Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kıyafete Sinen Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Giysilerinize sinen sigara kokusundan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız sizin için derlediğimiz ipuçlarını uygulayın ve sigara kokusundan kurtulun.

Güncellenmiş

kravatını gevşeten siyah takım elbise ve mavi gömlekli bir adam
Reklam
Sign Up Banner

Sigara içiyor olsanız da olmasanız da, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz bir gecenin ardından eve geldiğinizde üzerinize sigara kokusunun sindiğini fark edebilirsiniz. Eğer bu sık sık olmaya başlamışsa siz veya ailenizden biri sigara içiyorsa; üste sinen sigara kokusunu gidermek için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Ayrıca yeni biri ile tanıştığınızda o kişiden yoğun bir sigara kokusu almak kadar itici bir şey de yoktur. Eğer ilk izlenimler sizin için önemliyse ve karşınızdaki kişinin, sizi alışkanlıklarınıza göre değil kişiliğinize göre yargılamasını istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarımız sayesinde sigara kokusu nasıl geçer öğrenebilirsiniz.

Eğer evinizde sigara içiliyorsa çamaşırlarınızı kuruturken evinizin içine asmamaya çalışın ki evdeki sigara kokusu çamaşırlarınıza sinmesin.

Sigara Kokusunu Gidermek için Pratik Öneriler

Elbiselerdeki sigara kokusunu gidermek için yapabileceğiniz en iyi şey; sorunu daha ortaya çıkmadan çözmektir! Bunun için şunları yapmalısınız:

Reklam

MPU Sign Up Banner
  • Havalandırması iyi olmayan duman altı odalardan kaçının. Sigara içmeseniz bile böyle yerler hem sağlığınıza hem de giysilerinize zarar verir.

  • Eğer sigara içiyorsanız, iyi havalanan yerlerde içmeye çalışın. Düzenli olarak evinizdeki kül tablalarını dökün ve pencerelerinizi açarak evinizi havalandırın ki sigara içtikten sonra artakalan dumandan etkilenmeyin.

  • Sigara içerken dumanın size gelmeyeceği şekilde durun. Mümkünse sigarayı kendinizden 2-3 karış mesafede tutun.

  • Eğer sigara kokmadığınızı düşünüyorsanız bunun sebebi muhtemelen sigara içmenin burnunuzdaki kıllara ve koku alma hücrelerine verdiği zarardır. Bu da üzerinize sinen kokuyu siz fark etmeseniz bile başkaları fark edebilir demektir.

  • Sigarayı bırakmayı düşünün. Sigara alışkanlığınızı nasıl bırakabileceğiniz konusunda doktorunuza veya sağlık ocağınıza danışın. Doktorunuzun size verdiği tavsiyeleri her zaman harfiyen uygulayın!

Kıyafete Sinen Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Elbiselerinizdeki sigara kokusunu gidermek için en iyi yöntem elbiselerinizi yıkamaktır.

  1. Elbiselerinizi yıkamadan önce üzerlerindeki yıkama talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.

  2. Yumoş Deterjan gibi güçlü ve ekstra kokulu bir deterjan kullanarak elbiselerinizin hem temiz ve güzel görünmesini, bir o kadar da hoş kokmasını sağlayabilirsiniz. Deterjanınızın üzerindeki talimatları her zaman takip ettiğinizden emin olun.

  3. Benzer renk ve tipteki kumaşları benzerleri ile yıkayın. Makineyi fazla doldurmayın ki elbiselerin içeride hareket edip daha iyi temizlenebilmesi için yer kalsın.

  4. Gerçekten kötü kokan elbiselerinizi yıkamadan önce bir süre deterjanlı suda bekleterek çamaşırlarınızın daha güzel kokmalarını sağlayabilirsiniz.

  5. Elbiselerinizi balkonunuza asarak en iyi şekilde havalandırıp daha iyi kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Son olarak eğer elbiselerinize sinen sigara kokusunu iyi bir şekilde çıkardığınızdan emin olamıyorsanız ailenizden veya arkadaşlarınızdan birine sorabilirsiniz. Eğer hala hafif bir koku alıyorsanız dışarıya çıkmadan önce parfüm veya özel çamaşır kokuları kullanarak sigara kokusunu bastırabilirsiniz.

Elbiselerinizin sigara dumanına maruz kalma şansını en aza indirin ve Yumoş Deterjan gibi mis kokulu bir çamaşır deterjanı ile yıkayın. Aile veya arkadaşlarınıza sigara kokusunu alıp almadıklarını sorun. Eğer sigara içiyorsanız kokunun farkına varamayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigara Kokmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Havalandırması iyi olmayan duman altı odalardan kaçının. Sigara içmeseniz bile böyle yerler hem sağlığınıza hem de giysilerinize zarar verir. Eğer sigara içiyorsanız, iyi havalanan yerlerde içmeye çalışın. Düzenli olarak evinizdeki kül tablalarını dökün ve pencerelerinizi açarak evinizi havalandırın ki sigara içtikten sonra artakalan dumandan etkilenmeyin.

Sigara İçip Sigara Kokmamak Mümkün mü?

Hayır. Eğer sigara kokmadığınızı düşünüyorsanız bunun sebebi muhtemelen sigara içmenin burnunuzdaki kıllara ve koku alma hücrelerine verdiği zarardır. Bu da üzerinize sinen kokuyu siz fark etmeseniz bile başkaları fark edebilir demektir!

Giysideki Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Öncelikle koku etkisi güçlü bir çamaşır deterjanı seçin. Makineyi fazla doldurmayın ki elbiselerin içeride hareket edip daha iyi temizlenebilmesi için yer kalsın. Gerçekten kötü kokan elbiselerinizi yıkamadan önce bir süre deterjanlı suda bekleterek daha güzel kokmalarını sağlayabilirsiniz. Elbiselerinizi balkonunuza asarak en iyi şekilde havalandırıp daha iyi kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı