Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Gitar Nasıl Temizlenir?

İyi bir bakımla gitarınızı uzun süre kullanabilir ve daha kaliteli ses elde edebilirsiniz. Doğru temizlik yöntemlerini yazımızın devamında bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Gitar Nasıl Temizlenir?

İlk sahip olduğunuz gitarınız sizin için önemlidir ve ondan uzun yıllar vazgeçmek istemezsiniz. Ancak, zamanla gitarınızın üzerinde biriken kir, toz ve yağlar ne yazık ki gitarınızın renginin değişmesine ve tellerinin oksitlenmesine neden olabilir. Peki, gitar nasıl temizlenir? Yazımızın devamında verdiğimiz gitar temizleme adımlarını izleyerek sizin için çok özel olan gitarınızı koruyabilir ve daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gitarlar her ne kadar ahşap bir yapıya sahip olsa da mobilya temizleyici ürünleri gitarınızı temizlemek için kullanmamalısınız. Ayrıca gitarınız için özel bir cila kullanmıyorsanız ve parlatmak için limon yağı tercih ediyorsanız, kullandığınız bakım ürünlerinin silikon ve alkol içermediğinden emin olmalısınız. Bu maddeleri içeren gitar bakım ürünleri gitarınıza kalıcı olarak zarar verebilir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru gitar bakımı için en uygun temizleme yöntemlerinden birini tercih etmelisiniz. Yanlış uygulanan bakım ve temizleme işlemi sonucunda, gitarınızdan istediğiniz sesi elde edemediğiniz gibi yaptığınız müzikten de artık zevk almamaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle gitarınızı seviyor ve onu uzun süre kullanmak istiyorsanız düzenli ve doğru bir şekilde bakımını ve temizliğini yapmaya azami özen göstermeniz gerekir. Adım adım verdiğimiz gitar bakım önerileri işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Gitar temizliği yaparken fazla gitar tellerini kesmek istiyorsanız, öncelikle gerekli ayarları yaptıktan sonra arta kalan telleri kesmeye özen göstermelisiniz. Eğer bu işlemi tek başınıza yapmak istemiyorsanız, uzman birinin yardımından faydalanabilirsiniz.
  • İzlemeniz gereken ilk adım; gitarınızı çalmadığınız zamanlarda düzgün bir şekilde muhafaza etmektir. Gitarınızı, odanızın bir kenarında ya da duvarda sergilemek isteyebilirsiniz. Ancak gitarınızın çizilmesini önlemek ve darbelere karşı korumak için kılıfında muhafaza etmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Uygun bir gitar bakımı için izleyeceğiniz ikinci yol ise gitar tellerini belli aralıklarda değiştirmek olmalıdır. Gitar tellerini değiştirme süresi ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin; her hafta düzenli olarak gitar çalıyorsanız her iki ayda bir gitar tellerini değiştirmenizi öneririz. Ancak gitarınızı az sıklıkla elinize alıyor ve çok az çalıyorsanız o zaman altı ayda bir değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  • Gitar tellerini değiştirmenin önemli olmasının nedeni; kullanımdan ötürü tellerde parmak yağlarının, ölü deri hücrelerinin ve kirlerinin zamanla içinde birikmesi ve eğer değiştirilmezse bu atıkların gitar klavyesine geçme ihtimalidir. Bu nedenle gitar tellerini uygun aralıklarla değiştirmeye gayret etmelisiniz.
  • Son olarak da, gitarınızı her kullanımdan sonra yumuşak bir bez yardımıyla güzelce silmelisiniz. Böylece oluşan lekelerin ve kirlerin birikmesinin önüne de kolayca geçmiş olursunuz.

Bunlara Dikkat

Gitarınızın klavyesini temizlerken gitar tellerinin çıkarılması aşamasında eğer kendinizden emin değilseniz mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekir. Tellerin yanlış şekilde çıkarılması geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Gitar Klavye Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitarınızı yüzeysel değil de daha derinden temizlemek istiyorsanız, yapacağınız işlemler biraz uzun sürebilir. Çünkü doğru bir gitar klavyesi temizliği için ilk önce tüm tellerin dikkatlice çıkartılması gerekir.

Gitar klavyesindeki yağ birikintilerini temizlemenin en kolay yollarından biri iyi bir gitar kremi kullanmaktır. Mikrofiber veya pamuklu bir bezin üzerine bir miktar gitar temizleme kremini sürün. Daha sonra nazik ve dairesel harekeler yaparak klavyenizi temizleyebilirsiniz. Böylece gitarınızın daha çok parladığını göreceksiniz.

Gitar klavyesi bakımı için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise limon yağı kullanmaktır. Limon yağını temiz, pamuklu bir bez üzerine dengeli bir şekilde püskürtün ve kirlenen bölümleri silerek bir süre bekleyin. Limon yağı, klavyedeki cilasız ahşabın nem dengesini düzenlediği gibi gitarınızın kullanım ömrünü de uzatacaktır.

Aslen yayınlandı