Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Mermer Masa Kullanımı ve Avantajları

“Mermer masa kullanışlı mı, mermer masa bakımı nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız, yazımızda tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Mermer Masa Kullanımı ve Avantajları

Dekorasyon dünyasının vazgeçilmezi olan ve her dönem popülerliğini devam ettiren mermer masaların bu kadar ön plana çıkmasının nedeni, kuşkusuz mermerin doğal yapısının farklı renk ve desen çeşitliliği sunmasıdır. Yaşam alanları için en güzel alternatiflerden biri olarak ön plana çıkan mermer masalar, kişiye özel olarak üretilir ve bu yönüyle benzersizdir. Peki, evlerinizin en gösterişli eşyalarından olan mermer masaların temizliği ve bakımı nasıl olmalıdır? Yıllarca modası geçmeyecek ender aksesuarlardan biri olan mermer masa kullanımı ile ilgili verdiğimiz çözüm önerileri işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Mermer masanızın üzerinde oluşan çiziklerden kurtulmak, daha parlak ve ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlamak için profesyonel mermer ustalarından destek almak en doğru tercihlerden biri olacaktır.

Mermer Masa Bakımı Nasıl Yapılır?

Birbirinden eşsiz desen ve renklere sahip olan mermer, yapısı gereği dayanıklı bir malzeme olsa da lekelenme ve çizilmelere karşı savunmasızdır. Mermer masanızın doğal görünümünü uzun süre muhafaza etmek ve gelecek nesillere aktarabilmek için, mermer temizleme ve bakımı ile ilgili ipuçlarına önem vermelisiniz.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos
Mermer Nasıl Temizlenir?
Mermer masanızı temizlemek için, mermer yüzeyler için uygun olan temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz. Düzenli olarak ılık su ve yumuşak bir süngerle bakımı yapılan mermer masalar için ekstra bir temizlik işlemi gerekmeyecektir.

5 Adımda Mermer Masa Bakımı

 1. Mermer masanızın temizliğini yumuşak bir bez ve sabunlu su kullanarak nazikçe yapmalısınız. Düzenli olarak temizlenen mermer masanızın özel bir temizlik işlemine gereksinimi kalmayacaktır.
 2. Masanızın lekelenmesini ve çizilmesini önlemek için bardak altlığı ve nihale gibi koruyucu ürünler kullanmaya özen gösterirseniz, masanızın doğal yapısının bozulmasının önüne geçebilirsiniz.
 3. Eğer masanızın yüzeyinde ağır kirler ve lekeler oluştuysa mermer yüzeyler için özel olarak geliştirilen leke giderici solüsyonlar ya da seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanmayı tercih etmelisiniz. Kimyasal madde ve asit içeren geleneksel ev temizleyicilerinden mutlaka uzak durmaya özen gösterin. Özellikle tuz ruhu, kireç çözücü, sirke, aşındırıcı ve çizici özellikte olan temizlik ürünlerini mermer masanızda kesinlikle kullanmayın. Bu tür temizlik maddeleri mermerin doğal yüzeyine zarar verir ve matlaşmasına neden olabilir.
 4. Mermer, sert ve dayanıklı bir üründür ancak az da olsa gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mermer masanızı temizledikten sonra ıslak olarak bırakmamaya çalışın ve tercihen mikrofiber bir bez yardımıyla hemen kurulayın. Böylece sıvının mermere işlemesini engellemiş olursunuz.
 5. Güçlü renklere sahip olan kahve, çay, köri, kimyon gibi baharatlar ve yeşil sebzeler, mermer masanızın yüzeyine kendi renklerini kolayca bırakabilir. Bu durumda masanızı hiç beklemeden hemen temizlerseniz, daha güçlü deterjanlara gerek kalmadan masanızı ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu tür lekeleri çıkarmakta zorlanırsanız, çamaşır suyu kullanmak da bir seçenek olabilir. Ancak çamaşır suyu kullandığınızda yüzeyi bolca suyla durulamayı ihmal etmeyin.

Mermer Masa Avantajları

Klasik güzelliği, lüks ve gösterişli şıklığı ile modern dekorasyon trendleri arasında ön plana çıkan mermer masalar, hijyenik ve konforlu bir kullanım sağlar. Mermer masaların en önemli avantajları şunlardır:

 • Mermer masalar, insan sağlığına zararlı maddeler içermez ve güvenli bir kullanım olanağı sunar. Bu nedenle aileniz ve çocuklarınızla birlikte gönül rahatlığı ile yemeklerinizi yiyebilirsiniz.
 • Temizliği ve bakımı son derece kolay olan mermer masalarınızı yumuşak dokulu bir bez yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Mermer, yapısı itibarıyla sağlam ve dayanıklı bir malzeme olduğu için uzun yıllar doğallığını, şeklini ve gösterişini koruyabilir.
 • Gösterişli ve lüks bir görüntü sergileyen mermer masalar, bulundukları mekâna klasik ve modern bir hava kattığı için ekstra bir dekorasyon ürünü kullanmanıza gerek kalmaz.
 • Düzensiz bakımdan veya hatalı kullanımdan dolayı zarar görmüş mermer masalar, profesyoneller tarafından yapılacak işlemlerle tekrar eski güzelliğine ve ışıltısına kavuşabilir.

Bunlara Dikkat

Mermer masalarınızı ilk günkü doğallığı ve güzelliği ile uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, üzerine doğrudan yapışkan, sıcak veya soğuk malzemeleri koymaktan kaçınmalısınız.

Mermer Masa Dezavantajları

 • Mermer masalar, dikkatli temizlik ve uygun bir bakım gerektirir. Bu nedenle her zaman çok dikkatli olunmalı ve mermer yüzeye uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır. En ufak bir ihmalde masanız çizilebilir veya rengi matlaşabilir.
 • Yapısı gereği sert ve soğuk bir yüzeye sahip olan mermer masalar, özellikle kış aylarında çocuklarınızın ders çalışması ya da eğlenceli boyama aktiviteleri yapması için uygun değildir.
 • Mermer, çok ağır bir malzeme olduğu için masanızın yerini değiştirmek için her zaman profesyonel bir yardım almanız gerekir.
 • Granit ve benzeri diğer taş yüzeylerle karşılaştırıldığında mermer, yaygın olarak kullanılan birçok malzemeye karşı hassastır. Kola, kahve ve birçok temizlik ürünü mermer masanın yüzeyini boyayabilir. Bu da çok sık temizlik yapmanıza neden olur.
 • Her zaman bardak altlığı veya nihale gibi koruyucu ürünler kullanmanız gerekir. Aksi halde düz bir bardak dahi halka şeklinde iz bırakacaktır.
 • Daha uzun süre kullanmak istediğiniz mermer masanızın üstünü düzenli olarak bir örtü ile kapatmanız gerekir. Ayrıca yılda en az bir kez mermer masanın yüzeyini profesyonellere cilalatmanız önerilir. Bu işlemin maliyeti ise alacağınız hizmetin sayısına göre değişiklik gösterecektir.

Aslen yayınlandı