Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yurt Odanızı Güzelleştirmek için Öneriler

Dekorasyonda küçük dokunuşlar büyük farklar yaratabilir. Size vereceğimiz önerilerle fazla vakit harcamadan iddialı ve etkileyici yurt odaları yaratmanız mümkün.

Güncellenmiş

Genç Odası Dekoru
Reklam
Sign Up Banner

Yurt odanız, özellikle sınav zamanlarında en çok vakit geçirdiğiniz alandır. Küçük dokunuşlarla, tek tip dizayn edilmiş bu sıkıcı odalara ruh katabilir ve odanızı daha çok benimseyebilirsiniz. Ayrıca iyi dekore edilmiş odalar, yaratıcılığınıza da katkıda bulunacaktır. Size verdiğimiz önerilerle çok küçük bütçeler, az el emeği ve kısıtlı zaman harcayarak hayranlık bırakan bir oda yaratabilirsiniz.

Odanızı ne kadar güzel döşeseniz de temiz ve düzenli olmadığı sürece hoş gözükmeyecektir. Hijyen için tercih edeceğiniz Domestos çamaşır suyu ve Cif yüzey temizleyici gibi temizlik ürünlerinizi yine dekoratif bir kutu içinde yatağınızın altında ya da dolabınızın üstünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yatak Başları Işıldasın

Pil ile çalışan ışık zincirleri, özellikle yatak başlarında kullanıldığı zaman, tüm odaya modern ve genç bir stil kazandırır. Yatak başucuna çift taraflı bantlarla asacağınız ışıklara, fotoğraflarınızı da ekleyip muhteşem bir görüntü yakalayabilirsiniz. Ucuz beyaz tüller de ışık zincirlerine sarıldıklarında, ışığı yumuşatarak hoş bir dekor oluşturabilir.

Doğayı Odanıza Taşıyın

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kolay bakımları, az suya ihtiyaç duymaları ve hava şartlarına karşı dayanıklı olmalarıyla sukulent ya da kaktüsler yurtlar için ideal bitki türleridir. Bununla beraber, bazı sukulent türleri (paşa kılıcı, aloe vera) güzel görünmelerinin yanı sıra, havayı temizleme özelliğine sahip oldukları için yatak odalarında bulundurulmaları önerilmektedir. Siz de kendinize bu yeşil arkadaşları edinip odanızda bohem bir tarz yaratabilirsiniz.

Yurt odanızı paylaştığınız arkadaşlarınızla benzer renkleri kullanmak, odanıza daha hoş bir hava kazandıracak. Arkadaşlarınızla aynı desenleri kullanmasanız bile aynı tonlarda geometrik veya çiçekli desenler kullanmanız odanızda eklektik bir tarz yaratmanızı sağlayacaktır.

Rahatlık ve Şıklık Bir Arada

Uyandığınız zaman ayaklarınızın altında yumuşacık bir halının dokunuşu kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlarken odanıza da sıcacık bir ev görüntüsü verebilir. Bunun için pahalı, kabartmalı ve tüylü halılar aramanıza gerek yok. Eski tişörtlerinizi yırtıp ip haline getirebilir ve bunlardan yuvarlak halılar ya da paspaslar örebilirsiniz. Kendinize daha da güveniyorsanız, ponponlardan halı yapımını araştırabilir ve daha profesyonel bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Renkli Yastıklar

Işık zinciri seçerken led olmasına özen gösterin. Led ışıklar az pil tükettikleri için hem daha uzun süre yanar hem de ısınmadıkları için yangın riski yoktur. Ayrıca tek renk ışıklar gözlerinizi daha az yoracaktır.

Rengarenk Yastıklar ve Örtüler

Yurt odalarının en büyük alanını kaplayan eşyalar yataklardır. Bu nedenle yatağınız sadece yattığınız, uyduğunuz, oturduğunuz ve kitap okuduğunuz alan değil, dekorasyondaki en önemli piyonunuzdur. Tatlı renklerde, kolay buruşmayan bir kumaştan pike örtüsü ve bu örtüye uyumlu yastıklarla yurdun en iddialı odasına sahip olabilirsiniz.

