Laptopa Su Döküldüğünde Yapmanız Gerekenler

Derdiniz ister laptopa çay dökülmesi olsun, ister klavyeye su dökülmesi olsun panik yapmayın. Özellikle su hasarı gören telefon, laptop ve bilgisayarlar için elektronik temizleme yöntemlerimiz bu yazıda. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Masada laptop bilgisayar ile çalışıp kahve içen kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Eğer bilgisayarınıza veya laptopa su dökülmesi durumuyla karşı karşıyaysanız veya iPhone’unuz ıslandıysa kaybedecek zaman yok demektir! Elektronik cihazların çoğu iletkendir, dolayısıyla su cihazınızın devrelerine veya işlemcisine ciddi bir hasar verebilir. Bu da cihazınızın çalışmaması demektir. Böyle durumlarda bir an önce harekete geçmek, cihazınızın hasar görmesini engelleyecektir.

Cep telefonuna veya laptopa su dökülmesi durumunda cihazınızı hemen kapatın. Cihazınızı, içi silika jel veya pirinç ile dolu genişçe bir kaba koyarak cihazın içerisindeki nemden bir an önce kurtulun.

Malzemeleri Hazırlayın

İşe başlamak için önce size gereken malzemeleri hazırlayın.

Malzemeler:

 • Mikrofiber bez

 • Kuru pirinç ya da silika jel

 • Saf (damıtık) su

 • Cihazınızın içini açmak için kullanabileceğiniz tornavida gibi araç gereçler

 • Elektronik devre temizleyicisi (birçok yerde mevcut)

İşe Başlayın

Islanan elektronik cihazınızı bir an önce temizleyebilmek için aşağıdaki talimatları sırasıyla uygulamaya başlayın.

 1. 1

  Eğer cihazınız laptop veya telefon gibi elektriğe bağlı olmadan çalışabiliyorsa hemen cihazınızı kapatın, pilini çıkarın, elektrik kablosunu çekin ve takılı olan bütün kabloları çıkarın.

 2. 2

  Cihazınızı ters çevirin ve hafifçe sallayarak içinde kalan suyu boşaltın.

 3. 3

  Eğer gerekli araç gereçler elinizin altındaysa hemen cihazınızı sökün ve kuru parçaları ıslak parçalardan ayırın.

 4. 4

  Islak parçaları kuru pirinç veya bir paket silika jel ile doldurduğunuz kaba koyun ki cihazınızın içindeki nemi çeksin. Akıllı telefonları veya diğer bazı cihazları sökmek veya içlerini açmak mümkün olmayabilir. Onları da olduğu gibi sökmeden pirinç veya silika jel kabınıza koyun.

 5. 5

  Bütün parçaların kuruduğundan eminseniz, mikrofiber bir beze bir miktar elektronik devre temizleyicisi sürüp cihazınızı nazikçe silin. Bu şekilde devrelere zarar vermeden cihazınızın üzerindeki lekeleri temizleyebilirsiniz. Alternatif olarak, saf (damıtık) su kullanabilirsiniz. Ancak katiyen çeşme suyu veya başka bir sıvı kullanmayın.

 6. 6

  Bütün parçalar tamamıyla kuruyunca cihazını tekrar birleştirip kurun.

Özellikle laptopunuzun üzerine ciddi miktarda sıvı döktüyseniz, bu işlemlerin tamamını yapmak iki gününüzü alabilir. Ancak her halükarda pahalı cihazınızın hurdaya çıkmasından iyidir! Daha yüzeysel olan ıslanmalarda mikrofiber bir bezi biraz saf su ile nemlendirip silerek cihazınızın zarar görmesine engel olabilirsiniz. Sildikten sonra kurutmayı unutmayın.

Masada laptop bilgisayar

Laptop veya Telefon Temizlerken Bunlara Dikkat!

Eğer emin değilseniz profesyonel yardım alın. Unutmayın ki eğer telefonunuzun içini açarsanız geçerli bir garantisi varsa garantiyi bozabilirsiniz. Elektriğe takılı olan bir cihazın asla içini açmayın. Cihazınızı asla saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmayın. Saç kurutma makinesi kuruma sürecini hızlandırmaz aksine cihazınızın hasar alıp bozulmasına sebep olur.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?