Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanır?

Bulaşık makinesinde neler yıkanır veya yıkanmaz diye merak edenler için hazırladığımız bu rehber, eşyalarınızın dayanıklılığını korumanıza yardımcı olacak.

Güncellenmiş 17 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık makinesi ve bulaşıklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bulaşık makinesinde neler yıkanır ya da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler nelerdir? Her iki sorunun da aslında birkaç yanıtı var. Bulaşık makinesi şüphesiz mutfağın temel taşlarından biridir. Bir evde, doğal olarak her gün kirli bulaşık bulunur. Bulaşık makinesi ise mucizevi bir şekilde bu kirli bulaşıkları kısa sürede temizler ve hayatınızda büyük bir kolaylık sağlar. Fakat bulaşık makinesine neler koyduğunuza da dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde makinenizden faydadan çok zarar görebilirsiniz. Eğer siz de kendinizi şu soruları sorarken buluyor ve kimi zaman kafa karışıklığı yaşıyorsanız doğru yerdesiniz: Döküm tava bulaşık makinesinde yıkanır mı, aspiratör filtresi bulaşık makinesinde yıkanır mı, davlumbaz filtresi bulaşık makinesinde yıkanır mı, bulaşıklar makinede kaç derecede yıkanmalı, tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanır?

  Bulaşık makinesine neyin girebileceğine dair standart bir tanım yoktur. Ancak genel olarak yüksek ısıya ve deterjana zarar görmeden dayanabilen bulaşıklar, bulaşık makinesinde yıkanabilir olarak kabul edilir. Her mutfak eşyası üreticisi, standartlarını belirlemek için kendi önlemlerini alır ve sürecini takip eder. Genellikle ürünlerin alt kısmında basılı olan "bulaşık makinesinde yıkanabilir" ibaresini görebilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun malzemeleri öğrenmek için okumaya devam edin.

  1. 1

   Bulaşık makinesinde neler yıkanır: Porselen, seramik ve cam.

   Tabaklar, kâseler, kupalar ve servis tabakları gibi bazı porselen ve günlük seramik tabaklar bulaşık makinesinde güvenli bir şekilde yıkanabilir. Tabak üzerinde bulaşık makinesinde yıkanabilir işaretinin olup olmadığını kontrol edin veya önerilen temizleme yöntemi için üreticinin talimatlarına bakın.

   Antika, metal çerçeveli veya elle boyanmış her şey yüksek su basıncından, deterjandan ve yüksek sıcaklıktan dolayı kırılma veya solma olasılığı nedeniyle elde yıkanmalıdır.
  2. 2

   Silikon bulaşık makinesinde yıkanır mı?

   Silikon spatula, kaşıklar ve silikon kaplar bulaşık makinesinde yıkanabilir. Bulaşık makinenizin 3. rafı varsa, çatal bıçak sepeti yerine bunları oraya koyabilirsiniz. Yüksek ısı, parçaları bir arada tutan yapıştırıcının erimesine neden olabileceğinden dikkatli olun.

   İnce veya tek kullanımlık plastikler erime riski taşır. Akrilik ve melamin tabaklar da çatlak oluşumunu ve solma ihtimalini önlemek için elde yıkanmalıdır.
  3. 3

   Aspiratör filtresi makinede yıkanır mı?

   Davlumbaz filtresi bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu bulaşık yıkama ile ilgili sıkça merak edilenlerden biridir. Metal davlumbaz filtrelerinizi başka bulaşıklar olmadan bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

  4. 4

   Bulaşık makinesinde neler yıkanır: Bulaşık süngerleri dezenfekte edilmek için makineye konabilir.

   Bulaşık süngerleri, bulaşık makinesinde güvenle temizlenebilir ve sterilize edilebilir. Bir süngeri temizlemek ve sterilize etmek için mikrodalga fırınınızı da kullanabileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

  5. 5

   Bulaşık makinesinde yıkanabilir işareti hangisidir?

   Bir şeyin bulaşık makinesi için güvenli olup olmadığını anlamanın en yaygın yolu "bulaşık makinesinde yıkanabilir" yazan bir etiketi olup olmadığını kontrol etmektir. Peki, bulaşık makinesinde yıkanabilir işareti hangisidir? Tipik olarak, bulaşık makinesinde yıkanabilir sembolü içinde birkaç tabak veya bardak (veya her ikisi) bulunan kare bir kutuya benzer. Bu, hem üst raf hem de genellikle bulaşık makinesinde yıkanabilir ürünler için geçerlidir.

  Unutmayın, bulaşıklarınızın iyi bir şekilde temizlenmesi için bulaşık makinesi temizliği de oldukça önemlidir. Bulaşık yıkarken suyun verimli kullanımı ile ilgili yapmanız gerekenleri bulaşık makinesi ne kadar su harcar yazımızda bulabilirsiniz.

 • Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gerekenler

  Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler nelerdir? Konu, bulaşık makinesi olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken ilk unsur yıkanacak eşyanın yapıldığı malzemedir. Bazı eşyaların ne kadar kırılgan olabileceğini unutmamalısınız. Örneğin sıkışıp kalırsa veya üzerine bir şey düşerse kırılabilir mi? Eğer kırılabilirse onu makinede yıkamamak iyi bir tercih olacaktır. Aynı şekilde, eşyanızın zamanla bozulabilecek yapışmaz bir kaplaması varsa bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

  1. 1

   Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler: Yapışmaz kaplamalı tencere ve tavalar

   Bir ürünün üzerinde bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğu özellikle belirtilmediği sürece yapışmaz kaplamalı pişirme kaplarını bulaşık makinesine koymayın. Bulaşık makinesi kaplamayı zamanla bozabilir; pişirme sırasında pul pul dökülmelere ve yapışmaz yüzeyin bozulmasına neden olabilir.

