Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz kış küçük bir su birikintisinde bile çamur olan ayakkabıları nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Yazımızı sonuna kadar okuyun, ayakkabınızdaki çamur lekesinden kolayca kurtulun!

Güncellenmiş 10 Nisan 2023

·

Yazar

Okuma Süresi8 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
ayakkabıda çamur

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kış aylarında yağmur, yaz aylarında ise küçük su birikintileri hiç istemediğiniz çamur lekelerine neden olabilir. Kaynağı ne olursa olsun her çeşit ayakkabıda çamur, kirli ve kötü bir görüntü oluşturur. Üstelik temizlenmeyen çamur lekeleri zamanla dokuya işler ve çıkarması güç bir leke haline gelebilir. Peki, ayakkabıdan çamur lekesi çıkar mı, beyaz ayakkabıdan inatçı çamur lekesi nasıl çıkarılır, süet ayakkabıdan çamur temizlemek için ne gerekir? Ayakkabıdaki çamur lekesinden kurtulmak için uzman tüyoları sizin için derledik. Okumaya devam edin!

Beyaz Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz ayakkabınız çamur lekesi olduysa diğer ayakkabılara oranla daha kötü görünüyor olabilir. Bu kötü görüntü sizi korkutmasın! Beyaz ayakkabıdan çamur lekesi çıkar mı diye düşünüyorsanız, cevabımız; elbette çıkar! Aşağıdaki adımları uygulayın, beyaz ayakkabınızdaki çamur lekelerini kolayca yok edin.

Beyaz ayakkabıdaki inatçı çamur lekesini çıkarmak için adımlar:

Çamurlu bir ayakkabıyı temizlemek için öncelikle kurumasını bekleyin.

 1. 1

  Çamurlanan beyaz ayakkabınızın kuruduğundan emin olduktan sonra temizleyeceğiniz alana gazete kağıdı serebilir ya da bu işlemi balkonda veya bahçede yapabilirsiniz.

 2. 2

  Ayakkabılarını birbirine vurun ya da silkeleyin. Bu, yüzeydeki fazla çamurun dökülmesini sağlayacaktır.

 3. 3

  Kuru kağıt havluyla ayakkabının yüzeyindeki çamurları silin.

 4. 4

  Ayakkabının bağcıklarını çıkarın.

 5. 5

  Orta sertlikteki bir ayakkabı fırçası ya da diş fırçasına en zor kirleri bile %100 ortadan kaldıran Cif Krem Sprey Limon sıkın. Ayakkabınızın kenarlarından başlayarak üstünü ve altını yuvarlaklar çizerek iyice fırçalayın.

 6. 6

  Nemli bir bezle ayakkabınızın her yerini silin.

 7. 7

  Kuru bir bezle kurulayın ve havadar bir alanda bırakın.

 8. 8

  Yıkadığınız bağcıklarını geçirin.

İşte bu kadar! Beyaz ayakkabılarınız Cif Krem Sprey Limon ile ilk günkü gibi yeni ve ışıl ışıl…

Bez Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle yaz aylarında rahatlığı ve hava alması nedeniyle sıkça tercih edilen bez ayakkabınıza çamur mu bulaştı? Endişelenmeyin, sizin için derlediğimiz tüyolara uyun, çamur lekesinden kurtulun! İşte, bez ayakkabıdaki çamur lekesini çıkarmak için tüyolar…

Bez ayakkabınıza çamur bulaştığında hemen temizlemeye kalkmayın. Bu, çamurun ayakkabınızın her yerine bulaşmasına ya da lekenin derine işlemesine neden olacaktır. Çamur kuruduğunda temizleme işlemi için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Bez ayakkabıları çamurdan arındırmak için iki yöntem vardır. İlki elde temizleme ikincisi ise eğer ayakkabı çamaşır makinesine atılabiliyorsa çamaşır makinesinde yıkayarak temizlemektir.

