Keyfinizi İkiye Katlayın: Balkon Dekorasyon Fikirleri

Balkon keyfi yapmayı sevenler için hem küçük, hem de büyük balkonlarda uygulayabileceğiniz birbirinden şık fikirlerimiz var.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dekore Edilmiş Balkon

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Keyfinizi İkiye Katlayın: Balkon Dekorasyon Fikirleri

Evin en güzel ve en özel alanlarından biri olan balkonlar, açık havanın keyfini doyasıya çıkarmanızı sağlayan odalardır. Özellikle büyükşehirde yaşıyorsanız, evin bunaltıcı ortamından uzaklaşmak istediğinizde kendinizi balkona atabilir, bu alanı dönüştürerek çay-kahve köşesi veya kitap okuma alanına çevirebilirsiniz. Balkon keyfi yapmayı sevenler için hem küçük, hem de büyük balkonlarda uygulayabileceğiniz birbirinden şık fikirlerimiz var. Modern balkon dekorasyon önerileri ile, tüm sıkıntınızı atmanızı sağlayacak yepyeni bir alan kurmak sizin elinizde. 

Günün yorgunluğunu atmanızı, kendi sebzelerinizi yetiştirmenizi ve temiz havanın keyfini çıkarmanızı sağlayacak ferah bir bahçe için, ''Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır?'' yazımızdan en yaratıcı fikirlere ulaşabilirsiniz.

Küçük Balkon Dekorasyon Fikirleri

Yaratıcı balkon dekorasyon tasarımları arasında gidip geliyor ve ''Keşke benim de balkonum böyle olsa'' diyorsanız, harekete geçmenin tam zamanı. Küçük balkonlar işlevsiz görünse de, toparlayıcı ekipmanlar kullanarak balkonunuzu olduğundan daha geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

  • Zeminden başlayın

Küçük balkonu daha geniş ve ferah göstermek için, ilk olarak işe zeminden başlayın. Balkon dekorasyon malzemeleri satan yapı marketlerden, zemin için ahşap görünümlü seramikler seçin. Ahşap seramikler, karo zemine göre daha hoş bir görüntü sunar. 

  • Balkon dekorasyon malzemeleri kullanın

Mobilya seçimine geçmeden önce, ilk olarak balkon duvarlarını düzenlemeniz gerekir. İşe, balkon rengini belirleyerek başlayın. Açık veya sıcak mat renkler, balkonun daha canlı görünmesini sağlar. Koyu renkler ise balkonun ferahlığını yok edebilir. Balkon rengine karar verdikten sonra, duvarlara ahşap levha veya duvar rafları koyabilirsiniz. Levha ve raflar, saksı, kitap, mum, el feneri gibi ürünleri koyabilmeniz için ekstra alan sağlar. Aynı zamanda dekorasyonu tamamlar. Balkon dekorasyon önerilerinden bir diğeri, duvarlara çerçeve ve tablolar yerleştirmektir. Bir konsept belirleyerek balkonunuzu sevdiğiniz bir temaya bürüyebilirsiniz. Eğer deniz ve mavilikleri seviyorsanız, balkon duvarlarında çapa, deniz feneri, deniz kabuğu, deniz yıldızı gibi farklı malzemeler asabilirsiniz.

  • Mobilya seçimi

Balkonunuzda uzun saatler boyunca oturmak ve kitabını okumak istiyorsanız, mobilya seçimi konusunda dikkatli olmalısınız. Yaratıcı balkon dekorasyon tasarımlarında büyük mobilyalara yer verilse de, oturma takımları küçük balkonlar için uygun değildir. Bunun yerine balkonunuzun ölçüsünü alarak uygun boyutlarda bir sedir yaptırabilir ve kendinize oturma köşesi yapabilirsiniz. Alandan tasarruf etmek için, duvara monte edilen küçük masalar da işinizi görecektir. Eğer sedir yerine yemek ve keyif kahveleri için bir alan düşünüyorsanız, açılır kapanır sandalye ve masaları tercih edebilirsiniz. Sadece ihtiyaç anında kullanılan bu parçalar, alandan büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Oturma alanı için yeterli bütçeniz yoksa, balkon dekorasyon fikirlerinde sıkça kendine yer bulan paletleri kullanabilirsiniz. 2-3 adet paleti üst üste koyup, en üst kısmını büyük boy minderlerle kapatın ve yeni oturma alanınızın konforunu çıkarın.

  • Çiçeksiz olmaz

Balkon dediğiniz çiçeksiz olmaz elbette. Ancak küçük balkonlarda alanı akıllıca kullanmak gerekir. Bu yüzden, daha önce söylediğimiz gibi çiçek saksılarını ahşap raflara dizebilir, asma bitkileri duvara monte edebilirsiniz. Çiçekleri balkon demirlerine asabilir veya sarmaşık gibi bitkileri sadece tek bir duvara sabitleyerek tüm duvarı kaplamasını sağlayabilirsiniz. 

