Elektrik Süpürgesi Seçimi: Toz Torbalı Mı Toz Torbasız Mı?

Elektrik süpürgesi seçimi yapmaya çalışırken toz torbalı mı toz torbasız mı diye kararsız kalmış olabilirsiniz. Süpürge karşılaştırma yazımız karar vermenizi kolaylaştıracak.

Güncellenmiş 16 Haziran 2022

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Süpürge karşılaştırma

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Elektrikli süpürge, bugüne kadar icat edilmiş en çok işe yarayan ev aletlerinden biridir. Yaşam alanınızdaki havanın temizlenmesini sağlar ve alerji oluşumunu engeller. Elbette herkes evinde en iyi süpürgeyi kullanmak ister. Siz elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli diye düşünürken, bu konu etrafında elektrikli süpürge toz torbalı mı toz torbasız mı ve elektrikli süpürge motor gücü kaç olmalı gibi başka birçok sorunun ortaya çıktığını fark edersiniz. Elektrikli süpürge karşılaştırma yazımız aklınızdaki bütün sorulara cevap olacak.

Elektrik Süpürgesi Seçimi: Toz Torbalı mı Toz Torbasız mı?

Karar vermeniz gereken temel unsurlardan biri, torbalı ya da torbasız elektrikli süpürge seçmektir. Geleneksel olarak, elektrikli süpürgeler tozu ve kiri bir torbanın içinde biriktirir ve o torbanın da düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Torbalı elektrik süpürgeleri torbasızlara göre tozu daha çok tutsa da sürekli torba almanız gerekeceğinden, bütçeniz darsa torbasız olanı tercih edebilirsiniz.

Torbasız elektrik süpürgesi son yıllarda popüler olmuştur. Tozu kendi içinde toplayan bir bölümü vardır ve işiniz bittikten sonra bu bölümdeki kiri çöpe boşaltabilirsiniz. Çoğu kişi, torbasız elektrikli süpürgeyi hem kullanması daha kolay hem de daha ekonomik bulmaktadır. Bunun yanında, eğer evinizde alerjisi olan varsa, tozu çöpe boşaltmak iyi bir fikir değildir. Eğer dikkatli olmazsanız, temizliğe başlamadan öncekinden daha fazla sorunla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Genel olarak bu karar, kişisel tercihe bağlıdır. Torbalı ve torbasız olmak üzere birçok iyi kalite ve yüksek vakum gücü sağlayan elektrikli süpürge bulmak mümkündür. Şimdi en çok kullanılan çeşitlere bir göz atalım.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Elektrik Süpürgesi Nasıl Seçilir?

  Her sene tasarımı yenilenen elektrikli süpürgeler elektrik süpürgesi seçimi yapmayı şüphesiz zorlaştırır. Peki, kapsamlı bir temizlik için size en uygun olan süpürgeyi nasıl bulursunuz? Burada, en çok kullanılan süpürge çeşitleriyle birlikte avantajlarını ve dezavantajlarını bulabilirsiniz.

  1. 1

   Robotlu Elektrik Süpürgesi

   En son teknolojik gelişmeler ile otomatik olarak ayarlayabileceğiniz ve belirli bölgeleri kendi kendine temizleyebilen robotlu elektrik süpürgesi yaratıldı. Bu modeller, etraflarında plastik koruyucular ve engelleri sezebilen sensörlerle donatıldıkları için kazaları da önleyebilirler. Evde yokken bile süpürgeyi çalıştırıp kendi kendine temizlemesini sağlayabilirsiniz! Bazılarının görüşüne göre, odanın köşe ve kenarlarını süpüremediği için her yeri temizliyor sayılmaz. Robotlu elektrik süpürgesi daha pahalı olsa da kullanışlı olduğundan verdiğiniz paraya değecektir.

  2. 2

   El Süpürgesi

   Ağırlığı hafif ve torba gerektirmeyen küçük elektrikli süpürge çeşididir. Dökülen kırıntıları temizlemek ve evin en çok kirlenen yerlerinde günlük temizliğin sağlanması için kullanılır. Ofis ya da çalışma odası gibi yerlerde sıklıkla kullanılır. Fakat normal boyuttaki elektrikli süpürgenin yerini tutması beklenemez; sadece hızlı ve ufak çaplı temizlik amacıyla kullanılabilir.

  3. 3

   Kablosuz Süpürge

   Bu modeller hafif tasarımlıdır ve tekrar şarj edilebilen pil sistemiyle çalışır. Daha uzun çalışabilen güçlü modelleri piyasaya sürülse de bu modeller genellikle küçük evler için ideal olup mutfak gibi çok kullanılan yerlerin temizliği için uygundur. Apartman dairesinde yaşayanlar için ikinci en iyi seçenektir.

