Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Baza Düzenleme ve Yerleştirme İpuçları

Evdeki fazla eşyaları veya kışlıkları bazaya kaldıracaksanız baza içi düzenleme ve baza yerleştirme ipuçlarını öğrenin.

Güncellenmiş

Kışlıklar
Reklam
Sign Up Banner

Şüphesiz ki bazalar, evdeki yatak, yastık, yorgan ve sık kullanılmayan diğer eşyaların ortadan kaldırılmasında en büyük kurtarıcılarımızdan biri. Fakat baştan savma ve düzensiz bir şekilde yapılan baza yerleşimi, işi içinden çıkılmaz hale getirebilir ve bir süre sonra aradığınız eşyayı bulamaz duruma gelebilirsiniz. Peki, doğru baza yerleştirme nasıl olmalı? Baza düzeni nasıl sağlanır? İşte pratik baza düzenleme ve baza yerleştirme ipuçları.

Bazanızı yerleştirmeye başlamadan önce kaldırmak istediğiniz eşyaların temiz olmasına dikkat etmeli ve tüm eşyalarınızı havalandırdıktan sonra yerleştirme işlemine geçmelisiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Baza Yerleştirme: Eşyalar Bazaya Nasıl Yerleştirilmeli?

 1. Önce Bazayı Temizleyin

  Baza düzenleme işlemine başlamadan önce titiz bir baza temizliği yapmalı ve daha sonra eşyalarınızı bazanıza yerleştirmelisiniz. Bunun için sabunlu bir bez yardımıyla bazanızın içini silmeli, durulamalı ve iyice kurulamalısınız.

 2. Hurç ve Vakumlu Poşetlerden Yardım Alın

  Bazanıza daha fazla eşya yerleştirebilmek için öncelikle bazanızın ölçülerini belirlemeniz gerekir. Bu ölçülere uygun olarak vakumlu poşetler ve hurçlar tercih edebilirsiniz. Size dağ gibi görünen eşyaların vakumlu poşetler yardımıyla ne kadar az yer kapladığını görünce şaşıracaksınız. Baza için hurç seçerken kumaş tipi, yıkanabilirlik gibi faktörleri de dikkate almalısınız.

 3. Eşyaları Sınıflandırın

  Aradığınız eşyaları kolayca bulabilmeniz için, bazanın içine koyacağınız eşyaları sınıflandırarak yerleştirebilirsiniz. Böylece baza içi düzeni sağlamış ve olası karışıklıklardan da kurtulmuş olursunuz. Örneğin; nevresim ve çarşaf takımlarınızı aynı yere, yazlık ve kışlık eşyalarınızı farklı yerlere yerleştirmeniz ihtiyacınız olduğunda bazanızın içini fazla karıştırmadan kolayca bulmanızı sağlayacaktır.

 4. Hangi Hurçta Ne Olduğunu Üzerine Yazın

  Sınıflandırdığınız ve vakumlu poşetlere veya hurçlara yerleştirdiğiniz eşyalarınızın neler olduğunu daha sonra hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle hurç ve vakumlu poşetlerin üzerine yapıştıracağınız bilgilendirici etiketler yardımıyla ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı kolayca bulabilirsiniz.

Baza İçi Düzenleme: Baza Nasıl Düzenlenir?

 1. Doğru Temizlik Ürünü Kullanın

  Baza temizliği yaparken tercih edeceğiniz temizlik ürününün bazanıza ve eşyalarınıza zarar vermeyecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.

 2. Bazanızı Havalandırın

  Bazanızı belli zaman aralıklarında havalandırırsanız eşyalarınızın zarar görmesini de engellemiş olursunuz.

 3. Lavanta Keselerinden Yardım Alın

  Bazanızı yerleştirdikten sonra eşyalarınızın arasına koyacağınız küçük lavanta keseleri, güve ve kelebeklerin oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca bazanızı her açtığınızda mis gibi lavanta kokusunu hissedebilirsiniz.

 4. Kullanma Talimatlarına Uyun

  Bazanızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmalı ve kapasitesinin üzerinde eşya koymaktan sakınmalısınız. Baza düzeni sağlarken temizlik ve havalandırmayı atlamamalısınız.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Yatak Odası Nasıl Temiz Tutulur?

Kıyafetlerinizi etrafta bırakmayın, dolaba asın, çekmeceye koyun veya raflara yerleştirin. Aynı işlemler, ayakkabılarınız, kitaplarınız ve saç fırçalarınız için de geçerli. Eğer eşyalarınızın bir yeri yoksa onlara bir yer bulun. Bunlar çok komplike alanlar olmak zorunda değil, örneğin dekoratif saklama kutuları küçük ve yeri olmayan eşyalarınızı saklamak için idealdir.

Yatak Odası Temizliğine Nereden Başlanır?

Tozlu rafları silip eşyaları yerleştirmeyi daha düşünmeye bile başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey yatağınızı toplamaktır. Neden önce yatağı toplamak yatak odası temizliğinde önemlidir? İki sebepten dolayı: Birincisi, yatağınızı toplamak zaman almayan bir iştir ve odanızın bir kısmını toparlamış olmak sizi motive edecektir. İkincisi, henüz yeri olmayan eşyalarınızı yere koyup temizlik mekanınızı daraltmak yerine, büyük ve kullanılışlı bir alan görevi gören yatağın üzerine sermek daha iyidir.

Yatak Nasıl Temiz Tutulur?

Şilte koruyucusu kullanmak, yatağınızı temiz tutma konusunda yapacağınız en iyi yatırımdır. Yatak koruyucuları, lekelerin şiltenin üzerine yerleşmesini engeller ve çamaşır makinesinde yıkanabildiği için de temizliği kolaydır. Su geçirmeyen ve alerji karşıtı özellikli yatak koruyucu çeşitleri de bulmanız mümkündür.

Günlük Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük rutinler yatak temizliği ve yatak dezenfeksiyonu için büyük önem taşımaktadır. Çok az bir çaba göstererek yatağınızın gün içinde hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Her gün uyandığınızda yatak nevresimini silkeleyerek havalandırmanız, tozların uzaklaşmasına yardımcı olur. Yatağı havalandırma şansınız yoksa, toplamadan açık bırakmanız, biraz olsun hava almasını sağlayacaktır.

Yatak Temizliği Hangi Sıkılıkla Yapılmalı?

Yatak akarlarının neden olduğu alerjileri önlemek için döşekler de temizlenmeli ve her altı ayda bir döşek ters çevrilmelidir. Yatağınızı çevirmeden önce kabartma tozu ve aromatik yağları karıştırıp döşek yüzeyine serpmeniz ve bir müddet bekledikten sonra süpürge ile karışımı süpürmeniz yatağınızı sterilize etmek konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Beyaz mobilya neyle silinir?

Daha önce sıraladığımız yöntemlere ek olarak yüzey temizleyici mendiller, hızlı döşeme temizliği için şaşırtıcı derecede etkilidir. Ancak kumaşa zarar vermeyeceklerinden emin olmak için her zaman önce göze çarpmayan bir alanda test etmelisiniz. Deri, pamuk veya polyester döşeme için harika olan bu mendiller, çok az nem içeren yumuşak ama etkili bir karışım sunar. Dökülme olduğunda lekeleri anında çıkarmak için oturma odasında bir paket bulundurmak akıllıca olacaktır. Beyaz mobilyanız üzerindeki kahve damlamalarına ve diğer ufak kazalara karşı hızlı hareket edin. Leke daha sertleşmeden mendille lekeli bölgeye müdahale edin.

Aslen yayınlandı