Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Güncellenmiş 10 Ağustos 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Oturma Odası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Gün içinde evde en çok vakit geçirdiğimiz salonlar, genelde evin en büyük odasına sahiptir. Film izlemek, yemek yemek, misafir ağırlamak gibi birçok etkinliğe şahit olan salonların dekorasyonu, diğer odalara göre daha önemlidir. Salon dekorasyonunda önemli değişiklikler ve ufak dokunuşlar yaparak hayal ettiğiniz bir alana kavuşabilirsiniz.

Salon dekorasyonu yapmak aslında çok keyifli olsa da, işe başlama aşamasında bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Özellikle nereden başlayacağınızı ve salonunuzu nasıl dekore edeceğinizi bilmiyorsanız, dekor işi bir anda gözünüzü korkutabilir. Tam da bu yüzden, salon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri, küçük ve büyük salonları nasıl dizayn edeceğinizi sizlerle paylaşıyoruz. Dekorasyon fikirleri ile çok daha güzel, çok daha ferah ve huzurlu bir alana sahip olmak mümkün!

En Güzel Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 • Salon dekorasyonu yaparken, ilk dikkat etmeniz gereken nokta salonunuzun büyüklüğüdür. Salonlar, belli bir geometriye sahiptir. Dikdörtgen salon, L köşeli salon, kare salon ve dairesel salon olarak farklı şekillere sahiptir.

 • Salon dekorasyonuna, renk seçimi ile başlayın. Her zaman daha geniş ve ferah hissetmek için, açık tonlardan faydalanın. Krem, bej, kırık beyaz, pudra gibi renkler, salonları olduğundan daha geniş gösterir.

 • Salon rengine karar verdikten sonra, duvar kağıdı kullanıp kullanmayacağınıza karar verin. Özellikle TV ünitesinin arkasındaki duvarda duvar kağıdı kullanmak, ortama sofistike bir hava katabilir.

 • Asma tavanlar, son yıllarda salon dekorasyonunda sık sık tercih edilir. Led ışıklı veya üç boyutlu asma tavanlara mutlaka göz atın.

 • Salon dekorasyonunda duvar ve aydınlatmaya karar verdikten sonra, mobilyalara geçebilirsiniz. Mobilya seçimi yaparken, salonun boyutlarına uygun olmasına dikkat edin. Yeterli alanınız yoksa L koltuk takımı tercih edebilirsiniz. 

 • Mobilya seçiminde kadife, saten ve deri gibi farklı kaplama seçeneklerini inceleyin. Duvar ve aydınlatmaya göre mobilya rengini belirleyebilirsiniz. 

 • Ortama yumuşak bir hava katmak istiyorsanız, nötr duvar rengini, kahverengi mobilyalarla kombinleyebilirsiniz.

Klasik salon dekorasyonunda, eşyaların birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Mobilya, duvar, halı ve perde seçiminde mutlaka birbirine yakın tonlar tercih edin. Salon dekorasyonunda hep aynı renkleri kullanmak, alanın daha bunaltıcı görünmesine neden olabilir. Bu yüzden farklı renkleri birbiriyle kombinlemeye çalışın. Özellikle perde seçiminde, fon perde kullanmaya özen gösterin. Salonunuz çok genişse, ahşaptan yapılmış orta sehpalar ile alanı dengeleyebilirsiniz. Klasik salon dekorasyonunda dikkat edilecek diğer husus ise aksesuar kullanımıdır. Sanata ilgi duyuyorsanız, duvarlarınızda sevdiğiniz ressamların resimlerini sergileyebilir, aile ve arkadaşlarınızla çekildiğiniz fotoğraflardan güzel bir fotoğraf köşesi oluşturabilirsiniz.

Salonunuzda farklı ışıklar kullanmak istiyorsanız, led ile oda süsleme fikirlerinden yardım alabilirsiniz.

Salonda Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Salon dekorasyonunda dikkat çekici bir renk kullanmak istiyor fakat nasıl görüneceği hakkında şüpheleriniz varsa, beğendiğiniz renklerdeki salon örneklerine göz atmanızda fayda var. Ayrıca bazı boya uygulamaları duvarınızda seçtiğiniz rengin nasıl göründüğünü gösteriyor. Bu tür uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Eğer mobilya takımınız bej, krem gibi bir renkteyse, duvarları açık kahve tonlarına boyatabilirsiniz. Dilerseniz, mor - beyaz - pembe veya yeşil - beyaz gibi farklı renklerle kombin yapabilirsiniz. Ek olarak salonun üç duvarını aynı renge, televizyonun arkasındaki duvarı ise daha canlı bir renge boyatmayı düşünebilirsiniz. Küçük salonlarda, ortamı daha geniş göstermek için açık renklerden yararlanabilirsiniz. 

Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Evin en önemli unsurlarından biri de, halıdır. Duvar rengi ve mobilya seçimi yapıldıktan sonra, salonunuzda ne tür bir halı kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Modern salon dekorasyonunda renk renk veya geometrik şekilli halılar ön plana çıkarken, kolay temizlik için ince halıları da tercih edebilirsiniz. Küçük salonlarda krem ve kahve tonlarında halılar kullanabilirsiniz. 

Ev dekorasyonunda alerjisi olanlar eşya seçimini de buna göre yapmalıdır. Hipoalerjenik ev dekorasyonu ile sağlığınız için daha uygun dekorlar yapabilirsiniz.

Beyaz Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Beyaz renk, kullanıldığı alanı hem daha geniş gösterir, hem de kişinin kendini daha huzurlu hissetmesini sağlayabilir. Beyaz salon dekorasyonu kolay gibi görünse de, detaylı bir karar verme sürecinden geçmeniz gerekebilir. Çünkü beyaz salon dekorasyonunda duvar rengi, perdeler ve aksesuarlar çok önemlidir. 