Balkonunuzu kişisel zevklerinize göre dekore ettikten sonra hep tertemiz ve güzel kalmasını sağlamak için, ''Balkon temizliği nasıl yapılır?'' yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Büyük Balkon Dekorasyon Fikirleri

Büyük balkonlarda dekorasyon daha kolay görünse de, aslında daha fazla detay gereklidir. Alanı gereksiz eşyayla doldurursanız, sıkıcı bir balkon elde edersiniz. Ancak çok boş bırakırsanız, balkon eski cazibesini kaybeder. Bu yüzden büyük balkon dekorasyon önerilerine mutlaka şans verin.

  • Oturma alanı

Büyük balkonlarda mobilya kullanımı çok önemlidir. Eğer yeterli alana sahipseniz, balkon dekorasyon malzemeleri satan yerlerden balkon için özel olarak üretilen oturma takımlarını alabilirsiniz. Kendi takımınızı oluşturmak istiyorsanız, en köşe kısım için büyük bir koltuk ve yanlarına en fazla 2 adet tekli koltuk alabilirsiniz. Oturma alanını balkonun sakin ve en huzurlu köşesine yerleştirmeye çalışın.

  • Yemek alanı

Büyük balkonlarda yemek yemenin keyfi bir başkadır. Özellikle yaz aylarında bu fırsatı değerlendirmek için, ahşap masa ve sandalyeler alabilirsiniz. Eğer oturma alanınız yeterli büyüklükteyse, buna uygun olarak bir masa alabilirsiniz.

  • Aydınlatma

Geniş balkonu ferah göstermek için aydınlatma kullanımı da önemlidir. Balkonun merkezi kısmında beyaz led ışıklar kullanın. Özel günler ve kutlamalar için, tavanın kenarlarına renkli ledler döşeyebilirsiniz. Balkonda kitap okuyup kahve içebileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz bir alan kurmayı düşünüyorsanız, bu alanda loş ışıklar kullanabilirsiniz. 

  • Salıncak

Büyük balkon dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası haline gelen salıncak, günün yorgunluğunu atmanızı sağlar. Tavandan asılarak kurulan tek kişilik salıncaklar, hem ortamda şık bir görünüm sunar, hem de işlevseldir. 

  • Dekorasyon

Büyük balkon dekorasyon fikirlerinde, çok büyük ürünlere yer verilmez. Bunun yerine detay parçalar seçilir. Balkonunuza uyum sağlayacak siyah veya krem tonlarındaki küçük bir vitrinde, dekor ürünlerini sergileyebilir, tablolar için duvarları kullanabilirsiniz. 

  • Bitki seçimi

Büyük balkonlarda küçük saksı çiçeklerine çok fazla yer vermeyin. Bunun yerine Areka palmiyesi, starliçe, salon sarmaşığı gibi büyük boyutlu bitkileri tercih edin. Balkonun köşelerine yerleştirilen orta boyutlu meyve ağaçları da dekorasyonu tamamlayan unsurlar arasındadır. 

Dekorasyon sadece evlerde değil, ofis ve yurt gibi alanlarda da önemli bir unsurdur. Yurt odanızı güzelleştirmek için öneriler yazımıza göz atarak küçük dokunuşlar yapabilir ve bulunduğunuz ortamı daha keyifli bir alana dönüştürebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Balkon Dekorasyon Fikirleri

Cam Balkon Dekorasyon Fikirleri

Cam balkonları dekore ederken yeterli alanınız varsa, balkonunuza oturma köşesi oluşturun. Bitkileri asmak için duvarlardan faydalanın. Özellikle sarmaşık bitkisi, cam balkonlarda sıklıkla tercih edilir. Cam balkonda ferahlığı sağlamak için, camın önünü kapatacak büyüklükte ürünler kullanmayın. 

Otantik Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Otantik bir görüntü oluşturmak için, balkonunuzda mutlaka ahşap ürünlere yer verin. Birbirini çeken canlı ve neon renkleri kombinleyin. Palmiye ve kılıç bitkisi gibi büyük çiçekleri uygun köşelere yerleştirin.

Dar Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dar balkonlarda, uzun ince sedirler kullanabilirsiniz. Alandan tasarruf etmek için, duvara monteli masaları tercih edin. Açılır kapanır sandalyeler, balkona giriş çıkışınızı kolaylaştırın. Eşyaların hepsini bir köşeye yığmak yerine parçalar halinde yerleştirin. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?