Sonbahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaz aylarından sonbahara geçerken evinizde bir yenilenmeye ve temizliğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Evinize yepyeni bir atmosfer katacak sonbahar temizliği önerileri için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Askıda asılı elbiseler ve kutular üzerinde ayakkabılar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sonbahara girerken herkes evini dip köşe temizleme çabasına girer. Bu hareket her ne kadar doğru olsa da, fazlalıklardan kurtulmak gibi bazı önemli detaylara ve yöntemlere başvurmadan eksiksiz bir sonbahar temizliği yapmak mümkün değil. Yepyeni bir mevsime yenilenmiş bir şekilde girmek istiyorsanız, evinizde farkında olmadığınız ama yalnızca yaşamı zorlaştıran eşyaları elden çıkarabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Çok daha konforlu bir ev yaşamına adım atmanızı sağlayacak sonbahar temizliği ve sonbahara hazırlık önerilerini sizin için derledik.

Sonbahar Temizliği Nasıl Yapılır?

“Sonbahar temizliği ne zaman yapılır?” sorusunun cevabının kendinizi tam anlamıyla hazır hissettiğiniz zaman olduğunu unutmayın. Yeterince hazır olmadan eksiksiz bir sonbahar temizliği yapmanız maalesef mümkün değil. Ama sonbahar temizliği hangi ayda yapılır diyorsanız, sonbahara girmeden hemen önce bu işi halletmeyi ihmal etmeyin.

Tahta sandıkta oyuncaklar ve kitaplar

Fazlalıklardan Kurtulun

Evdeki fazlalıklardan kurtulmak, tertemiz ve yenilenmiş bir ortama geçiş yapmak için en doğru zamanlardan bir tanesi, mevsim değişim zamanlarıdır. Evin genel temizliğini yaparken aynı zamanda yazdan kalan ve kışın da ihtiyacınız olmayacak eşyaları ortadan kaldırarak çok daha dingin ve konforlu bir hayata geçiş yapabilirsiniz. 

Gardırobunuzu Baştan Aşağıya Düzenleyin

Mevsim geçişleri en çok gardıroplarda hissedilir. Yazlıkları kaldırıp sonbaharda giyeceğiniz kıyafetleri ortaya çıkarmadan önce bazı eşyalardan kurtulmanız gerekiyor olabilir. İlk olarak, yaz boyunca giymediğiniz mayo, bikini ve benzeri plaj kıyafetlerini elden çıkarmayı düşünebilirsiniz. Yaz boyunca giymediğiniz ve muhtemelen gelecek yazlarda da giymeyi düşünmeyeceğiniz kıyafetlerinizi de geri dönüşüm sağlayan kıyafet kumbaralarına atabilirsiniz.

Aynı zamanda bu sonbahar giyeceğiniz kıyafetleri gardırobunuza yerleştirmeden önce detaylı bir inceleme yapmak da iyi bir fikir olabilir. Giyemeyeceğinizi düşündüğünüz kıyafetleri elden çıkarmayı ya da yenileme yoluna gitmeyi de düşünebilirsiniz. Çifti olmayan çorapları da içine meyve çekirdekleri doldurup ısıtıcı torba yapmak ya da çocuklarınız için eğlenceli oyuncaklar haline getirmek, sonbahar temizliği sürecindeki harika fikirlerden bazıları olabilir.

Kozmetik Ürünlerinizi Gözden Geçirin

Herkesin evinde son kullanma tarihi geçmiş ama kullanılmadığı için atılamayıp bir köşede bekleyen kozmetik ürünleri bulunur. Hayatınızın sonuna kadar bu ürünlerle birlikte yaşamak istemiyorsanız, sonbahar temizliği sırasında onlardan da kurtulmalısınız. Aynı şekilde tarihi geçmiş olan makyaj malzemeleri de cildinize zarar verebileceği için tek tek hepsini kontrol edip kullanılamayacak olanları çöpe atmalısınız.

Bu süreçte akışkanlığını kaybetmiş olan ojelerinizi, tarihi geçmiş güneş koruma ürünlerinizi ve eskimiş banyo liflerinizi hiç düşünmeden çöpe atabilirsiniz. Geri dönüşüme katılabilecek olan parçaları şehrinizdeki geri dönüşüm kutularına göndererek çevreye de yarar sağlayabileceğinizi unutmayın.

Mutfağınızı Elden Geçirin

Sonbahar temizliği sırasında mutlaka müdahale edilmesi gereken ama daima atlanan alanlardan bir tanesi de mutfaklar olur. Mutfak dolaplarınıza ve kilerinize bir göz gezdirip yıllardır kullanmadığınız baharatları kontrol etmenin zamanı geldi. Yapısının bozulduğunu ve tarihinin geçtiğini düşündüğünüz baharatlarınızı çöpe atmalısınız.

Fazlalıklardan kurtulduktan sonra dolap kapaklarını ve tezgahları Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok yönlü bir temizleyici ile silebilir ve çözülmesi zor yağlı kirler için Domestos Hijyenik Köpük - Mutfak'tan yardım alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra mutfak dolaplarınızda bulunan ve kapağı olmayan kavanozlar ile saklama kaplarını da ya çöpe atabilir ya da kullanışlı olacakları yeni bir forma sokabilirsiniz. Yıllardır kullanmadığınız elektrikli mutfak aletlerinizle de artık vedalaşma vakti geldi.

Raflarda düzenlenmiş kadın çantaları

Halılarınızı İyice Temizleyin

Sonbahar temizliğinde mutlaka yapmanız gereken hamlelerden bir tanesi de halıları temizlemek. Ancak bu temizliği mutlaka detaylı bir şekilde yapmalı ya da bir halı yıkama şirketiyle anlaşmalısınız. Çünkü halılara gömülü olan kirler sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Üstelik halılarınızı iyi bir şekilde temizlettiğinizde ne kadar yeni göründüklerine inanamayacaksınız. Bu uygulamayı salonunuzun yanı sıra yatak odanızda ve özellikle çocuklarınızın odasındaki halılarda da yapmayı unutmayın.

Dondurucunuzdaki Buzları Çözdürün

Sonbahar ve kış aylarında insanlar gıda stoklamak için dondurucuyu çok daha fazla kullanır. Bu süreçte dondurucunuzdan maksimum verimi elde etmek ve kendinize çok daha fazla yer açmak için dolap içindeki kütle haline gelmiş buzları mutlaka çözdürmelisiniz. Üstelik bu şekilde enerji tasarrufu da sağlayabilir, ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca buzu kazımaya çalışmak soğutma elemanlarına zarar verebileceği için bunun yerine sıcak su kaplarıyla hızla çözünmesini sağlamayı denemelisiniz.

Ivır Zıvır Eşyalar İçin Yeni Bir Alan Oluşturun

Her evde özel bir kategoriye girmeyen ama kesinlikle atılamayan bazı eşyalar bulunur. Sonbahar temizliği sırasında bu eşyalarınız için ayrı çekmeceler, raflar ya da kutular oluşturup tüm eşyalarınızı bu alanların içine doldurmalısınız. Böylece ortadaki dağınıklıktan ve ekstra temizlik külfetinden kurtulabilirsiniz.

Sonbahar ev temizliği yaparken evin diğer bireylerini de işe davet edin. Bu sayede hem başkasının ihtiyaç duyabileceği şeyleri istemeden de olsa atmamış olursunuz hem de temizliği çok daha kısa sürede halledebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?