  2. 2

   Bıçaklar bulaşık makinesinde yıkanır mı?

   Bulaşık makinesi döngüsü ve bulaşık deterjanları, bıçaklarda korozyona neden olur ve ağızlarını köreltebilir. Bu nedenle bıçakları temizlemenin en iyi yolu, onları elde yıkamaktır. Üreticinin talimatları, bıçakları bulaşık makinesine koymanın uygun olduğunu söyleyebilir. Ancak keskin bıçakları makineye koyarken veya makineden çıkarırken elinizi kesebilirsiniz. Bu nedenle en güvenlisi keskin bıçakları elde yıkamaktır.

  3. 3

   Döküm tava bulaşık makinesinde yıkanır mı?

   Döküm demir tavalar da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler arasındadır. Döküm demir asla bulaşık makinesine girmemelidir. Döküm demir üzerinde yapışmaz bir yüzey oluşturmak uzun zaman alır ve bulaşık deterjanları onu soyar ve tavayı paslanmaya karşı savunmasız bırakır. Saf su ve aşındırıcı olmayan süngerler, döküm tavalar için en iyi temizleyicilerdir. Döküm demir tavalara iyi bakarsanız nesiller boyu dayanacaktır. Döküm ocak ızgarası bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusuna detaylı bir cevap için yazımızı okuyabilirsiniz.

  4. 4

   Süslemeli porselen takımlar

   Şaşırtıcı bir şekilde çoğu porselen bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak yemek takımında metalik işlemeler ve süslemeler varsa süslemelere zarar vermemek için bu tabaklar elde yıkanmalıdır. Ayrıca, bulaşık yıkama işlemi sırasında yanlışlıkla başka bulaşıklara çarparsa porselenin kırılabileceğini unutmayın. Bu nedenle bulaşık makinesini dikkatli bir şekilde doldurun.

  5. 5

   Antikalar ve diğer hassas eşyalar

   Üfleme cam, antikalar ve güzel biblolar gibi hassas eşyalar bulaşık makinesinden uzak durmalıdır. Özellikle paha biçilmez veya aile yadigarı olanları elde yıkayın. Ayrıca altın renkli işlemelere sahip sofra takımlarının bulaşık makinesinde renk değiştirebileceğini unutmayın.

  6. 6

   El boyaması seramikler ve kristal

   Özel ve el boyaması bir eşyanızın zamanla mahvolmasını istemiyorsanız onları mutlaka elde yıkamanız gerekir. Ayrıca kristaller de birkaç yıkamadan sonra zarar görür. Daima ürünlerin üzerindeki talimatları okumalı ve uygulamalısınız.

  7. 7

   Düdüklü tencere kapakları

   Küçük gıda parçacıkları veya bulaşık makinesi deterjanı, regülatör veya emniyet valflerinde birikebileceğinden düdüklü tencere kapaklarını (elektrikli olanlar dahil) asla bulaşık makinesinde yıkamayın. Bunun yerine düdüklü tencere üstlerini ve contalarını, ılık ve deterjanlı suda elde yıkayın. İyice durulayın ve kurulayın.

  8. 8

   Ahşap mutfak eşyaları

   Tahta kaplar, kaşıklar, kesme tahtaları gibi ahşap mutfak eşyaları, asla bulaşık makinenize girmemelidir. Ahşap, uzun bir yıkama döngüsünde yüksek ısıya ve neme maruz kaldığında bükülebilir, parçalanabilir ve kırılabilir. Ahşap malzemeler, bulaşık makinesinde yalnızca birkaç kez yıkandıktan sonra kurur ve doğal yapısını kaybeder. Ayrıca ahşap, suyu ve deterjanı emecektir ki bu da sağlığınız açısından iyi değildir.

  9. 9

   Alüminyum makinede yıkanır mı?

   Alüminyum koruyucu bir katmana sahip değilse, bulaşık makinesi için geliştirilen sert deterjanlar çukurlaşmaya ve korozyona neden olabilir. Alüminyum tavalarınız "bulaşık makinesinde yıkanabilir" olarak etiketlenmiş olsa bile elde yıkamak daha iyidir

  10. 10

   Plastik eşyalar

   Plastik bir kap, bulaşık makinesine girdiği zaman eriyebilir ve parçaları kırılıp filtreye zarar verebilir. Ancak yüksek erime noktasına sahip plastikler, mutfağa özel camlar ve sırlı seramikler bulaşık makinesine yerleştirilebilir.

  Boş baharat kavanozlarınızı başka bir amaçla kullanmak harika bir fikirdir. Hatta tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Ancak kavanozları bulaşık makinesine koymadan önce etiketleri çıkardığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız, sıcak su ve sprey etiketleri soyar ve parçalar bulaşık makinenizin giderini tıkayabilir veya diğer bulaşıklarda kalıntı bırakabilir. Bulaşık makinesinde neler yıkanmaz sorusuna daha detaylı bir cevap için yazımızı okumadan geçmeyin.

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?