Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir?

Waffle harika ama tahmin edersiniz ki waffle makinesini temizlemek o kadar eğlenceli değil. Waffle makinesi nasıl temizlenir öğrenin ve temizlikte kullanabileceğiniz basit ipuçlarını keşfedin.

Güncellenmiş Eda Kaboglu tarafından yazıldı

Waffle makinesi
Reklam
Sign Up Banner

Waffle ve waffle makinesi hayatımıza nispeten yeni giren konseptler. Adı yabancı gelse de aslında tat olarak çok da uzak olmadığımız bir yiyecek waffle. Yine de bilmeyenler için özetlemek gerekirse waffle, Belçika asıllı bir hamur tatlısıdır. Üzerinde erimiş çikolata ve taze meyvelerle servis yapılan waffle, Belçika'da "Brüksel usulü" olarak adlandırılır. Belçika’dan evimizin mutfağına, oradan da waffle makinesi nasıl temizlenir sorusuna uzanan yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Son dönemlerde yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da oldukça popüler hale gelen waffle, dükkanlardan evimize kadar ulaştı. Ulaşılabilir fiyatlara sahip olunabilen waffle makineleri sayesinde de severek tükettiğimiz bir yiyecek haline geldi. Sonuçta üzerinde çeşit çeşit çikolata, şekerleme, meyve, fındık, fıstık, çikolata parçacıkları olan bir tatlıya hayır demek mümkün değil. Akışkan ve birçok tatlıya göre hafif olan yapısı sayesinde waffle, tatlı krizlerinin en büyük kurtarıcısı sayılıyor.

Waffle; genellikle beş kalpli, çiçek şeklinde ve üzeri bal peteğine benzer desenler bulunan pişirme makinesi kullanılarak yapılır. Hamur sade olarak tüketilebileceği gibi zevke uygun tatlı seçeneklerle de zenginleştirilebilir. Hatta damak tadınıza göre tuzlu bile yapılabilir. Kahvaltı ve beş çaylarında afiyetle yiyebilirsiniz. Tüm bu damak şenlendiren lezzetlerin çok pratik bir şekilde yapılabilmesi akıllara waffle makinesi nasıl temizlenir sorusuna da getiriyor. Fakat her güzel şeyin yorucu bir sonu olmak zorunda değil.

Waffle makinesi temizliği ve sizi yorucu temizlik seanslarından kurtaracak waffle makinesi kullanımı için tüm ipuçlarını sizler için derledik.

İhtiyacın olacak:

 • Bulaşık süngeri
 • Kağıt havlu
 • Kulak çubuğu
 • Bulaşık deterjanı
 • Sprey temizleyici

Reklam

MPU Sign Up Banner

Pratik Waffle Makinesi Temizliği

Kahvaltı söz konusu olduğunda tatlı severlerin gözünde iyi bir waffle her zaman diğer seçeneklerden üstün gelir. Waffle makinesine sahip olduğunuzda lezzetli kabarık waffle' larınızı evinizin rahatlığında yeme lüksüne de sahip olursunuz. Bununla birlikte kahvaltı sefanız, yağlanan ve kirlenen waffle makinesi temizliği gibi bir dezavantajı da beraberinde getirir. Sahip olduğunuz model için en iyi yöntem kullanıcı el kitabına bakmaktır. Fakat başka bir yol izlemek isterseniz de sahip olduğunuz waffle makinesinin türüne bağlı olarak farklı waffle makinesi temizleme yolları vardır.

 1. Waffle makinesi temizliği için zamanlama önemlidir.

  Bir waffle makinesini temizlemenin püf noktası zamanlamadır. Makine sıcak olmamalıdır ancak üzerindeki artıkların da tamamen kurumasına izin vermemelisiniz. En önemlisi de soğumasını beklerken temizlemeyi unutmamanızdır. Soğuyunca hemen temizlemeyi alışkanlık haline getirirseniz sorun yaşamayacaksınız.

