Buharlı Temizleyici ile Ev Temizliği

Buharla temizleme yöntemlerini tercih edenlerden misiniz? Buradaki ipuçlarımızı okuyarak buharlı temizlik tekniklerini öğrenebilirsiniz!

Güncellenmiş 10 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Buharlı temizleme makinesi ile yeri silen biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evinizdeki hemen her yüzeyi buharla temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Buhar, temizlik teknolojisinde en son gelinen noktadır: Dezenfekte eder, temizler ve kötü kokuları giderir. Neden bu yeni yöntemi kullanmayı denemiyorsunuz? Bu yazıda sizinle buharlı temizlik yönteminin temel özelliklerini paylaşacağız.

Buharlı temizleyiciler fırın, deri, fayans, ayna, halı ve pencere gibi birçok yüzeyde kullanılabilir fakat bütün buharlı temizleyiciler aynı işlevi görecek şekilde geliştirilmemiştir. Kullanırken oluşabilecek kazaları önlemek için buharlı temizleyicilerin kullanma kılavuzundan yararlanmanız gerekir.

Buharlı Temizlik: Nasıl Çalışır?

Buharlı temizleyiciler kullanması oldukça kolay olan yeni temizlik yöntemidir, fakat birçok insan nasıl çalıştığını merak eder. Açıklaması ise basittir, buharlı temizleyiciler makinenin çeşidine göre iki şekilde çalışır:

 • Kuru buharlı temizleyici: Çalışma şekli buharlı pişiriciye benzer. Su, kaynama noktasına gelir ve makine buhar üretmeye başlar. Bu işlem her bir litre su için sadece birkaç dakika alır. Doğruca sıcak su kullanırsanız, buharla temizleme işlemi hızlanacaktır.

 • Soğuk buharlı temizleyici: Bu makineler suyu kaynatmadan çalışırlar, yani buhar sadece nemlidir, sıcak değildir. Soğuk buharlı temizleyicinin dezavantajı ise kuru buharlı temizleyicilerden daha fazla su tüketmesidir. Suyun derecesinden dolayı küf ve bakterileri yok edemezler.

Buharlı Temizleyiciler: Yenilikçi ve Kullanımı Kolay

Buharlı temizleyiciler yenilikçi bir temizlik sistemidir, fakat bu kullanımlarının zor olduğu anlamına gelmez. Bu rehberimizde artıları ve eksileriyle hangi temizlik metodunun size uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Unutmayın: Buharlı temizleyicileri bir yüzeyde kullanmadan önce, yüzeyin görünmeyen bir kısmında deneyin. Temizlemek istediğiniz yüzeyin ve buharlı temizleyicinin kullanma talimatlarına uymayı unutmayın.

Buharlı Temizleyicinin Avantajları

 • Bütün yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlarlar: Zemin, duvar, kıyafet, halı, pencere, araba döşemesi, banyo, oyuncak, fırın, perde vb.

 • Çevre dostudur.

 • Yüzeyleri dezenfekte eder, kötü kokuları giderir ve yağlardan arındırır.

 • Küf ve bakterileri yok eder.

 • Bazı buharlı temizleyicilerin deterjana ihtiyacı olsa da çoğunlukla deterjana gerek yoktur.

 • Zor lekeleri çıkararak etkili bir temizlik sağlar.

Buharlı Temizleyicinin Dezavantajı

 • Birçok yüzeyde buharlı temizlik oldukça etkili olsa da antika, kağıt, karton, boyalı yüzeyler ve ahşap bu temizlik yöntemine duyarlıdır. Bu yüzeyleri başka bir yöntem kullanarak temizleyin, çünkü buhar zarar verip değerlerini düşürebilir.

 • Yüzeyi başarılı bir şekilde buharla temizleseniz de, ardından bez kullanmanız gerekecektir.

 • Buhar cildinizi yakabilir: Ellerinizi korumak için her zaman eldiven giyin ve güvenlik talimatlarına uyun.

 • Geleneksel temizlik metotlarına göre daha az ekonomiktir.

Buharlı temizleme cihazı kullanan kadın

Buharlı Temizlik Makineleri: Kolay ve Pratik Yöntemler

Buharla halı temizleme makinesi aldığınız zaman üreticinin talimatlarını okuyup uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Hataları önlemek için gereken bütün güvenlik önlemlerini alın, böylece makinenin dezenfekte ve temizlik potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmış olursunuz. Evinizde halınız varsa, buharlı temizleyici bulundurmak işinize yarayacaktır. Çünkü bu profesyonel temizlik servisine ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Buharla halı temizleme işlemi için takip edebileceğiniz adımlar:

 • İlk olarak tozlardan kurtulmak için elektrikli süpürgeyle süpürün.

 • Makineyi sıcak suyla doldurun.

 • Yarım su bardağı hassas sıvı deterjan ekleyin.

 • Daha iyi dezenfekte etmek için yarım su bardağı karbonat ekleyin.

Buharlı temizleyiciyi evinizde bir yabancı gibi bir kenara bırakıp unutmayın. Bu değerli temizleyicilerin kullanımları kolaydır ve temizlik sırasında zamandan tasarruf etmenizi sağlarlar.

Buharlı temizleyici denemeyen kaldı mı?

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?