Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardıroplar şu anda çok popüler ve bunun iyi bir nedeni var. Peki, kapsül gardırop nedir? Gelin moda endüstrisini sersemleten bu fenomeni yazımızla keşfedelim.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kapsül gardırop

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Her sabah, içinde kendinizi rahat hissedeceğiniz bir kıyafet bulmakta zorlanıyor musunuz? Daha da kötüsü, gardırobunuzda giyecek hiçbir şeyiniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? Kesinlikle yalnız değilsiniz! Her gün ne giyeceğinizi düşünmek vakit kaybına neden olur. Bu kadar kolay olduğu varsayılan bir kararı almak zamanınızdan götürüyorsa güne nasıl olumlu başlayabilirsiniz ki? Bazılarımız için kıyafet seçmek zor olabilir, ancak basit bir çözüm var: Bir kapsül gardırop kurmak! Bir kapsül gardırop oluşturmak hayatınızı pratikleştirmek için birebirdir. Peki kapsül gardırop nedir?

Kapsül gardırobun ne olduğu, kapsül gardıropta olması gerekenler ve kapsül dolap örnekleri hakkında bu eksiksiz rehberi, hayatınızı kolaylaştırmak için derledik.

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardırop, birbirini tamamlayan sınırlı sayıda değiştirilebilir giysi parçalarıdır. Bunlar genellikle modası geçmeyen ve ağırlıklı olarak nötr renklerden oluşan klasik parçalardan oluşur. Kapsül gardırop, küçük bir giysi seçkisiyle farklı kıyafetler oluşturmanıza olanak tanır.

Kapsül gardırop kavramı, son yıllarda sosyal medyada çok popüler oldu ve çokça tartışıldı. Ancak bu konsept çok da yeni değil. Her şey gardırop danışmanı ve yazar Susie Faux'nun 1970'lerde kapsül gardırop konseptini icat etmesiyle başladı. Kaliteli ve kullanım yelpazesi geniş kıyafetlerin yeterince olmamasından duyduğu eksiklik bu fikri oluşturmasının nedenlerindendi.

Kapsül gardırop konsepti daha sonra 1985 yılında tasarımcı Donna Karan'ın Seven Easy Pieces serisini yaratmasıyla ABD'ye yayıldı. Modellerinin hepsi body giymişti ve onlarla çeşitli kombinler yaratarak yedi parça kıyafet sergilemişti. Defile başarılı oldu ve değiştirilebilir minimalist bir gardırop fikrinin popülerliği arttı. Bu fikir, son yıllarda tekrar trend oldu, çünkü birçok kişi kapsül gardırop listesi yapmanın hayatımızı çok daha kolay ve iyi hale getirdiğinin farkına vardı.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kapsül Gardırop Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  Kapsül gardırop listesi yapmak istemeniz için pek çok neden var. Bunlar:

  1. 1

   Daha az “karar yorgunluğu” yaşarsınız.

   Gereğinden fazla karar vermeye çalıştığınız için “karar yorgunluğu” yaşadığınız oldu mu? Beynimiz gün içinde sadece belirli sayıda karar vermeye programlanmıştır. Bu programın dışına çıktığı anda yorulur ve daha fazla karar vermek için mücadele etmeye başlar. Bu durum da “karar yorgunluğu” yaşamanıza neden olur. Kapsül gardırop sahibi olmak ise, daha az sayıda ve kolayca kombin yapabileceğiniz giysiye sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu da beyninizin “karar yorgunluğu” yaşamasını engeller. Kapsül gardırop sayesinde sabahları hazırlanmak, artık sizin için bir işkenceden ziyade keyfe dönüşecek.

  2. 2

   Daha fazla zaman kazanırsınız.

   Düzenlenmiş ve basitleştirilmiş bir gardıroba sahip olmak size sandığınızdan çok zaman kazandırır. Tarzınızı ve sizin için neyin iyi olduğunu bildiğiniz için tam olarak ne satın almanız gerektiğini de bilirsiniz. Mağazaya gitmek yerine e-ticaret siteleri üzerinden sipariş vermek hızlı bir işlemdir ve boş yere alışveriş yaparak zaman kaybetmenizi engeller. Daha önce de yazdığımız gibi kapsül gardırop sayesinde giyecek hiçbir şeyiniz olmadığını düşünerek zaman kaybetmezsiniz.