 2. Waffle makinesi yağlanır mı sorusunun cevabı şaşırtıcı olabilir.

  Bir waffle makinesinde sizi şaşırtacak kadar yağ birikebilir. Fazla yağı, kuru kâğıt havluyla alın. Yapışmaz bir waffle makineniz varsa hiç yağ kullanmamış olabilirsiniz. Ancak yağ eklediyseniz ya da waffle dışında başka yemekler yaptıysanız küçük yağ birikintileri olabilir. Bunları kuru bir kâğıt havluyla silebilirsiniz.

 3. Kuru hamurları nazikçe fırçalayın.

  Büyük kırıntıları fırçalayın. Çoğu zaman, kenarların arasına sıkışmış kuru hamur parçaları olacaktır. Bu büyük, kuru hamur parçalarını yumuşak dokulu bir mutfak fırçasıyla fırçalayın. Fırçanın gerçekten yumuşak dokuda olması önemlidir çünkü yapışmaz yüzeyi çizmemek gerekir.

 4. Yıkanabilir waffle makinesi kullanmıyorsanız kurumuş kirleri yumuşatın.

  Sertleşmiş hamurları sıcak bir bezle yumuşatın. Makinede çok bekletip kuruttuğunuz hamur kalıntıları varsa her birini azar azar yumuşatmak ve fırçalamak son derece can sıkıcı olabilir. Bunun yerine, önce tüm hamur kalıntılarını yumuşatın. Bir bulaşık bezi veya sünger alın ve sıcak suyla ıslatın. Daha etkili bir sonuç için bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek bezi köpürtebilirsiniz. Bezi waffle bölümünün üzerine koyun ve kapağı kapatın. Makinenin ısısı ve bezin nemi, kırıntıları yumuşatacaktır. Bunun için birkaç dakika bekleyin. Yumuşayan kirleri silikon bir spatula yardımıyla kaldırabilirsiniz.

 5. İnatçı hamur kalıntılarına ekstra işlem uygulayın.

  İnatçı, pişmiş hamur kırıntılarından kurtulmak için hamurun üzerine birkaç damla yemeklik yağ dökün. Yumuşaması için birkaç dakika bekletin ve ardından nemli bir bez veya kâğıt havluyla silin.

 6. Yıkanabilir waffle makinesi sayesinde pratik temizliğin keyfini çıkarın.

  Çıkarılabilir pişirme plakaları ılık, deterjanlı bir suda nazikçe yıkanabilir, durulanarak temizlenebilir ve bulaşıklıkta kurutulabilir. Birçok model bulaşık makinesinde bile yıkamaya uygundur. Yine de bulaşık makinesine koymadan önce kullanım kılavuzuna göz atmanızı öneririz.

 7. Makinenin dışı da waffle makinesi temizliğine dahildir.

  Üzerinde hamur olan veya kirli görünen her şeyi temizleyin. Makinenin dışını nemli bir bezle temizleyin. Bezinizin ıslak değil nemli olmasına dikkat edin. Makinenin elektrikli parçalarına kazara su girmemesi önemlidir. Bu, bazı ciddi kazalara veya makinenin tamamen bozulmasına neden olabilir.

 8. Waffle makinesi temizliği makine kuruduğunda biter.

  Waffle makinenizi kaldırmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun. Temizlikten hemen sonra kullanacaksanız fişe takmadan önce tamamen kuru olması gerekir.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Temizliği Az Lezzeti Çok Waffle Makinesi Kullanımı

Bildiğiniz ve güvendiğiniz iyi bir waffle makinesi mutfakta harika bir araçtır. Birkaç ipucuyla temizlik sürenizi azaltacak bir waffle makinesi kullanımı yaratabilirsiniz.

 • Waffle makinenize özel temizlik ipuçları için daima kullanım kılavuzuna veya üreticinin web sitesine göz atın.

