Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Perde seçimi nasıl yapılmalı, odalara göre doğru perde seçimi nasıl yapılır? Ev dekorasyonunun en büyük ve en önemli parçalarından perdeler için tüyolar bu yazımızda!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
perde seçimi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İç dekorasyonu şıklaştıran parçalardan biri perdelerdir. Peki, perde seçimi yaparken sadece evin rengine, tarzına uygun olan mı seçilmelidir? Cevabımız; hayır! Peki, perde seçimi nasıl doğru yapılır? Perde seçimi için öncelikle satın alma amacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Peki, satın alma amacımı nasıl bulacağım derseniz, kendinize birkaç soru sorabilirsiniz. Bu sorular; odamın renkli mi olmasını istiyorum, ev dekorasyon stilime hangi renk uyar, içeri ışık alan bir perde mi isterim, karanlık bir ev benim için daha mı uygun, hangi kumaş evim için uygun olur gibi çoğaltılabilir. Bu sorulara cevaplarınızı düşünün, perde seçimi için satın alma amacınızı bulun.

Peki, doğru perde seçimi için tüyolar nelerdir?

 • Perde seçimini odalara göre yapmanız gerekir. Çünkü her odanın hem dekorasyon tarzı hem de perdenin amacı farklıdır. Örneğin, yatak odasında ışığı engellemek isterken, salonda daha ince kumaşlar seçerek ışık almasını isteyebilirsiniz.

 • Doğru perde seçimi için kumaş seçimi çok önemlidir. Örneğin, eviniz yol kenarındaysa ve çok tozlanıyorsa sık sık yıkayacağınızdan kırışmayan kumaş seçmek faydalı olacaktır.

 • Kumaş seçiminde uzun ömürlü kumaşlar seçtiğinizden emin olmalısınız. Örneğin, çok güneş alan odanız için güneşten etkilenmeyecek keten, kadife, ipek gibi dayanıklı kumaşlar seçebilirsiniz.

 • Perde boyutu da perde seçimi için büyük önem taşır. Dekorasyonunuza uzun ya da kısa hangi boyut uyacak karar verdikten sonra en önemli şeylerden biri de doğru ölçü almaktır. Çünkü, uzun camınız için yarıda kalan bir perde seçerseniz kötü bir görüntüye neden olabilir, dekorasyonunuzdaki şıklığı bozabilirsiniz.

 • Doğru perde seçimi için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de iç dekorasyonunuza uygun renk seçmenizdir. Perdeler, iç dekorasyonda büyük bir alan kaplar. Bu yüzden, ev dekorasyonunuza hangi rengin daha iyi gideceğini, desenli mi olmalı yoksa düz mü olmalı diye karar verirken duvar, zemin ve koktuk gibi diğer büyük yüzeylere göre karar vermek doğru olacaktır.

Fon Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunda pencereler için genellikle tül ve kalın perde kullanılır. Fon perde ise perdelerin iki yanına eklenir ve pencere dekorasyonuna şıklık katar. Peki, fon perde nasıl seçilir?

 • Fon perde seçerken ev dekorasyonunuza, tül ve perdenizin rengine uygun tonlar seçmeniz gerekir.

 • Fon perde kullanıldığında genellikle tül beyaz, hafif kumaştan tercih edilir. Çünkü, beyaz tül tüm renklerle şık bir uyum yakalayabilir.

 • Ev dekorasyonunuzda duvarlar, koltuklar gibi diğer büyük alanlar desenliyse perde ve fon seçiminde düz renkler tercih ederek karışık görüntünün önüne geçebilirsiniz. Eğer iç dekorasyonda düz, minimal bir tarz yakaladıysanız da perdenizi ya da fon perdenizi desenli seçerek hareket katabilirsiniz.

 • Fon perde seçerken odanın boyutlarını dikkate almanız gerekir. Dar odalarda koyu ya da sıcak renk tonlarında fon perde seçerseniz odayı daraltabilir, boğucu bir görüntü yaratabilirsiniz. Bunun yerine, açık tonlarda, iç dekorasyon renkleriyle uyumlu fon perdeler seçerseniz şık bir görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Artık fon perde nasıl seçilir, fon perde seçimi nasıl olmalı biliyorsunuz. Tüyolarımıza uyun, fon perdeyle evinize şıklık katın!

Tül Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Tül perde seçmek ne kadar kolay gibi görünse de renk ya da kumaş seçiminde yapacağınız bir hata iç dekorasyonunuzun şık havasını bozabilir, kalın perde, fon perde uydurmakta zorluk çekebilirsiniz. Peki, tül perde seçimi nasıl olmalı, tül perde nasıl seçilir? Doğru tül perde seçimi için okumaya devam edin!

 • Tül perdeler, organze, vual, tergal, ipek, keten, polyester gibi ince dokulu kumaşlarla tasarlanıyor. Tülünüzün kumaşını seçerken perdenizin kumaşına göre seçim yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, kadife, keten gibi klasik perdelerle organze ya da ipek tüller tercih edebilirsiniz.

 • Kumaşına karar verdikten sonra doğru tül perde seçimi için tül perdenizin boyuna karar vermelisiniz. Kısa ya da uzun tül, hangisini istediğinize karar verdikten sonra dikkat etmeniz gerekenlerden biri tül perde ölçüsünü doğru almaktır. Tül perde ölçüsü eni korniş genişliğiyle aynı, boyu ise tavan ile yer arasındaki yükseklikten 2-3 cm kısa olmalıdır.