Çalışma Masası Şıklığı

Çalışma masanızın üzerine koyabileceğiniz hem fonksiyonel hem dekoratif yüzlerce ürün var. Kalemliklerinizin dibini simle kaplayabilir, masanızdaki odak noktasını buraya çekebilirsiniz. Bunun haricinde masanıza koyduğunuz not tutacaklarından zımbanıza kadar her şey aslında bir dekorasyon fırsatıdır. Yapışkan renkli bantları kullanarak, bu küçük aletleri kaplamak çok ekonomik ve az zaman alan bir dekorasyon çözümüdür.

Duvara Karşı

Duvarlar yine yataklar gibi dekorasyona en uygun alanlardır. String-art tarzı kendin yap projelerinizi asabileceğiniz gibi sevdiğiniz posterleri de duvara asmaktan kaçınmayın. Küçük fotoğraflar duvarlara geometrik şekiller oluşturarak asıldığında dikkat çekici görüntüler oluşturacaktır.

Odanızın duvarına bir şey asmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken şey, asmaya karar verdiğiniz objenin ağırlığıdır. Çoğu yurtta, yurt duvarlarında çivi çakılmasına izin verilmeyeceği için asacağınız eşyanın fazla ağır olmaması gerekmektedir. Çift taraflı bantlar yaklaşık 7 kilograma kadar taşıyabilmekle birlikte çıkartırken iz bırakmadığı için yurt odalarının dekorasyonları için ideal yardımcılardır.

Kitap Kaplama Sanatı

Yukarıda sayılan hemen hemen her şeyi yaptınız ama hala küçük dokunuşlar istiyorsanız bu öneri tam size göre! Üniversitede kullandığınız kalın ders kitaplarını farklı renklerde kaplayarak yan yana veya üst üste dizdiğinizde gökkuşağı görüntüsü elde edebilirsiniz. Üniversitede kitap kaplamak pek görülen bir şey olmasa da kitaplarınızı daha sonra ikinci el olarak satarken kapakları daha az yıpranmış kitapların daha çok tercih edileceğini de hatırlatmak isteriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt Odasını Nasıl Temiz Tutarım?

Odada bulunduracağınız küçük bir el süpürgesi yurtta hayat kurtarabilir ve bu sayede temizliği beklemeden küçük parçaları ortadan kaldırabilirsiniz. Odanızdaki buzdolabına kötü koku oluşmaması için bir tabak içinde karbonat koymak da pratik bir çözüm olacaktır. Okul veya yurt gibi kalabalık alanlarda sık sık bulunuyorsanız grip aşısı olarak mikroplara karşı bağışıklık kazanmayı da deneyebilirsiniz.

Yurt Odasında Hangi İlaçlar Bulundurulmalı?

Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları mutlaka odanızda bulundurun. Bunun dışında ağrı kesici, alerji kremi, yanık kremi, çeşitli vitaminler ve yara bantlarını içeren bir sağlık dolabı oluşturun. Böylece acil durumlarda eczane aramak zorunda kalmadan ilk tedaviyi yapabilirsiniz.

Çalışma Masası Nasıl Yerleştirilir?

Masanızı temizledikten sonra eşyalarınızı yerleştirmeye başlayabiliriz. Öncelikle büyük eşyaları yerleştirmeye başlayın. Bu şekilde yavaş yavaş her bir dosya, belge ve eşyayı gerektiği yere koyabilirsiniz. Birbiriyle alakalı şeyleri birbirine yakın yerlere koymayı unutmayın. Mesela not defterinizi telefonunuzun yanına koymak telefon geldiğinde not almanızı da kolaylaştıracaktır. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız şeyleri rahat ve çabuk ulaşılabilir yerlere yerleştirdiğinizden emin olun.

Çalışma Masası Toplamaya Nereden Başlanır?

Konu masanızı toplamaksa ilk yapacağınız şey masanızı dağıtmak olmalı. Yani masanızdaki her şeyi ortaya çıkarın, hiçbir şey yerleşik kalmasın. Sanki masanızı yeni alıp her şeyi üstüne koymuşsunuz gibi olsun. Böylece her şeyi daha sonra tekrar düzenlemek daha kolay olacaktır.

Çalışma Masamdaki Kabloları Nasıl Saklarım?

Kablolarınızı bir arada tutup daha düzenli bir görünüm vermek için kablo saklama kutuları kullanabilirsiniz. Bu sayede masanız daha düzgün ve düzenli görünürken hem insanlar kablolarınıza takılıp düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaz hem de hangi cihazın hangi kabloya bağlı olduğunu daha çabuk bulabilirsiniz.

Aslen yayınlandı