  4. 4

   Silindir Elektrik Süpürgesi

   Silindir modeller, hortumuyla süpürülen küçük ve tekerlekli yapıda olanlardır. Tekerlekleri sayesinde siz süpürürken arkanızdan gelir. Bu tür tasarım, hareket etmede ve merdivenleri temizlemede kolaylık sağlar. Silindir elektrik süpürgeleri en hafif elektrikli süpürge olup boyutundan dolayı saklaması daha elverişlidir. Yaşlılar ve kas, eklem ağrıları yaşayanlar için uygundur. Genellikle silindir modellerde halı temizleme başlıkları bulunmaz ve temizliği zor olan halı modellerinde pek kullanışlı değildir.

  5. 5

   Dikey Elektrikli Süpürge

   Dikey elektrikli süpürge, özellikle halı olan yerlerde yüksek vakum gücü sağlar ve silindir elektrik süpürgelerden daha büyük kapasiteleri vardır. Kalabalık ve zeminleri sürekli kirlenen yerlerde işe yararlar. Uç kısmına takılan fırçalı başlık halıya yapışan saçları temizleyebildiği için, evcil hayvanı olanlar tarafından tercih edilir. Daha ağır yapıda oldukları için köşeleri temizlemede ve merdivenlerden yukarı çıkarmada zorluk yaşanabilir. Bu yüzden çift katlı evler için uygun olmayabilir.

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli süpürge, herhangi bir ev için en gerekli cihazdır. Evinizi temiz tutarak kiri toplamanın, evcil hayvan tüylerini temizlemenin ve tozu emmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Fakat yukarıda açıkladığımız gibi kablolu veya kablosuz, toz torbalı vs toz torbasız pek çok model varken hangisinin evinize ve yaşam tarzınıza uygun olacağını nerden bileceksiniz? Size yardımcı olmak için, bir elektrikli süpürge karşılaştırma rehberi oluşturduk ve göz önünde bulundurmanız gereken seçenekleri ve özellikleri açıkladık. 

Torbalı - Torbasız Elektrik Süpürgesi Farkı

Toz haznesi tasarımı, süpürgede toplanan tozu ve kiri nasıl atacağınızı belirler. Toz torbalı ya da torbasız modeller, tozları vakumlama kabiliyetleri açısından benzer şekilde çalışır. Ek olarak, her iki tip de ulaşılması zor yerleri temizlemenizi sağlayacak çeşitli aksesuarlarla birlikte gelir. Bununla birlikte, toz haznesi tasarımının tozları nasıl attığınızın ötesinde farklı etkileri vardır. Toz torbalı mı toz torbasız süpürge mi daha iyi karar vermek için torbalı ve torbasız modellerin avantajlarını ve dezavantajlarını aşağıda kıyaslıyoruz.

1. Toz Torbasız Süpürge Temizliği: Avantajlar ve Dezavantajlar

Torbasız Elektrik Süpürgesi Avantajları:

Torbasız Elektrik Süpürgesi Dezavantajları:

Alerjenlere maruz kalma: Torbasız elektrikli süpürge kullanıcıları torbalı bir modelden daha fazla toza ve alerjene maruz kalabilir. Toz haznesini boşaltırken toz ve alerjenlerin yeniden havaya karışması mümkündür. 

2. Toz Torbalı Süpürge Temizliği: Avantajlar ve Dezavantajlar

Torbalı Süpürge Avantajları:

Torbalı Süpürge Dezavantajları:

Kablolu Kablosuz Elektrikli Süpürge Farkı

Kablosuz elektrikli süpürgelerin ince, hafif ve taşınabilir tasarımı onları evde pratik kullanım için uygun hale getirir. Ancak az toz toplama kapasiteleri ve pil ömrü gibi  sınırlamalar, kablosuz süpürgelerin tüm evler için uygun olmadıkları anlamına gelir. Kablosuz süpürgeler nadiren kablolu elektrikli süpürgelerin temizleme gücüyle eşleşebilmektedir. Her ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını aşağıda sıralıyoruz.

1. Kablosuz Elektrikli Süpürgeler: Avantajlar ve Dezavantajlar

Kablosuz Süpürge Avantajları:

Kablosuz Süpürge Dezavantajları:

Kablolu Elektrikli Süpürgeler: Avantajlar ve Dezavantajlar

Kablolu Süpürge Avantajları:

Kablolu Süpürge Dezavantajları:

Elektrikli Süpürge Toz Torbalı mı Toz Torbasız mı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?