Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga fırınınızı güvenli ve hijyenik kullanmak istiyorsanız yazımızı okuyun, mikrodalga fırın nasıl temizlenir öğrenin.

Güncellenmiş

Mikrodalga fırın ve mutfak eşyaları
Reklam
Sign Up Banner

Mutfağımızı hijyenik şekilde kullanmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sıklıkla kullandığınız mikrodalga temizliği uğraştırıcı bir iş gibi gelebilir ancak cihazınızın enerjiyi daha tasarruflu kullanması ve içinde mikropların çoğalmaması için düzenli olarak yapılması gerekir.

Mikrodalga fırınların kapağını kapattıktan sonra içinin ne kadar kirli olduğunu unutabilirsiniz. Ancak yanmış yemek artıkları mikrodalga içerisinde kıvılcımlanmaya neden olabilir ve bu da makinenizin performansını etkiler. Peki, mikrodalga temizliği nasıl yapılır? Sararmış mikrodalga nasıl temizlenir? Mikrodalga temizlik yöntemlerini öğrenmek için mikrodalga fırın temizliği rehberimizdeki adımları izleyebilirsiniz.

Mikrodalganızın dış yüzeyindeki yağ ve lekeleri çıkarmak istiyorsanız Cif Power & Shine Mutfak  gibi çok amaçlı bir temizleyici kullanın. Böylece yağı ve kiri uğraşmadan hızlıca çıkarabilirsiniz!

Geleneksel Mikrodalga Temizleme Yöntemi: Mikrodalga Nasıl Temizlenir?

Aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce mikrodalganızın kullanma kılavuzunda mikrodalga fırın temizliği konusunda ne gibi bilgiler verildiğine bakmanız iyi olur. Çoğu üretici mikrodalga temizliği konusunda benzer yöntemleri tavsiye etmektedir.

 • Mikrodalgaya koyduğunuz yemeğin üstünü gevşekçe kapatan bir streç, kapak veya kağıt havlu ile kapatarak yemeğin mikrodalganın içine sıçramasına engel olabilirsiniz.

 • Kullandığınız kapların mikrodalga için uygun olduğuna dikkat edin ve kaplarda buharın çıkmasına izin verecek yerlerin olduğundan emin olun.

 • Mikrodalgaya asla metal, tahta veya bazı plastik maddeleri koymayın ve içine dökülen sıvıları hemen temizleyin. Mikrodalganızı düzenli olarak su, antibakteriyel sprey ve yumuşak aşındırıcı olmayan bir bez ile temizleyebilirsiniz.

 • Mikrodalgaya uygun yiyecek ve malzemeler kullandığınızdan emin olun, gerekirse etiketlerine bakın. Cihazınızın uzun ömürlü olması için her zaman üreticinin talimatlarını takip edin. Gerekirse özel bakım yöntemleri için kullanma kılavuzuna bakmaktan çekinmeyin.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kolay Mikrodalga Temizliği Nasıl Yapılır?

Mikrodalganızı buharla temizlemenin üç ayrı yolu var. Bu üç yolun her biri de mikrodalga içinde su dolu bir kapta farklı şeyleri ısıtarak mikrodalgayı temizler. Bu yöntemlerden herhangi birini uygularken mutlaka bir gözünüz mikrodalganın içinde olsun ki beklenmedik bir durum ile karşılaşmayın. Özellikle kaptaki bütün su buharlaşırsa, mikrodalganızı ısıtmaya devam etmek tehlikeli olabilir.

 1. Kağıt Havlu Yöntemi

  Katlanmış bir kağıt havluyu tamamıyla suya batırın ve mikrodalganın özel camdan yapılmış dönen tabağı içine koyun. Buhar oluşana kadar mikrodalganın yüksek (high) ayarında 60 saniye ısıtın. Isıtırken mutlaka mikrodalganın içine bakın, uzaklaşmayın. 5-10 dakika soğuması için bekleyin. Kağıt havlu kullanarak mikrodalganın içini silin.

 2. Pamuklu Bulaşık Bezi Yöntemi

  Kullandığınız bezin pamuklu olduğundan ve bütün süreç boyunca ıslak kaldığından emin olun yoksa alev alabilir! Bezi suya batırın ve dönen mikrodalga tabağına koyun. 3-4 dakika yüksek (high) ayarda ısıtın. Isıtırken mikrodalganızı bütün dikkatinizle takip edin ve mikrodalgadan uzaklaşmayın. Bezin soğuması için 5-10 dakika bekledikten sonra dikkatlice bezi mikrodalgadan çıkarın. Kağıt havlu kullanarak mikrodalganın içini silin.

