Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Sonbahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaz aylarından sonbahara geçerken evinizde bir yenilenmeye ve temizliğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Evinize yepyeni bir atmosfer katacak sonbahar temizliği önerileri için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Sonbahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Fazlalıklardan Kurtulun

  • Evdeki fazlalıklardan kurtulmak, tertemiz ve yenilenmiş bir ortama geçiş yapmak için en doğru zamanlardan bir tanesi, mevsim değişim zamanlarıdır. Evin genel temizliğini yaparken aynı zamanda yazdan kalan ve kışın da ihtiyacınız olmayacak eşyaları ortadan kaldırarak çok daha dingin ve konforlu bir hayata geçiş yapabilirsiniz. 
  • Sonbahara girerken herkes evini dip bucak temizleme çabasına girer. Bu hareket her ne kadar doğru olsa da, fazlalıklardan kurtulmak gibi bazı önemli detaylara ve yöntemlere başvurmadan eksiksiz bir sonbahar temizliği yapmak mümkün değil.
  • Yepyeni bir mevsime yenilenmiş bir şekilde girmek istiyorsanız, evinizde farkında olmadığınız ama yalnızca yaşamı zorlaştıran eşyaları elden çıkarabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Çok daha konforlu bir ev yaşamına adım atmanızı sağlayacak sonbahar temizliği önerilerini sizin için derledik.

“Sonbahar temizliği ne zaman yapılır?” sorusunun cevabının -kendinizi tam anlamıyla hazır hissettiğiniz zaman- olduğunu unutmayın. Yeterince hazır olmadan eksiksiz bir sonbahar temizliği yapmanız maalesef mümkün değil. Ama sonbahara girmeden bu işi halletmeyi ihmal etmeyin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Gardırobunuzu Baştan Aşağıya Düzenleyin

Mevsim geçişleri en yoğun olarak gardıroplarda hissedilir. Yazlıkları kaldırıp sonbaharda giyeceğiniz kıyafetleri ortaya çıkarmadan önce bazı eşyalardan kurtulmanız gerekir. İlk olarak yaz boyunca giymediğiniz mayo, bikini ve benzeri plaj kıyafetlerini elden çıkarmayı düşünebilirsiniz. Yaz boyunca giymediğiniz ve muhtemelen gelecek yazlarda da giymeyi düşünmeyeceğiniz kıyafetlerinizi de şehrinizdeki geri dönüşüm sağlayan kıyafet kumbaralarına atabilirsiniz.

Aynı zamanda bu sonbahar giyeceğiniz kıyafetleri gardırobunuza yerleştirmeden önce detaylı bir inceleme yapmak da iyi bir fikir olabilir. Giyemeyeceğinizi düşündüğünüz kıyafetleri elden çıkarmayı ya da yenileme yoluna gitmeyi de düşünebilirsiniz. Çifti olmayan çorapları da içine meyve çekirdekleri doldurup ısıtıcı torba yapmak ya da çocuklarınız için eğlenceli oyuncaklar haline getirmek sonbahar temizliği sürecindeki harika fikirlerden bazıları olabilir.

Kozmetik Ürünlerinizi Gözden Geçirin

Herkesin evinde son kullanma tarihi geçmiş ama kullanılmadığı için atılamayıp bir köşede bekleyen kozmetik ürünleri bulunur. Hayatınızın sonuna kadar bu ürünlerle birlikte yaşamak istemiyorsanız, sonbahar temizliği sırasında onlardan da kurtulmalısınız. Aynı şekilde tarihi geçmiş olan makyaj malzemeleri de cildinize zarar verebileceği için, tek tek hepsini kontrol edip kullanılamayacak olanları çöpe atmalısınız.

Bu süreçte akışkanlığını kaybetmiş olan ojelerinizi, tarihi geçmiş güneş koruma ürünlerinizi ve eskimiş banyo liflerinizi hiç düşünmeden çöpe atabilirsiniz. Geri dönüşüme katılabilecek olan parçaları şehrinizdeki geri dönüşüm kutularına göndererek çevreye de yarar sağlayabileceğinizi unutmayın.

