Gitar Nasıl Temizlenir?

İyi bir bakımla gitarınızı uzun süre kullanabilir ve daha kaliteli bir ses elde edebilirsiniz. Doğru gitar temizleme ve bakım yöntemlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 7 Mart 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mavi boyalı ahşap bir duvara dayalı akustik gitar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İlk sahip olduğunuz gitarınız sizin için önemlidir ve ondan uzun yıllar vazgeçmek istemezsiniz. Ancak, zamanla gitarınızın üzerinde biriken kir, toz ve yağlar ne yazık ki gitarınızın renginin değişmesine ve tellerinin oksitlenmesine neden olabilir. Peki, gitar nasıl temizlenir? Gitar bakımı nasıl yapılır? Gitar temizleme adımlarını izleyerek sizin için çok özel olan gitarınızı koruyabilir ve daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru gitar bakımı için en uygun temizleme yöntemlerinden birini tercih etmelisiniz. Yanlış uygulanan bakım ve temizleme işlemi sonucunda, gitarınızdan istediğiniz sesi elde edemediğiniz gibi yaptığınız müzikten de zevk almamaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle gitarınızı seviyor ve onu uzun süre kullanmak istiyorsanız düzenli ve doğru şekilde bakımını ve temizliğini yapmaya azami özen göstermeniz gerekir. Sizin için derlediğimiz adım adım gitar bakım önerileri işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

içinde siyah koltuk, metal kitaplık, sehpa ve elektro gitar olan oturma odası

Gitar temizliği yaparken fazla gitar tellerini kesmek istiyorsanız, öncelikle gerekli ayarları yaptıktan sonra arta kalan telleri kesmeye özen göstermelisiniz. Eğer bu işlemi tek başınıza yapmak istemiyorsanız işin uzmanından yardım alabilirsiniz.

  • İzlemeniz gereken ilk adım; gitarınızı çalmadığınız zamanlarda düzgün bir şekilde muhafaza etmektir. Gitarınızı, odanızın bir kenarında ya da duvarda sergilemek isteyebilirsiniz. Ancak gitarınızın çizilmesini önlemek ve darbelere karşı korumak için kılıfında muhafaza etmeye özen gösterebilirsiniz.

  • Uygun bir gitar bakımı için izleyeceğiniz ikinci yol ise gitar tellerini belli aralıklarda değiştirmek olmalıdır. Gitar tellerini değiştirme süresi ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin; her hafta düzenli olarak gitar çalıyorsanız her iki ayda bir gitar tellerini değiştirmenizi öneririz. Ancak gitarınızı az sıklıkla elinize alıyor ve çok az çalıyorsanız o zaman altı ayda bir değiştirmeniz yeterli olacaktır.

  • Gitar tellerini değiştirmenin önemli olmasının nedeni; kullanımdan ötürü tellerde parmak yağlarının, ölü deri hücrelerinin ve kirlerinin zamanla içinde birikmesi ve eğer değiştirilmezse bu atıkların gitar klavyesine geçme ihtimalidir. Gitar tellerini uygun aralıklarla değiştirmeye gayret etmelisiniz.

  • Son olarak, gitarınızı her kullanımdan sonra yumuşak bir bez yardımıyla güzelce silmelisiniz. Gitar neyle silinir diyorsanız yumuşak bez kullanmalısınız. Böylece oluşan lekelerin ve kirlerin birikmesinin önüne geçerken gitar yüzeyine zarar vermezsiniz.

  • Gitar kullanmadan önce ellerinizi yıkayarak gitarın kirlenmesini geciktirebilirsiniz.

notaların olduğu bir zemin üzerinde siyah bir gitar

Gitarınızın klavyesini temizlerken gitar tellerinin çıkarılması aşamasında eğer kendinizden emin değilseniz mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekir. Tellerin yanlış şekilde çıkarılması geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Gitar Klavye Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitarınızı daha detaylı temizlemek istiyorsanız, yapacağınız işlemler biraz uzun sürebilir. Çünkü doğru gitar klavyesi temizleme işlemi için ilk önce tüm tellerin dikkatlice çıkartılması gerekir.

Gitar neyle temizlenir diyorsanız, gitar klavyesindeki yağ birikintilerini temizlemenin en kolay yollarından biri iyi bir gitar kremi kullanmaktır. Mikrofiber veya pamuklu bir bezin üzerine bir miktar gitar temizleme kremi sürün. Daha sonra nazik ve dairesel hareketler yaparak klavyenizi temizleyebilirsiniz. Böylece gitarınızın daha çok parladığını göreceksiniz.

Gitar klavye bakımı için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise limon yağı kullanmaktır. Limon yağını temiz, pamuklu bir bez üzerine dengeli bir şekilde püskürtün ve kirlenen bölümleri silerek bir süre bekleyin. Limon yağı, klavyedeki cilasız ahşabın nem dengesini düzenlediği gibi gitarınızın kullanım ömrünü de uzatacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?