Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Trençkot Nasıl Temizlenir?

Yağmurlu mevsimlerde sıkça kullanılan pratik bir giysi olan trençkotların nasıl temizleneceği hakkındaki ipuçlarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Trençkot Nasıl Temizlenir?

Bahar aylarının temel giysileri olan trençkotlar soğuktan ya da hafif ve kısa süreli yağmurdan korunmanıza destek olur. Ancak her giysi gibi trençkotların da temizlenmesi gerekir. Trençkot temizliğinin nasıl yapılacağı sorusu sizin de kafanızı kurcalıyorsa, tüm püf noktalarını hazırladığımız yazıda okuyabilirsiniz.

Trençkotları çok sık kuru temizlemeye vermek ya da yıkamak kumaşlarını yıpratabilir. Bu nedenle küçük lekelere ve izlere ıslak sabunlu bezle müdahale edebilirsiniz. Bölgesel temizlik yaparken deterjan yerine beyaz kalıp sabun tercih edebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Kumaş Materyalini Göz Önüne Alın

Trençkotlar süet, denim, gabardin gibi farklı kumaş materyali kullanılarak üretilir. Su geçirgenliği az olan kumaş türleri de trençkotlarda sıklıkla kullanılır. Bu nedenle trençkot temizliğinde öncelikle kumaş türünü dikkate almanız gerekir. Örneğin denim kumaştan yapılmış bir trençkot ile süet trençkotlar farklı temizleme yöntemleri ile temizlenmelidir.

Trençkotların etiketlerinde çoğunlukla kuru temizleme ibaresi bulunur. Kuru temizleme trençkot kumaşının yıpranması ya da renginin bozulması riskini en aza indirir. Kuru temizleme hizmeti alarak trençkotunuzu renk atma, salma, eskime, genişleme gibi problemlere karşı koruyabilirsiniz.

Reklam

Süet Trençkot Temizliği

Süet, etekten trençkota kadar birçok giyside kullanılır. Ancak derinin zımparalanması ile elde edilen süetin temizliği deriden daha farklıdır. Süet trençkotunuzu kuru temizlemeye verecek zamanınız yoksa bir süet fırçası kullanabilirsiniz. Süet fırçası ile trençkotunuzu temizlerken fırçalama işlemini fırçayı kumaşa çok bastırmadan yapmaya dikkat etmelisiniz.

Süet trençkotunuz lekelendiğinde ılık sabunlu bez yardımı ile lekeyi hafifçe ovarak silebilirsiniz. Islak kısmı kurumaya bırakırken sildiğiniz bölgenin iç kısmını bezlerle ya da kağıt peçete ile doldurun. Böylece ıslak bölge kuruyunca kırışık bir görüntü oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Denim Trençkotlar İçin İpucu

Denim trençkotlar temizlik açısından daha rahattır. Denim kumaş kullanılan spor tarz trençkotlarınızı yıkama talimatına uygun olarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak yıkarken kumaşı tersine çevirmek ve hassas yıkama programını tercih etmek, trençkotun daha uzun süre yeni kalmasına yardımcı olur. Kumaşı tersine çevirmek renk atması riskini de az aza indirir.

Bunlara Dikkat

Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olan trençkotları yıkamadan önce ceplerini mutlaka kontrol edin. Kağıt mendil, para gibi küçük eşyalar hem giysinize zarar verebilir hem de parçalara ayrılarak çamaşır makinesinin filtresine kaçabilir. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz türdeki trençkotları diğer giysilerinizden ayrı şekilde yıkayın. Ayrı yıkamak, kumaşın renginde solma ya da açılma riskini azaltan en basit yollardan biridir.

Aslen yayınlandı