 • Yapışmaz waffle makineleri ilk kullanımdan önce hafif bir pişirme yağı kaplamasına ihtiyaç duyarlar. Bir pasta fırçasıyla waffle makinesinin hamur bölümünü yağla fırçalamak daha iyi bir yöntemdir. Waffle makinesi ilk kullanımı için bu yöntem waffle’ larınızın daha lezzetli olmasını sağlar.

 • Pişmiş waffle’ ları çıkarmak veya topaklanmış hamuru kazımak için keskin veya metal aletler kullanmayın. Bu yöntem yüzeyi çizebilir ve çizilen yüzeylere daha çok hamur yapışabilir. Bu da waffle makinesi temizliğini zorlaştırabilir.

 • Waffle’ larınız yapışmaya başlarsa ızgarayı uygun miktarda yağ ile yağladığınızdan emin olun. Ayrıca, hamurunuzdaki yağ miktarı önemli bir rol oynayacaktır. Tarifinizde ne kadar çok yağ olursa yapışmış waffle' larla o kadar az problem yaşarsınız.

 • İşler gerçekten oldukça yapışkan bir hal aldıysa sıcak su buharı ile bu karmaşadan kurtulabilirsiniz. Waffle makinenizi orta derecede ısıtın, ardından bir kâğıt havluyu biraz suyla ıslatın. Islattığınız havluyu sıkın, suların damla damla dökülmemesi gerekir. Kâğıt havluyu, kendinizi buharla yakmamaya dikkat ederek waffle makinenizin ızgaralarına dikkatlice sürün. Bu konuda çekinceleriniz varsa kâğıt havluyu maşayla tutun. Köşeleri ve olukları temizlemek için gerekirse pamuklu çubuklar kullanın.

Waffle makinesi temizliği, waffle makinesi nasıl yıkanır, waffle makinesi yağlanır mı ve waffle makinesi kullanımı gibi konuları beraber inceledik. Waffle makinesi temizliği yaparken işinizin kolaylaşması için yağ sökücü formüllü Cif Sprey Ultra Hız Mutfak kullanabilirsiniz. Sıvı bulaşık deterjanı kullanırken dikkat etmeniz gerekenlere dair daha fazla bilgi edinmek için bulaşık deterjanı nerelerde kullanılır yazımızı ziyaret etmeniz yeterli. Ayrıca, waffle makineleri, döküm tavalar ve tost makineleri yerine de kullanılabilir. Döküm tava nasıl temizlenir ve tost makinesi temizliği yazılarımızı inceleyerek merak ettiğiniz pratik temizlik yöntemlerini keşfedebilirsiniz.

Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Waffle Makinesi Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Her temizlikte olduğu gibi sık sık temizlerseniz waffle makinenizdeki inatçı kirleri kontrol altına alabilirsiniz. Cihazı her kullanımdan sonra kuru bir kâğıt havluyla silin ve gerekirse yiyecek parçacıklarını fırçalayın. En önemli nokta, soğuyunca hemen temizlemeyi alışkanlık haline getirmektir. Böylece hiçbir zaman sorun yaşamazsınız.

Waffle Makinesi Temizliği Neyle Yapılır?

Waffle makinesi temizliği için biraz kâğıt havlu, nemli bir bez ve inatçı hamur kalıntıları için yumuşak bir fırça yeterlidir.

Waffle Makinesi Temizleme İçin Ne Kullanılır?

Yemeklik yağ kullanarak sertleşmiş hamur kalıntılarını temizleyebilir, yağlardan kurtulmak için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

Waffle Makinesi Yağlanır mı?

Hamuru ilk kez dökmeden önce makineyi yağlayın. Evet, çoğu waffle makinesi yapışmaz ancak yine de bu pişirme bölümlerine yağ sürmek hamurun plakalara yapışma ihtimalinin önüne geçecektir.

Aslen yayınlandı