Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Ateşin üstünde unuttuğunuz çaydanlığınız mı yandı? Endişelenmeyin, yanan çaydanlık nasıl temizlenir buradan öğrenebilirsiniz!

Güncellenmiş

Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çayın her milletten seveni olsa da, Türkler için yeri apayrıdır. Kahvaltıdan, gece geç saatlere kadar keyifli öğünlerin, masa sohbetlerinin ve misafir ziyaretlerinin vazgeçilmez içeceği olan çay, daha pratik yöntemleri olsa bile lezzetini tam olarak vermesi için çaydanlıkta demlenerek hazırlanır.

Ancak bazen sohbet o kadar koyulaşır ki ocakta demlenmekte olan çay akıldan çıkabilir. Bu durumda genellikle plastik tutacağının eve yayılan yanık kokusu bizi uyarır ve mutfağa gittiğimizde yanmış bir çaydanlıkla karşılaşırız. Ancak bu, çaydanlığımızın sonu anlamına gelmez. Yanmış ve kararmış bir çaydanlık bile doğru yöntemlerle eski parlak haline getirilebilir. Yanmış çaydanlık  nasıl temizlenir diyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimiz işinize yarayacaktır.

Mutfağa gittiğinizde sizin güzel çaydanlığınıza hiç benzemeyen siyah bir çaydanlıkla karşılaşırsanız telaşlanmayın! Sakin ve bilinçli bir şekilde davranırsanız çaydanlığınızı kurtarabilirsiniz. Yanık çaydanlık nasıl temizlenir dediğinizde en büyük yardımcınız Cif Power & Shine Mutfak Sprey gibi çelik yüzey temizleyicilerdir. Sirke ve karbonat da yanığı temizlemek için alternatif yöntem olabilirler.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Dışı Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Eğer ocağın üstünde unutma süreniz çok da uzun değilse, çaydanlığın sadece dışının kararmasıyla kurtarabilirsiniz. Bu durumda Cif Perfect Power Sprey Paslanmaz Çelik gibi çelik yüzeylerde etkili bir ürünle kararmış bölgeyi silmek, siyah lekenin kolayca çıkmasını sağlayabilir. Buna ek olarak:

 • Çelik yüzey temizleyici ürünü bir bulaşık süngerinin yumuşak kısmına dökerek, çaydanlığın yüzeyini ovabilirsiniz.
 • Sirke veya sirke - karbonat karışımıyla yanmış çaydanlığın dışını ovmak lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Çaydanlığın dışındaki lekeler daha zorluysa, çaydanlığın sığacağı bir tencerede sirke ve karbonat karışımını kaynatarak, çaydanlığı bunun içinde bekletebilirsiniz.
 • Asidik içeriği sebebiyle limon tuzunu, yani sitrik asidi de yanmış çaydanlık temizliğinde kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini uyguladıktan sonra lekeler yumuşayacaktır ve daha sonra normal bir şekilde yıkayarak çaydanlık temizliğini sonlandırabilirsiniz.

Reklam

Cif

İçi Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Ocakta unutulan çaydanlığın içi de kararabilir ve iç yüzeyinde birikmiş kireçle beraber oldukça kötü bir görüntü oluşturabilir. Ancak benzer yöntemlerle çaydanlığın içini de ilk günkü haline getirmek mümkündür:

 1. Çelik yüzey temizleyici ürünler veya içeriğinde amonyak bulunan krem temizleyici ürünlerle çaydanlığın içi, zarar vermeyecek, yumuşak bir süngerle ovulabilir.
 2. Sirke ve su karışımını çaydanlığın içine koyup 10 dakika kaynatarak lekeleri yumuşatmak mümkündür.
 3. Bu karışımı kaynattıktan sonra içine bir miktar karbonat ekleyerek daha etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Eklenen karbonatın çıkardığı kabarcıklar lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır.
 4. Çaydanlığa doldurduğunuz suya bir miktar yumuşatıcı koyarak ve çaydanlığı bu şekilde bekleterek de içindeki lekelerin yumuşamasını sağlamak mümkündür.

Bu yöntemlerle çaydanlığın içini temizledikten sonra normal bir şekilde bulaşık deterjanı ve süngerle yıkayabilir, temiz çaydanlığınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yanmış çelik çaydanlık nasıl temizlenir dendiğinde önemli olan kullandığınız yöntemin lekeye nüfuz etmesine yetecek kadar zaman tanımaktır. Bu ister çelik yüzey temizleyiciler gibi bu amaca özel bir ürün, ister sirke veya karbonat gibi doğal bir tercih olsun geçerlidir. Evinizde sirke yoksa bile, yanmış çaydanlığın içinde su kaynatarak lekeleri gevşetebilir, karbonat ve su karışımından elde ettiğiniz bir macunla ovalayarak çıkmalarını sağlayabilirsiniz.

Çaydanlık yandığında o telaşla soğuk suya tutarsanız, ürünün malzemesi soğuktan büzülebilir ve çaydanlık çatlayabilir. Çaydanlığın yandığını gördüğünüzde ateşten dikkatlice alın ve kendi kendine soğumaya bırakın. Yanmış çaydanlığı kurtardıktan sonra parlatmak için de sirke kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

Güvenlik uyarısı:

 • Çaydanlık çok sıcak olacağından dolayı elinizi yakmamak için fırın eldiveni kullanın
 • Güvenliğiniz için sıcak ve yanmış çaydanlığı soğuk suya tutmayın
 • Yanan çaydanlığı temizlemeden önce iyice soğumasını bekleyin

Aslen yayınlandı