Takım Elbise Nasıl Temizlenir?

Herkesin gardrobunda şıklığın temsilcisi, özel günlerin kurtarıcısı en az bir takım elbise bulunur. Bu özel kıyafetlerin temizliği ise dikkat ve özen gerektirir. Peki takım elbise nasıl temizlenir? Evde takım elbise temizleme yöntemleri nelerdir?

Güncellenmiş 13 Mayıs 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Askıda takım elbise

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Şık görüntüsüyle gerek iş hayatında gerek önemli günlerde tercih edilen takım elbise nasıl temizlenir bilginiz var mı? Birçok kişi takım elbise evde nasıl temizlenir bilmez ve tek çözüm yolunun kuru temizleme olduğunu düşünür. Takım elbiseleri kuru temizlemeye götürmek zaman ve para isteyen bir işlemdir. Eğer çamaşır makinesinde yıkama konusunda da emin olamıyorsanız, takım elbisenin dolabınızda kirli bir şekilde uzun süre beklediğini fark edebilirsiniz. Takım elbise nasıl temizlenir, takım elbise yıkanır mı, evde takım elbise temizleme konusunda ihtiyacınız olan bütün bilgileri sizler için derledik.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Takım Elbise Temizleme

  Takım elbise bakımı zahmetli görünse de evde uygulanabilecek basit yöntemlerle takım elbiselerinizi uzun süre temiz tutabilirsiniz.

  1. 1

   Kuru Temizleme

   Takım elbise nasıl temizlenir diye düşünenlerin aklına, şüphesiz ilk önce kuru temizleme seçeneği gelir. Takım elbisenizi sık giymiyorsanız senede 1 kez kuru temizleme ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Takım elbisenizi daha sık giyiyorsanız biraz daha sık kuru temizleme yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ne kadar sık kuru temizleme ile temizliği tercih ederseniz takım elbiseniz o kadar hızlı yıpranacaktır. Kuru temizleme hakkında daha detaylı bilgi için kuru temizleme nedir yazımızı okumadan geçmeyin.

  2. 2

   Buharlı Temizleyici

   Evde takım elbise temizleme yöntemleri arasında en çok tercih edilen buharlı temizleme makineleridir. Özellikle sık seyahat edenler, buharlı temizleyicilerini seyahat çantalarından eksik etmezler. Takım elbisenizi buharlı temizleyici ile temizlemek için önce takım elbisenizi asın. Takım elbisenin yüksek sıcaklıktan etkilenip etkilenmeyeceğini görmek için iç tarafında veya görünmeyecek bir noktasında deneme yapabilirsiniz. Deneme yaptıktan sonra eğer herhangi bir sorun yaşamadıysanız, takım elbise temizliği buharlı temizleyici ile gönül rahatlığı ile tamamlanabilir demektir.

  3. 3

   Havalandırma

   Bazı koşullarda, özellikle de aceleniz olan bir durum varsa ne kuru temizleme ile ne de buharlı temizleyiciler ile takım elbise temizliği yapılamayabilir. Takım elbisenin ömrünü uzatmak için en azından geceden sabaha kadar, hava akışının yeterli olduğu bir yerde takım elbisenizi havalandırmanız gününüzü kurtaracaktır.

  4. 4

   Fırçalama

   Takım elbise temizliği dendiğinde aklınıza profesyonel temizleme ya da evinizdeki başka cihazlar ile temizleme geliyor olabilir. Ancak, bir takım elbisenin ihtiyacı bazen uygun bir fırça ile tozlardan, dökülen saçlardan arınmak olabilir. Takım elbisenizi düzenli aralıklarla uygun fırça ile kumaşına zarar vermeden fırçalamayı ihmal etmeyin.

 • Takım Elbise Nasıl Yıkanır?

  Birçok kişi, takım elbise makinede yıkanır mı diye düşünür ve makinede yıkamanın takım elbiseye zarar vereceği konusunda endişe duyar. Takım elbiselerin birçoğu çamaşır makinesinde yıkanmaz ve iç etiketinde sadece kuru temizleme ile temizlenebileceği yazar. Ancak, takım elbisenizi kuru temizleme ya da buharlı temizleyici ile temizleme şansınız yoksa ve çamaşır makinesinde yıkamak zorundaysanız aşağıdaki adımları yerine getirerek takım elbisenize zarar vermeden yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz. Unutmayın, takım elbisenin etiketinde makinede yıkanabileceğini yazıyorsa bu işlemi uygulayabilirsiniz. Çamaşır Yıkama sembolleri kafanızı karıştırıyorsa yazımızdan yardım alabilirsiniz.

  1. 1

   Takım elbisenizi ters çevirin.

   Makinede takım elbise temizliği sırasında takım elbisenize olabildiğince az zarar vermeye çalışmalısınız. Özellikle takım elbise ceketi makinede yıkanır mı diye düşünüyorsanız işe ceketi ters çevirerek başlamalısınız. Böylelikle, makinede yıkamaktan kaynaklanan herhangi bir fiziksel zarardan, takım elbisenin astarı etkilenecektir. Kumaş pantolon nasıl yıkanır diye düşünüyorsanız, tıpkı ceket gibi ters çevirerek yıkanması gerektiğini söyleyebiliriz. 

  2. 2

   Uygun deterjanı bulun.

   Takım elbise temizliği için en çok sorulan sorular arasında deterjan seçimi geliyor. Takım elbisenizi kumaşlara zarar vermeyen ve derinlemesine temizlik sağlayan kaliteli bir çamaşır deterjanı ile yıkamayı tercih etmelisiniz. Bunun için Omo Active Sıvı Deterjan’ı tercih ederek takım elbisenizde istediğiniz temizliği sağlayabilirsiniz.

