Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yünlüler Nasıl Yıkanır?

Özellikle soğuk mevsimlerde kullanışı oldukça rahat ancak temizliği hassas olan yünlü giysilerimiz nasıl yıkanır? Yünlüleri makinemizin hangi programında ve sıcaklıkta yıkamalıyız? Yün kazakların tüylenmesini nasıl önleriz? Tüm bu soruların cevapları ve yünlüler özelinde önemli bilgiler için bu yazımızı okuyun.

Güncellenmiş

Kışlık yünlü kazak ve yün boyunluk

Kış mevsiminde en çok tercih edilen kıyafet türüdür yünlüler. Kazaklar, atkılar bereler hem bizi sıcak tutarlar hem de şık görünürler. Peki kullanımı kadar temizliği de hassas olan yün kazak nasıl yıkanır? Bu konuda işinize yarayabilecek bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Bunlara Dikkat

Yünlüleri güneş gören veya ısı alan bir yere sermek zamanla solmasına sebep olacaktır. Yünlüleri temizlerken fırça gibi aletler kullanmak yüzeye ciddi zararlar verebilir. Yünlü kazaklarınızı her zaman renklerine ayırarak ve etiketindeki talimatlara uyarak yıkamalısınız.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

 • İlk olarak hatırlamanız gereken, normal çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanı yünlüler için kullanmamanız gerektiğidir. Deterjanın yapısı, hassas olan yünlülerin dokusuna zarar verir. Bu yüzden yünlüler için özel olarak üretilmiş Rinso Narin Bakım gibi hassas yapıdaki doku koruma özelliğine sahip sıvı deterjanları tercih etmelisiniz.
 • Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise, evinizdeki suyun kireç oranıdır. Kireçli sular yünlü ve hassas çamaşırlarınızın sertleşmesine ve zarar görmesine sebep olur. Bunu engellemek için yıkamaya başlamadan önce çamaşır makinenize kireç önleyici tabletlerden eklemeyi deneyebilirsiniz.
 • Yünlülerinizi çamaşır makinesinde yıkarken, en fazla 30 derece ve hassas/narin yıkama ayarında olması gerekmektedir.
 • Yünlü kazaklarınızın için Yumoş Extra gibi doku koruma özelliği bulunan bir çamaşır yumuşatıcısı tercih etmelisiniz. Bu sayede yünlülerinizin yıpranmasını, toz toplamasını ve elektriklenmelerini önlemiş olacaksınız.
 • Çekmiş yün kazak ve sünmeyi engellemek için yukarıdaki yıkama önerilerine uyarak yünlülerinizi çamaşır filesinin içine yerleştirdikten sonra düğmelerini ve fermuarlarını kapalı tutarak yıkayın.
 • Yıkama sonrası yünlülerinizi kurutmak için güneşe asmamalısınız. Yünlü kazaklarınızı güneşte kurutmak renginin kaybolmasına ve sararmasına sebep olacaktır. Çamaşırlarınızı sererek kurutmak daha doğru bir uygulamadır.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yün Halılar Nasıl Temizlenir?

Buna ek olarak, evimizin kış aksesuarlarından biri de yün halılardır. Kişisel zevkinize göre şekil ve renk değiştiren halılar soğuk kış aylarında yerleri sıcak tutup evin daha kolay ısınmasını sağlarlar. Yün kazaklarımız kadar yün halılarımızda temizliğe ihtiyaç duyarlar. Burada kısaca yün halı nasıl temizlenir sorusuna cevap vereceğiz.

 • Yün kazaklarınız gibi yün halılarınız için de doğru deterjan seçmeniz gerekir. Rinso Narin Bakım gibi yünlüler için özel olarak üretilmiş temizlik ürünlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Yün halıyı yıkayarak değil de silerek temizlemek halınızın ömrü için daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Halınızı silerek temizlerken fazla bastırmamaya ve ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Fazla su, halınızda çekmeye ve renk değişimlerine sebep olabilir.
 • Halınız için yumuşak bir dokuda temizlik bezi tercih etmelisiniz. Sert temizlik ürünleri kullanmak halınızdaki yün liflerinin kopmasına ve dokusunun bozulmasına neden olabilir.
 • Halınıza sıvı bir madde dökülmüşse, en kısa zamanda kuru bir bez yardımıyla leke fazla yerleşmeden ıslaklığını almalısınız.
 • Yün halıdaki lekeleri çıkarmak için ılık su ve sirke kullanarak lekelerin olduğu alanları temizleyebilirsiniz. Lekeyi çıkarmaya çalışırken fazla bastırıp güç uygulamak halınıza zarar verir ve temizlemeye çalıştığınız yerleri belli edip daha kirli görünmesine neden olur.
Kireçli sular yünlü ve hassas çamaşırlarınızın sertleşmesine ve zarar görmesine sebep olur. Bunu engellemek için yıkamaya başlamadan önce çamaşır makinenize kireç önleyici tabletlerden eklemeyi deneyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı