Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Karşılaştırma: Torbalı ve Torbasız Elektrikli Süpürgeler

Kapsamlı bir temizlik için torbalı ve torbasız elektrikli süpürgelerin avantajlarını öğrenmek ister misiniz? Yeni bir süpürge almayı düşünüyorsanız bu yazı kafanızdaki bütün sorulara cevap olacak.

Güncellenmiş

Reklam
Karşılaştırma: Torbalı ve Torbasız Elektrikli Süpürgeler

Yeni bir elektrikli süpürge satın almak basit bir iş gibi gözükse de çok sayıda seçenek ve farklı teknoloji arasında hangi süpürgenin sizin için uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Seçenekleri daraltmak için toz torbalı ve toz torbasız modelleri inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

Herhangi bir elektrik süpürgesi almadan önce filtre sistemini incelemek için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Torbalı ve Torbasız Elektrik Süpürgelerinin Farkı

Toz haznesi tasarımı, süpürgede toplanan tozu ve kiri nasıl atacağınızı belirler. Toz torbalı ya da torbasız modeller, tozları vakumlama kabiliyetleri açısından benzer şekilde çalışır. Ek olarak, her iki tip de ulaşılması zor yerleri temizlemenizi sağlayacak çeşitli aksesuarlarla birlikte gelir. Bununla birlikte, toz haznesi tasarımının tozları nasıl attığınızın ötesinde farklı etkileri vardır. Hangi modelin sizin için daha iyi olduğuna karar vermek için torbalı ve torbasız modellerin avantajlarını ve dezavantajlarını kıyaslayabilirsiniz.

Elektrikli süpürgelerin vakumlama gücü, süpürge boş ve tam performans ile çalıştığı durumda geçerlidir. Çoğu modelde süpürge toz ve kirle doldukça, vakum gücü de azalır.

Torbalı Elektrikli Süpürgesinin Avantajları

Hijyenik temizlik: Torbalı süpürgeler, kir ve tozları kapalı bir torba içinde muhafaza ettiğinden oldukça hijyeniktir. Teknolojik gelişmeler, sadece elektrikli süpürgenin kullanımı sırasında değil, torbayı üniteden çıkarırken de kir, kalıntı ve olası alerjenlerin güvenli bir şekilde tutulmasına yardımcı olur. Kaliteli bir toz torbası, potansiyel alerjenlerin havaya geri dönmelerini ve muhtemelen sağlığınızı etkilemelerini önler.

Alerjisi olanlar için daha iyi: Alerjisi olanlar için genellikle torbalı elektrik süpürgeleri önerilir. Torbanın kendisi mükemmel bir filtre işlevi görür ve içindeki toz ve döküntüleri hapsetmede son derece etkilidir. Torbalar hava geçirmez olduğundan, toz ve alerjenlerin tekrar havaya kaçması ve sizi tekrar etkilemesi neredeyse imkansızdır.

HEPA filtreleme: Torbalı elektrikli süpürgeleri genellikle HEPA filtreleri kullanır. Bir filtrenin “HEPA” adını kullanabilmesi için 0,3 mikron veya daha büyük partiküllerin en az % 99.97'sini yakalayabilmesi gerekir. Bunun da ötesinde HEPA filtrelerinin diğer herhangi bir filtre türüne kıyasla havadan daha fazla toz topladığı bilinmektedir.

Torbalı Elektrikli Süpürgelerin Dezavantajları

Torba maliyeti: Toz torbalarının doldukça yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Bu, elektrikli süpürgenizi kullandığınız süre boyunca tekrar eden bir torba maliyeti anlamına gelir. Satın aldığınız modele bağlı olarak toz torbalarının fiyatı değişiklik gösterebilir.

Torba performansı: Bir torba henüz tam olarak dolu olmasa bile, elektrikli süpürgenizin performansıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Torba dolduğunda süpürgenin genel performansı da düşmeye başlar.

Bunlara Dikkat

Torbasız süpürgeler, alerjik yatkınlığı olan kişiler için %100 koruma sağlamayabilir.

Torbasız Elektrikli Süpürgenin Avantajları

Ekonomik: Bir kez satın aldıktan sonra torbasız bir elektrik süpürgesinin kullanım ömrü boyunca toplam maliyeti, torbalı muadilinden daha ucuzdur. Torbasız modellerdeki çıkarılabilir toz haznesi süpürgenin kullanım ömrü boyunca kullanılır.

Kolay kullanım: Torbasız elektrikli süpürgelerde standart olan şeffaf bölmeler, süpürgenin ne zaman boşaltılması gerektiğini görmeyi sağlar. Süpürgenin etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını, kir toplayıp toplayamadığınızı kolayca görebilirsiniz.

Çevre dostu: Torbalı modellerle karşılaştırıldığında, torbasız bir elektrikli süpürge çevre dostu bir seçenektir. Torbalı süpürgeler, kullanım ömrü boyunca yüzlerce torba kullanırken, torbasız süpürgelerle tozlar dışında doğaya fazladan bir madde atmanız gerekmez.

Torbasız Elektrikli Süpürgelerin Dezavantajları

Alerjenlere maruz kalma: Torbasız elektrikli süpürgeler kullanıcıları torbalı bir modelden daha fazla toza ve alerjene maruz bırakabilir. Toz haznesini boşaltırken toz ve alerjenlerin yeniden havaya karışması mümkündür.

Aslen yayınlandı