 • Eğer koltukları beyaz renkte tercih edecekseniz, duvarlarda krem veya açık gri tonlarını tercih edebilir, perde ve halı seçimini duvarlara uygun olacak şekilde dizayn edebilirsiniz.

 • Eğer beyaz rengi duvarlarda tercih edecekseniz, pembe, kahverengi, gri, yeşil, mor gibi farklı koltuk renkleri ile kombin yapabilirsiniz.

 • Duvar ve koltuklarda beyaz rengi tercih edecekseniz, perde ve halı seçerken pastel renklere ağırlık vermeniz gerekir. Pastel renkler, beyaz ile mükemmel bir uyum içindedir.

 • Beyaz salon dekorasyonunda, aydınlatma seçimi de son derece önemlidir. Beyaz rengin boğucu olmasını engellemek için, led ve beyaz ışıklı aydınlatmalardan uzak durmanızı öneriyoruz. Bunun yerine sıcak renklerin kullanıldığı sarıya dönük bir aydınlatma, ortamın havasını yumuşatır.

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon dekorasyon fikirleri arayanlar için, birbirinden şık önerilerimiz var. 

 • Küçük salonlarda dekorasyon yaparken, ortamı olduğundan daha geniş göstermek için açık renklerden faydalanın.

 • Küçük salon dekorasyonu için seçeceğiniz mobilyalar minimal boyutta olmalıdır. Devasa koltuklar, küçük salonlarda fazladan yer kaplamak dışında bir işe yaramazlar. Bu yüzden L koltuk veya üçlü koltuk ve tekli koltukları birleştirerek alanınızı daha iyi kullanabilirsiniz.

 • Küçük salonu geniş göstermek için, TV sehpasının küçük seçilmesi gerekir. Gereksiz yer kaplamaması için, TV ünitesini duvara monteli olacak şekilde seçebilirsiniz.

 • Küçük salonu büyük gösterecek fikirlerden bir diğeri ise, görsel hilelerden yardım almaktır. İlgi çekici avizeler veya büyük sanatsal tablolar tavanın daha yüksek görünmesini sağlar ve dikkati başka yere çeker.

 • En güzel salon dekorasyonu yapmak için, minimal tarza sahip olan geometrik desenli halıları tercih edebilirsiniz. 

 • Kısa perdeler, ortamı daha küçük ve basık gösterir. Bu yüzden uzun perdeler ve fonlar, ortamın havasını değiştirecektir.

 • Modern salon dekorasyonu için, açık kahverengi ve bej gibi sıcak renklere yönelin. 

 • Aynalarla dekorasyon hilesi yapmayı deneyin. Modern salon dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri haline gelen aynalar, ışığın daha iyi yansımasını sağlar ve ortamı daha geniş gösterir.

Büyük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Büyük salonu dekore etmek, en az küçük salon dekorasyonu kadar zorludur. Çünkü geniş bir alanı doldurmak, eşya fazlalığına neden olabilir. Bu yüzden büyük salonu çok eşya ile doldurmak yerine, eşyaların yerleşimine dikkat etmeniz daha önemlidir.

 • En güzel salon dekorasyonu için, zıt renklerden faydalanabilirsiniz. Zıt renkler, mobilyaların ilgi odağı haline gelmesini sağlar.

 • Salonu kullanışlı bir hale getirmek için, köşe koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Duvarın uzun kenarına konumlandırılan köşe takımları, salonun ortasının daha geniş ve ferah olmasını sağlar. 

 • Eğer köşe takımı tercih edecekseniz, mutlaka orta sehpa veya tv ünitesi ile eklemeler yapın. 

 • Büyük salon dekorasyonunda odayı ikiye bölmeyi de düşünebilirsiniz. Bir kısmı oturma alanı, diğer kısmı ise yemek alanı olarak ayrılan salonlar, hem kullanışlı, hem de modern bir görünüme sahiptir. Alanlar arasındaki geçişin düzgün görünmesi için, yuvarlak ürünleri tercih edebilirsiniz.

 • Ortamın havasını yumuşatmak için, soft ve pastel renklerin gücünden yararlanabilirsiniz. 

 • Büyük salon dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru ise, salon bitkileridir. Büyük ve geniş yapraklı bitkiler, salona doğallığı katmanın en şık yoludur.

En az salon kadar önemli olan banyolar da, doğru bir şekilde dekore edildiğinde ferahlık ve huzur verir. Popüler banyo dekorasyonları ile banyonuzda da ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Modern bir salon nasıl döşenir?

Modern salon dekorasyonu için, mutlaka sadelikten yana olun. Spor koltuk takımlarına yönelin. Halı ve perdelerin uyum içinde olmasına dikkat edin. Ayrıca salona dekoratif ürünler ile ufak dokunuşlar yapmayı da ihmal etmeyin.

Salonda yemek masası nereye konur?

Büyük salonlarda bir köşeyi oturma, diğer köşeyi ise yemek alanı olarak ayırabilirsiniz. Mobilyalarınızı köşe alanlarına yerleştirirseniz, alandan tasarruf etmiş olursunuz. Yemek takımı ve koltuklar arasında yeterince boşluk bırakmaya da özen gösterin.

Salonda TV olur mu?

Televizyon hem salonda, hem de oturma odalarında tercih edilebilir. Ancak televizyonu, salonun merkez noktasına yerleştirmeye dikkat edin. Koltuklarla arasında yeterince mesafe olması da göz sağlığı için önemlidir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?