Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Balık Kokusu Nasıl Geçer?

Balık yemek çok lezzetlidir ancak balık pişirirken evinize kötü bir balık kokusunun yerleştiğini fark ederseniz bütün tadınız kaçabilir! Bu balık kokusu nasıl çıkar evden diye düşünüyorsanız veya fırından balık kokusu nasıl çıkar diye merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
bebek giysileri nasıl yıkanır

Evde yemek yapmakla ilgili olarak bulaşıkları kimin yıkacağı sorunsalından sonraki en büyük sorun eve sinen yemek kokusunun, özellikle de balık kokusunun nasıl gideceğidir. Bu ipuçlarını takip ederek balık kokusu evden nasıl gider öğrenebilirsiniz.

Küçük bir kaseye koyacağınız karbonat kötü kokularla çok iyi mücadele edebilir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Balık Hazırlarken ve Pişirirken Balık Kokusu ile Mücadele Nasıl Yapılır?

Gerçekten taze olan bir çiğ balık çok da keskin kokular yaymaz aslında. Ancak yine de endişe ediyorsanız balığı pişirmeden önce 20 dakika sütte bekletebilirsiniz. Bu balıktaki kötü kokuların gitmesini sağlayacaktır. Alternatif olarak su ile limon suyunu karıştırıp balığı bu karışımın içine yatırabilirsiniz. Bu balığın tadını kaybetmeden kötü kokulara sebep olan mikroplardan arınmasını sağlayacaktır.

Buzdolabınıza veya Dondurucunuza Sinen Balık Kokusu Nasıl Gider?

Buzdolabınız balık kokuyorsa ne yapabilirsiniz? Öncelikle balığınızı ağzı sıkıca kapalı bir kapta muhafaza ettiğinizden emin olun. Böylece koku miktarını en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca buzdolabına bir kase karbonat koyarak kötü kokuları ortadan kaldırmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan buzdolabı veya dondurucunuzu temizlemek de isteyebilirsiniz. İşte bunun için takip etmeniz gereken adımlar:

  • Buzdolabınızdan veya dondurucunuzdan öncelikle tüm yiyecekleri daha sonra da bütün raf ve bölmeleri çıkarın.
  • Bir litre sıcak suya birkaç damla deterjan damlatın ve çeyrek bardak karbonat koyun.
  • Bu karışımı bir sünger yardımıyla buzdolabının bütün yüzeylerine uygulayın. Buna buzdolabının kapağı, rafları ve bölmeleri de dahil. Buzdolabının daha kirli olan kısımlarına daha fazla karışım sürmeniz gerekebilir.
  • Ardından bir bez veya kağıt havlu ile karışımı uyguladığınız bütün yerleri silin ki karışım donmasın.
  • Az bir miktar vanilya özütünü kağıt havluya sürün ve bununla yüzeyleri silin. Bu doğal koku artakalan balık kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Son olarak da buzdolabının kapağı kapatıp tamamıyla kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra buzdolabının raf ve çekmecelerini yerleştirin. Artık yemekleri tekrar buzdolabına koyabilirsiniz.

Burada anlattığımız gibi, buzdolabından balık kokusunu çıkarmanın temelinde biraz alın teri dökmek yatıyor. Bu maalesef marketlerden satın alabileceğiniz bir şey değil ama iyi tarafına bakın, bedava egzersiz yapmış olacaksınız.

Evinizin Odalarına Sinen Balık Kokusu Nasıl Gider?

Yukarıdaki bilgiler sayesinde evin belirli yerlerinde balık kokusu ile nasıl mücadele edebileceğinizi ele aldık. Peki ama genel olarak evde balık kokusu ile nasıl mücadele edilir?

  • Öncelikle pencerelerinizden birini açarak evinizin havalanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, oda spreyi veya elektrikli oda parfümü kullanarak içerideki havayı temizleyebilirsiniz.
  • Ek önlem olarak kokulu bir mum yakmayı düşünebilirsiniz. Özellikle narenciye veya vanilya kokuları balık kokusu ile mücadelede işinize yarayabilir. Kaynar suyla karıştırılan limon suyunun buharı da bu konuda size yardımcı olabilir.
  • Daha sonra bütün yüzeyleri, tezgahları, rafları ve zeminleri antibakteriyel yüzey temizleyici ile temizlemelisiniz.

Aslen yayınlandı