Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balık, çok sağlıklı ve lezzetli bir seçenektir. Ancak balık pişirirken evinize kötü bir balık kokusunun yerleştiğini fark ederseniz bütün tadınız kaçabilir. İşte, eve sinen balık kokusundan kurtulmak için tüyolar!

Güncellenmiş 5 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kesme tahtasında dilimlenen somon balığı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İnsan sağlığı için tüketilmesi önemli olan balık, çok doyurucu ve lezzetlidir. Ancak balık pişirmek, yemek kadar eğlenceli olmayabilir. Balığın eve, buzdolabına ve ele bıraktığı koku çoğu kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder. Peki, evdeki balık kokusu nasıl gider? Buzdolabına sinen balık kokusu nasıl geçer? Sizin için derlediğimiz ipuçlarını takip ederek balık kokusunu gidermek çok basit!

Çiğ Balık Kokusunu Gidermek

Gerçekten taze olan bir çiğ balık çok da keskin kokular yaymaz aslında. Ancak yine de endişe ediyorsanız, balık kokusunu ne giderir merak ediyor olabilirsiniz. Balık kokusunu gidermek için pişirmeden önce 20 dakika sütte bekletebilirsiniz. Bu balıktaki kötü kokuların gitmesini sağlayacaktır. Alternatif olarak su ile limon suyunu karıştırıp balığı bu karışımın içine yatırabilirsiniz. Bu balığın tadını kaybetmeden kötü kokulara sebep olan mikroplardan arınmasını sağlayacaktır.

Dondurucu ve Buzdolabındaki Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Dolaptaki balık kokusu nasıl giderilir diyorsanız, öncelikle balığınızı ağzı sıkıca kapalı bir kapta muhafaza ettiğinizden emin olun. Böylece koku miktarını en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca buzdolabına bir kase karbonat koyarak kötü kokuları ortadan kaldırmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan buzdolabını temizlemek de isteyebilirsiniz. İşte bunun için takip etmeniz gereken adımlar:

  • Buzdolabınızdan veya dondurucunuzdan öncelikle tüm yiyecekleri daha sonra da bütün raf ve bölmeleri çıkarın.

  • Bir litre sıcak suya birkaç damla deterjan damlatın ve çeyrek bardak karbonat koyun.

  • Bu karışımı bir sünger yardımıyla buzdolabının bütün yüzeylerine uygulayın. Buna buzdolabının kapağı, rafları ve bölmeleri de dahil. Buzdolabının daha kirli olan kısımlarına daha fazla karışım sürmeniz gerekebilir.

  • Ardından bir bez veya kağıt havlu ile karışımı uyguladığınız bütün yerleri silin ki karışım donmasın.

  • Az bir miktar vanilya özütünü kağıt havluya sürün ve bununla yüzeyleri silin. Bu doğal koku artakalan balık kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

  • Son olarak da buzdolabının kapağı kapatıp tamamıyla kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra buzdolabının raf ve çekmecelerini yerleştirin. Artık yemekleri tekrar buzdolabına koyabilirsiniz.

Burada anlattığımız gibi buzdolabından balık kokusunu çıkarmanın temelinde biraz alın teri dökmek yatıyor. İyi tarafından bakarsanız, bedava egzersiz yapmış olacaksınız.

kızarmış balık, limon, yeşillik

Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Yukarıdaki bilgiler sayesinde evin belirli yerlerinde balık kokusu ile nasıl mücadele edebileceğinizi ele aldık. Peki, evin her yerine sinen balık kokusu nasıl çıkar?

  • Öncelikle pencerelerinizden birini açarak evinizin havalanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, oda spreyi veya elektrikli oda parfümü kullanarak içerideki havayı temizleyebilirsiniz.

  • Ek önlem olarak kokulu bir mum yakmayı düşünebilirsiniz. Özellikle narenciye veya vanilya kokuları balık kokusu ile mücadelede işinize yarayabilir. Kaynar suyla karıştırılan limon suyunun buharı da bu konuda size yardımcı olabilir.

  • Daha sonra bütün yüzeyleri, tezgahları, ve zeminleri Cif Jel Tüm Yüzeyler ile temizleyip hijyenik hale getirin, mis gibi okyanus kokusuyla da evinizin havasını tazeleyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?