Blender Nasıl Temizlenir?

Yemek yapımını kolaylaştıran blender’lar mutfakların vazgeçilmez parçaları diyebiliriz. Peki, sizce blender’ınızı hijyenik olarak temizleyebiliyor musunuz? Adım adım blender temizliği için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Blender nasıl temizlenir?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yemek yaparken malzemeleri küçük parçalara ayırmak, ezmek ve püre haline getirmek, elle yapıldığında çok zor bir iş olabilir. Blender ise tüm bu işler için en pratik çözümdür. İşte bu yüzden blender’lar mutfakların vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Eğer smoothie ya da ev yapımı meyve suyu düşkünüyseniz blender sizin için çok daha fazla anlam kazanıyor olabilir. Peki, sizce blender’ınızı yeteri kadar temizleyebiliyor musunuz? Eğer cevabınız “Yeterince temizlemiyor olabilirim” ise üzülmeyin. Çünkü blender temizliği, diğer mutfak araçlarının temizliğine göre gerçekten biraz daha karmaşıktır. Blender’ınızın uzun ömürlü olması için doğru temizlik adımları izlenmeli ve bakımı yapılmalıdır.

İşte, adım adım blender temizliği:

Blender’ı parçalara ayırın.

Blender’ın fişini çekin. Sert hareketlerden kaçınarak yavaşça parçaları çıkarın. Parçaların hassas, bıçağın keskin olduğunu ve elinize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Blender sürahisini yıkayın.

Çıkardığınız blender sürahisini, ılık su, bulaşık sabunu ve yumuşak bir süngerle yıkayın. İyice durulayın ve kurulayın. Cam veya plastik sürahinin aşınabilme ihtimaline karşı bulaşık makinesinde yıkamaktan kaçının.

Küçük parçaları temizleyin.

Geniş bir kovanın içine ılık su ve bulaşık deterjanı koyun. Parçalara ayırdığınız blender’ın kesme bıçağını, contayı, varsa sürahi tabanını bu suyun içine koyun. Kalıntı ve kirlerin suda çözülmesine izin verin. Ardından elinize dikkat ederek bu parçaları süngerle yıkayın, durulayın ve kurulayın.

Motoru silerek temizleyin.

Motoru temizlemeden önce fişinin çekilmiş olduğuna emin olun. Motor tabanını asla su ile temas ettirmeyin, bulaşık makinesinde yıkamayın.

Motor tabanda kirler birikebilir, blender sürahisinden taşan yemekler zorlu kalıntılar oluşturabilir. Bu yüzden, yıllardır mutfakta kullandığımız limon ve karbonatı cif uzmanlığı ile birleştiren Cif Doğanın Gücü Mutfak spreyini mikrofiber bir beze sıkın ve motoru dikkatlice silin. %100 doğal kaynaklı içeriğiyle Cif Doğanın Gücü spreyin kir ve zorlu yemek kalıntılarını kolayca temizlediğini göreceksiniz. Nemli mikrofiber bezle durulayın ve kurulamayı unutmayın.

Parçaları birleştirin.

Tüm parçaların tamamen kuruduğundan emin olun. Bıçakları,mcontayı, sürahi tabanını ve sürahiyi dikkatlice yerleştirin. Sık kullanılan blender’ın parçalarını birleştirerek kolayca ulaşabileceğiniz, kuru bir yerde muhafaza edin. Böylece ihtiyacınız olduğunda hemen kullanabilirsiniz.

Blender’ınızın uzun ömürlü olması için her kullanımdan sonra mutlaka temizlemeyi ve kuru bir şekilde muhafaza etmeyi unutmayın. Eğer blender sürahinizde kötü bir koku oluştuysa 1’e 1 oranında kabartma tozu ve suyu karıştırın, bu karışımı sürahide 10 dakika kadar bekletin. Ardından yukarıdaki temizleme adımlarını uygulayın.

Temiz içerikli yiyecekler için blender’ızın temiz olması çok önemlidir. Bu yüzden, sizin için derlediğimiz blender temizliği adımlarını inceleyin, hiçbir adımı atlamadan uygulayın, hijyenik temizliğin tadını çıkarın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • 7 Adımda Mutfak Temizliği: İşe Büyük Eşyalardan Başlayın

  1. 1

   Buzdolabı Temizliği

   Buzdolabı temizliği, hem mutfak hijyeni ve düzeni için hem de gıdaların hijyenik bir şekilde saklanması için önemlidir. Buzdolabı temizliği ve hijyeni için, buzdolabını belli aralıklarla boşaltarak rafları ve buzluk kısmını temizleyin. Buzdolabı temizliği işini genel bir alışveriş öncesinde yaparsanız işiniz daha kolay olacaktır. Gıdaları ağzı kapalı kaplarda ya da buzdolabı poşetlerinde, bozulmayacak şekilde saklarsanız buzdolabını da temiz tutmuş olursunuz.

   Buzdolabı raflarında gıdalardan bulaşan artıklar kalmış ve çıkması zor görünen lekeler mevcutsa Cif Sprey Power & Shine Mutfak ile en zorlu yağ lekelerini bile rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

  2. 2

   Ocak ve Fırın Temizliği

   Ocak, kir ve lekelerin oluşumu için en müsait yerdir. Her yemekten sonra silmek kirlerin kalıcı hale gelmesini engeller. Ocak, aynı zamanda mutfak temizliği ve düzeni açısından ilk göze çarpan yerdir. Mutfağın her yeri çok temiz olsa da kirli bir ocak, temizlik yapılmış hissi vermeyecektir.

