Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

iPhone ve Airpods Nasıl Temizlenir?

iPhone ve Airpods temizliği hakkında bilmeniz gereken tüm püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş

iPhone ve AirPod'larıyla kanepede müzik dinleyen bir kadın
Reklam
Sign Up Banner

Ellerinizi sık sık temizlemek sağlığınız için hayati önem taşır. Peki ya tüm gün elinizden düşürmediğiniz telefonunuz? Ellerinizi sık sık yıkamayı, temizlemeyi ihmal etmiyor olabilirsiniz ama konu iPhone telefonunuzu ve Apple aksesuarlarınızı temizlemeye geldiğinde aklınızda bazı soru işaretleri beliriyor olabilir.

iPhone nasıl temizlenir, Airpods temizliği nasıl yapılır gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa endişe etmenize gerek yok, telefonunuzu doğru şekilde temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Dezenfektanı doğrudan telefonunuzun yüzeyine uygulamak yerine temiz bir bez veya peçetenin üzerine uygulayıp, telefonunuzu bu bezle silmeniz önerilir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

iPhone Temizliği Nasıl Yapılır?

iPhone telefonunuzu düzenli aralıklarla temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. iPhone telefonunuzu ve Apple aksesuarlarını temizlemek için genel cep telefonu temizliği ve kulaklık temizleme adımlarından yararlanabilirsiniz. iPhone temizleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Cihazı hazırlayın

  Telefonunuzun kılıfı varsa çıkarın ve cihazı kapatın.

 2. Dezenfektan karışımını hazırlayın

  Yarım su bardağı su ile yarım su bardağı izopropil alkolü temiz bir kapta karıştırın.

 3. Mikrofiber bezi dezenfektanla ıslatın

  Yumuşak ve temiz mikrofiber bezi bu kaba hafifçe daldırıp, fazla suyunu sıkın.

 4. Cihazın yüzeyini temizleyin

  Fazla suyunu sıktığınız nemli mikrofiber bezle iPhone telefonunuzun yüzeyini temizleyin.

 5. Detayları unutmayın

  Kulaklık ve şarj girişlerini, dezenfektanla ıslattığınız bir kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ayrıca iPhone mikrofon temizleme için de kürdandan yararlanabilirsiniz, ancak kürdanı fazla derine sokmadığınızdan emin olun.

 6. Cihazın kurumasını bekleyin

  iPhone telefonunuz tamamen kuruyana kadar cihazı açmayın.

 7. Kılıfı temizleyin

  Telefonunuzun kılıfını da aynı şekilde temizlemeyi unutmayın.

Telefonunuzu bu adımları izleyerek sık sık temizlemeniz önerilir. Saf alkollü su karışımı yerine alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan vb. ürünleri de kullanarak aynı iPhone telefon temizleme işlemini uygulayabilirsiniz.

Airpods Nasıl Temizlenir?

iPhone telefonunuzun yanı sıra Airpods gibi aksesuarların da sık sık dezenfekte edilmesi gerekir. Airpods temizleme ve Airpods kutusu temizleme için de alkol oranı yüksek dezenfektan kullanmalısınız. iPhone kulaklık temizleme işleminde yalnızca Airpods temizliği değil, Airpods kutusunu temizleme de oldukça önemlidir. iPhone kulaklık temizleme adımlarını izleyerek dezenfeksiyon işlemini tamamlayabilirsiniz:

 1. Mikrofiber bezi hazırlayın

  Mikrofiber bezi dezenfektan yardımıyla nemlendirin.

 2. Kulaklığınızı temizleyin

  Nemlendirdiğiniz mikrofiber bezle Airpods temizleme işlemine başlayın.

 3. Boşluk ve deliklere dikkat edin

  Airpods kulaklığınızdaki boşluklara dezenfektanın doğrudan temas etmediğinden emin olun.

 4. Sert cisimler kullanmayın

  iPhone kulaklık temizliği için sert cisimler kullanmayın.

