Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Akıllı cep telefonlarınızı çizilmelere karşı korumak ya da dekore etmek amacıyla kullandığınız kılıflar basit bir temizlikle eski haline dönebilir mi? İşte yaratıcı yöntemler...

Güncellenmiş

Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Özellikle yumuşak bir yapıya sahip olan silikon ve şeffaf telefon kılıfları, sararmaya oldukça müsait yapıdadırlar. Bu nedenle belli aralıklarda ve doğru yöntemlerle telefon kılıflarınızı temizlemeye özen göstermelisiniz.

Her 15 günde bir yapacağınız basit temizlik uygulamaları ile telefon kılıflarınızın kullanım ömrünü uzatabilir ve keyifle kullanmaya devam edebilirsiniz. “Telefon kılıfı nasıl temizlenir, kararan silikonlar nasıl temizlenir ya da şeffaf telefon kılıfı nasıl temizlenir?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Telefon kılıfınız hangi materyalden üretilmiş olursa olsun temizliğini aşındırıcı malzemelerle yapmamaya özen göstermelisiniz. Bulaşık teli gibi araçlar kılıfınızın çizilmesine ve yıpranmasına neden olabilir.
Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Telefon Kabı Nasıl Temizlenir?

Gerek telefonunuzu korumak gerekse şık bir görünüme kavuşturmak için tercih ettiğiniz telefon kılıfları farklı materyallerden üretilmiş olabilir. Deri kılıfların yanı sıra silikon ve şeffaf plastikten üretilen telefon kılıfları da bulunmaktadır. Eğer akıllı telefonunuzu genellikle açık havada kullanıyorsanız güneşin UV ışınları, nem ve aşırı sıcaklık kılıfınızı sararmasını hızlandırabilir. Peki bu durumda ne yapılmalı? Merak etmeyin. Kolay uygulanabilir telefon kılıfı temizleme yöntemleri ile bu sorunu ortadan kaldırabilir ve kılıfınızı aynı konforda daha uzun süre kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

  • Telefon kabınızı temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri, mutfağınızda her zaman bulunan sirke, limon ve karbonatla hazırlayacağınız bir solüsyondur.
  • Doğal bir ağartıcı olan bu maddeler sayesinde özelikle sararmış telefon kılıfınızın beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Az miktardaki karbonatı su ile karıştırıp macun kıvamına getirin ve bir diş fırçası yardımıyla kılıfınıza sürün. Daha sonra kılıfınızı yıkayıp kurulayabilirsiniz.
  • Sirke yönteminde yapmanız gereken ise bir kabın içine koyduğunuz sirkenin içine kılıfınızı yerleştirmek ve sabaha kadar içinde bekletmektir. Sirke doğal bir antiseptik olduğu için telefon kılıfınızın hijyenini de sağlayacaktır.
  • Doğal ağartıcı etkisiyle bilinen limon ise, sararan kılıflarınız için önerilebilecek bir diğer alternatif yöntemdir. Ortadan ikiye kestiğiniz limonu kılıfınıza sürerek ovalayın ve bir süre bu şekilde bekletin. Ardından kılıfınızı yıkayın ve kurulayın.
Telefon kılıfınızı temizlemek için tercih edeceğiniz yöntemleri, kılıfınızın üretildiği materyale göre belirlemeniz gerekir. Bazı kılıflar doğal ya da kimyasal ağartıcılardan zarar görebilir ve renkleri açılabilir.
Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan şeffaf, silikon bazlı telefon kılıfları hem görsellik hem de rahat kullanım açısından sıkça tercih edilmektedir. Dolayısıyla “şeffaf telefon kılıfı nasıl temizlenir?” sorusu en çok merak edilen konuların başında gelir. Hemen belirtelim ki, oksidasyon veya benzer nedenlerle sararan yumuşak yapılı şeffaf telefon kılıflarındaki sararma sadece yüzeysel değil aynı zamanda plastiğin içine de işlemiş olabilir. Böyle bir durumda uygulayacağınız yöntemler, kılıfınızın tekrar eski beyazlığına kavuşması için yeterli olmayacaktır. Sadece sert plastikten üretilmiş olan kılıfların üzerindeki sarı katmanı giderebilir ve böylece kılıfınızı tekrar beyazlatabilirsiniz.

Sararmış birçok eşyanın beyazlatılmasına yardımcı olan diş macununu, şeffaf ve silikon telefon kılıflarınız için de kullanabilirsiniz. Öncelikle yumuşak kıllı bir fırçayla kılıfınızın üzerindeki tozlardan kurtulun ve kılıfınızı hafifçe nemlendirin. Hemen ardından bir miktar diş macununu kılıfınızın lekeli bölgesine sıkın ve bir süre bu şekilde bekletin. Daha sonra yumuşak bir süngerle kılıfınızın her yerini silin. Son olarak da bulaşık deterjanıyla kılıfınızı yıkayıp iyice durulayın. Kurutma işlemi için ise temiz bir bez kullanmanız yeterli olacaktır.

Bunlara Dikkat

Kılıfınızın kenar kısımlarında biriken tozları temizlemek için iğne ve bıçak gibi nesneleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu tür dışardan müdahaleler akıllı telefonunuza zarar verebilir. Bu nedenle telefon kılıfınızı temizlemek için öncelikle cihazınızdan ayırmanız gerekir.

Aslen yayınlandı