  3. 3

   Daha sürdürülebilir bir dolapla çevreyi koruyabilirsiniz.

   Kapsül gardırop, alışveriş alışkanlığınızı sürdürülebilir bir yola sokmak için başarılı yöntemlerden biridir. Yıllarca giyeceğiniz, modası geçmeyecek parçalara sahip olmak, kapsül gardırobun kazandırdığı en güzel alışkanlıklardandır. Bu sayede çok fazla kıyafetiniz olmadığı için sahip olduğunuz her parçayı giyersiniz. Böylece hiçbir aksesuar ya da kıyafet boşa gitmez. Kapsül gardırop sahibi kişiler, genellikle hızlı değişen modadan kaçınarak uzun ömürlü ve kaliteli parçalara yatırım yaparlar.

  4. 4

   Daha fazla tasarruf yapabilirsiniz.

   Kapsül gardırobunuz olduğunda, kıyafetlerinizi değiştirilebilirsiniz ve çok yönlü olduğu için sık sık alışverişe gitmek zorunda kalmazsınız. Bu da düzenli olarak giymeyeceğiniz parçaları satın almadığınız anlamına gelir.

  5. 5

   Daha az stres yaşarsınız.

   Kapsül gardırop, hayatınızda daha az stres olmasını destekler. Size uymayan giysiler ve aksesuarlar için stres yapmanıza gerek kalmaz. Daha az kıyafetiniz olduğu için daha az çamaşır yıkar ve ütü yaparsınız. Yıkanması ve ütülenmesi daha kolay giysiler seçme olasılığınız da daha yüksektir. Seyahate çıktığınızda ve ev değiştirdiğinizde çanta hazırlamanızın daha kolay olması da cabası.

  Tüm bu nedenlerden dolayı bugün bir kapsül gardırop oluşturmayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Emin olun, hayatınız çok daha basit hale gelecek.

 • Kapsül Gardırop Listesi: Kapsül Gardırop Nasıl Yapılır?

  1. 1

   Kapsül gardıropta neler olmalı? Mevcut gardırobunuzu gözden geçirin.

   Harika bir kapsül gardırop yaratmanın ilk adımı, dolabınızı gözden geçirmektir. Sahip olduğunuz her parçayı kontrol edin ve düzenli olarak ne giydiğinizi ve nelere asla dokunmadığınızı değerlendirin. Her giysi için kendinize sorun: Bunu en son ne zaman giydim? Yanıtınız “birkaç aydır giymedim” olursa, bu parçayı kapsül gardırobunuza koymayın.

  2. 2

   Yaşam tarzınızı kapsül gardırop içeriğine yansıtın.

   Aktivitelerinizin ve yaşam tarzınızın ne olduğunu düşünün. Bu size düzenli olarak ne tür giysiler giydiğiniz konusunda bilgi verecektir. Ev hanımı mısınız? Tam zamanlı bir işiniz var mı? Düzenli olarak dışarıda vakit geçiriyor musunuz? Zamanınızla ne yaptığınıza bağlı olarak, aynı kıyafetlere ihtiyacınız olmayacak. Bunu düşündükten sonra, en sevdiğiniz kıyafetleri seçin ve onları neden sevdiğinizi analiz edin. Bu, tarzınızın ne olduğunu, hangi renkleri sevdiğinizi, hangi kesimin size yakıştığını ve hangi malzemelerin favorileriniz olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

  3. 3

   Kişisel bir kapsül gardırop listesi yapın.

   Artık en çok neyi sevdiğinizi anladığınıza göre kapsül gardırobunuzu planlamaya başlayabilirsiniz. Her tür giysi için denemek istediğiniz bir sayıya karar verin. Bu sayılar yaşadığınız iklime, yaşam tarzınıza ve ne sıklıkla çamaşır yıkadığınıza bağlı olarak değişecektir. Herhangi bir kurala uymak zorunda değilsiniz, sizin için en uygun olanı yapın. Beyaz, siyah, gri, lacivert veya krem ​​gibi farklı nötr renklere sahip bir renk şeması seçin. Bu renkler, diğer renklerle olduğu gibi birlikte de oldukça uyumludur.

