Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Buharlı Temizleme Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Temizliği oldukça kolaylaştıran buharlı makineler de zaman içinde kirlenir ve temizlenmesi gerekir. Yazımızı okuyarak yedi adımda buharlı temizlik makinenizi nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Buharlı Temizleme Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı temizleyiciler seramik, mermer ve parke gibi yüzeyleri sert kimyasallar kullanmadan temizlemenin etkili bir yolunu sunar. Bir tank içinde bulunan su, doğru dereceye kadar ısıtıldığında, kiri ve yağı temizleyen yüksek ısıda buhar üretir. Bununla birlikte buharlı temizleyiciler de zaman içinde kirlenebilir. Hijyenik bir temizlik için buhar makinenizi yedi pratik adımda temizleyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler.

Makinenin Fişini Çekin

Temizlemeden önce makinenin kablosunu prizden çekin. Makineyi henüz kullandıysanız, soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyin.

Tanktaki Suyu Boşaltın

Her kullanımdan sonra tankı daima boşaltın. Tankta su bırakıldığında küf veya korozyon oluşma riski daha yüksektir.

Islanmış ve Kirli Pedleri Yıkayın

Buharlı temizleyiciler, yedek paspas pedleri ile birlikte gelir. Kullanılan paspas pedlerini çıkarın. Kirli pedleri kullandıktan sonra bir miktar normal çamaşır deterjanı ve bir çorba kaşığı karbonat ile ıslatın. Deterjanın kirleri çıkarması için yaklaşık 15 dakika bekleyin. Daha sonra pedi iyice yıkayın ve bol suyla durulayın. Deterjan kalıntısı kalmamasına dikkat edin. Pedleri kaldırmadan önce tamamen kuruduklarından emin olun.

Buharlı makinelerde kullanılan pedleri çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Tankı Temizleyin

Tank bölmesini çıkarın. Yumuşak bir bezi ılık suyla nemlendirin. Tankın içini dikkatlice silin. Tüm alanlara ulaştığınızdan emin olun. Tankın dış kısmını da nemli bir bezle temizleyin. Bezin kirli olduğunu fark ettiğinizde, temizliği hijyenik bir şekilde tamamlamak için değiştirin. Tankı güvenli bir yere koyun.

Makine Yüzeyini Silin

Buhar makinesinin yüzeyini silmek için yumuşak ve nemli bir bez kullanın. Tüm yüzeyini sildiğinizden emin olun.

Tankı Yerine Takın

Temiz tankı buhar makinesine yerleştirin. Küf ve korozyon oluşturmaması için tankı sadece kullanacağınız zaman suyla doldurun.

Buhar Makinesini Güvenli Bir Yere Kaldırın

Buhar makinesini temizledikten ve tüm aksesuarlarını yerleştirdikten sonra dik konumda saklayın. Saklama alanının kuru ve tozsuz olduğundan emin olun.

Buharlı makineler sadece su ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.Buhar makineleri için en iyi sular damıtılmış su ya da içme sularıdır. Kireç oranı yüksek sular, tank içinde ve buhar pompasında kireç soruna neden olabilir.Su tankının içine sirke, deterjan, çamaşır suyu gibi ekipmana zarar verebilecek ürünleri kullanmaktan mutlaka kaçının.

Bunlara Dikkat

  • Temizliğe başlamadan önce makinenin fişini prizden çektiğinize emin olun.
  • Yeni kullanılan buhar makinelerini temizlemekten kaçının. Yüksek sıcaklıktaki su yaralanmalara neden olabilir.
  • Çamaşır suyu gibi temizleyicileri asla buhar makinelerinde kullanmayın. Buhar yoluyla solunan çamaşır suyu ölümcül sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aslen yayınlandı