Mutfak Tezgahı Seçimi: Granit mi Mermer mi?

Granit mi mermer mi? Mutfak tezgahı değiştirmeden önce granit ve mermere ilişkin bütün detayları öğrenerek seçim yapmaya ne dersiniz?

Güncellenmiş 27 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
parlak mermer tezgahın bulunduğu mutfak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mutfak tezgahı değiştirme projeniz var ama siz hala granit ve mermer arasında kararsız mı kaldınız? Granit ve mermerin kullanım, temizlik, bakım ve dayanıklılık açısından avantaj ve dezavantajlarını değerlendirdiğimiz rehber niteliğindeki yazımızda tüm sorularınız cevaplarını buluyor.

Granit mi Mermer mi?

Hem granit hem de mermer tezgahlar, yaşam alanlarındaki güzel görünümlerini senelerce koruyabilirler. Doğal olarak herkes kendi zevkine uygun, şık bir mutfağa sahip olmak ister. Mutfak tezgahı, mutfakta şıklığını tamamlayan önemli bir unsur olduğundan mutfak tezgahı seçimi de önemlidir. Bu durumda mutfak tezgahı için mermer mi granit mi ikilemi arasında kalmanız da oldukça normaldir. Ayrıca mutfak tezgahı değiştirmek hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir. Dolayısıyla seçim yaptıktan sonra karar değiştirmek sizi daha çok yorar. Bu yüzden mutfak tezgahı değiştirme konusunda karara varmadan önce mermer ve granit farkı ile iki malzemenin de artıları ve eksilerini bilmek önemlidir. Peki, granitle mermer arasındaki fark tam olarak nedir?

Granit ve Mermer Arasındaki Fark Nedir?

mermer banyo yüzeyleri

Öncelikle granit ve mermeri tanıyalım. Mermer tipik olarak damarlı ve sade, granit ise kristalize ve gösterişli bir görünüme sahiptir. Bunların her ikisi de gözenekli, püskürük doğal taşlar kategorisindedir. Granit, magmatik bir kayadır ve oldukça dayanıklı, temizlenmesi görece daha kolay olan doğal bir taştır. Mermer, yer kabuğundaki tektonik kayma nedeniyle yoğun basınç ve ısıya maruz kalan kireçtaşından oluşur. Turunçgiller, sirke, şarap, domates gibi yiyeceklerin yanı sıra bazı temizlik ürünleri de dahil olmak üzere asitlere karşı duyarlıdır. Her iki taş da oldukça iyi dayanıklılık sunar. Peki, bu durumda hangisini tercih etmeliyiz? Mermer mi granit mi? Gelin konuyu biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Görünüm Farkı

 • Granit, görünüm olarak kristalize küçük taneli bir yapıya sahiptir. Renkleri, farklılık gösteren desenler olarak görünürler. Örneğin granit bir tezgahta genellikle koyu tonlarda mavi, yeşil, turuncu, pembe, kırmızı gibi renklerde küçük desenler görebilirsiniz.

 • Mermerde ise damarlı görünümdedir ve rengi genellikle aynı tonlardadır. Örneğin gri-mavi renk bir mermer tezgahın, damarı andıran desenleri de mavi olur.

Görünüm açısından granit mi mermer mi seçmeliyim diyorsanız; sade bir şıklıktan yanaysanız mermer, gösterişli bir şıklık arıyorsanız granit sizin için doğru bir seçim olabilir.

2. Dayanıklılık Farkı

Granit mermer midir? Hayır. Bu taşların her ikisi de tamamen doğal ve toprağın derinliklerinden çıkarılmış olsa da farklı özelliklere sahiptirler. Mermer-granit farkını şöyle açıklayabiliriz:

 • Granit ile mermer arasındaki en büyük fark gözenek yapısıdır. Mermer, granitten daha yumuşak ve gözeneklidir.

 • Kristal yapısı sayesinde, aşınmaya, lekelenmeye ve renk bozulmasına karşı daha dayanıklı olan granit ise tüm doğal taşların en güçlüsü olarak kabul edilir. Mermerden daha sert olduğu için çizilmelere karşı daha dayanıklıdır.

