Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Hasır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Dayanıklı malzemeden örülen hasır eşyalar kirlenmeye ve tozlanmaya karşı oldukça müsait yapıdadır. “Hasır eşyalar nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Hasır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Hasırdan örülmüş çanta veya buna benzer eşyalar kullanmayı seviyorsanız hasır eşya temizliği hakkındaki doğru yöntemleri bilmeniz gerekir. Doğal yapıdaki bu tarz eşyaların uzun süre sizinle olmasını istiyorsanız aşağıdaki temizlik ipuçları ilginizi çekecektir.

Kurumuş bitkilerin gövde ve sap kısımlarının örülmesiyle tasarlanan hasır çanta, şapka, kilim, minder, sepet ve halı gibi eşyalar dayanıklı yapılarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Ancak bu eşyaların dayanıklı olması kirlenmeyecekleri anlamına gelmez. Bu nedenle hasırdan üretilmiş eşyaların belli aralıklarla temizlenmesi ve bakımlarının doğru tekniklerle yapılması gerekir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Hasır Şapka Nasıl Temizlenir?

Sıcak havalarda hem kadınların hem de erkeklerin rahat ve pratik olması nedeniyle keyifle kullandıkları hasır şapkalar, doğal yapıları sebebiyle çabuk tozlanır ve kirlenirler. Eğer siz de farklı stillerde tasarlanmış bu ürünleri kullanmayı seviyorsanız hasır şapka temizliği hakkında verdiğimiz çözüm önerileri size yol gösterecektir.

  • Hasır şapkanızda trim ya da şerit varsa temizleme işlemine geçmeden önce bunları çıkarmalısınız. Daha sonra yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla şapkanızı hafifçe fırçalayın.
  • Hasır şapkanız doğal malzemelerden ya da sentetik malzemelerden üretilmiş olabilir. Her iki yapıdaki şapkanızı da temizlemek içim nemli bir bez kullanarak kirlenen bölümleri hafifçe silebilirsiniz.
  • Temizlik sırasında beyaz bir bez kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü renkli bezler şapkanıza kendi rengini taşıyabilir.
Hasır kilim temizliği ve hasır halı temizliği için evde uygulanan yöntemler her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Bu nedenle benzer türdeki eşyalarınız için profesyonel yardım almanız hasır eşyalarınızın ömrünü uzatacaktır.

Hasır Sepet Nasıl Temizlenir?

Mutfakta ve banyoda sıklıkla kullanılan hasır sepetlerin düzenli bir şekilde bakımının ve temizliğinin yapılması hem görsellik hem de hijyen açısından önemlidir. Ancak hasır sepet temizliği hakkında doğru bilgilere sahip değilseniz, severek kullandığınız hasır sepetinize bir süre sonra veda edebilirsiniz. Hemen endişelenmenize gerek yok. Çünkü aşağıda verdiğimiz hasır sepet temizliği teknikleri size yardımcı olacaktır.

  • Kirlenen hasır sepetinizi rahatlıkla içine koyabileceğiniz bir leğen, küvet ya da lavaboyu ılık suyla doldurun.
  • Birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız solüsyonun içine sepetinizi yerleştirin ve her yerinin ıslandığından emin olun.
  • Ancak hasır çok çabuk su çeken bir malzemedir. Bu sebeple sepetinizi suyun içinde çok fazla bekletmemelisiniz.
  • Tozun ve kirin iyice yumuşadığından emin olduğunuzda sepetini sudan çıkarın ve bir bez yardımıyla ovalayarak silin. Hemen ardından sepetinizin üzerine temiz su akıtın ve güneş göreceği açık bir alanda kurumasını bekleyin.

Bunlara Dikkat

Hasır, yapısı itibariyle emici olduğundan suyu hemen içine çeker ve kuruması bir hayli uzun sürer. Bu sebeple hasır eşyalarınızı temizlerken suyun içinde çok fazla bekletmeyin ve güneş gören açık bir alanda kurutmaya özen gösterin.

Hasır Çanta Nasıl Temizlenir? 

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan hasır çantalarınızı temizlerken, doğal yapısına zarar verecek kimyasallardan kaçınmanız gerekir. Eğer çantalarınızı daha uzun süre kullanmak ve ömürlerini uzatmak istiyorsanız ürünleri çok fazla su ile temas ettirmemelisiniz. Aksi halde hasır, suyu içine çeker ve çantanızın küflenmesine neden olabilir. Hasır çanta temizliği için en ideal yöntem, nemli bir bezin üzerine birkaç damla sirke damlatarak çantanızı silmenizdir. Diğer bir yöntem ise tuzlu sudur. Hazırladığınız tuzlu suyun içine temiz bir bezi batırın ve iyice sıkın. Elde ettiğiniz nemli bezle hasır çantanızı silebilirsiniz.

Aslen yayınlandı