   Ocak temizliği konusunda verebileceğimiz temizlik tüyoları ise oldukça basit. Kirlerin üzerine bulaşık deterjanı döküp bir sünger yardımı ile temizlemeniz yeterlidir. Eğer ocağınızın yüzeyi cam ise deterjan sonrası durulamak için mikrofiber bez kullanmak çok işe yarar. Ocak demirlerini ise aynı şekilde bulaşık süngeri ile yıkayabileceğiniz gibi bulaşık makinesinde yıkamayı da tercih edebilirsiniz. Ardından nemli bir bezle, gaz düğmelerinin altlarını ve aralarını da silerek ocak temizliğini bitirebilirsiniz.

   Fırın, kirli olduğunda pek de göze çarpmayan bir yerdir dolayısıyla fırın temizliği çoğu zaman atlanan bir temizlik adımıdır. Üstelik hemen temizlenmediğinde yemek sonrası fırın yüzeyine sıçrayan yağlar, bir sonraki pişirme esnasında yanarak fırın duvarına iyice yapışacak ve temizlenmesi imkansız hale gelecektir. Fırındaki yemek kalıntıları ve donmuş yağ lekeleri için Cif Sprey Power & Shine Mutfak ile etkili bir temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz.

  3. 3

   Mutfak Dolabı Temizliği

   Mutfak dolapları da tıpkı fırın gibi kapağını kapattığınızda hiçbir kirin, lekenin görünmediği yerlerdir. Fakat içerisinde mutfak eşyalarını ve kuru gıdaları sakladığınız yerler olan dolapların hijyeni en az görünür yerler kadar önemlidir. İşe belli bir yerden başlayın. Önce dolapların bir kısmını boşaltın ve rafları yüzey temizleyici ya da nemli bez yardımıyla silin. Kuru gıdalar, baharatlar ve mutfak eşyalarını ayrı bölümlerde muhafaza etmeyi tercih ederseniz kullanım açısından daha pratik olacaktır.

   Baklagilleri ağzı kapaklı kavanozlarda saklamayı tercih edin. Güve oluşumunu engellemek için sakladığınız kabın içine bir diş sarımsak koyabilirsiniz. Unu da aynı baklagiller gibi kapalı bir kapta muhafaza edin. Uzun süre kullanmıyorsanız, böcek oluşumunu engellemek için içerisine bir adet defne yaprağı koyabilirsiniz. Gıdaları muhafaza ettiğiniz kavanozların üzerindeki etiketleri değiştirmek istiyorsanız, bir miktar aseton yardımıyla etiketleri çıkarabilirsiniz. Mutfak dolaplarını belli aralıklarla boşaltarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Böylelikle artık kullanmadığınız eşyaları da görme şansınız olur.

  4. 4

   Mutfak Tezgahı Temizliği

   Tezgah, mutfak temizliği ve düzenini en iyi gösteren yerdir. Aynı zamanda bütün işimizi tezgahın üzerinde yaptığımızdan pek de hijyenik olmayan bir yerdir. Fakat sizinle mutfak tezgahı temizliği püf noktaları paylaştıktan sonra tezgahınızı hem pırıl pırıl hem de hijyenik olarak muhafaza edebiliriz.

   Bulaşıkları yerleştirdikten sonra düzenli olarak mutfak tezgahını silin. Eğer imkanınız varsa tezgahın üzerinde çok fazla malzeme bulundurmamaya dikkat edin. Böylelikle temizlemesi daha kolay olacaktır. Alışverişten dönünce alışveriş çantasını direk olarak tezgahın üzerine koymaktan kaçının. Çünkü alışveriş çantaları markette ve yolda birçok yerle temas etmektedir. Tezgahın üzerinde ve açıkta kalan yiyecekleri hem sağlığınız hem de hijyen açısından uzun süre bekletmeyin.

  5. 5

   Mutfak Evyesi Temizliği

   Mutfak evyesini temizlemek için önce biraz su ısıtın ve ılıkken evyeye dökün. Kolay temizlik tüyoları arasında ilk sırada yer alan Cif Krem Ultra Hijyen’i bir sünger yardımıyla evyeye ve musluğa yayın. Evyeyi iyice ovun. Musluğun kenarlarını temizlemek için diş fırçası kullanabilirsiniz. Evyeyi bol su ile durulayın. Bu işlemi belli aralıklarla uygularsanız, devamlı olarak hijyen sağlamış olursunuz.

  6. 6

   Bezler ve Diğer Temizlik Araçları

   Mutfakta kullandığımız bez ve fırçalar nemli olduğu için kısa sürede bakteri oluşumuna neden olur. Temizleme bezlerini her kullanım sonrası asarak ya da tezgah üzerine yayarak kurumasına izin vermeli ve sık sık dezenfekte etmeliyiz. Ayrıca mutfak süngerini sıklıkla değiştirmeyi ihmal etmemeliyiz. Mutfakta kullandığımız havluları belli aralıklarla yüksek ısıda çamaşır makinesinde yıkayıp asarak kurutmalıyız. Mutfak bezlerinin temizliği de çok önemlidir. Mutfakta kullandığınız silme ve kurulama bezlerini düzenli olarak temizlemeli ve gerektiğinde değiştirmelisiniz.

  7. 7

   Yer Temizliği

   Mutfak zemini temizliğin en son aşamasıdır. Temizlik yaparken daha çok kirlenen yerleri temizlemek için önce elektrik süpürgesiyle süpürüp tozlarını almalısınız. Daha sonra Cif Jel Ultra Hijyen gibi hijyenik temizlik yapmanıza yardımcı olacak çamaşır suyu katkılı bir ürünle mutfak zemininizi silip temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?