Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Granit ve Mermer Temizliği

Granit ve mermer nasıl silinir ve temizliği nasıl yapılır bilmek çok önemlidir. Yazımızın devamını okuyarak granit ve mermer yüzeyler nasıl temizlenir püf noktaları ile öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Granit ve Mermer Zemin Nasıl Temizlenir?

Evinizin zeminini granit veya mermer ile döşemek odalarınızı, özellikle de banyonuzu görkemli bir hale getirebilir. Aynı zamanda öyle sağlam ve dayanıklıdırlar ki bu döşemeleri yıllarca yıpranmadan kullanabilirsiniz. Bakımı doğru şekilde yapmak için yazımızı okumaya devam edin.

Granit ve mermer yüzeyler doğal malzemelerden yapıldığı için özel bir bakım gerektirir. Bunun da sebebi granit ve mermer yüzeylerin yapılarının seramik ve fayanslardan farklı olmasıdır. Bundan dolayı sıradan temizlik malzemeleri ile temizlendiklerinde yıpranabilirler. Yani granit veya mermer temizliği yaparken biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Aslında yapmanız gereken şeyler hem kolay hem de döşemelerinizin en iyi şekilde gözükmesini istiyorsanız kesinlikle vakit harcamaya değer şeyler. Daha fazla vakit kaybetmeden granit ve mermer nasıl temizlenir anlatalım.

Granit ve mermer yüzeylerin temizliği için özel olarak geliştirilen Cif Jel Zemin Uzmanı, pH nötr formülü ile dernlemesine temizlik ve bakım sağlar.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Granit ve Mermer Yüzeylerdeki Kir ve Çiziklerle Mücadele

Granit veya mermer zeminler nasıl temizlenir öğrenmek sandığınızdan daha kolay. Bu temizliği iki açıdan ele almamız gerekiyor. İlk olarak belirgin kir ve çizik izlerinden kurtulmak için nasıl bölgesel zemin temizliği yapmanız gerektiğine değinelim:

 1. Öncelikle mermer ve granit yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş Cif Jel Zemin Uzmanı gibi pH derecesi nötr olan az miktarda bir temizlik ürününü, soğuk su ile hafifçe nemlendirilmiş yumuşak mikrofiber beze dökün.
 2. Sonra, kir veya çiziğin olduğu yüzeyi çizikle aynı doğrultuda olacak şekilde düz hareketlerle hafifçe bastırarak silin. Silerken ovalamaya ne kadar alışmış olsanız da yuvarlak hareketlerden kaçının ki yüzeye zarar gelmesin.
 3. Kir veya çizik gözle görülmez hale geldikten sonra temizlediğiniz bölgeyi kuru bir bezle silip döşemelerinizin parıltısını ortaya çıkarın!

Bunlara Dikkat

 • Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.
 • Seçtiğiniz temizlik yöntemini önce göze çarpmayan bir noktada test ederek kullanacağınız yüzeye zarar vermediğinden emin olun.

Granit ve Mermer Zeminlerin Temizliğinin Düzenli Olarak Yapılması

Şimdi de granit ve mermer zeminlerin temizliğinin düzenli olarak nasıl yapılması gerektiğine değinelim. Granit ve mermer zeminlerin temizliği için takip etmeniz gereken en pratik adımlar şunlardır:

 • Öncelikle, bu yüzeylere özel bir temizlik malzemesi kullanmaya özen gösterin.
 • Temiz, yumuşak bir paspas ile bütün yüzeyi hafif ve narin hareketlerle silin.
 • Daha sonra kovayı boşaltıp yerine sadece soğuk su koyun. Yerleri soğuk suyla tekrar paspaslayıp kalan deterjan artıklarını silin.
 • Son olarak kuru ve temiz bir mikrofiber bezle zemini silerek döşemelerinizin parıltısını ortaya çıkarın! Mermer ve granit yüzeylerde su lekeleri oluşabileceğinden bu yüzeylerin kendiliğinden kurumasına izin vermeyin.

Granit ve Mermer Temizliğinde Hangi Ürünlerden Kaçınılmalı?

Granit ve mermer yüzeyler doğal malzemelerden yapıldığı için bazı ürünlerden kaçınmanız gerekecektir. Çünkü bu ürünler bu yüzeyler üzerinde iz bırakıp zarar verebilir. İşte granit ve mermer yüzeylerin temizliği sırasında kaçınmanız gerekenler:

 • Sıradan yer temizliği ürünleri yerine özel mermer veya granit temizleyicileri kullanmalısınız.
 • Fayans temizleyicileri mermeri matlaştırabilir.
 • Sirke gibi çok asidik veya çok bazik yapıda olan malzemeler.
 • Bulaşık telleri gibi sert dokulu bezler.
 • Tekerlekleri veya hortum uçları yüzeyi çizebileceğinden elektrik süpürgelerinden de kaçınmakta fayda var. 

Mermer ve Granit Bakımı

Granit ve mermer zeminlerin temizliği eğer üzerinde çok fazla birikmiş kir yoksa daha kolaydır. Bu yüzden ilk olarak bazı engelleyici önlemler alarak toz ve kir birikiminin önüne geçip yüzeylerin çizilip hasar görmesini engelleyebilirsiniz.

 • Granit zeminli giriş kapısının önüne bir paspas koyarsanız, o paspas ayakkabıların tabanından gelen tozu, kiri ve küçük kum ve taş taneciklerini yakalayarak döşemelerinize zarar vermesini engelleyebilir.
 • Döşemelerin üstüne koyduğunuz saksı gibi sert tabanlı cisimlerin altına her zaman yumuşak bir altlık koyun ki bu sert cisimler yüzeyi çizip zarar vermesin.
 • Alternatif olarak yüzeyi granit veya mermer koruyucu bir madde ile kaplatarak döşemelerinizin zarar görmesine engel olabilirsiniz.
 • Granit ve mermer zeminler çabuk leke tutar. Bu tip zeminlere bir şey dökerseniz çabucak temizlemeniz çok önemlidir. Özellikle portakal suyu veya sirke gibi asitli sıvılar bu tip zeminlere zarar verebilir. Böyle bir durumda, dökülen sıvıyı emici bir bezle, sürtmeden yani bezi bastırıp çekerek bir an önce temizlemeli, arkasından da bir miktar temizleyici jel ile ve bol su ile yıkamalısınız.
 • Aslen yayınlandı