Dayanıklılık sizin için önemli ise granit mi mermer mi sorusunun sizin için cevabı granit olacaktır.

3. Sağlık Açısından Farkları

Doğal granitin güzelliği ve sahip olduğu geniş renk ve desen skalası tartışma götürmez. Peki, granit tezgah sağlıklı mı? En sağlıklı mutfak tezgahı hangisi?

 • Granit tezgahlar güzelliğini doğadan alsa da, doğal olarak oluşan radyoaktif elementler de içerebildiklerini duymuşsunuzdur. Granit gibi taşlar topraktan çıkarıldığında doğal olarak bu radyoaktif elementleri içerirler ve bazen radon gazı yayabilirler.

 • Kulağa endişe verici gelse de bu konuyla ilgili birçok araştırma, endişelenmeye gerek olmadığını göstermiştir. Zira, radon çevremizdeki her yerde olduğu için evinizin dışındaki topraktan bile granit tezgahtan daha fazla radon yayılır.

 • Mermer yüzeyler, doğal olarak mikroskobik partikülleri uzak tutma yeteneğine sahiptir. Dolayısıyla mermeri sağlık açısından düşünecek olursak mermer, evinizin patojen ve alerjenlerden uzak kalmasını sağlayabilir.

Peki, bakım ve temizlik kolaylığı açısından inceleyecek olursak granit tezgah mı mermer tezgah mı?

4. Bakım Açısından Farkları

mermer mi granit mi

Mermer de granit de yapılarındaki farklılıklar nedeniyle farklı düzeyde bakım gerektirir. Mutfak temizliği için tezgah bakımı ve temizliği çok önemlidir, dolayısıyla aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

 • Birçok kişi granitin, kuvars veya seramik karo ile karşılaştırıldığında orta düzeyde bakım gerektirdiği konusunda hemfikirdir.

 • Mermer yüksek bakım gerektirir. Ayrıca lekelere hızlı müdahale etmezseniz lekeler kalıcı hale gelebilir. Asitli malzemelerin tezgaha değmesinden kaçınmak, dökülenleri hızlı bir şekilde silmek ve temizlik ürünlerinin dikkatli seçilmesi önemlidir.

 • Granit bakterilere karşı son derece dayanıklıdır ve leke tutmaması için cilalanmıştır. Ancak parlaklığı korumak için granit tezgahları da düzenli ve dikkatli bir şekilde temizlemeniz gerekir. Matlaşma tehlikesine karşı, granit üzerinde de sirke veya çamaşır suyu gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Ayrıca, granit çizilebileceği için aşındırıcı bir süngerle temizlenmemelidir.

 • Peki, mermer tezgah ve granit tezgah sıcaktan etkilenir mi? Her iki taş da ısıya dayanıklıdır; ancak mutfakta sıcak tencere ve tavalara, banyoda ise sıcak saç aletlerine karşı dikkatli olunmalıdır.

 • Hem mermer hem de granit tezgahlar en fazla iki yılda bir doğru şekilde mühürlenmelidir. Her iki taş da gözenekli bir yapıya sahip olduğu için mühür değiştirilmediğinde, sıvılar taşa nüfuz edebilir ve lekelenmeye sebep olabilir. Bu nedenle mühürleme yapmak tezgahınızın ömrünü uzatacaktır.

 • Granit ve mermerin rutin temizliği ise daha kolaydır. Geliştirilmiş özel formülüyle mermer ve granit yüzey temizliği için tasarlanmış Cif Zemin Uzmanı jel temizleyici mermer ve granit tezgah kullanımı için idealdir.

Mermer mi Granit mi?: Avantaj ve Dezavantajları

mermer tezgah üzerinde bulaşık süngerleri, sarı eldiven ve bulaşık deterjanı

Mermer Tezgah Kullanımı Avantajları

 • Mermer yüzeyler, insan sağlığına zararlı maddeler içermez ve güvenli bir kullanım olanağı sunar. Bu nedenle aileniz ve çocuklarınızla birlikte gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 • Temizliği ve bakımı son derece kolay olan mermer masa, tezgah veya mermer yüzeyler yumuşak dokulu bir bez yardımıyla kolayca temizlenebilir.

