Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Rutubet Nasıl Önlenir?

Duvarlarınızda rutubet mi var? Rutubet kokusu nasıl giderilir, rutubet nasıl önlenir, küflü duvarlar nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Beyaz duvar önünde saksıda yeşil bitkiler
Reklam
Sign Up Banner

Rutubet hepimizin evinde meydana gelebilecek bir sorun. Siz de rutubet nasıl geçer, küf kokusu nasıl gider merak ediyorsanız, yazının devamında bulacağınız püf noktaları işinize yarayacaktır.

Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Evinizdeki rutubet birçok farklı sebepten kaynaklanabileceği için önce genel tavsiyelerimizden başlayalım: Çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı mutlaka küflü alanlardan uzak tutun ve plastik eldiveniniz ile hava filtreli maskenizi takmadan küflü bölgeye müdahale etmeyin. Kullanacağınız temizlik ürününün kullanma talimatlarına mutlaka uyun. Ürünü kullanmadan önce ufak ve göz önünde olmayan bir bölgede deneyin.

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Buğuyu Engelleyin

Reklam

MPU Sign Up Banner

Çoğu durumda evde rutubet kokusu ve küf kokusuna sebep olan şey buğudur. Bu yüzden, rutubet kokusu nasıl gider diyorsanız öncelikle sorunun kaynağına inmemiz ve günlük alışkanlıklarımızı ona göre yeniden düzenlememiz gerekebilir. Rutubet sorunu ciddi bir hal almış ise profesyonel yardım almanız gerekebilir. Daha hafif durumlarda ise rutubet nasıl önlenir diyorsanız rutubet ve küf oluşmasını önlemek için:

  • Mümkün olduğunca pencereleri açarak evinizi daha sık havalandırın.

  • Evde üretilen buharı minimuma indirin. Yemeklerinizi pişirdiğiniz tencere ve kapların kapaklarını kapatarak büyük bir adım atabilirsiniz.

  • Eğer evdeki buğulaşmalar devam ediyorsa rutubetin nedeni su kaçıran borular olabilir.

Küflere Karşı Etkili Bir Ürün Seçin

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Küflü duvar nasıl temizlenir diyorsanız, küflü alanların çoğu sizi fazla uğraştırmadan kolayca temizlenebilir. Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu beyazlatıcılar bunun için birebirdir. Her zaman olduğu gibi sağlığınız ve güvenliğiniz için gerekli tedbirleri alın, ürünün kullanma talimatını okuyun, mutlaka eldiven ve hava filtreli maske giyin. Bulunduğunuz alanı iyice havalandırmayı da unutmayın.

Rutubetli veya Küflü Bölgeyi Temizleyin

Peki, duvardaki rutubet nasıl temizlenir? Rutubetli veya küflü bölgenin büyüklüğüne ve evinizin neresinde olduğuna bağlı olarak uygulayacağınız yöntem değişebilir. Sorun kıyafetlerinizin ufak bir bölgesindeyse yarım saat boyunca sirke-su karışımında bekleteceğiniz kıyafetinizi etiketinde belirtilen mümkün en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Sorun duvarlar, banyo veya pencerelerdeyse işe koyulmadan mutlaka maske ve eldiven giyin. Sorunlu bölgeyi ıslak bir bezle ovun. İstediğiniz etkiyi sağlamazsa, Domestos Kar Beyazı dökün ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında bölgeyi su ile hafifçe temizleyin ve kullandığınız tüm ürünleri hemen çöpe atarak evden dışarı çıkartın.

Duvar küfü

Fazla Zarar Görmüş Elbise veya Araç Gereçlerinize Veda Etmeniz Gerekebilir

Bazı durumlarda rutubet kıyafetlerinize veya evdeki diğer araç gereçlerinize geri dönüşü olmayan zararlar vermiş olabilir. Her ne kadar üzücü olabilse de bu durumda söz konusu eşyalarımızla vedalaşmamız gerekebilir.

Peki, evdeki rutubet kokusu nasıl giderilir? Kıyafetlerinize ek olarak, kumaşlardaki rutubet kokusunu ve küf lekelerini gidermek kolay olmayabilir ama imkansız değildir. Tek yapmanız gereken Yumoş gibi etkili parfümlü bir deterjanla yıkamak. Kumaşın cinsine göre yıkama sıcaklığını ayarlayın ve ürünün kullanma talimatlarına göre önerilen miktarda deterjan kullanarak yıkayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Bazı Evler Daha Nemli Olur?

Apartmanların en alt katlarında, güneş almayan dairelerde daha çok nem görülür. Çatı akıntıları veya su deposu da yine rutubet artışının sebebidir. Daire seçerken bu noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Çamaşırlardan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Bez Dolapta Neden Küf Oluşur?

Bez dolabı silmek için hazırladığınız bezin fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Eğer silme işlemi bittikten sonra bez dolabın kumaşı nemli kalır ya da kurumazsa, nem nedeniyle istenmeyen kokular ya da küf oluşabilir.

Odanın Havası Nasıl Temizlenir?

Evinizde oturma odası, salon, mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarınızda soluduğunuz havanın temiz olması çok önemlidir. Bunu sağlamanın en kolay yollarından biri odayı sık sık havalandırmak olsa da özellikle kış aylarında bu pek de mümkün olmayabilir. Oda havası nasıl temizlenir sorusunun en basit cevaplarından biri hava temizleyici özelliği olan Benjamin, Yelken Çiçeği, Aloe Vera, Duvar Sarmaşığı, Paşa Kılıcı, Bambu Palmiyesi gibi bitki ve çiçekleri evinizin uygun alanlarına yerleştirmektir.

Aslen yayınlandı