Trençkot Nasıl Yıkanır?

Bahar aylarının vazgeçilmezi trençkot nasıl temizlenir? Farklı kumaşlarla üretilen trençkotların temizliğine dair tüyolar için yazımızı okuyun.

Güncellenmiş 8 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
fırçayla süet mont temizleyen biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bahar aylarının temel giysileri olan trençkotlar, soğuktan ya da hafif ve kısa süreli yağmurdan korunmanıza destek olur. Ancak her giysi gibi trençkotların da temizlenmesi gerekir. Peki, trençkot nasıl yıkanır? Trençkot makinede yıkanır mı? Trençkot temizliğinin nasıl yapılacağı sorusu sizin de kafanızı kurcalıyorsa, tüm püf noktalarını hazırladığımız yazıda okuyabilirsiniz.

Trençkotları çok sık kuru temizlemeye vermek ya da yıkamak kumaşlarını yıpratabilir. Bu nedenle küçük iz ve lekelere ıslak sabunlu bezle müdahale edebilirsiniz. Bölgesel temizlik yaparken deterjan yerine beyaz kalıp sabun tercih edebilirsiniz.

Trençkot Hangi Kumaştan Yapılır?

Trençkotlar süet, denim, gabardin gibi farklı kumaş materyali kullanılarak üretilir. Su geçirgenliği az olan kumaş türleri de trençkotlarda sıklıkla kullanılır. Bu nedenle trençkot temizliğinde önce kumaş türünü dikkate almanız gerekir. Örneğin denim kumaştan yapılmış bir trençkot ile süet trençkotlar farklı temizleme yöntemleri ile temizlenmelidir.

Trençkotların etiketlerinde çoğunlukla kuru temizleme ibaresi bulunur. Kuru temizleme trençkot kumaşının yıpranması ya da renginin bozulması riskini en aza indirir. Kuru temizleme hizmeti alarak trençkotunuzu renk atma, salma, eskime, genişleme gibi problemlere karşı koruyabilirsiniz.

Süet Trençkot Nasıl Yıkanır?

Süet, etekten trençkota kadar birçok giyside kullanılır. Ancak derinin zımparalanması ile elde edilen süetin temizliği deriden daha farklıdır. Süet trençkotunuzu kuru temizlemeye verecek zamanınız yoksa bir süet fırçası kullanabilirsiniz. Süet fırçası ile trençkotunuzu temizlerken fırçalama işlemini fırçayı kumaşa çok bastırmadan yapmaya dikkat etmelisiniz.

Süet trençkotunuz lekelendiğinde ılık sabunlu bez yardımı ile lekeyi hafifçe ovarak silebilirsiniz. Islak kısmı kurumaya bırakırken sildiğiniz bölgenin iç kısmını bezlerle ya da kağıt peçete ile doldurun. Böylece ıslak bölge kuruyunca kırışık bir görüntü oluşmasını engelleyebilirsiniz. Süet trençkot makinede yıkanır mı diyorsanız, yıkama talimatlarında çamaşır makinesinde yıkanabileceğine dair bir işaret olmadığı takdirde kesinlikle makinede yıkamayın.

Denim Trençkot Nasıl Yıkanır?

Denim trençkotlar temizlik açısından daha rahattır. Denim kumaş kullanılan spor tarz trençkotlarınızı yıkama talimatına uygun olarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak yıkarken kumaşı tersine çevirmek ve hassas yıkama programını tercih etmek, trençkotun daha uzun süre yeni kalmasına yardımcı olur. Kumaşı tersine çevirmek renk atması riskini de en aza indirir.

Trençkot Temizliğinde Bunlara Dikkat!

Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olan trençkotları yıkamadan önce ceplerini mutlaka kontrol edin. Kağıt mendil, para gibi küçük eşyalar hem giysinize zarar verebilir hem de parçalara ayrılarak çamaşır makinesinin filtresine kaçabilir. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz türdeki trençkotları diğer giysilerinizden ayrı şekilde yıkayın. Ayrı yıkamak, kumaşın renginde solma ya da açılma riskini azaltan en basit yollardan biridir. Çamaşır makinesinde yıkanabilen bir trençkotunuz varsa, trençkot kaç derecede yıkanır diyor olabilirsiniz. Öncelikle yıkama talimatlarını kontrol etmelisiniz. Sıcak ayarda yıkamamanızı öneririz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular?

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?