 5. Kutuyu temizlemeyi unutmayın

  Ardından Airpods kutusunu da aynı şekilde temizleyin.

 6. Kurumasını bekleyin

  Kulaklığınızı çalıştırmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Bu basit adımları izleyerek Airpods kulaklıklarınızı sık sık temizlemeniz kulak sağlığınız açısından çok önemlidir. Kulaklık temizleme, iPhone telefon temizleme gibi işlemleri ihmal etmemeye özen gösterin.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

iPhone ve Airpods Temizleme

Günün her anı elimizde olan telefonlarımızın temizliğini ihmal etmemek çok önemli. Ancak iPhone telefonunuzun yanı sıra kulaklık, telefon kılıfı gibi aksesuarların da sık sık dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Apple telefon temizleme ve Apple Airpods temizleme işlemleri için yukarıda paylaştığımız basit adımları izleyerek telefon ve aksesuarlarınızı sık sık dezenfekte edebilirsiniz. Böylece zararlı virüs ve mikroplardan korunmak için sağlıklı bir önlem alabilirsiniz.

Bunları Unutmayın

iPhone telefon ve Airpods temizleme sırasında bazı püf noktalarına dikkat ederek cihazlarınızı zarar vermeden dezenfekte edebilirsiniz:

 • iPhone temizleme sırasında cihaz kapalı olmalıdır.

 • Çamaşır suyu, cam temizleyici gibi temizlik ürünleri cihazınıza zarar verebilir. Alkol oranı yüksek kolonya, dezenfektan gibi ürünler kullanmayı tercih edin.

 • Cihazı sildiğiniz bez yumuşak, pürüzsüz ve temiz olmalı.

 • iPhone hoparlör temizleme, mikrofon temizleme gibi işlemler sırasında sıvı temasını önleyin.

 • Bezi doğrudan ıslatmak yerine sprey yardımıyla nemlendirebilirsiniz.

 • iPhone telefonunuz ve kulaklığınız tam olarak kurumadan çalıştırmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone ve Airpods Temizlerken Çamaşır Suyu Kullanılır mı?

Hayır. Çamaşır suyu, cam temizleyici gibi temizlik ürünleri cihazınıza zarar verebilir. Alkol oranı yüksek kolonya, dezenfektan gibi ürünler kullanmayı tercih edin.

iPhone Nasıl Temizlenir?

Telefonunuzun kılıfı varsa çıkarın ve cihazı kapatın. Yarım su bardağı su ile yarım su bardağı izopropil alkolü temiz bir kapta karıştırın. Yumuşak ve temiz mikrofiber bezi bu kaba hafifçe daldırıp fazla suyunu sıkın. Fazla suyunu sıktığınız nemli mikrofiber bezle iPhone telefonunuzun yüzeyini temizleyin. Kulaklık ve şarj girişlerini, dezenfektanla ıslattığınız bir kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ancak kürdanı fazla derine sokmadığınızdan emin olun. iPhone telefonunuz tamamen kuruyana kadar cihazı açmayın. Telefonunuzun kılıfını da aynı şekilde temizlemeyi unutmayın.

Cep Telefonu Nasıl Dezenfekte Edilir?

Telefonunuzu fişten çıkarın, mümkünse kapatın ve tüm aksesuarlarını sökün. Telefon kabı ve koruyucusu varsa çıkarın. Dezenfektan ve su karışımını hazırlayın. Varsa bir sprey yardımıyla karışımı beze püskürtün. Böyle bir imkân yoksa ıslattığınız bezi yeterince sıktığınızdan emin olun. Telefonunuzun ekranını ve arka yüzeyini güzelce silin. Küçük alanları (hoparlör, ses açma düğmesi, kulaklık ve şarj girişi vb.) dezenfektan suyla ıslattığınız kürdan yardımıyla temizleyin. Telefonunuzu açmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.

Aslen yayınlandı