  4. 4

   Kapsül dolap örnekleri inceleyip tarzınıza göre uyarlayın.

   Giysilerinizin çoğunun nötr renklerde olması, kombinlerinizin değiştirilebilir ve eşleştirilebilir olmasını kolaylaştırır. Daha sonrasında sevdiğiniz ve ten renginize uyan birkaç dikkat çekici renk de ekleyebilirsiniz. Kapsül dolap için en çok kullanmayı hedeflediğiniz kıyafet stilini seçin. Kıyafetlerinizin vücut tipinize uygun olması gerektiğini unutmayın. Daha çok dar pantolonlara mı düşkünsünüz? Yüksek belli mi yoksa düşük belli kot pantolon mu ilk tercihiniz olur? Kısa veya bol kazaklarla kendinizi daha mı iyi hissediyorsunuz? Kapsül dolap örnekleri incelerken mümkün olan her kıyafet tarzını düşünün ve sizin için en ideal olanı seçin.

  5. 5

   Kapsül gardırop listesi yaparken kumaş seçimine özen gösterin.

   Kıyafetlerinizin kumaş türlerini de akıllıca seçmenizi tavsiye ederiz. Örneğin, keten ve organik pamuk gibi sürdürülebilir ve nefes alabilir kumaşlar, kapsül gardırobunuz için ilk tercihlerinizden olabilir.

  6. 6

   Baharlık, kışlık ve yazlık kapsül gardırop ayrımı yapın.

   Dört mevsimin olduğu bir iklimde yaşıyorsanız, gardırobunuzda sadece mevsimi gelen kıyafetleri tutmanızı, diğerlerini bir kutuda ya da baza altında saklamanızı tavsiye ederiz. Bunu yaptığınızda yıl boyunca saklayacağınız ve kullanacağınız giysilerinizle birlikte 4 farklı kapsül gardırobunuz olacaktır. Dolap düzenleyicileri kullanmak da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

  7. 7

   Kapsül gardırop giysilerini doğru bir şekilde temizleyin.

   Daha sürdürülebilir bir kapsül gardırop için giysilerin temizlik talimatlarını dikkatlice inceleyerek yıkama, kurutma ve ütü yapmalısınız. Bunun yanı sıra kaliteli ve kullandığınız kumaş türüne ve rengine uygun bir deterjan kullanmanız da oldukça önemlidir. Çamaşırlarınızı sık yıkıyorsanız, Omo Sık Yıkananlar Sıvı Çamaşır Deterjan ve hassas kumaşa sahip giysileriniz için Yumoş Deterjan Hassas Giysiler’i tercih edebilirsiniz.

Tüm adımları incelediğinize göre artık işe başlama zamanı! Kapsül gardırobunuza dahil etmeyi düşünmediğiniz her kıyafetle vedalaşın. Sevmediğiniz, üzerinize tam oturmayan, renk paletinizde olmayan ya da tarzınız tamamlamayan her şeyi ayırın. Ancak kıyafet ayırma işlemini satarak ve bağışlayarak yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece giysileriniz çöplükte birikmek yerine ihtiyacı olan birine ulaşabilir. Geriye kalan kıyafetlerinizin de kapsül gardırobunuzdaki parçalarla uyumlu olduğundan emin olun. İhtiyacınız olan kıyafetleri ayırırken bu kombinlerin içinde montlarınızın, ayakkabılarınızın ve aksesuarlarınızın olması gerektiğini de unutmayın. Tüm talimatları takip ettiyseniz, kapsül gardırobunuz artık tamamlanmış olmalı.

Bir kapsül gardırop listesi yapmak hoşunuza gittiyse, hoşunuza gidebilecek birkaç yazımıza daha göz atmanızı öneririz. Minimalist yaşam tarzı önerileri, eski giysileri değerlendirme rehberi ve gardırop düzeni nasıl olmalı bunlardan bazıları olabilir.

Kapsül Gardırop Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?