Araba Koltuğu Temizleme Yöntemleri

Aracınıza detaylı bir temizlik yapmak istiyorsanız araba temizliği ve bakımı nasıl yapılır yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Güncellenmiş 31 Temmuz 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Araba Koltuğu Temizleme

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Araç Koltuğu Temizleme Yöntemleri

Araba koltukları, aslında aracın çok kirlenen alanlarından biridir. Özellikle kendi aracınızla seyahat ederken yolculuğunuz sırasında bir şeyler atıştırmayı seviyorsanız, yemek kırıntılarının koltuklara bulaştığını fark etmeniz oldukça muhtemel. Sizin için hazırladığımız araç içi koltuk temizleme yöntemleri ile, arabanızın içinin tertemiz kalmasını sağlayabilir ve gerekli bakımları yapabilirsiniz.

Araba koltuklarını temizleme, gözünüze çok zahmetli bir iş gibi gelebilir. Ancak arabanızı sık sık kullanıyorsanız, kısa süre içerisinde koltukların pislendiğini görebilirsiniz. Araç koltukları, zorlu kirlere karşı dayanıklı kumaşlardan üretilmiş olsa da, düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Evde araç koltuk temizleme yöntemlerini ararken, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak en etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Aracınıza daha detaylı bir temizlik yapmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, araba temizliği ve bakımı nasıl yapılır yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Kumaş Araç Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Araç koltuğu temizleme tavsiyelerine geçmeden önce, arabanızdaki koltukların kumaş mı, yoksa deri mi olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Kumaş araba koltuklarını temizlemek için, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Araç koltuk temizleme kısmına geçmeden önce ilk yapmanız gereken, koltukları elektrik süpürgesi yardımıyla süpürmektir. Bu sayede koltuğun üzerinde herhangi bir kalıntı ve kırıntı kalmamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle koltukların ara kısımlarını ince bir fırça yardımıyla süpürmeniz, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Temizlik solüsyonu ile temizleme

Kumaş koltuklar için özel olarak üretilen temizlik solüsyonunu, koltukların üzerine püskürtün. Ardından mikrofiber bez yarımıyla koltuktaki kirli köpükleri silin. Yumuşak bir sünger yardımıyla lekeli bölgeleri ovalayın. Araç koltuk temizleme köpüğü, kısa süre içinde tüm lekelerin çıkmasını sağlar. Lekeler çıktıktan sonra, koltukların üzerini tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün. Bu işlem, koltukların daha kısa sürede kurumasını sağlayacaktır.

Çamaşır deterjanı ile temizleme

Eğer araç koltuk temizleme köpüğü bulamadıysanız, bunun yerine çamaşır deterjanı da kullanabilirsiniz. Çamaşır deterjanını sıcak suyla karıştırın. Hazırladığınız karışımı sprey şişesine doldurun ve koltuğun üzerine püskürtün. Mikrofiber bezi soğuk suyla ıslattıktan sonra, koltukları dikkatli bir şekilde ovalayın. Tüm kirler çıktığında, koltukların kurumasını bekleyin.

Sirke ile temizleme

Bir bardak beyaz sirkeyi, 4 litre sıcak su ve bulaşık deterjanı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı, yumuşak bir sünger yardımıyla koltuklara uygulayın. Fırça veya sünger yardımıyla araç koltuklarını ovalayın. Kirli köpükleri temizlemek için, mutlaka mikrofiber bez kullanın. Sirke kokusu çok ağır geliyorsa, temizlik esnasında kapıları açık tutun.

Karbonatla temizleme

Evde araç koltuk temizleme yöntemleri arasında en çok tercih edileni, zorlu lekelerde kullanılan karbonatla temizlemedir. Bunun için, bir su bardağı ılık su ve bir paket karbonatı karıştırın. Hazırladığınız karışımı koltuğa ince bir tabaka olacak şekilde sürün. Lekeli bölgeleri, temiz diş fırçası yardımıyla ovalayın. 30 dakika bekledikten sonra, koltuğu mikrofiber bezle silin. Karbonat, sadece koltuğun lekelerini temizlemekle kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokuların giderilmesini de sağlar.

Evde, işte ve arabada sıklıkla kullanılan kalem, kimi zaman istenmeyen alanlara bulaşabilir. Bu yüzden kalem lekesi çıkarma yöntemlerine mutlaka göz atın.

Deri Araç Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Araç koltuk temizleme konusunda, koltuğun yapıldığı malzeme çok önemlidir. Eğer araç koltuklarınız deriden yapıldıysa, koltuğun kolay kolay kir tutmayacağını söyleyebiliriz. Ancak sos ve içecek lekeleri hızlı müdahale edilmediği takdirde koltuğa yapışabilir.

Islak mendil

Deri koltuğa herhangi bir leke bulaştığı zaman, ilk yapmanız gereken ıslak mendil veya peçete yardımıyla lekeli yüzeyi silmektir. Genellikle bu yöntem, lekenin kolayca çıkmasını sağlar ve iz bırakmasını engeller. Ancak leke kuruduysa, araç içi koltuk temizleme için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir.

Vazelin

Deri eşyaları temizlerken en çok kullanılan malzeme vazelindir. Kaygan bir yapıya sahip olan vazelin hem lekenin çıkmasını sağlar, hem de koltuğun daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Lekeli bölgenin üzerine vazelin uygulayabilir veya süngerin yumuşak tarafına vazelin sürerek tüm koltuğu silebilirsiniz.

Sirke

Deri koltuklarda oluşan lekeleri, 4 damla sirke ve 1 litre su karışımıyla temizleyebilirsiniz. Temiz mikrofiber bezi hazırladığınız karışıma batırın ve koltuğu güzelce silin. Ardından kuru bez yardımıyla koltuğu kurulayabilirsiniz. Sirke, çok etkili bir yöntem olsa da, arabada kötü bir koku oluşturabilir. Bu yüzden arabanın içini iyice havalandırmanız gerekir.

Araba koltuklarını temizlemek için en etkili yöntemleri anlattık. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, deri koltukları silerken kesinlikle çamaşır suyu kullanmamanız gerektiğidir. Kimyasal maddeler deriyi aşındırabilir ve beyaz lekeler bırakabilir.

En zorlu lekelerden biri olan kiraz lekesi için en etkili çözümlere göz atmayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kumaş araba koltuğu bakımı nasıl yapılır?

Kumaş araba koltuğu bakımı için, arabanızda mutlaka kumaş temizleyicisi ve ıslak mendil bulundurun. Islak mendil ile tüm lekelere anında müdahale edebilir, zorlu lekeler için de kumaş temizleyicisi kullanabilirsiniz. Evde araç koltuk temizleme yöntemlerini uygulayamıyorsanız, oto yıkamalardan yardım alabilirsiniz.

Araç koltuğu temizleme işlemi kaç ayda bir yapılır?

Araç koltukları, kirlenmeye bağlı olarak ayda bir kez yapılmalıdır. Araba koltuğu bakımı ise, üç ayda bir kez tekrarlanmalıdır.

Araç içi hangi deterjanla temizlenir?

Arabanın içi hem bulaşık deterjanı, hem de sıvı çamaşır deterjanı ile temizlenebilir. Dilerseniz, araç için özel olarak üretilen temizleyicileri de kullanabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?