Baza Düzenleme ve Yerleştirme İpuçları

Evdeki fazla eşyaları veya kışlıkları bazaya kaldıracaksanız baza içi düzenleme ve baza yerleştirme ipuçlarını öğrenin.

Güncellenmiş 25 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kışlıklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Şüphesiz ki bazalar, evdeki yatak, yastık, yorgan ve sık kullanılmayan diğer eşyaların ortadan kaldırılmasında en büyük kurtarıcılarımızdan biri. Fakat baştan savma ve düzensiz bir şekilde yapılan baza yerleşimi, işi içinden çıkılmaz hale getirebilir ve bir süre sonra aradığınız eşyayı bulamaz duruma gelebilirsiniz. Peki, doğru baza yerleştirme nasıl olmalı? Baza düzeni nasıl sağlanır? İşte pratik baza düzenleme ve baza yerleştirme ipuçları.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Baza Yerleştirme: Eşyalar Bazaya Nasıl Yerleştirilmeli?

  1. 1

   Önce Bazayı Temizleyin

   Baza düzenleme işlemine başlamadan önce titiz bir baza temizliği yapmalı ve daha sonra eşyalarınızı bazanıza yerleştirmelisiniz. Bunun için sabunlu bir bez yardımıyla bazanızın içini silmeli, durulamalı ve iyice kurulamalısınız.

  2. 2

   Hurç ve Vakumlu Poşetlerden Yardım Alın

   Bazanıza daha fazla eşya yerleştirebilmek için öncelikle bazanızın ölçülerini belirlemeniz gerekir. Bu ölçülere uygun olarak vakumlu poşetler ve hurçlar tercih edebilirsiniz. Size dağ gibi görünen eşyaların vakumlu poşetler yardımıyla ne kadar az yer kapladığını görünce şaşıracaksınız. Baza için hurç seçerken kumaş tipi, yıkanabilirlik gibi faktörleri de dikkate almalısınız.

  3. 3

   Eşyaları Sınıflandırın

   Aradığınız eşyaları kolayca bulabilmeniz için, bazanın içine koyacağınız eşyaları sınıflandırarak yerleştirebilirsiniz. Böylece baza içi düzeni sağlamış ve olası karışıklıklardan da kurtulmuş olursunuz. Örneğin; nevresim ve çarşaf takımlarınızı aynı yere, yazlık ve kışlık eşyalarınızı farklı yerlere yerleştirmeniz ihtiyacınız olduğunda bazanızın içini fazla karıştırmadan kolayca bulmanızı sağlayacaktır.

  4. 4

   Hangi Hurçta Ne Olduğunu Üzerine Yazın

   Sınıflandırdığınız ve vakumlu poşetlere veya hurçlara yerleştirdiğiniz eşyalarınızın neler olduğunu daha sonra hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle hurç ve vakumlu poşetlerin üzerine yapıştıracağınız bilgilendirici etiketler yardımıyla ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı kolayca bulabilirsiniz.

 • Baza İçi Düzenleme: Baza Nasıl Düzenlenir?

  1. 1

   Doğru Temizlik Ürünü Kullanın

   Baza temizliği yaparken tercih edeceğiniz temizlik ürününün bazanıza ve eşyalarınıza zarar vermeyecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.

  2. 2

   Bazanızı Havalandırın

   Bazanızı belli zaman aralıklarında havalandırırsanız eşyalarınızın zarar görmesini de engellemiş olursunuz.

  3. 3

   Lavanta Keselerinden Yardım Alın

   Bazanızı yerleştirdikten sonra eşyalarınızın arasına koyacağınız küçük lavanta keseleri, güve ve kelebeklerin oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca bazanızı her açtığınızda mis gibi lavanta kokusunu hissedebilirsiniz.

  4. 4

   Kullanma Talimatlarına Uyun

   Bazanızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmalı ve kapasitesinin üzerinde eşya koymaktan sakınmalısınız. Baza düzeni sağlarken temizlik ve havalandırmayı atlamamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?