Buharlı Ev Temizliği: Buhar Makinesi Nasıl Temizlenir?

Temizliği oldukça kolaylaştıran buharlı makineler de zaman içinde kirlenir ve temizlenmesi gerekir. Peki, hijyenik temizlik için kullandığınız buhar makinesi nasıl temizlenir? Yazımızı sonuna kadar okuyun, püf noktaları öğrenin!

Güncellenmiş 3 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Buharlı temizleme makinesi ile yeri silen biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Buharlı ev temizliği, seramik, mermer ve parke gibi yüzeyleri sert kimyasallar kullanmadan temizlemenin etkili bir yolunu sunar. Bir tank içinde bulunan su, doğru derecede ısıtıldığında, kiri ve yağı temizleyen yüksek ısıda buhar üretir. Buharlı temizleyiciyle halı temizliği, koltuk temizliği ve zemin temizliği yapmak mümkündür.

Bununla birlikte buharlı temizleyiciler de zaman içinde kirlenebilir. Buharlı temizleyici kullananlar için en önemli adımlardan biri ise buharlı temizleyicinin bakımı ve temizliğidir. Hijyenik bir temizlik için buhar makinenizi yedi pratik adımda temizleyebilirsiniz. İşte buharlı temizlik makinesi kullananlar için buharlı temizleyici temizleme adımları:

Temizliğe başlamadan önce makinenin fişini prizden çektiğinize emin olun. Yeni kullanılan buhar makinelerini temizlemekten kaçının. Yüksek sıcaklıktaki su, yaralanmalara neden olabilir. Çamaşır suyu gibi temizleyicileri asla buhar makinelerinde kullanmayın. Buhar yoluyla solunan çamaşır suyu ölümcül sağlık sorunlarına neden olabilir.

Temizleyici Buhar Makinesi Nasıl Temizlenir?

Buhar makinesi, temizlik için en sağlıklı yöntemlerden biridir, dolayısıyla buharlı temizleyicinin bakımı ve temizliği de önemlidir. Peki, buhar makinesi temizliği nasıl yapılır? İşe başlarken elektrikle çalışan ve sıcak buhar üreten bir cihazla uğraştığınızı unutmayın. Güvenlik önlemlerinizi aşağıda anlatıldığı gibi alın ve bakım işlemine başlayın.

Makinenin Fişini Çekin

Temizlemeden önce makinenin kablosunu prizden çekin. Makineyi kullanmayı yeni bıraktıysanız soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyin.

Tanktaki Suyu Boşaltın

Her kullanımdan sonra tankı daima boşaltın. Tankta su bırakıldığında küf veya korozyon oluşma riski daha yüksektir.

Islanmış ve Kirli Pedleri Yıkayın

Buharlı temizleyiciler, yedek paspas pedleri ile birlikte gelir. Kullanılan paspas pedlerini çıkarın. Kirli pedleri kullandıktan sonra bir miktar Omo Active Sıvı Deterjanı ve bir çorba kaşığı karbonat ile ıslatın. Deterjanın kirleri çıkarması için yaklaşık 15 dakika bekleyin. Daha sonra pedi iyice yıkayın ve bol suyla durulayın. Deterjan kalıntısı kalmamasına dikkat edin. Pedleri kaldırmadan önce tamamen kuruduklarından emin olun. Buharlı makinelerde kullanılan pedleri çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz.

Buharlı temizleme cihazı kullanan kadın

Buharlı makineler sadece su ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Buhar makineleri için en iyi sular damıtılmış su ya da içme sularıdır. Kireç oranı yüksek sular, tank içinde ve buhar pompasında kireç sorununa neden olabilir. Su tankının içine sirke, deterjan, çamaşır suyu gibi ekipmana zarar verebilecek ürünleri kullanmaktan mutlaka kaçının.

Tankı Temizleyin

Tank bölmesini çıkarın. Yumuşak bir bezi ılık suyla nemlendirin. Tankın içini dikkatlice silin. Tüm alanlara ulaştığınızdan emin olun. Tankın dış kısmını da nemli bir bezle temizleyin. Bezin kirli olduğunu fark ettiğinizde, temizliği hijyenik bir şekilde tamamlamak için değiştirin. Tankı güvenli bir yere koyun.

Makine Yüzeyini Silin

Buhar makinesinin yüzeyini silmek için yumuşak ve nemli bir bez kullanın. Tüm yüzeyini sildiğinizden emin olun.

Tankı Yerine Takın

Temiz tankı buhar makinesine yerleştirin. Küf ve korozyon oluşturmaması için tankı sadece kullanacağınız zaman suyla doldurun.

Buhar Makinesini Güvenli Bir Yere Kaldırın

Buhar makinesini temizledikten ve tüm aksesuarlarını yerleştirdikten sonra dik konumda saklayın. Saklama alanının kuru ve tozsuz olduğundan emin olun.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?