Yöntem 1: Çamur bulaşan ayakkabınızı sallayın veya birbirine vurun. Bu işlem, yüzeyde kalan fazla çamurun dökülmesine neden olacaktır. Kağıt havluyla silin ve yapışan çamur kalıntılarından da kurtulun. Bir kovanın içine ılık su doldurun ve özel formülüyle dokuya derinlemesine işleyerek en zor lekeleri bile kolayca çıkaran Omo Active Sıvı deterjan ekleyin. Suyu elinizle karıştırın. Temiz sert kıllı bir ayakkabı fırçası ya da diş fırçasını bu suya sokun, ayakkabının kenarlarından başlayarak daireler çizin. Tüm lekeli alanları iyice ovduğunuzdan emin olun. Nemli bir bezle silin ve havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Bez ayakkabınızı temizleme işlemini bitirdikten sonra kağıtla doldurup kurumaya bırakmanız, ayakkabının şeklini korumasına yardımcı olacaktır.

Yöntem 2: Bez ayakkabıların çoğu yapısı nedeniyle çamaşır makinesinde yıkanmaya elverişlidir. Peki, çamurlu bez ayakkabı makinede nasıl yıkanır? Öncelikle kuruyan çamurun fazlasından kurtulmak için ayakkabılarınızı silkeleyin. Kağıt havluyla silerek yapışan çamurlardan da kurtulun. Çamaşır makinesine atmak için ayakkabılarınızı ayakkabı kılıfının içine, eğer ayakkabı kılıfınız yoksa yastık kılıfının içine yerleştirin. Bu şekilde makineye atın. Deterjan gözüne konsantre formülüyle en zorlu lekeleri düşük sıcaklıkta bile kolayca çıkaran Omo Active Sıvı deterjan ekleyin. Hassas programa ayarlayın ve makinenizi çalıştırın. Yıkama programı bittiğinde havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Bez ayakkabıdaki çamur lekesini çıkarmak için ayakkabınıza uygun yöntemi belirleyin, adımları eksiksiz gerçekleştirin. Beyaz ayakkabılarınız artık tertemiz!

Süet Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Süet ayakkabıya bulaşan çamur lekesini çıkarmak gözünüzü korkutuyor olabilir. Ancak adımları izleyin, süet ayakkabıdaki çamur lekesi nasıl çıkarılır öğrenin!

 1. 1

  Temizleme işlemine geçmeden önce süet ayakkabının üzerindeki çamurların kuruduğundan emin olun.

 2. 2

  Ayakkabıları silkeleyip birbirine vurarak fazla çamurdan arındırın.

 3. 3

  Süet fırçasıyla fırçalayın.

 4. 4

  Temiz beyaz bir bezi nemlendirin.

 5. 5

  Hafifçe ovalayarak silin.

 6. 6

  Bir kovanın içine ılık su doldurun. Suyun içine birkaç damla konsantre formülüyle üstün leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Sıvı deterjan ekleyin. Temiz bir bezi suya daldırın ve fazla suyunu sıkın. Lekeli bölgeleri yuvarlaklar çizerek silin.

 7. 7

  Temiz bir bezi ılık suyla nemlendirin. Deterjanlı su karışımıyla sildiğiniz lekeli bölgeleri bu bezle durulayın.

 8. 8

  Şeklini koruması için temiz bir bez ya da havluyla süet ayakkabının içini doldurun. Havadar bir alanda kurumaya bırakın.

 9. 9

  Süet ayakkabıdaki inatçı çamur lekesini çıkarmak işte bu kadar kolay!

Spor Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Güzel bir orman yürüyüşü ya da yağmurlu bir günde yürürken spor ayakkabılarınızın çamur olması mümkün. Peki, çamur olan spor ayakkabı nasıl temizlenir, spor ayakkabıdan çamur temizlemek için ne kullanmak gerekir? İşte, spor ayakkabıdan çamur lekesi çıkarmak için ipuçları!

 1. 1

  Spor ayakkabınıza bulaşan çamuru temizlemek için öncelikle kurumasını bekleyin.

 2. 2

  Kuruyan çamurun dökülmesi için ayakkabıları birbirine vurun ya da sallayın. Yapışmış çamur parçaları için kağıt havlu kullanın. Kağıt havluyla bastırmadan sıyırın.

