Döküm Ocak Demiri Nasıl Parlatılır?

Her gün defalarca kullanılan ocakların temizliği, mutfak temizliği denildiğinde ilk akla gelenler arasında yer alır. İşte "döküm ocak demirleri nasıl temizlenir?" sorusu için pratik cevaplar.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Döküm Ocak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yemeklerin sıçraması, bazen de taşarak dökülmesi ocak demirlerinin kirlenmesine ve yağlanmasına neden olur. Özellikle hemen temizlenmeyen, çok beklemiş ve kurumuş yemek lekeleri ocak demiri temizliğini zorlu bir sürece dönüştürebilir. 

Döküm Ocak Temizliği

Ocak demirlerini farklı malzemeler kullanarak temizleyebilirsiniz. İlk akla gelen yöntem ılık bir suyun içerisine biraz deterjan ile yağ çözücü eklemek ve ocak demirlerini ılık suyun içine dik bir şekilde yerleştirerek bezle hafifçe ovalamaktır. Ocak demirlerini ovalarken bir taraftan da ılık su ve yağ çözücüde bekletmek kirlerin daha hızlı çözülmesini sağlar. Bu işlemi bitirdikten sonra ocak demirini bol su ile iyice durulayın ve ocağın üzerine yerleştirin.

Her kullanımdan sonra kirlenmese bile soğuyan ocak demirini ılık bir bez yardımıyla silmek ocağın sürekli temiz görünmesini sağlayacaktır. Ocak temizliği konusunda etkili ve kolay bir çözüm için, yanmış yağ ve kirler üzerinde etkili Cif Power & Shine - Mutfak kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Doğal Temizleyiciler Kullanabilirsiniz

"Ocak ızgaraları nasıl temizlenir?" sorusuna verilebilecek diğer bir cevap ise karbonattır. Ocak demiri temizliği için deterjan ve yağ çözücüye alternatif olarak karbonat da kullanabilirsiniz. Bunun için ocak demirlerini karbonata bulayın ve ılık nemli bir bez ile demirleri nazikçe ovalayın. Karbonat demirlerin üzerinde birikmiş kirleri etkili bir şekilde çıkaracaktır.

Deterjanlı su ile ovalanan ocak demirlerini iyice durulamazsanız, demirler ısındığında beyaz deterjan izleri tekrar ortaya çıkabilir.

Ocak Demiri Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Ocak demirlerinin temizliği ile ilgili olarak kafa karıştıran bir başka soru da "ocak demiri bulaşık makinesinde yıkanır mı?" sorudur. Ocak demirlerinin bulaşık makinesinde yıkanması, demirlerin gerektiğinden daha sıcak su ile buluşması anlamına gelir. Bu durum ise ocak demiri üzerindeki yağların ve kirlerin pişmesine ve daha da zorlu hale gelmesine neden olabilir.

Ocak gözlerinde çok zorlu yağ ve kir yoksa sadece sıcak su kullanabilirsiniz. Sıcak su lekelerin yumuşamasına yardımcı olur. Sonrasında bulaşık teli ve bulaşık deterjanı ile ocak gözlerini ovabilirsiniz. Unutmayın; yağ, kir ya da lekelerden oluşur oluşmaz kurtulmak, ocak demirlerini ve ocak gözlerini temizlemek için uzun süreler harcamanızı önler.

Ocak Gözleri Nasıl Temizlenir?

Ocak demirleri gibi ocak gözleri de yemek pişirirken en fazla kirlenen yerlerden biridir. Peki yemek dökülmesi nedeniyle kararmış ocak gözleri nasıl parlatılır? Ocak gözlerini sabun ile kolay bir şekilde parlatabilirsiniz. Bunun için sabunu rendeleyerek derin bir kaba koyun ve üzerine kaynar su ekleyin. Bu karışımın içine ocak gözlerini atın. Ocak gözlerini karışımda bir gece bekletin ve ardından çamaşır suyu ile ovarak durulayın. Kuruladıktan sonra ocak gözlerini yerlerine yerleştirebilirsiniz.

Yine de ben bu kadar zahmete giremem, daha pratik bir çözüm arıyorum diyorsanız; yeni nesil köpük çamaşır suyu olan Domestos Köpük Çamaşır Suyu’na bir şans vermek isteyebilirsiniz. Aktif mikro köpük teknolojisi sayesinde mutfağınızda hijyenin kapılarını açarken uygulaması kolay köpük formatıyla ulaşamadığınız tüm noktalarına derinlemesine nüfuz edebilir. Yüzeye tutunan köpük sayesinde kurumuş kirlere ve yağlara hızlıca müdahale edebilen bu ürünle ocak temizliğini çok daha pratik hale getirebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?