:

  Bir beze Cif Bebek Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici sıkarak bebek arabasının bütün metal parçalarını ve tutma yerlerini silebilirsiniz. Tekerler için daha fazla temizlik gerektiğinden önce fırçalayıp biriken çamurları temizleyin. Ardından suyla iyice yıkayın ve gerektiği takdirde fırçalamaya devam edin.

 5. Kurumaya bırakın:

  Son olarak bebek arabasını güneşte kurumaya bırakın. Fazla kirlenmeden, belli aralıklarla aynı temizlik işlemini yinelerseniz bebek arabasının kullanımı daha rahat olacaktır.

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Bebeğinizle seyahat ederken kullandığınız ürünlerin kirlenmemesi neredeyse imkansız. Bebek araç koltuğu düşündüğünüzden daha fazla bakteri barındırıyor olabilir. Bebeğinizin sağlığı için belli aralıklarla araç koltuğunu temizlemelisiniz. Daha evvel denemediyseniz ve bebek oto koltuğu temizleme konusunda bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Koltuğu arabadan çıkarın:

  Temizlik işlemini en iyi şekilde yapabilmek için koltuğu arabadan çıkarmak gerekmektedir. Çıkarıp yeniden takma işlemi zor geliyorsa, kurulum kitapçığını inceleyebilirsiniz.

 2. Üzerindeki tozları süpürün:

  Araç koltuğunun üzerini ve aralarını bir el süpürgesi ya da normal süpürgenin ince ucuyla süpürün.

 3. Koltuk kılıfını çıkarıp yıkayın:

  Bebek oto koltuklarının kılıfı çıkarılabilir şekilde yapılmaktadır. Peki, bebek oto koltuğu kılıfı nasıl yıkanır? Üzerinde yer alan yıkama talimatını izleyerek bebeğiniz için uygun Omo Bebek Deterjanı kullanarak koltuk kılıfını yıkayabilirsiniz.

 4. Koltuğun tabanını iyice silin:

  Kılıfı çıkardıktan sonra koltuğun tabanını yüzey temizleyici ve bir bez yardımıyla iyice silin.

 5. Kemeri silmeyi unutmayın:

  Oto koltuğunun kemerini makinede yıkamamalısınız. Sabunlu su yardımıyla kemeri ve kemer takma yerlerini iyice sildiğinizden emin olun.

 6. Kılıf kuruduktan sonra koltuğa takın ve kullanmaya başlayın:

  Oto koltuğu kılıfının kuruduğundan emin olduktan sonra kılıfı koltuğa takabilirsiniz.

Bebek oto koltuğu temizliğini de tamamladığınıza göre çocuklu aileler için temizlik önerilerimize de göz atabilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bebek Arabası Temizliği Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

Bebek arabası yıkanabilir; fakat arabanın kumaş parçalarının yıkama talimatına uygun yıkanması gerekmektedir. Metal kısımların ve kumaşın birlikte ve aynı yöntemle temizlenmesi etkili sonuç vermeyeceği gibi kumaşın kullanım süresi de kısalabilir. O nedenle çıkarılabilir bebek arabası kumaş kısmının, üzerindeki talimata uygun olarak makinede yıkanması gerekir. Bebek arabasının tekerlekleri de dahil olmak üzere metal kısmı su ile yıkanabilir ya da silinebilir.

Bebek Arabası Kuru Temizleme Yapılır mı?

Bebek arabasının kuru temizleme yapmaya uygun tek parçası, oturma alanını kaplayan kumaştır. Bu kısım ancak talimatında kuru temizleme yapılması gerektiği yazıyorsa kuru temizlemeye verilmelidir. Aksi takdirde bebeğinizin hassas cildine uygun güvenilir temizlik malzemeleri ile bebek arabasını temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Puset Nasıl Temizlenir?

Puset temizliği, bebek oto koltuğu temizleme ile birebir aynı şekilde yapılmaktadır. Yukarıda anlattığımız adımları takip ederek puseti temizleyebilirsiniz.

Puset Temizliği için Hangi Temizlik Ürünleri Kullanılmalı?

Puset temizlerken, bebek kıyafetlerini yıkarken olduğu gibi bebeğinizin hassas cildi için uygun temizlik ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Bebeğinizin oturduğu, tuttuğu ya da yüzünün temas ettiği bölgelerin temizliğinin bebekler için üretilen özel bir ürünle yapılması tavsiye edilir. Bu da, özellikle çıkarılabilir kılıfın hassas bebek ciltleri için uygun bir deterjanla yıkanması demektir. Bunun için Omo Bebek Deterjanı ve bebeğin temas ettiği diğer yüzeyler için Cif Bebek Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici kullanarak temizliği bebeklerinizin cildine zarar vermeden yapabilirsiniz.

Bebek Oto Koltuğu Temizleme İşlemi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Bebek araç koltuğunun 6 ayda bir temizlenmesi hem hijyen hem de ürünün ömrü açısından uygun süredir. Bebek oto koltuğunu çok sık kullanmıyor ya da arabayla sık seyahat etmiyorsanız bu süreyi yılda bir olarak da belirleyebilirsiniz.

Bebek Oto Koltuğu Makinede Yıkanır mı?

Bebek oto koltuğu çıkarılabilir parçalardan oluştuğu için kumaş bölümü makinede yıkanabilir. Yıkama talimatlarını inceleyerek bebeğinizin cildine uygun deterjanla makinede yıkayabilirsiniz. Bebek arabası ve oto koltuğu temizliğini tamamladığınıza göre bebeğinizle dışarıda keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Aslen yayınlandı