Rutubet Nasıl Önlenir?

Duvarlarınızda rutubet mi var? Rutubet kokusu nasıl giderilir, rutubet nasıl önlenir, küflü duvarlar nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz duvar önünde saksıda yeşil bitkiler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Rutubet hepimizin evinde meydana gelebilecek bir sorun. Siz de rutubet nasıl geçer, küf kokusu nasıl gider merak ediyorsanız, yazının devamında bulacağınız püf noktaları işinize yarayacaktır.

Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Evinizdeki rutubet birçok farklı sebepten kaynaklanabileceği için önce genel tavsiyelerimizden başlayalım: Çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı mutlaka küflü alanlardan uzak tutun ve plastik eldiveniniz ile hava filtreli maskenizi takmadan küflü bölgeye müdahale etmeyin. Kullanacağınız temizlik ürününün kullanma talimatlarına mutlaka uyun. Ürünü kullanmadan önce ufak ve göz önünde olmayan bir bölgede deneyin.

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Buğuyu Engelleyin

Çoğu durumda evde rutubet kokusu ve küf kokusuna sebep olan şey buğudur. Bu yüzden, rutubet kokusu nasıl gider diyorsanız öncelikle sorunun kaynağına inmemiz ve günlük alışkanlıklarımızı ona göre yeniden düzenlememiz gerekebilir. Rutubet sorunu ciddi bir hal almış ise profesyonel yardım almanız gerekebilir. Daha hafif durumlarda ise rutubet nasıl önlenir diyorsanız rutubet ve küf oluşmasını önlemek için:

  • Mümkün olduğunca pencereleri açarak evinizi daha sık havalandırın.

  • Evde üretilen buharı minimuma indirin. Yemeklerinizi pişirdiğiniz tencere ve kapların kapaklarını kapatarak büyük bir adım atabilirsiniz.

  • Eğer evdeki buğulaşmalar devam ediyorsa rutubetin nedeni su kaçıran borular olabilir.

Küflere Karşı Etkili Bir Ürün Seçin

Küflü duvar nasıl temizlenir diyorsanız, küflü alanların çoğu sizi fazla uğraştırmadan kolayca temizlenebilir. Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu beyazlatıcılar bunun için birebirdir. Her zaman olduğu gibi sağlığınız ve güvenliğiniz için gerekli tedbirleri alın, ürünün kullanma talimatını okuyun, mutlaka eldiven ve hava filtreli maske giyin. Bulunduğunuz alanı iyice havalandırmayı da unutmayın.

Rutubetli veya Küflü Bölgeyi Temizleyin

Peki, duvardaki rutubet nasıl temizlenir? Rutubetli veya küflü bölgenin büyüklüğüne ve evinizin neresinde olduğuna bağlı olarak uygulayacağınız yöntem değişebilir. Sorun kıyafetlerinizin ufak bir bölgesindeyse yarım saat boyunca sirke-su karışımında bekleteceğiniz kıyafetinizi etiketinde belirtilen mümkün en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Sorun duvarlar, banyo veya pencerelerdeyse işe koyulmadan mutlaka maske ve eldiven giyin. Sorunlu bölgeyi ıslak bir bezle ovun. İstediğiniz etkiyi sağlamazsa, Domestos Kar Beyazı dökün ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında bölgeyi su ile hafifçe temizleyin ve kullandığınız tüm ürünleri hemen çöpe atarak evden dışarı çıkartın.

Duvar küfü

Fazla Zarar Görmüş Elbise veya Araç Gereçlerinize Veda Etmeniz Gerekebilir

Bazı durumlarda rutubet kıyafetlerinize veya evdeki diğer araç gereçlerinize geri dönüşü olmayan zararlar vermiş olabilir. Her ne kadar üzücü olabilse de bu durumda söz konusu eşyalarımızla vedalaşmamız gerekebilir.

Peki, evdeki rutubet kokusu nasıl giderilir? Kıyafetlerinize ek olarak, kumaşlardaki rutubet kokusunu ve küf lekelerini gidermek kolay olmayabilir ama imkansız değildir. Tek yapmanız gereken Yumoş gibi etkili parfümlü bir deterjanla yıkamak. Kumaşın cinsine göre yıkama sıcaklığını ayarlayın ve ürünün kullanma talimatlarına göre önerilen miktarda deterjan kullanarak yıkayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?