 • Doğru tül perde rengini seçerken perde ve fonunuza, iç dekorasyondaki büyük alanlara dikkat etmelisiniz. Tül perdeler genellikle beyaz seçilse de kalın perde ve fonunuza uygun açık, uçuk renklerden seçebilir, farklılık yaratabilirsiniz.

Tül perde seçimi için uzman ipuçlarını sizin için derledik. Siz de tül seçiminde bu tüyolara dikkat ederek dekorasyonunuz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Salon Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

salon perde seçimi

Salon, sık sık vakit geçirilen, misafirlerin ağırlandığı odalardan biri. Bu yüzden, çoğu zaman diğer odalara oranla salon dekorasyonuna çok daha fazla dikkat edilir. Peki, salona perde seçimi nasıl olmalı, salon perdeleri seçilirken nelere dikkat edilmeli? Öğrenmek için okumaya devam edin!

 • Salon perdenizi seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey salonunuzun ışık kalitesi. Eğer salonunuzda güneşli bir atmosfer istiyorsanız, hafif, ince kumaş bir tül tercih ederek güneş ışınlarının içeri girmesine izin verebilirsiniz.

 • Eğer salonunuz çok güneş alıyorsa ve siz de güneş almasını istiyorsanız, keten, polyester gibi dayanıklı kumaşlar tercih edebilirsiniz.

 • Salon perdelerinizi seçerken duvar, zemin, koltuk ve halılarınızın renklerine dikkat edin. Eğer ev dekorasyonunuzdaki büyük alanlar hareketliyse salon perdelerinizi düz seçebilir, büyük alanlar düz ise perdelerinizi desenli seçerek perde kumaşınızdan koltuk kırlentleri yaparak uyum yakalayabilirsiniz.

 • Salon için genellikle beyaz düz tül tercih edilse de dokulu tüller seçebilir ya da perde ve fon perdenize uygun farklı bir renk kullanabilirsiniz. Bu, ev dekorasyonunuzun farklılaşmasına destek olacaktır.

 • Eğer salonunuz küçükse, tavanı alçaksa düz renklerde perde seçmek yararınıza olacaktır. Düz ve açık renklerde seçeceğiniz salon perdeleri odanızı daha büyük göstermenize ve tavan yüksekliğinin normal algılanmasına destek olacaktır.

Salon perde seçimi için uzman ipuçlarını öğrendiniz. Yatak odası perde seçimi nasıl olmalı diye düşünüyorsanız okumaya devam edin, tüyoları öğrenin!

Yatak Odası Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru yatak odası perde seçimiyle odanızı şık gösterebilir, rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Yatak odası perde seçimi için tüyoları sizin için derledik. Okumaya devam edin!

 • Yatak odası perde seçimi için öncelikle karar vermeniz gereken şey odanıza ışık girmesini isteyip istemediğinizdir. Eğer ben karanlık olmadan uyuyamam diyenlerdenseniz black-out gibi kalın kumaşlardan üretilen perdelere şans verebilirsiniz.

 • Eğer yatak odanız küçükse odanızın büyük görünmesi için perde seçimi büyük önem kazanır. Eğer odanızın büyük görünmesini istiyorsanız açık renkli bir tül, tülünüze uygun daha koyu bir perde seçebilirsiniz.

 • Perdelerinizin rengini seçerken duvarlara ve zemine göre hareket edebilir, odanızdaki eşyalar düz ise desenli perdeler tercih ederek şıklık katabilirsiniz.

 • Yatak odanıza perde seçerken kullanımı pratik, kolay temizlenebilen perdeler tercih edin. Perdelerin çok toz toplayan eşyalardan biri olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir uyku için düzenli olarak temizliğini yapın.

7/24 rahat bir uyku ve huzurlu bir yatak odası için tercih etmeniz gereken perde tüyolarını artık biliyorsunuz. Siz de yatak odası için perde seçiyorsanız tüyolarımıza uyun, rahat ve şık yatak odanızın keyfini sürün.

Perde Renk Seçimi

Eve perde seçimi yaparken hangi renk seçmeliyim, nasıl renk seçeceğimi bilmiyorum diyorsanız okumaya devam edin!

Perdenizin rengini seçerken duvar, döşeme, aksesuarlar ve odanın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. İşte, doğru perde rengini seçebilmeniz için tüyolar…

 • Öncelikle duvar, zemin, koltuk gibi odada büyük yer kaplayan alanlara bakın. Büyük yer kaplayan bu eşyaların ortak renk tonunu belirleyin.

 • Odadaki büyük yer kaplayan eşyaların desenli mi yoksa düz mü olduğuna bakın. Eğer bu eşyalar sadeyse odaya renk katmak için farklı, desenli kumaşlar ya da farklı renkler tercih edebilirsiniz.

 • Perde rengi seçiminde oda büyüklüğü büyük önem taşır. Özellikle küçük odalarda daha açık renklerde, sade ve tek renk perde seçmek odayı daha büyük ve daha ferah gösterir. Aynı zamanda, odada çok fazla desen ve renk kullanıldıysa perdeleri tek renk seçerek odada denge ve ferahlık sağlanabilir.

Artık perde seçimi nasıl yapılır biliyorsunuz. Ev dekorasyonuna dair daha fazla bilgi için 2022 ev dekorasyon trendleri, tablo seçimi, şömine seçimi nasıl olmalıdır gibi makalelerimizi inceleyebilir, uzman dekorasyon ipuçlarımızı okuyabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?