Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Baza Nasıl Düzenlenir?

Sandıklı bazalar, fazla eşyaları muhafaza etmek ve ortalıktan kaldırmak için ideal bir çözümdür. Ancak eşyalarınızın zarar görmemesi için baza kullanırken bazı püf noktalarına dikkat emenizde fayda var. Yazımızda okuyacağınız baza yerleştirme yöntemlerini takip ederek siz de düzenli bir bazaya sahip olabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Baza Nasıl Düzenlenir?

Şüphesiz ki bazalar, evdeki yatak, yastık, yorgan ve sık kullanılmayan diğer eşyaların ortadan kaldırılmasında en büyük kurtarıcılarımızdan biridir. Fakat baştan savma ve düzensiz bir şekilde yapılan baza yerleşimi, işi içinden çıkılmaz hale getirebilir ve bir süre sonra aradığınız eşyayı bulamaz duruma gelebilirsiniz. Peki, doğru baza yerleştirme nasıl olmalıdır? İşte bazanızı kolayca düzenleme ve toplamanın en kolay yolları…

Bazanızı yerleştirmeye başlamadan önce, kaldırmak istediğiniz eşyalarınızın temiz olmasına dikkat etmeli ve tüm eşyalarınızı havalandırdıktan sonra yerleştirme işlemine geçmelisiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Eşyalar Bazalara Nasıl Yerleştirilmeli?

  • Baza düzenleme işlemine başlamadan önce titiz bir baza temizliği yapmalı ve daha sonra eşyalarınızı bazanıza yerleştirmelisiniz. Bunun için sabunlu bir bez yardımıyla bazanızın içini silmeli, durulamalı ve iyice kurulamalısınız.
  • Bazanıza daha fazla eşya yerleştirebilmek için öncelikle bazanızın ölçülerini belirlemeniz gerekir. Bu ölçülere uygun olarak vakumlu poşetler ve hurçlar tercih edebilirsiniz. Size dağ gibi görünen eşyalarınızın vakumlu poşetler yardımıyla ne kadar az yer kapladığını görünce şaşıracaksınız.
  • Aradığınız eşyalarınızı kolay bulabilmeniz için, bazanın içine koyacağınız eşyaları sınıflandırarak yerleştirebilirsiniz. Böylece olası karışıklıklardan da kurtulmuş olursunuz. Örneğin; nevresim ve çarşaf takımlarınızı aynı yere, yazlık ve kışlık eşyalarınızı farklı yerlere yerleştirmeniz, ihtiyacınız olduğunda bazanızın içini fazla karıştırmadan kolayca bulmanızı sağlayacaktır.
  • Sınıflandırdığınız ve vakumlu poşetlere veya hurçlara yerleştirdiğiniz eşyalarınızın neler olduğunu daha sonra hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle hurç ve vakumlu poşetlerin üzerine yapıştıracağınız bilgilendirici etiketler yardımıyla ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı kolayca bulabilirsiniz.
Baza temizliği yaparken tercih edeceğiniz temizlik ürününün bazanıza ve eşyalarınıza zarar vermeyecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Bazanızı belli zaman aralıklarında havalandırırsanız eşyalarınızın zarar görmesini de engellemiş olursunuz. Bazanızı yerleştirdikten sonra eşyalarınızın arasına koyacağınız küçük lavanta keseleri, güve ve kelebeklerin oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca bazanızı her açtığınızda mis gibi lavanta kokusunu hissedebilirsiniz. Bazanızı daha uzun bir süre kullanmak istiyorsanız, kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmalı ve kapasitesinin üzerinde eşya koymaktan sakınmalısınız.

Bunlara Dikkat

Bazanıza yerleştireceğiniz eşyalarınızın doğru temizleme yöntemleri ile temizlenmesi önemlidir. Hassas giysilerinizi ve çamaşır makinesinde yıkanmaması gereken eşyalarınızı kuru temizleme yaptırarak kaldırmanız eşyalarınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı