Yünlüler Nasıl Yıkanır?

Yünlüler hangi programda yıkanır, yün halı nasıl silinir, çekmiş yün kazak nasıl düzelir gibi soruların cevapları için yazımızı sonuna kadar okuyun, tüyoları öğrenin.

Güncellenmiş 7 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Turuncu yün kazak ve mavi atkı takan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kış mevsiminde en çok tercih edilen kıyafet türü yünlülerdir. Yün kazaklar, atkılar bereler hem bizi sıcak tutar hem de şık görünür. Peki kullanımı kadar temizliği de hassas olan yünlüler nasıl yıkanır, makinede yünlüler kaç derecede yıkanır? Sizin için derlediğimiz yün kazak yıkama ipuçlarını izleyerek çekmiş yün kazak faciasına elveda diyebilirsiniz.

Yünlüleri güneş gören veya ısı alan bir yere sermek zamanla solmasına sebep olacaktır. Yünlüleri temizlerken fırça gibi aletler kullanmak yüzeye ciddi zararlar verebilir. Yünlü kazaklarınızı her zaman renklerine ayırarak ve etiketindeki talimatlara uyarak yıkamalısınız.

Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

 • İlk olarak hatırlamanız gereken, normal çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanı yünlüler için kullanmamanız gerektiğidir. Deterjanın yapısı, hassas olan yünlülerin dokusuna zarar verir. Bu yüzden hassas giysiler için özel üretilmiş Yumoş Sıvı Deterjan Hassas Giysiler gibi doku koruma özelliğine sahip sıvı deterjanları tercih etmelisiniz.

 • Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise, evinizdeki suyun kireç oranıdır. Kireçli sular yünlü ve hassas çamaşırlarınızın sertleşmesine ve zarar görmesine sebep olur. Bunu engellemek için yıkamaya başlamadan önce çamaşır makinenize kireç önleyici tabletlerden eklemeyi deneyebilirsiniz.

 • Peki, yünlü kazaklar kaç derecede yıkanır, yünlüler hangi programda yıkanır? Yünlülerinizi çamaşır makinesinde yıkarken, en fazla 30 derece ve hassas/narin yıkama ayarında olması gerekmektedir.

 • Yünlü kazaklarınızın için Yumoş Extra gibi doku koruma özelliği bulunan bir çamaşır yumuşatıcısı tercih etmelisiniz. Bu sayede yünlülerinizin yıpranmasını, toz toplamasını ve elektriklenmelerini önlemiş olacaksınız.

 • Çekmiş yün kazak ve sünmeyi engellemek için yukarıdaki yıkama önerilerine uyarak yünlülerinizi çamaşır filesinin içine yerleştirdikten sonra düğmelerini ve fermuarlarını kapalı tutarak yıkayın.

 • Yıkama sonrası yünlülerinizi kurutmak için güneşe asmamalısınız. Yünlü kazaklarınızı güneşte kurutmak renginin kaybolmasına ve sararmasına sebep olacaktır. Çamaşırlarınızı sererek kurutmak daha doğru bir uygulamadır.

Yün kazaklarınızın formunu koruması için temizliği kadar bakımı da önemlidir. Tüylenen kazakları temizleme yöntemlerini inceleyerek yün kazaklarınızın hep yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Buna ek olarak, evimizin kış aksesuarlarından biri de yün halılardır. Kişisel zevkinize göre şekil ve renk değiştiren halılar soğuk kış aylarında yerleri sıcak tutup evin daha kolay ısınmasını sağlarlar. Yün kazaklarımız kadar yün halılarımızda temizliğe ihtiyaç duyarlar. Burada kısaca yün halı nasıl temizlenir sorusuna cevap vereceğiz.

 • Yün kazaklarınız gibi yün halılarınız için de doğru deterjan seçmeniz gerekir. Yumoş Sıvı Deterjan gibi yünlüler için özel olarak üretilmiş temizlik ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

 • Yün halıyı yıkayarak değil de silerek temizlemek halınızın ömrü için daha doğru bir tercih olacaktır.

 • Yün halı nasıl silinir? Halınızı silerek temizlerken fazla bastırmamaya ve ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Fazla su, halınızda çekmeye ve renk değişimlerine neden olabilir.

 • Halınız için yumuşak bir dokuda temizlik bezi tercih etmelisiniz. Sert temizlik ürünleri kullanmak halınızdaki yün liflerinin kopmasına ve dokusunun bozulmasına neden olabilir.

 • Halınıza sıvı bir madde dökülmüşse, en kısa zamanda kuru bir bez yardımıyla leke fazla yerleşmeden ıslaklığını almalısınız.

 • Yün halıdaki lekeleri çıkarmak için ılık su ve sirke kullanarak lekelerin olduğu alanları temizleyebilirsiniz. Lekeyi çıkarmaya çalışırken fazla bastırıp güç uygulamak, halınıza zarar verir ve temizlemeye çalıştığınız yerleri belli edip daha kirli görünmesine neden olur.

Yün halıların yanı sıra yün yorganların da temizliği çok hassastır. Yün yorgan temizleme ipuçlarına göz atarak yorganlarınızı zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

Kireçli sular yünlü ve hassas çamaşırlarınızın sertleşmesine ve zarar görmesine sebep olur. Bunu engellemek için yıkamaya başlamadan önce çamaşır makinenize kireç önleyici tabletlerden eklemeyi deneyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?