 3. 3

  Ayakkabının bağcıklarını çıkarın ve yıkamak için kenara ayırın.

 4. 4

  Spor ayakkabının üst tabanı için yumuşak uçlu bir ayakkabı fırçası ya da diş fırçası kullanın.

 5. 5

  Suyla nemlendirdiğiniz fırçanın üzerine birkaç damla Cif Krem Sprey Limon sıkın ve ayakkabı tabanını yavaşça fırçalayın. Alt tabanı da aynı şekilde temizledikten sonra fırçayı yıkayın.

 6. 6

  Spor ayakkabının üst kısmını temizlemek için bir kovanın içine ılık su doldurun. Suyun içine yüksek leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Sıvı deterjan damlatın. Fırçayı bu suya sokun ve lekeler üzerinde yuvarlaklar çizerek ovun.

 7. 7

  Nemli temiz bir bezle üstten başlayarak tabana kadar silerek durulayın.

 8. 8

  Kuru bir bezle kurulayarak yüzeyde kalan sudan arındırın.

 9. 9

  Havadar bir alanda kurumaya bırakın.

 10. 10

  Yıkanan ve kuruyan bağcıkları takın. Artık spor ayakkabınız ilk günkü gibi tertemiz!

Spor ayakkabıdan çamur temizlemek, sizin için hazırladığımız adımlarla zor olmaktan çıkıyor! Adımları izleyin, inatçı lekeleri yok edin.

Ayakkabıdan çamur lekesi nasıl çıkarılır öğrendiniz. Hijyenik ayakkabı temizliği nasıl olmalıdır, beyaz ayakkabılar nasıl temizlenir, süet ayakkabılar nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız uzman temizlik tüyoları için ilgili makalelerimizi okumayı unutmayın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

  Ayakkabı kokusunu ne giderir merak ediyorsanız işte ayakkabı kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz farklı malzeme ve yöntemler:

  1. 1

   Havalandırmak

   Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra hemen dolaba kaldırmak yerine bir süre havalandırın. Böylece kötü kokuların ayakkabı içine sinmesini de büyük oranda engellemiş olursunuz.

  2. 2

   Portakal kabuğu

   Giymediğiniz ayakkabıların içine portakal kabuğu koyun. Portakal kabuğu kötü kokuları içine hapseder ve kokusunu da ayakkabının içine bırakır. Portakal kabuğu yerine mandalina ya da limon kabuğu da kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Karbonat

   Karbonat kullanımı da ayakkabı kokusu giderme için etkili bir yöntemdir. Ayakkabılarınızın içine koyacağınız bir tatlı kaşığı karbonat, ayakkabının içindeki nemi hapsederken kötü kokuları da yok edecektir.

  4. 4

   Bebek pudrası

   Kullanmadığınız zaman ayakkabılarınızın içine bebek pudrası koymak da ayakkabı kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biridir. Pudra yapısı gereği nemi hızla emer ve kötü kokuları yok eder.

  5. 5

   Doğal yöntemler

   Bir miktar lavanta ya da adaçayını ayakkabınızın içine bırakmak, kötü kokulara neden olan bakterileri uzaklaştırır. Karanfil, kekik, nane ve toz tarçın da koku giderici olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı da ayakkabı kokusu geçirme için kullanılabilir.

  6. 6

   Kahve

   Ayakkabı kokusunu gidermek için kahve de kullanabilirsiniz. Geceden bir miktar kahveyi ayakkabınızın içine serpin. Sabah tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

  7. 7

   Naftalin

   Naftalin de zorlu kokuları gidermede etkilidir. Ayakkabınızın her birine bir top naftalin bırakarak kötü koku ve bakterileri ayakkabınızdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz.

  8. 8

   Koku giderici spreyler

   Ayakkabı kokusu giderici spreylerden de yardım alabilirsiniz. Ancak bu ürünler kimyasal olduğundan açık havada kullanmanız önerilir.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?