 • Mermer, yapısı itibarıyla sağlam ve dayanıklı bir malzeme olduğu için uzun yıllar doğallığını, şeklini ve gösterişini koruyabilir.

 • Mermeri temizlerken, mermer yüzeyler için uygun olan temizlik ürünlerini tercih ettiğiniz sürece mermer için ekstra bir temizlik işlemi gerekmeyecektir.

 • Düzensiz bakımdan veya hatalı kullanımdan dolayı zarar görmüş mermer masa, tezgah ve yüzeyler, profesyoneller tarafından yapılacak işlemlerle tekrar eski güzelliğine ve ışıltısına kavuşabilir.

Mermer Tezgah Kullanımı Dezavantajları

 • Mermer yüzeyler, dikkatli temizlik ve uygun bir bakım gerektirir. Bu nedenle her zaman çok dikkatli olunmalı ve mermer yüzeye uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Granite göre mermer, en ufak bir ihmalde çizilebilir veya rengi matlaşabilir.

 • Granit ve benzeri diğer taş yüzeylerle karşılaştırıldığında mermer, yaygın olarak kullanılan birçok malzemeye karşı hassastır. Kola, kahve ve bazı temizlik ürünleri mermer masanın yüzeyini boyayabilir. Bu da sık temizlik yapmanıza neden olabilir.

 • Mermer tezgah veya yüzeyler için her zaman nihale gibi koruyucu ürünler kullanmanız gerekir. Aksi halde düz bir bardak dahi halka şeklinde iz bırakacaktır.

 • Daha uzun süre kullanmak istediğiniz mermer tezgahınızı yılda en az bir kez profesyonellere cilalatmanız önerilir. Bu işlemin maliyeti ise alacağınız hizmetin sayısına göre değişiklik gösterecektir.

granit sağlıklı mı

Granit Tezgah Kullanımı Avantajları

 • Granit, eviniz için tercih edebileceğiniz en dayanıklı ve uzun ömürlü tezgah materyallerinden biridir.

 • Granit sürdürülebilir olduğu için çevre dostu bir seçimdir.

 • Granit tezgahlar ısıya maruz kaldığında erimez veya kabarmaz. Piyasadaki ısıya en dayanıklı tezgahlardan biridir. Fırından çıkardığınız bir tepsiyi, herhangi bir zarar vermeden direk tezgaha koyabilirsiniz. Düşük bir ihtimal olsa dahi, zarar vermekten kaçınmak için yine de nihale kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Çiziklere karşı oldukça dayanıklıdır. Üzerinde gıdalarınızı doğrayabilirsiniz ancak bu bıçaklarınızı köreltebilir.

 • Granit tezgahlı bir mutfak tercih ederseniz alttan montajlı evye seçebilirsiniz. Bu, kırıntıların veya dökülenlerin doğrudan ve kolaylıkla lavaboya doğru silinmesine olanak verir.

 • Granit, renkli ve tanecikli bir yapıya sahip olduğundan mutfak tasarımınıza uyum sağlayan birçok seçeneğe sahip olabilir.

Granit Tezgah Kullanımı Dezavantajları

 • Granit, kesinlikle bütçenize en uygun tezgah malzemesi değildir. Aslında, standardın üzerinde bile denebilir. Ancak yine de ödediğinizin karşılığını uzun yıllar kullanmayla almış olursunuz. Granit tezgahların maliyetini azaltmak istiyorsanız, granit döşeme yerine granit fayans kullanmayı düşünebilirsiniz.

 • Leke ve bakteri oluşumunu önlemek için granitin senede bir veya iki senede bir şeklinde olmak üzere cilalanması/mühürlenmesi gerekir.

 • Granit, keskin veya ağır bir cisim düştüğü takdirde çatlayabilir veya kırılabilir. Ancak bu genellikle yalnızca tezgahın zayıf bir noktasına denk gelmesi durumunda olur.

Mutfak dekorasyonunuz için mermer mi granit mi kullanacağınız konusunda artık daha kolay karar verebilirsiniz. Hala emin olamıyorsanız, dekorasyon uzmanlarından yardım alarak mutfağınıza en uygun tasarımı sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?