Hasır Eşya Temizliği: Hasır Nasıl Temizlenir?

Hasır nasıl temizlenir merak ediyorsanız okumaya devam edin ve hasır sepet temizliği, hasır şapka temizliği ve çanta temizliği püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
hasır bahçe mobilyaları, hasır çanta, hasır sepetler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hasırdan örülmüş çanta veya buna benzer eşyalar kullanmayı seviyorsanız hasır eşya temizliği hakkındaki doğru yöntemleri bilmeniz gerekir. Peki, hasır nasıl temizlenir? Doğal yapıdaki bu tarz eşyaların uzun süre sizinle olmasını istiyorsanız aşağıdaki temizlik ipuçları ilginizi çekecektir.

Kurumuş bitkilerin gövde ve sap kısımlarının örülmesiyle tasarlanan hasır çanta, şapka, kilim, minder, sepet ve halı gibi eşyalar dayanıklı yapılarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Ancak bu eşyaların dayanıklı olması kirlenmeyecekleri anlamına gelmez. Bu nedenle hasırdan üretilmiş eşyaların belli aralıklarla temizlenmesi ve bakımlarının doğru tekniklerle yapılması gerekir.

Hasır Şapka Nasıl Temizlenir?

Sıcak havalarda hem kadınların hem de erkeklerin rahat ve pratik olması nedeniyle keyifle kullandıkları hasır şapkalar, doğal yapıları sebebiyle çabuk tozlanır ve kirlenirler. Eğer siz de farklı stillerde tasarlanmış bu ürünleri kullanmayı seviyorsanız ve hasır şapka yıkanır mı merak ediyorsanız, hasır şapka temizliği hakkında verdiğimiz çözüm önerileri size yol gösterecektir.

  • Hasır şapkanızda trim ya da şerit varsa temizleme işlemine geçmeden önce bunları çıkarmalısınız. Daha sonra yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla şapkanızı hafifçe fırçalayın.

  • Hasır şapkanız doğal malzemelerden ya da sentetik malzemelerden üretilmiş olabilir. Her iki yapıdaki şapkanızı da temizlemek için nemli bir bez kullanarak kirlenen bölümleri hafifçe silebilirsiniz.

  • Hasır şapka temizliği sırasında beyaz bir bez kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü renkli bezler şapkanıza kendi rengini taşıyabilir.

sepet içinde meyve ve sebzeler

Hasır kilim temizliği ve hasır halı temizliği için evde uygulanan yöntemler her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Bu nedenle benzer türdeki eşyalarınız için profesyonel yardım almak, hasır eşyalarınızın ömrünü uzatacaktır.

Hasır Sepet Nasıl Temizlenir?

Mutfakta ve banyoda sıklıkla kullanılan hasır sepetlerin düzenli bir şekilde bakımının ve temizliğinin yapılması hem görsellik hem de hijyen açısından önemlidir. Ancak hasır sepet temizliği hakkında doğru bilgilere sahip değilseniz, severek kullandığınız hasır sepetinize bir süre sonra veda edebilirsiniz. Hemen endişelenmenize gerek yok. Hasır sepet yıkanır mı merak ediyorsanız, verdiğimiz hasır sepet temizliği teknikleri size yardımcı olacaktır.

  • Kirlenen hasır sepetinizi rahatlıkla içine koyabileceğiniz bir leğen, küvet ya da lavaboyu ılık suyla doldurun.

  • Birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız solüsyonun içine sepetinizi yerleştirin ve her yerinin ıslandığından emin olun.

  • Ancak hasır çok çabuk su çeken bir malzemedir. Bu sebeple sepetinizi suyun içinde çok fazla bekletmemelisiniz.

  • Tozun ve kirin iyice yumuşadığından emin olduğunuzda sepeti sudan çıkarın ve bir bez yardımıyla ovalayarak silin. Hemen ardından sepetinizin üzerine temiz su akıtın ve güneş göreceği açık bir alanda kurumasını bekleyin.

hasır şapka, kot ceket, güneş gözlüğü, takılar, terlik

Hasır, yapısı itibariyle emici olduğundan suyu hemen içine çeker ve kuruması bir hayli uzun sürer. Bu sebeple hasır eşyalarınızı temizlerken suyun içinde çok fazla bekletmeyin ve güneş gören açık bir alanda kurutmaya özen gösterin.

Hasır Çanta Nasıl Temizlenir? 

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan hasır çantalarınızı temizlerken, doğal yapısına zarar verecek kimyasallardan kaçınmanız gerekir. Hasır çanta yıkanır mı merak ediyorsanız, çantalarınızı daha uzun süre kullanmak ve ömürlerini uzatmak istiyorsanız ürünleri çok fazla su ile temas ettirmemelisiniz. Aksi halde hasır, suyu içine çeker ve çantanızın küflenmesine neden olabilir. Hasır çanta temizliği için en ideal yöntem, nemli bir bezin üzerine birkaç damla sirke damlatarak çantanızı silmenizdir. Diğer bir yöntem ise tuzlu sudur. Hazırladığınız tuzlu suyun içine temiz bir bezi batırın ve iyice sıkın. Elde ettiğiniz nemli bezle hasır çantanızı silebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?