Mutfağınızı Elden Geçirin

Sonbahar temizliği sırasında mutlaka müdahale edilmesi gereken ama daima atlanan alanlardan bir tanesi de mutfaklar olur. Mutfak dolaplarınıza ve kilerinize bir göz gezdirip yıllardır kullanmadığınız baharatları kontrol etmenin zamanı geldi. Yapısının bozulduğunu ve tarihinin geçtiğini düşündüğünüz baharatlarınızı çöpe atmalısınız.

Fazlalıklardan kurtulduktan sonra dolap kapaklarını ve tezgahları Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok yönlü bir temizleyici ile silebilir ve çözülmesi zor yağlı kirler için Domestos Hijyenik Köpük - Mutfak'tan yardım alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra mutfak dolaplarınızda bulunan ve kapağı olmayan kavanozlar ile saklama kaplarını da ya çöpe atabilir ya da kullanışlı olacakları yeni bir forma sokabilirsiniz. Yıllardır kullanmadığınız elektrikli mutfak aletlerinizle de artık vedalaşma vakti geldi.

Çocuklarınızın gelecek yıl kullanamayacağı kıyafetleri, oyuncakları ve ayakkabıları şimdiden elden çıkarın. Sonrasında karışıklık yaratmaması için şimdiden satabilir ya da ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Uzun süredir kullanmadığınız dergileri, gazeteleri ve hatta nevresimleri de elde çıkarın. Böylece dolabınızda yeni eşyalarınız için çok daha fazla yer açabilirsiniz. Mevsim geçişinde ev temizliği yaparken işinizi zorlaştıran ve size yalnızca ekstra temizlik yükü oluşturan gereksiz dekoratif objelerden de kurtulun. Bu sayede çok daha sade ve konforlu bir alana sahip olacaksınız.

Halılarınızı İyice Temizleyin

Sonbahar temizliğinde mutlaka yapmanız gereken hamlelerden bir tanesi de halıları temizlemek. Ancak bu temizliği mutlaka detaylı bir şekilde yapmalı ya da bir halı yıkama şirketiyle anlaşmalısınız. Çünkü halılara gömülü olan kirler sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Üstelik halılarınızı iyi bir şekilde temizlettiğinizde ne kadar yeni göründüklerine inanamayacaksınız. Bu uygulamayı salonunuzun yanı sıra yatak odanızda ve özellikle çocuklarınızın odasındaki halılarda da yapmayı unutmayın.

Dondurucunuzdaki Buzları Çözdürün

Sonbahar ve kış aylarında insanlar gıda stoklamak için dondurucuyu çok daha fazla kullanır. Bu süreçte dondurucunuzdan maksimum verimi elde etmek ve kendinize çok daha fazla yer açmak için, içindeki kütle haline gelmiş olan buzları mutlaka çözdürmelisiniz. Üstelik bu şekilde enerji tasarrufu da sağlayarak ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca buzu kazımaya çalışmak soğutma elemanlarına zarar verebileceği için, bunun yerine sıcak su kaplarıyla hızlı çözünmesini sağlamayı denemelisiniz.

Ivır Zıvır Eşyalar İçin Yeni Bir Alan Oluşturun

Her evde özel bir kategoriye girmeyen ama kesinlikle atılamayan bazı eşyalar bulunur. Sonbahar temizliği sırasında bu eşyalarınız için ayrı çekmeceler, raflar ya da kutular oluşturup tüm eşyalarınızı bu alanların içine doldurmalısınız. Böylece ortadaki dağınıklıktan ve ekstra temizlik külfetinden kurtulabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Evde sonbahar temizliği yaparken evin diğer bireylerini de işe davet edin. Bu sayede hem başkasının ihtiyaç duyabileceği şeyleri istemeden de olsa atmamış olursunuz hem de ev temizliği işini çok daha kısa sürede halledebilirsiniz.

Aslen yayınlandı