 3. Bir Bardak veya Bir Kase Su

  Mikrodalgaya uygun küçük bir bardak veya kasenin yarısına kadar su koyun. Bardağın cam bardaklar gibi ısıya maruz kalınca kırılmayacağından emin olun. Bardağı mikrodalganın dönen tabağının ortasına yerleştirin. Suyu iyice kaynamaya başlayıncaya kadar mikrodalganın yüksek (high) ayarında ısıtın (bu çoğu mikrodalgada 2-3 dakika ısıtın demektir). Isıtırken mikrodalganızı bütün dikkatinizle takip edin ve mikrodalgadan uzaklaşmayın. Su biraz daha soğuyana kadar 5-10 dakika bekleyin. Bardağı veya kaseyi dikkatlice mikrodalgadan çıkarın ve bir bez veya kağıt havlu ile mikrodalganın iç yüzeyini silin.

Bu üç yoldan biri mutlaka işinize yarayacaktır. Artık arkanıza yaslanıp hijyenik ve temiz mikrodalga fırınınızın keyfini çıkarabilirsiniz!

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Limonla Mikrodalga Temizliği Nasıl Yapılır?

Ferah kokulu temiz bir mikrodalga fırın istiyorsanız limon kullanın. Bir kaseyi yarıya kadar suyla doldurun. Limonu ikiye bölüp suyunu bu kaseye sıkın sonra da limonun iki yarısını da bu kaseye koyun. Bu kaseyi mikrodalga fırına koyun ve kaynayıncaya kadar 3-5 dakika ısıtın. Bu işlemi yaparken gözünüz mutlaka mikrodalgada olsun.

İşlem bittikten sonra mikrodalgayı kapatıp 5 dakika kaseyi içeride bekletin. Kaseden gelen buhar lekeleri yumuşatacaktır. Dikkatlice kaseyi mikrodalgadan çıkarın. Sonra mikrodalganın içini sıcak su ile nemlendirilmiş bir sünger veya bez ile silin. Mikrodalganın kapağını da temizlemeyi unutmayın! Artık lekelerin çok rahat bir şekilde çıkıyor olması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mikrodalga Fırın Nasıl Temiz ve Bakımlı Kalır?

Mikrodalganızı düzenli olarak su, antibakteriyel sprey ve yumuşak aşındırıcı olmayan bir bez ile temizleyin. Mikrodalgalanabilir yiyecek ve malzemeler kullandığınızdan emin olun, gerekirse etiketlerine bakın. Her zaman üreticinin talimatlarını takip edin ki cihazınız hasar almasın.

Fırın Tavanı Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği söz konusu olduğunda, en önemli bölgelerden biri de fırın tavanıdır. Daha önce bahsettiğimiz tüm yöntemleri fırın tavanınızı temizlerken de kullanabilirsiniz. Ancak fırın tavanında bulunan ısı ızgaralarına ve boşluklara dikkat etmelisiniz. Kirler bu bölgelere girip fırınınızın kötü kokmasına neden olabilir. Tavan ve fırın lambası temizliği dikkatlice yapılmalı ve fırın çalışırken veya fişe takılıyken işlem uygulanmamalıdır.

Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırınınızın cam kapısı çizilmelere karşı daha duyarlı olduğundan, raflara kıyasla daha nazik olmanızı gerektirir. Fırın temizliği için kullandığınız kabartma tozu ve su ile hazırladığınız macun, fırın camı temizliği için de kullanılabilir. Macunu tüm cama yayın ve 20 dakika ya da kirlerin yoğunluğuna göre daha fazla bekleyin. Ardından nemli bir mikrofiber bezle nazikçe silin. Durulanana kadar bu işleme devam edin. Fırın camı temizliği için deterjanlı su ya da profesyonel bir mutfak temizleyici ürün kullanabilirsiniz. Fırın temizliği bittikten sonra fırınınızı havalandırmayı unutmayın.

Fırın Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

İster kendi yaptığınız isterseniz marketten aldığınız sprey olsun temizlik ürününü doğrudan fırın düğmelerine püskürtmemelisiniz. Kullandığınız sıvı, düğmelerin arkasına geçerek kontrol paneline kısa devre yaptırabilir. Bunu engellemek için sıvıyı doğrudan düğmelere sıkmak yerine bir beze püskürtün ve bez yardımıyla düğmeleri temizleyin. Nemli bir mikrofiber bez ve ıslak mendil bile çok kirli olmayan fırın düğmelerini temizlemek için kullanılabilir.

Aslen yayınlandı