Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Rutubet Nasıl Önlenir?

Duvarlarınızda rutubet mi var? Rutubet kokusu nasıl giderilir? Evinizdeki rutubet kokusunu gidermenin etkili yöntemlerini burada keşfedin!

Güncellenmiş

küf nasıl önlenir

Rutubet hepimizin evinde meydana gelebilecek bir sorun. Biz de rutubetten nasıl kurtulunur diye daha fazla düşünüp taşınmamanız için size pratik birkaç yol göstermeye karar verdik.

Evinizdeki rutubet birçok farklı sebepten kaynaklanabileceği için önce genel tavsiyelerimizden başlayalım.

  • Çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı mutlaka küflü alanlardan uzak tutun ve plastik eldiveniniz ile hava filtreli maskenizi takmadan küflü bölgeye müdahale etmeyin.
  • Kullanacağınız temizlik ürününün kullanma talimatlarına mutlaka uyun.
  • Ürünü kullanmadan önce ufak ve göz önünde olmayan bir bölgede deneyin.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Buğuyu engelleyin

Çoğu durumda evdeki rutubetin nedeni buğudur. Bu yüzden sorunun kaynağına inmemiz ve günlük alışkanlıklarımızı ona göre yeniden düzenlememiz gerekebilir. Rutubet sorunu ciddi bir hal almış ise profesyonel yardım almanız gerekebilir. Daha hafif durumlarda ise;

  • Mümkün olduğunca pencereleri açarak evinizi daha sık havalandırın.
  • Evde üretilen buharı minimuma indirin. Yemeklerinizi pişirdiğiniz tencere ve kapların kapaklarını kapatarak büyük bir adım atabilirsiniz.
  • Eğer evdeki buğulaşmalar devam ediyorsa rutubetin nedeni su kaçıran borular da olabilir.

Küflere karşı etkili bir ürün seçin

Küflü alanların çoğu sizi fazla uğraştırmadan kolayca temizlenebilir. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu beyazlatıcılar bunun için birebirdir. Her zaman olduğu gibi sağlığınız ve güvenliğiniz için gerekli tedbirleri alın, ürünün kullanma talimatını okuyun, mutlaka eldiven ve hava filtreli maske giyin. Bulunduğunuz alanı iyice havalandırmayı da unutmayın.

Rutubetli veya küflü bölgeyi temizleyin

Rutubetli veya küflü bölgenin büyüklüğüne ve evinizin neresinde olduğuna bağlı olarak uygulayacağınız yöntem değişebilir. Sorun kıyafetlerinizin ufak bir bölgesindeyse yarım saat boyunca sirke-su karışımında bekleteceğiniz kıyafetinizi etiketinde belirtilen mümkün en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Sorun duvarlar, banyo veya pencerelerdeyse işe koyulmadan mutlaka maske ve eldiven giyin. Sorunlu bölgeyi ıslak bir bezle ovun. İstediğiniz etkiyi sağlamazsa, Domestos beyazlatıcı dökün ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında bölgeyi su ile hafifçe temizleyin ve kullandığınız tüm ürünleri hemen çöpe atarak evden dışarı çıkartın.

Fazla zarar görmüş elbise veya araç gereçlerinize veda etmeniz gerekebilir

Bazı durumlarda rutubet kıyafetlerinize veya evdeki diğer araç gereçlerinize geri dönüşü olmayan zararlar vermiş olabilir. Her ne kadar üzücü olabilse de bu durumda söz konusu eşyalarımızla vedalaşmamız gerekebilir.

Kıyafetlerinize ek olarak, kumaşlardaki rutubet kokusunu gidermek kolay olmayabilir ama imkansız değildir. Tek yapmanız gereken Rinso gibi çiçek kokusu özleri olan bir deterjanla yıkamak. Kumaşın cinsine göre yıkama sıcaklığını ayarlayın ve ürünün kullanma talimatlarına göre önerilen miktarda deterjan kullanarak yıkayın.

Güvenlik Uyarısı:

Çamaşır suyunu dikkatli kullanın – talimatlarına uyun, eldiven giyin ve odanın yeterince havalandığından emin olun.

Aslen yayınlandı