Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Buharlı Temizleyici ile Ev Temizliği

Buharla temizleme yöntemlerini tercih edenlerden misiniz? Buradaki ipuçlarımızı okuyarak buharlı temizlik tekniklerini öğrenebilirsiniz!

Güncellenmiş

Reklam
banyo derzi nasıl temizlenir

Evinizdeki hemen her yüzeyi buharla temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Buhar, temizlik teknolojisinde en son gelinen noktadır: Dezenfekte eder, temizler ve kötü kokuları giderir. Neden bu yeni yöntemi kullanmayı denemiyorsunuz? Bu yazıda sizinle buharlı temizlik yönteminin temel özelliklerini paylaşacağız.

Buharlı temizleyiciler fırın, deri, fayans, ayna, halı ve pencere gibi birçok yüzeyde kullanılabilir – fakat bütün buharlı temizleyiciler aynı işlevi görecek şekilde geliştirilmemiştir. Kullanırken oluşabilecek kazaları önlemek için buharlı temizleyicilerin kullanma kılavuzundan yararlanmanız gereklidir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Buharlı Temizlik: Nasıl Çalışır?

Buharlı temizleyiciler kullanması oldukça kolay olan yeni temizlik yöntemidir – fakat birçok insan nasıl çalıştığını merak eder. Açıklaması ise basittir: Buharlı temizleyiciler makinenin çeşidine göre iki şekilde çalışır.

 • Kuru buharlı temizleyici: Çalışma şekli buharlı pişiriciye benzer. Su, kaynama noktasına gelir ve makine buhar üretmeye başlar. Bu işlem her bir litre su için sadece birkaç dakika alır. Doğruca sıcak su kullanırsanız, buharla temizleme işlemi hızlanacaktır.
 • Soğuk buharlı temizleyici: Bu makineler suyu kaynatmadan çalışırlar, yani buhar sadece nemlidir, sıcak değildir. Soğuk buharlı temizleyicinin dezavantajı ise, kuru buharlı temizleyicilerden daha fazla su tüketmesidir. Suyun derecesinden dolayı, küf ve bakterileri yok edemezler.

Buharlı Temizleyiciler: Yenilikçi ve Kullanımı Kolay

Buharlı temizleyiciler, yenilikçi bir temizlik sistemidir, fakat bu kullanımlarının zor olduğu anlamına gelmez. Bu rehberimizle, artıları ve eksileriyle hangi temizlik metodunun size uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Unutmayın: Buharlı temizleyicileri bir yüzeyde kullanmadan önce, yüzeyin görünmeyen bir kısmında deneyin. Temizlemek istediğiniz yüzeyin ve buharlı temizleyicinin kullanma talimatlarına uymayı unutmayın.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Buharlı Temizleyicinin Avantajları:

 • Bütün yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlarlar: Zemin, duvar, kıyafet, halı, pencere, araba döşemesi, banyo, oyuncak, fırın, perde vb.
 • Çevre dostudur.
 • Yüzeyleri dezenfekte eder, kötü kokuları giderir ve yağlardan arındırır.
 • Küf ve bakterileri yok eder.
 • Bazı buharlı temizleyicilerin deterjana ihtiyacı olsa da, çoğunlukla deterjana gerek yoktur.
 • Zor lekeleri çıkararak etkili bir temizlik sağlar.

Buharlı Temizleyicinin Dezavantajı:

 • Birçok yüzeyde buharlı temizlik oldukça etkili olsa da, antika, kağıt, karton, boyalı yüzeyler ve ahşap bu temizlik yöntemine duyarlıdır. Bu yüzeyleri başka bir yöntem kullanarak temizleyin, çünkü buhar zarar verip değerlerini düşürebilir.
 • Yüzeyi başarılı bir şekilde buharla temizleseniz de, ardından bez kullanmanız gerekecektir.
 • Buhar cildinizi yakabilir: Ellerinizi korumak için her zaman eldiven giyin ve güvenlik talimatlarına uyun.
 • Geleneksel temizlik metotlarına göre daha az ekonomiktir.

Buharlı Temizlik Makineleri: Kolay ve Pratik Yöntemler

Buharla halı temizleme makinesi aldığınız zaman, üreticinin talimatlarını okuyup uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Hataları önlemek için gereken bütün güvenlik önlemlerini alın, böylece makinenin dezenfekte ve temizlik potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmış olursunuz. Evinizde halınız varsa, buharlı temizleyici bulundurmak işinize yarayabilir, çünkü bu, profesyonel temizlik servisine ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Buharla halı temizleme işlemi için takip edebileceğiniz adımlar:

 • İlk olarak tozlardan kurtulmak için elektrikli süpürgeyle süpürün.
 • Makineyi sıcak suyla doldurun.
 • Yarım su bardağı hassas sıvı deterjan ekleyin.
 • Daha iyi dezenfekte etmek için yarım su bardağı karbonat ekleyin.

Buharlı temizleyiciyi evinizde bir yabancı gibi bir kenara bırakıp unutmayın – kullanımları kolaydır ve temizlik sırasında zamandan tasarruf etmenizi sağlarlar. Bu harika buharlı temizleyicilerden edinmeden önce, bir arkadaşınızdan bir tane ödünç alıp denemeye ne dersiniz?

 • İki çeşit buharlı temizleyici bulunmaktadır: Kuru ya da soğuk.
 • Buharlı temizleyiciler aynı anda hem dezenfekte eder, kötü kokuları giderir, hem de yağları çözer.
 • Birçok alet gibi, buharlı temizleyicilerin de avantajı ve dezavantajı vardır. Aşağıdaki listeyi kontrol edip hayat tarzınıza en uygun buharla temizleme ürününü bulabilirsiniz.
 • Aslen yayınlandı