Balık Kokusu Elden Nasıl Çıkar?

Balık yemeyi çok seviyor ancak elde bırakacağı kokudan endişe ediyorsanız yazımızı okuyun, balık kokusu çıkarma tüyolarını öğrenin.

Güncellenmiş 28 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kesme tahtasında balık, limon, acı biber ve domatesler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Balık meraklılarının muhtemelen en büyük ortak sorunu, eve sinen balık kokusu ve balık yedikten sonra eldeki balık kokusudur. Balık yedikten veya ayıkladıktan sonra ellerinizi yıkasanız bile hala koktuğuna şahit olabilirsiniz. Peki, balık kokusu elden nasıl çıkar? Her evde bulunabilecek malzemelerle eldeki balık kokusu nasıl giderilir öğrenmek için okumaya devam edin.

Dove Krem Sıvı Sabun gibi besleyici bir sıvı sabun ile günlük el yıkama rutininizi harika bir bakıma dönüştürebilirsiniz.

Eldeki Balık Kokusunu Ne Giderir?

Tüm balıklar, su ortamında bariyer görevi gören sümüksü bir doğal kaplamaya sahiptir. Bu tabaka onları bakteri ve diğer enfeksiyonlardan korurken ne yazık ki ellerimizde çıkması oldukça zor olan bir kokuya neden olur. Dimetilamin, trimetilamin ve metilamin gibi aminlerinden gelen bu zorlu kokuları gidermek hafif asidik ya da alkali maddelerle mümkündür. Su ve çoğu sabunun pH'ı nötr olduğundan dolayı bu tür kokuları gidermek için ikisi de etkili değildir. Peki, elden balık kokusu nasıl çıkar? Eldeki balık kokusunu ne giderir?

Paslanmaz çelik: Şaşırtıcı bir şekilde, paslanmaz çelik birçok güçlü kokuyu giderme konusunda doğal bir özelliğe sahiptir. Kükürt gibi nahoş kokulardan sorumlu kimyasallar, paslanmaz çeliğe temas ettiğinde etkisiz hale gelir. Paslanmaz çelikten üretilmiş herhangi bir nesne ile ellerinizi birkaç dakika ovalayarak balık kokusunu giderebilirsiniz.

Kabartma tozu: Etkili bir temizleyici olan karbonat, zorlu kokuların giderilmesi için de harika bir çözümdür. Limon ve sirkeden farklı olarak karbonattaki bileşenler balık yağlarına bağlanır ve kokuyu tamamen etkisiz hale getirirler. Su ve karbonatla hazırlayacağınız macunla ellerinizi birkaç dakika ovalamanız yeterli olacaktır.

Koku sorununa pratik bir çözüm arıyorsanız paslanmaz çelikten yapılmış bir kaşıkla ellerinizi birkaç dakika ovalayın. Balık kokusundan kurtulmak için yapılabilecek diğer bir uygulama ise el yıkama rutininize biraz tuz ilave etmektir. Tuz, kokunun nüfuz ettiği tabakayı aşındırarak yağların çözünmesini ve kokunun daha kolay çıkmasını sağlar.

Limon suyu ve sirke: Limon suyu ve sirke, balık kokusunu kendi güçlü kokuları ile değiştirerek sorunu çözer. Ellerinizi limon suyu ya da sirke ile ovalamak eldeki balık kokusu için etkili çözümlerden biridir.

Diş macunu: Eldeki balık kokusu nasıl çıkar diyorsanız, ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkadıktan sonra küçük bir miktar diş macunu ile ovalamak ve durulamak, ellerinize sinen kokuyu büyük oranda giderecektir.

Bebek mendilleri: Bebeklerin hassas ciltleri için üretilen temizlik mendilleri, balık kokusuna pratik ve etkili bir çözüm sunabilir. Bebek mendilleri, çoğu yüzeyi temizler ve birçok kokuyu etkisiz hale getirebilir.

Ellerinizde çatlak veya kesik olması durumunda tuz, sirke, limon gibi malzemelerle doğrudan temas etmekten kaçının.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?