Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Eldeki Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

Balık yemeyi çok seviyor fakat koku sorunundan dolayı uzak duruyorsanız limon, karbonat ve diş macunu gibi alkali maddelerin kokular üzerinde nasıl mucizeler yarattığına siz de çok şaşıracaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Mutfak tezgahında kesme tahtası ve dilimli balıklar ile meyveler

Balık meraklılarının muhtemelen en büyük ortak noktası, eldeki balık kokusu ve bu kokudan kurtulmaya çalışma deneyimleridir. Balık yedikten veya ayıkladıktan sonra ellerinizi yıkasanız bile hala koktuğuna şahit olabilirsiniz.

Peki, eldeki balık kokusunu ne giderir? Her evde bulunabilecek malzemelerle ulaşabileceğiniz pratik çözümler için okumaya devam edin.

Dove Beauty Cream Wash gibi besleyici bir sıvı sabun ile günlük el yıkama rutininizi harika bir bakıma dönüştürebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Eldeki Balık Kokusunu Ne Giderir?

Tüm balıklar, su ortamında bariyer görevi gören sümüksü bir doğal kaplamaya sahiptir. Bu tabaka onları bakteri ve diğer enfeksiyonlardan korurken ne yazık ki ellerimizde çıkması oldukça zor olan bir kokuya neden olur. Dimetilamin, trimetilamin ve metilamin gibi aminlerinden gelen bu zorlu kokuları gidermek hafif asidik ya da alkali maddelerle mümkündür. Su ve çoğu sabunun pH'ı nötr olduğundan dolayı bu tür kokuları gidermek için ikisi de etkili değildir.

Paslanmaz çelik: Şaşırtıcı bir şekilde, paslanmaz çelik birçok güçlü kokuyu giderme konusunda doğal bir özelliğe sahiptir. Kükürt gibi nahoş kokulardan sorumlu kimyasallar, paslanmaz çeliğe temas ettiğinde etkisiz hale gelir. Paslanmaz çelikten üretilmiş herhangi bir nesne ile ellerinizi birkaç dakika ovalayarak balık kokusunu giderebilirsiniz.

Kabartma tozu: Etkili bir temizleyici olan karbonat, zorlu kokuların giderilmesi için de harika bir çözümdür. Limon ve sirkeden farklı olarak karbonattaki bileşenler balık yağlarına bağlanır ve kokuyu tamamen etkisiz hale getirirler. Su ve karbonatla hazırlayacağınız macunla ellerinizi birkaç dakika ovalamanız yeterli olacaktır.

Reklam
Koku sorununa pratik bir çözüm arıyorsanız paslanmaz çelikten yapılmış bir kaşıkla ellerinizi birkaç dakika ovalayın. Balık kokusundan kurtulmak için yapılabilecek diğer bir uygulama ise el yıkama rutininize biraz tuz ilave etmektir. Tuz, kokunun nüfuz ettiği tabakayı aşındırarak yağların çözünmesini ve kokunun daha kolay çıkmasını sağlar.

Limon suyu ve sirke: Limon suyu ve sirke, balık kokusunu kendi güçlü kokuları ile değiştirerek sorunu çözer. Ellerinizi limon suyu ya da sirke ile ovalamak balık kokusunu gidermek adına etkili çözümlerden biridir.

Diş macunu: Ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkadıktan sonra küçük bir miktar diş macunu ile ovalamak ve durulamak, ellerinize sinen kokuyu büyük oranda giderecektir.

Bebek mendilleri: Bebeklerin hassas ciltleri için üretilen temizlik mendilleri, balık kokusuna pratik ve etkili bir çözüm sunabilir. Bebek mendilleri, çoğu yüzeyi temizler ve birçok kokuyu etkisiz hale getirebilir.

Bunlara Dikkat

Ellerinizde çatlak veya kesik olması durumunda tuz, sirke, limon gibi malzemelerle doğrudan temas etmekten kaçının.

Aslen yayınlandı