  3. 3

   Makinenizin su sıcaklığını ve devir sayısını ayarlayın.

   Takım elbise çamaşır makinesinde yıkanır mı sorusunun cevabına evet, dedik. Ancak yıkama aşamalarının en önemlisi su sıcaklığı ve devir sayısının ayarlanmasıdır. Takım elbise kaç derecede yıkanır emin olamıyorsanız, en iyi çözüm mümkün olan en düşük dereceyi seçmektir. Takım elbisenizi soğuk suda, düşük devir hızında ve yıkama işlemi ortalama 30 dakika sürecek şekilde yıkamalısınız.

  4. 4

   Kurutma aşamasını atlamayın.

   Çamaşır makinesinde takım elbise temizleme işleminin belki de en zahmetli kısmı kurutma aşamasıdır. Takım elbisenizi güneş almayan ve tercihen açık havada kurutmalısınız. Makineden çıkardığınız takım elbisenizi, şeklinin bozulmaması için askısına asın ve havadar bir ortamda kurutmaya başlayın. Eğer kurutma alanınız güneş alıyorsa, geceleri açık havada, gündüzleri ise ev içerisinde kurutmayı seçebilirsiniz.

  5. 5

   Ütüleyebilirsiniz.

   Takım elbiseniz kurduktan sonra, temizlik işleminizi tamamlamak için ütülemeyi tercih edebilirsiniz. Ütüleme işleminde ütünüzün ayarının düşük seviyede olduğundan emin olun. Takım elbisenin kumaşının zarar görmemesi için ütüleme sırasında takım elbisenin üstüne ince bir örtü sermeyi ihmal etmeyin. Ütü yapmanın püf noktalarını yazımızdan öğrenin.

 • Blazer Ceket Nasıl Yıkanır?

  Blazer ceket nasıl yıkanır sorusunun cevabı kumaş tipine göre değişiklik gösterir. Eğer blazer ceketiniz polyester ve benzeri ise makinede yıkayabilirsiniz. Makinede yıkamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. 1

   Ceketinizi ters çevirin.

   Öncelikle yıkama işleminden önce ceketinizi ters çevirin. Dilerseniz çamaşır filesinin içine koyabilirsiniz.

  2. 2

   Deterjan, su sıcaklığı ve devir sayısını ayarlayın.

   Makinenizin deterjan bölümüne hassas kıyafetler için üretilmiş olan bir deterjan koyup makinenizin su sıcaklığı ve devir sayısı ayarını yapın. Soğuk veya ılık su tercih ettikten sonra makinenizi en düşük devirde çalıştırabilirsiniz.  

  3. 3

   Askıya asarak kurutun.

   Ceketinizin yıkama işlemi bittikten sonra biçiminin bozulmaması için askısına asın ve güneş almayan bir yerde kurutun.

  4. 4

   Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değilse ceketi elinizde yıkayın.

   Blazer ceketinizin kumaş tipi çamaşır makinesinde yıkanmaya elverişli değilse bu durumda su dolu bir leğenin içinde ceketi 1 saat bekletin. Ardından ceketi nazikçe sıkarak askısına asıp kurutabilirsiniz.

 • Takım Elbise Nasıl Ütülenir?

  Takım elbisenize gözünüz gibi bakıp, bütün temizlik talimatlarına uyuyor olabilirsiniz. Ancak, takım elbise bakımı yıkamak ve kurutmaktan ibaret değildir. Bir takım elbisenin bakımlı görünmesi için belki de en önemli adımlardan biri takım elbiseyi ütülemektir. Peki, takım elbise nasıl ütülenir? 

  1. 1

   Ütü masası kullanın ve ütü ayarınızı yapın.

   Ütü masasını kurun ve ütünüzün içine yeterli miktarda su koyun. Daha sonrasında ütüyü takım elbisenin iç etiketinde tavsiye edilen ısı ayarına alıp ısınmasını bekleyin.

  2. 2

   Takım elbisenizi ütü masasına serin.

   Takım elbise ceketini ütülemek çoğu zaman göz korkutur. Özellikle omuz kısımlarından dolayı bir çok kişi takım elbisesini ütülemek istemez. Tavsiyemiz, ilk önce kol, sırt ve ceketinizin ön kısımlarını ütülemeniz. Ayrıca, ütü yaparken takım elbisenin kumaşının herhangi bir zarar görmemesi için üzerine ince bir ütü örtüsü sermenizi tavsiye ederiz.

  3. 3

   En heyecanlı kısım: Ütülemeye başlayabilirsiniz.

   Takım elbise bakımı neredeyse tamamlanmak üzere! Ütüleme işlemi sırasında cep kapakları ve ceketin boyun kısmına dikkat etmelisiniz. Eğer gelişigüzel ütü yaparsanız cep kapakları ve boyun kısmındaki katlanmış kumaş ceketin üstünde iz yapacaktır. Bu yüzden varsa katlanan kumaşın altına ve üstüne gelecek şekilde örtü serebilirsiniz. Ceketinizin omuz kısımlarını da şeklini bozmayacak şekilde ütü masasının kenarına yerleştirip ütüleyebilirsiniz. Takım elbisenin pantolonu tıpkı ceket gibi örtü yardımıyla ütülenmelidir. Pantolonun mevcut çizgilerilerinin üstünden gitmeyi ihmal etmeyin.

  4. 4

   Takım elbiseyi askıya asarak muhafaza edin.

   Artık tek yapmanız gereken takım elbisenizi askıya asarak dolaba yerleştirmek. Böylelikle ütüsü bozulmayacaktır. 

Takım Elbise Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?